Kendi Karavanını Tasarlayıp Yaptıranlar; Ahmet Hamza

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan odion Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 61
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 15,980
Karavanda sürekli yaşamak diyince geçenlerde YouTube'da öyle birine denk gelmiştim. Belki kendisine özel mesajla ulaşıp, tecrübelerini paylaşmasını rica edebilirsiniz.

Etiketler
Sn. Kartalveat teşekkür ederim.

Herkes her şeyi bilemez ama öğrenebilir. Bende bilmediğim konuları soruyorum ve öğrenmeye çalışıyorum.

Konuya ilişkin olarak bulduğum bir çizimi gönderiyorum. Burada sadece idrar ayrılmış ve dışkı ile gri su birlikte kanalizasyon sistemine birlikte gönderilmiş.

Saygılarımla,
Ahmet Hamza

Ekli dosyayı görüntüle 507886

Ahmet bey selam,

Çok kurcalamayın bence:smiley::smiley:
Basit güzeldir, en basiti en güzelidir.

Aracınız çok geniş.
Ben arka beşlinin sol önüne normal ev klozeti koydum(nalburlarda tam takım herşey dahil 250-350tl).
5512009255140107

giderini de arka bagajdaki pis su deposuna verdim. temiz su da arkada zaten, hidrafordan da temiz sularını bağladım, devam. temiz ve pis su deposu olarak standart polyester su deposu kullandım. Arka bagaja tam oturuyor. temiz suyu 2 adet pis suyu 1 adet koyabilirsiniz.
tanesi 100-150 tl. Özel ölçü olarak da yapıyorlar ama fiyat 6-7 katına çıkıyor.
508228 9a93dcc0e4f4685daa2249bda7bf3d09

Images

Son düzenleme:

Herşeyin basiti iyidir lakin karavan hayatında buna bir ek daha gerekiyor, "basiti ve tasarruflusu".. Standart tuvaletlerin tasarruflu olduğu pek söylenemez.. Siyah su depo boşaltım işi de sıkıntılı deniyor tecrübeli karavancılar genelde kasetli sistem öneriyor.

Class A' da tasarruf ihtiyacı azalıyor.
5 tane kocaman bagajınız var, temiz su depo alanı kapasiteniz sınırsız sayılabilir.

Ben pis su deposunun çıkışına aşağıdaki hortumdan uzunca taktım, adım başı bulunan yağmur mazgallarını kullanıyorum. Mazgala yakın park ederseniz pis su deponuzda sınırsız olur. Borunun tıkanmasından korkuyorum ama 20-30 kez boşalttım şimdiye kadar bir tıkanıklık yaşamadım.
Kkrdakl boru

.

Arıtma sistemine bağlı olmayan her mazgala yaptığınız boşaltma, yasadışı !
Çevre, kabul edesiniz ki, yasalar bile olmasa, kimsenin tekelinde değil.

Umarım yanlış ya da eksik yazmışsınızdır ?

.

.

Merak etmeyiniz,
Yağmur mazgalları kanalizasyon ile birleşip arıtma merkezine gidiyor ve ileri biyolojik arıtma yapılıp mor şebekeye basılıyor. İstanbulda 66 arıtma tesisinde arıtılan atık su görünüm olarak içilebilir halde.
Atık su bedelini suyu henüz kullanmadan önce ödüyoruz zaten.
Evde sifonu çektiğinizde tüm şehrin kanalizasyon sistemini tekelinize almış olmuyoruz:smiley::smiley:
Sadece ücretini peşin olarak ödediğimiz atık su hizmetini almış oluyoruz.

Son düzenleme:

Değerli arkadaşlar merhaba,

İlginiz ve yanıtlarınız için teşekkür ederim.

Sn. Sayanora,

Videoyu izledim ve yerleşik hayat ile hareketli hayat (Göçebelik) farklı yaşam tarzlarıdır diye biliyorum. Bir de yarı göçebelik var, o da birçok kişinin yaptığı gibi yazın hareketli kışın yerleşik olmak. Ancak bu kişi, herhalde hareketli olmaktan yorulmuş da olabilir, yerleşik hayata geçme eğiliminde olduğunu düşünüyorum. Yerleşik hayata geçme eğiliminin nedenlerini öğrenmek için kendisi ile iletişime geçmeye çalışacağım.

İşin gıcıklık tarafına gelirsek, az mı çok mu bilmiyorum ama, bende de var her halde diye düşünüyorum.

