Kendi Karavanını Tasarlayıp Yaptıranlar; Ahmet Hamza

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan odion Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 61
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 15,979

odion

Ana Kamp
Değerli Gezenbilir Forum üyeleri,

Bu forumda kendi karavanını yapmaya girişen ve yardım isteyen yazıları çok okudunuz/okudum.

Uzun zamandır emekli olduktan sonra bir karavan sahibi olup, bir yere yetişme acelesi olmadan ve bir kaplumbağa hızında dünyayı dolaşmak ve en sonunda vade yetince de Güney Amerika’da Che’nin yanına bir yerlere gömerler düşüncesi içindeydim. Bugüne kadar karavan konusunda yerli ve yabancı sitelerde bulabildiğim bütün yazıları okumaya ve çizimleri incelemeye çalıştım.

Şimdi sıra bende, emekli oldum ve iki hafta önce profilimde fotoğrafı bulunan 2003 model isuzu turkuaz bir midibüs satın aldım.

Foruma üye olduğum günden beri forumu, özellikle idari konularda zaman zaman eyvah, teknik konularda ise zaman zaman tamam bu işi halledebilirim duygularıyla izliyorum.
Daha işin çok başında olduğumu biliyorum.

Eğer kabul ederseniz sizin yardımlarınızla karavanımı en kısa sürede tamamlayıp aranıza katılmak niyetindeyim.

Saygılarımla,

Ahmet Hamza

Etiketler

Karavan dönüşüm projelerinde hep panelvan tipi araçların tercih edildiğini görüyorum. Neden minibüs, midibüs tarzı araçlar tercih edilmiyor? Bu araçların dönüşümünde teknik ya da yasal bir engel mi var yoksa panelvan araçların dönüşümünde projeyi tasarlarken esneklik payı daha fazla olduğu için mi?

Yasal hiçbir engel yok, tercih meselesi. Büyük araç insanların gözünü korkutuyor olabilir, kullanmak, park etmek.
Yakıt farkı çok, sürüş zorluğu var, her ne kadar karavana dönüşmüş olsa da ağırlıktan dolayı B sınıfı ehliyet yetmiyor.
Ama iç konfor ferahlıkta çok güzel. Geniş alan size birçok imkan veriyor.

Minibus tercih edilmemesinin en buyuk nedeni camlarin acilmis olmasi. Fazla cam cok sıkıntılı.
Panelvanda istediginiz yere , istediginiz ozellikte cam acabiliyorsunuz.
Ayrica panelvanlarin ilk alinirken otvsi az oldugu icin daha ucuz olabiliyor.

Karavan dönüşüm projelerinde hep panelvan tipi araçların tercih edildiğini görüyorum. Neden minibüs, midibüs tarzı araçlar tercih edilmiyor? Bu araçların dönüşümünde teknik ya da yasal bir engel mi var yoksa panelvan araçların dönüşümünde projeyi tasarlarken esneklik payı daha fazla olduğu için mi?

Sayın Rahip,
Satın aldığım araç 2003 model isuzu turkuaz midibüs. Dolayısıyla, bu araç karavana dönüştürülecek. Benim açımdan sorarsanız sadece kendi tercihimi bu yönde kullandım.

Saygılarımla,

Ahmet Hamza

Tasarımla falan uğraşmıyorum hiç, çok basit gidiyorum.
Koltukları söktüm, arka bagaja iki su deposu(nalburdan), Klozet,duş(ev tipi), lavabo(ev tipi) , 12v hidrofor, mutfak tezgahı(ev tipi), ocak(ev tipi), masa sandalye, bitti gitti:smiley:)
Camları kapatmayacağım, cam güzel birşey, hem ferah hem manzaralı bir ortam oluyor.
Kapılara dokunmayacağım. Hiçbir kaporta işçiliği yapmıyorum, döşemelerde değişiklik yapmayacağım, olduğu gibi kullanacağım. İçeride kocaman bomboş alan kaldı. şişme yatağı sadece gece açacağımız için yatak alanı gündüz sizin oluyor.
Bu şekilde yaptığınızda 3-5 günde karavan hazır:smiley:)

Değerli Arkadaşlar,

Daha önce bahsettiğim ve Odeon adını verdiğim İsuzu Turkuaz midibüsün genel hatlarıyla taslak yerleşim planını ektedir. Bu çizimde yatak hareketli ve kullanılmadığı zaman sürücünün üzerine yerleşecek şekilde konumlandırılacaktır. Bu karavan da daha önce bahsettiğim gibi sürekli yaşayacağım.

Benim göremediğim ince detayları bana gösterebilir ve konuya ilişkin eleştirilerinizi yaparsanız memnun olurum.

Saygılarımla,

Ahmet Hamza
OdeonYerlimPlan

.

Ahmet bey, :yum:
15 yaşındaki aracınıza o kadar emek ve para verip 3 slide-out yapmanız veya yaptırtmanız fazla ve rizikolu olmayacak mı ? Bence iki kişi olarak bile kış ayları yeterli yeriniz olmalı ?

Ayrıca yaşam alanı olarak arkayı planlamanız kanımca pek kullanışlı ve alışılmış değil.
Bilmem karavan tecrübeniz var mıydı ?