Sn. Memret, ben maceratörlü (yat) tuvalet ve bu linkte verilen Tuvalet pompası helikopter sistemi kullanmayı düşünüyorum.

Sn. EvliyaÇelebi2’nin veya Akdeniz45’in tam hatırlamıyorum, yazılarının birinde, kişilerin karavanlarını yaparken bilindik uygulamaların yanında, kişilerin kendi fikirlerini de uygulamalarının gelişmelerin önünü açacağı veya buna benzer bir vurgu vardı.

İşin basit ve tasarruflusunun yanında benim yapmaya çalıştığım da bunun gibi bir şey.

Sn. EvliyaÇelebi2 esas konunun, insanın girdiği yer kirlenir demeyelim de, daha önce kendi içerisinde dengeye gelmiş doğaya insanın girmesiyle, mevcut dengenin yeniden düzenlenmesi diyebileceğimiz olayın, hızlı mı yoksa yavaş mı olması sorunsalıdır diye düşünüyorum.

Daha önce bahsettiğim, hangi tuvalet çeşidi uygundur tartışmasına girmeden bahsettiğim tanklar konusunu tam da bu nedenlerden dolayı gündeme getirmiştim. Yani dışkı ve idrarın ayrı yerlerde toplanarak ayrı yerlere boşaltılarak doğanın dengesindeki değişimin yavaş olmasına bir katkısı olabilir mi sorusuna yanıt aramaktı.

Engellenemeyen/Engellenemeyecek olayları durdurma yerine kabul edilebilir çözümler üretmenin daha doğru olacağı düşüncesindeyim.

Saygılarımla,
Ahmet Hamza

Merak etmeyiniz,
Yağmur mazgalları kanalizasyon ile birleşip arıtma merkezine gidiyor ve ileri biyolojik arıtma yapılıp mor şebekeye basılıyor. İstanbulda 66 arıtma tesisinde arıtılan atık su görünüm olarak içilebilir halde.
Atık su bedelini suyu henüz kullanmadan önce ödüyoruz zaten.
Evde sifonu çektiğinizde tüm şehrin kanalizasyon sistemini tekelinize almış olmuyoruz:smiley::smiley:
Sadece ücretini peşin olarak ödediğimiz atık su hizmetini almış oluyoruz.
Yağmur kanalları kanalizasyon ile birleşmez , büyük şehir belediyelerinde İSKİ gibi , artık yağmur sularının % 70 - 80 lik kısmı arıtmaya girmiyor . Ancak küçük illerde birlikte . Araştırıp sorabilirsiniz .

Yağmur kanalları kanalizasyon ile birleşmez , büyük şehir belediyelerinde İSKİ gibi , artık yağmur sularının % 70 - 80 lik kısmı arıtmaya girmiyor . Ancak küçük illerde birlikte . Araştırıp sorabilirsiniz .
.

Ben de ayni şekilde düşünüyordum. En azından deniz kıyısındaki caddelerde olduğu gibi.
Sorup emin olmadan farazi hareket etmek, kolaycılık olmaz mıydı ?

Ayrıca bunun yasal olup olmadığını sormak da sorumlu bir davranış olmalı ?
Bereket benim evimin önünde böyle birşeye kalkışan olmadı..
Bilmem bunu yapanlar kendileri için ayni şeyi hoş görürler miydi ?

Avrupa için karavan park yerleri dışında böyle bir davranışın sokak ortasında aleni uygulamanın yasak ve zaten dünyaca geçerli çağdaş karavan kültürüne de aykırı olduğunu biliyorum. Çünkü böyle yerler kapaklı ve sıçrayan artıkları temizlemek üzere yanlarında ekstra su bağlantıları var.

İşin kötü tarafı şu; bu ve buna benzer uygulamalar dolayısıyla etrafta yapılacak nam yüzünden, herşey dönüp dolaşıp bütün karavancıların başına patlayacak. Zaten o yüzden gittiğimiz her yerde bizden evvel atılmış çöplerin bile bizden bilinmemesi için, onları toplamaya özen gösteriyoruz.
Türkiye’de de böyle sonuçlara olanak vermemek, en azından karavancıların hassasiyetine bağlı olmalı ?