.

Son düzenleme:

.

Ahmet bey, :yum:
15 yaşındaki aracınıza o kadar emek ve para verip 3 slide-out yapmanız veya yaptırtmanız fazla ve rizikolu olmayacak mı ? Bence iki kişi olarak bile kış ayları yeterli yeriniz olmalı ?

Ayrıca yaşam alanı olarak arkayı planlamanız kanımca pek kullanışlı değil.
Bilmem karavan tecrübeniz var mıydı ?

.

Sayın EvliyaCelebi2,
Öncelikle yanıtınız ve uyarınız için çok teşekkür ederim.

Her hangi bir karavanda yaşamışlığım yok. Ancak, bu konuda çok fazla inceleme yaptım ve yapabileceğimi düşünüyorum. Sırt çantasıyla çok gezmişliğim var (çok fazla ilişkisi olmasa da). Ve artık gezerken biraz rahat rahat gezmek istiyorum. Bir de herkes ev, yazlık alır ben ise bunu biraz eve benzeterek kullanmayı düşünüyorum.

Bahsettiğiniz arka taraftaki slide-out, midibüsün arka tarafının kapak gibi açılarak balkon (veranda) haline getirilmesidir. istendiğinde kapatılarak 2 adet slide-out kullanılabilir. Ama baharda havaların güzel olduğu zamanlarda da keyfine diyecek olmaz diye düşünüyorum. Her taraf kapatıldığında da yaşam alanı kullanılabilecek şekilde tasarlamaya çalıştım (Çok soğuk olduğu zamanlarda).

Yatak kısmının ön tarafta olmasının soğukla mücadele gerektireceği konusunda da çok haklısınız. Oraya nasıl bir sistem tasarlarım diye düşünüyorum henüz bulamadım. Bulunca bilgilendiririm. Yani sürücü alanının olduğu yeri bir şekilde ayırıp yatak odası moduna çevirebilirsem iyi olur diye düşünüyorum.

Emek ve zamandan yöne sıkıntım yok zira ben bir emekliyim artık. Geriye para sorunu kalıyor onuda bir şekilde çözeceğim artık. Diğer çevirilen araçlar bana biraz tıkış tıkış gibi geliyor (Umarım kimseyi kırmadım/kızdırmadım).

Aracın şu anda yürür aksamının tamamı elden geçiriliyor. Araçtan anlayan arkadaşlarım her halükarda masraf yapacağımı ve bu türden bir aracı alıp elden geçirmenin uygun olacağını tavsiye ettiler. Benin param da buna yetti ancak.

Sizin teknik bilginizin çok iyi olduğunu biliyorum, önerileriniz benim için önemlidir tekrar çok teşekkür ederim.

Saygılarımla,

Ahmet Hamza

.

Aslında sırt çantalılar taşıdıklarının sayısıyla, gezinin kalitesi arasında kaçınılmaz bir doğru orantı olmadığını biliyor olmalılar ? ;)

Ben yine de tecrübe bazlı klasik çözümlerin, sizi her türlü sıkıntıdan koruyacağı kanısındayım. Umarım yanılan ben olurum..

Kolay gelsin. :yum:

...
Konuya dahil olmak isteyenler için, planınızın daha açıklayıcı olması da belki yerinde olabilirdi ?
Çizgilerinizin düzgünlüğü SKETCHUP kullanabileceğiniz izlenimi veriyor. Deneyin derim..

.

Son düzenleme:

Ahmet bey 1 sene önce benzer araçtan bende aldım. Koltuklar söküldükten sonra çok geniş bir alan kalıyor zaten.

Oto sanayide büyümüş birisi olarak tavsiyem:
Aracınıza fiziki müdahaleyi minimumda tutunuz.
Ustalar size masraf yaptırmak için siz sürekli gaz verirler, herşeyi çok basit gibi gösterip size masraf yaptırır aracınızı/bütçenizi/sinirlerinizi keyif ile sömürürler. Sonuçta araç seyir halindeyken Slide-out larınızın virajlarda kendiliğinden açılacağından, kenarlarından kar,yağmur, sinek,böcek gireceğinden emin olabilirsiniz.

Aracınızı en az müdahale ile kullanıma sokup, ihtiyaçlarınız oluştukça geliştiriniz. Aslında birçok şeye hiç gerek olmadığını fark edeceksiniz. Mesela kamp sandalyesi var iken araç içinde bir oturma grubuna gerek olmadığını, aynı sandalyeyi yemek masasında da kullanabileceğinizi, dışarıda kullanacağınız masayı içeride de kullanabileceğinizi ve aslında içeride sabit bir yemek masasına ihtiyacınız olmadığını da göreceksiniz. Şişme yatak işinizi göreceği için gün içinde aracınızda 3m2 alan boşa çıkacak.

.

@memret ,:yum:
Aslında konuları etraflı ve çetrefilli açıklamaya yatkınlığım var. Ama yine de yazdıklarınızı tek cümleyle sığdırabileceğimi sanıyorum.

Amaç gezmek, karavan bahane.. :p

.

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,085
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.