Umarım gücenmezsiniz @memret , belki kabul etmeseniz de, maalesef durum bu merkezde..
Zaten dikkat ederseniz yazdıklarımın hedefi siz değil sadece bu çeşit bir uygulama...:yum:

Eğer olur da arıtma sistemine bağlı olduğunu öğrendiğiniz mazgalları kullanmaya devam etmeyi düşünüyorsanız, ~2-3 günden sonra depo içindeki artıkların boşaltım sırasındaki kokusunu neredeyse yok eden demir2sülfat kullanmanızı tavsiye ederim. Bu madde ile ilgili yazıyı buradan okuyabilirsiniz. Yalniz biraz leke yapma sorunu var.

...

Ahmet bey, ayrılmış tuvalet artıkları konusu için biraz ilave yapmak istiyorum.

Bu çeşit bir çözüm birçok ülkede çok az sayıda olsa da karavancılarca zaten uygulanmakta. Yalnız tuvalet kağıdı (+ıslak mendil ?) kullanımının da, kullanılan su miktarını neredeyse kaldırarak uygulamayı kolaylaştıracağı kabul edilmeli.
Gübre olarak kullanım dediğim üzere pratikte öyle pek kolay olmadığından, durum sonuçta daha az sıklıkta da olsa bu artıklardan çevreye zarar vermeden nasıl kurtulacağına gelmekte. Normal tuvaletler bu amaç için düşünüldüğünde, katı artıkların koku sorununu azaltmak için kullanılan inçe talaş ve torf miktarını, tıkanma sorunu açısından yeterinden fazla kullanmamalı. Ne dersiniz galiba pek o kadar kolay ve kullanışlı değil ?

Ama bu sistemin en büyük avantajı, kimyasal kullanılmaması, boşaitımın 3-4 misli daha seyrek, artık miktarının ayni oranda düşük ve ekstra su kullanımının neredeyse olmamasında yatmalı..

Yeriniz zaten var, eğer olur da gerçekleştirirseniz, sonuçlarını burada okumak çoğumuzun yararlına olur sanırım.

.

Son düzenleme:

Denizin üzerinde sigara izmariti ve ağaç yaprakları görmediğimize göre %100 arıtmaya giriyor. İskiye soracağım.

.

Ben de ayni şekilde düşünüyordum. En azından deniz kıyısındaki caddelerde olduğu gibi.

Avrupa için karavan park yerleri dışında böyle bir davranışın sokak ortasında aleni uygulamanın yasak ve zaten dünyaca geçerli çağdaş karavan kültürüne de aykırı olduğunu biliyorum. Çünkü böyle yerler kapaklı ve sıçrayan artıkları temizlemek üzere yanlarında ekstra su bağlantıları var.

İşin kötü tarafı şu; bu ve buna benzer uygulamalar dolayısıyla etrafta yapılacak nam yüzünden, herşey dönüp dolaşıp bütün karavancıların başına patlayacak. Zaten o yüzden gittiğimiz her yerde bizden evvel atılmış çöplerin bile bizden bilinmemesi için, onları toplamaya özen gösteriyoruz.
Türkiye’de de böyle sonuçlara olanak vermemek, en azından karavancıların hassasiyetine bağlı olmalı ?

Umarım gücenmezsiniz @memret , belki kabul etmeseniz de, maalesef durum bu merkezde..
Zaten dikkat ederseniz yazdıklarımın hedefi siz değil sadece bu çeşit bir uygulama...:yum:

Eğer olur da arıtma sistemine bağlı olduğunu öğrendiğiniz mazgalları kullanmaya devam etmeyi düşünüyorsanız, ~2-3 günden sonra depo içindeki artıkların boşaltım sırasındaki kokusunu neredeyse yok eden demir2sülfat kullanmanızı tavsiye ederim. Bu madde ile ilgili yazıyı buradan okuyabilirsiniz. Yalniz biraz leke yapma sorunu var.

...

Bu çeşit bir çözüm birçok ülkede çok az sayıda olsa da karavancılarca zaten uygulanmakta. Yalnız tuvalet kağıdı (+ıslak mendil ?) kullanımının da, kullanılan su miktarını neredeyse kaldırarak uygulamayı kolaylaştıracağı kabul edilmeli.
Gübre olarak kullanım dediğim üzere pratikte öyle pek kolay olmadığından, durum sonuçta daha az sıklıkta da olsa bu artıklardan çevreye zarar vermeden nasıl kurtulacağına gelmekte. Normal tuvaletler bu amaç için düşünüldüğünde, katı artıkların koku sorununu azaltmak için kullanılan inçe talaş ve torf miktarını, tıkanma sorunu açısından yeterinden fazla kullanmamalı. Ne dersiniz galiba pek o kadar kolay ve kullanışlı değil ?

Ama bu sistemin en büyük avantajı, kimyasal kullanılmaması, boşaitımın 3-4 misli daha seyrek, artık miktarının ayni oranda düşük ve ekstra su kullanımının neredeyse olmamasında yatmalı..

Yeriniz zaten var, eğer olur da gerçekleştirirseniz, sonuçlarını burada okumak çoğumuzun yararlına olur sanırım.

.

.

...

.

Ben sizler gibi düşünmüyorum.

"Yasal deşarj limitlerinde" arıtmaya atık su göndermekten daha çevreci bir hareket olamaz..

Daha çevreci hareket; "atık suyu karavanda arıtıp" göndermek, o da mümkün ama lüzumsuz bir mühendislik olur, belki emekli olunca yaparım. Şimdilik sadece atık su tankımın girişine 3M markasının 10 mikronluk torba filitresinden takmayı düşünüyorum.
3m

Gücenmemi gerektirecek hiçbir durum yok, gücendirilecek işler yapmayız.

Siz olayı renklendirmek için öyle bir hava vermişsiniz ki sanki kanalizasyona değil yol ortasına deşarj yapılıyor :smiley::smiley:
Ya da İSKİ'nin belirlediği yasal deşarj limitleri haricinde bir deşarj yapılıyor.

Ama İSKİ zaten atık su deşarj limitlerini belirlemiş.

Kanallar birleşik/Ayrık olsun yağmur sularının arıtmaya girmemesi düşünülemez(denizin üzerinde ağaç yaprağı ve sigara izmariti görmediğimize göre..)

En doğrusu İSKİ'ye danışmak, mail ile sorup gelen cevabı da paylaşayım sizlerle.

.

Gücenmemeniz içimi rahatlattı.
Rica ederim, alacağınız e-maili yüklemenize gerek yok.
Emekliyiz ama, pencereye yastık koyup, mahallede olan biteni kontrol ettiğimiz falan da yok. :p

Gerektiğini düşünüyorsanız, demir2sülfatı denemeyi unutmayın derim. Sizin gibi deposu olan bir arkadaş çok memnun. Pahalı birşey de değil. İlk porsiyonlar için yosun öldürücü diye de bulunacağını sanıyorum.
Aslında gübre olarak satılıyor.
.

Son düzenleme:

Karavaninız hayirlı olsun şimdiden. 35 yaşında olmama rağmen ben de ilerde böyle bir araç tasarlayip kafama göre gezmek istiyorum. Bu sürecte başarılar dilerim. Ilgiyle takip ediyorum

Karavaninız hayirlı olsun şimdiden. 35 yaşında olmama rağmen ben de ilerde böyle bir araç tasarlayip kafama göre gezmek istiyorum. Bu sürecte başarılar dilerim. Ilgiyle takip ediyorum

Sn. rsomuncu,

İlginiz ve yanıtınız için teşekkür ederim.

İleride uygulamayı düşündüğünüz motokaravan için buralarda yararlı bilgiler edinileneceği çok açık. Zira benim bu sitede verilen bilgilerden ve yapılan tartışma sonuçlarından öğrendiklerimden bir tanesi, Motokaravanda klima kullanılacaksa günümüz şartlarında ya bir jeneratörün veya harici elektriğin kullanılmasının en verimli uygulama olacağıydı.

Siz de zaman buldukça sitedeki diğer konuları karıştırırsanız size yardımı olacak birçok bilgi ve tartışmayla karşılaşacağınıza eminim. Eğer benimde bir katkım olur ise bundan mutluluk duyarım.

Saygılarımla,

Ahmet Hamza

Sn. rsomuncu,

İlginiz ve yanıtınız için teşekkür ederim.

İleride uygulamayı düşündüğünüz motokaravan için buralarda yararlı bilgiler edinileneceği çok açık. Zira benim bu sitede verilen bilgilerden ve yapılan tartışma sonuçlarından öğrendiklerimden bir tanesi, Motokaravanda klima kullanılacaksa günümüz şartlarında ya bir jeneratörün veya harici elektriğin kullanılmasının en verimli uygulama olacağıydı.

Siz de zaman buldukça sitedeki diğer konuları karıştırırsanız size yardımı olacak birçok bilgi ve tartışmayla karşılaşacağınıza eminim. Eğer benimde bir katkım olur ise bu sitedeki herkes gibi bundan mutluluk duyarım.

Saygılarımla,

Ahmet Hamza

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR