Kendi Karavanını Yapanlar; İveco 15.6 (Aka)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Aka Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 1,025
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 211,298

Aka

KARA BİTTİ.
Herkeze merhaba, biz sizlerden aldığımız gaz ile karavan edinme hevesine girdik, hatta forumu iyice okuyunca piyasadaki karavan şirketlerinin yaptığı işleri çok yeterli bulmayıp, kendi aracımızı kendimiz yapmaya karar verdik. ve bunun üzerine nette araç arayışına girdik " yaklaşık 6 ay " ve Eskişehirde fiyatı emsallerine göre 2-3 lira fazla olmasından dolayı pek arayanı soranı olmayan bir araca talip olduk ve aldık, iyide yapmışız, bizi utandırmadı.
Ve gene sizlerin çizim ve önerileriniz doğrultusunda yaklaşık 1 haftalık düşünme sonucu kabaca planı belirledik ve karar verdik, ana hatları ile plan budur, dolaplar çizilmemiştir. normal şartlar altında 2 kişilik düşünüldü fakat oturma gurubu ile 4 kişi olabilir şekilde olacaktır, " 1 2li, 2 tekli şeklinde " , önerilerinize açığız.

Ivc11

Ivc top

Ivc2

Etiketler

Ynt: Kendi Karavanını Yapanlar; İveco 15.6 (Aka)

hayırlı olsun çok güzel araç iyi günlerde kullanmanızı diliyor;yapım aşamalarını merakla bekliyorum

Güle güle kullanın...

Bizim Bursadaki karavancılar İveco ya bayılırlar, sizin topik çok popüler olacak... :D

Yaşam alanı 460 cm ise mutfak banyo arasında 140 cm kalıyor ki, bu da dolap için aşırı geniş bir alan değil mi?

Arka kapıyı sabitlemeyecekseniz, banyoyu kapı açıkken de kullanabilmek için lavabo yerini iç kısma denk getirebilirsiniz.

Araç güzel ve ferah. Benim de ilk düşündüğüm araç buydu. Ama Karadeniz'in yaylalarına çıkıp inerken arka taraftaki çıkıntının sorun olacağını düşündüm. (Şu anki aracım Mitsubishi L200 çift kabin kamyonetin de kuyruğu aynı şekilde uzun. Dik yokuşlarda arka taraf sürtüyor.) Bir de küçük yerleşimlerin dar sokaklarında aracı rahat kullanabileceğimi gözüm kesmediği için vazgeçmek zorunda kaldım. Aklımın ve gönlümün bir köşesi hala bu araçlarda.

Tasarım konusunda, bana çok fazla atıl alan bırakmışsınız gibi geldi. 15m3 araç insana epey yer kazandırıyor. Ama kendi adıma bunu ferahlık duygusu yaratacak (temelde atıl) alanlar yerine işlevsel kullanmaktan yanayım. Yine de tercih sisin.

Aracınız ve projeleriniz hayırlı olsun. Kazasız, belasız, keyifli yolculuklarda kullanmanız dileğiyle.

Kemal bey aracınız büyük, güzel ve temiz görünüyor. Güle güle kullanın allah tamamına erdirsin. Eşimle iveco karavanımızda acaba şöyle yapsa idik nasıl olurdu diye düşündüğümüz
tek bir konu mutfak kısmının (eviye, lavabo vb) arka kapıya enlemesine olması hususu. Böylelikle arka kapıdan da ulaşılabiliyor olacak idi. Hemde kamp pozisyonunda uygun seyyar bir sehpa ile dışarıdanda kullanılabileceğini düşünüyoruz. Böylelikle kanepemiz açık pozisyonda iken hareket alanınımız çok daha rahat olacaktı. Sizde planlarınızda bu konuyu göz önüne alarak bir deneme çalışması yapın isterseniz.

kısmet olur ise eşimle Haziranın 27 si gibi Akyakada olmayı planlıyoruz. Cep telefonum resmimin üst kısmında yazıyor. Telefon nuimaranızı iletebilirseniz haberleşebilme şansımız artar diye düşünüyorum. Görüşebilmek dileği ile sevgiler . (sitede yeni olmanız ve mesajı göremiyebileceğinizi düşünmem nedeni ile özel mesaj atmadım. )

Ümit bey forumda ilk izlediğimiz araç sizinki idi ve özellikle araçla ilgili tepkilerinizi takip ettik, dışarıda mutfak fikri güzel fakat yerleşimde en büyük dezavantajımız arka lastik davlumbazının banyo alanını işgal etmesiydi, bir kaç plan değiştirdikten sonra tek çözümü bu şekilde bulduk, ve bu uygulama ile araç dışına açılacak bir kapaktan kurtulduk, şöyleki banyonun küvet sifonu, su tesisat bağlantıları vs için küvetin altına denk gelen boşluğa dışarıdanda ulaşılabilir bir kapak yapmaktı, ama şimdi buna gerek kalmadı arka kapıyı açtığımda ulaşabileceğim.
Bekir bey, doğrusu sizin bahsettiğiniz dik rampalar siz yazana kadar aklıma gelmemişti, eh artık biraz temkin, tasarımda atıllık değilde biraz ferahlık istedik, biliyorsunuz bu araçlar diğerlerine göre biraz dar buna karşın boy uzun, yazdan ziyade kışlarıda gezmeyi düşündüğümüz vede zamanın çoğunu araç içinde geçireceğimizden az ferah olsun istedik fakat genede dolaplar düzenlendikten sonra bu ferahlık kalmaz gibi. Şu an boş aracın içine girip baktığımızda " yahu küçük sanki " hissi veriyor, fakat plan üzerinde iyi görünüyor, göreceğiz bakalım.

Aracınız çok büyük ve yeterli alanınız var. Projenizi de çok beğendim.
Merakla takip edeceğim yapım aşamalarını,
Şimdiden kolay gelsin ve hayırlı olsun projeniz...

Saolun arkadaşlar, bu arada dolaplarıda belirledik, tabiki ferahlıktan eser kalmadı, banyoya giden koridor 60cm oluyor, koridorun mutfak önündeki kısmı ise 90 cm, " hanım rahat etsin diye " . Buz dolabı olarak bundan 3 yıl önce aldığım 3 sistem üstten kapaklı dolabı kullanacağım, diğer önden kapaklı dolaplara göre daha kullanışsız olmasına rağmen soğuğu muhafaza açısından çok başarılı, ve dolap çekmece içinde duracak ayrıca birde 150 litrelik buz kutusu planladık, hazır buz ile iş görecek, içi plastik kaplı olacak ve atık suyu ince bir tahliye ile dışarı atacak, tatlı su deposu 204 litre ve enlemesine duracak, aslında istediğim bir 200 litre daha ilave etmek ama şimdilik plandaki bu. aracıma 8 amperlik bir güneş pili takacağım, ayrıca birde uydu anten düşünüyorum eğer ayak sistemini ayarlayabilirsem 55cm kare katlanır bir anten olacak. ve birde piyasda bek. marka tek göz elektrikli ocak gördüm şu cam olanlardan ( indüktans ocak değil ) ve fiyatıda oldukça makul eğer yer bulabilirsem bunuda yerleştirmeyi düşünüyorum.
Şu anda cam ve havalandırma işini araştırıyorum henüz net bir sonuca ulaşmış değilim, camlar cift cam olmalı hatta plastikte olabilir, bu cam işi bitmeden diğer işlere girişemiyorum.

Dolap2

Dolap3

Sn.Aka öncelikle aracınız hayırlı olsun, İveco'lar hepimizin yan gözle kesip acaba nasıl olur dediği araçlar. Ancak Avrupa'da ve ülkemizde daha önce pek uygulamasına rastlamadığımızdan ya da PSA grubu kadar yayagın olmadığından karavan yapım tercihinde sizin kadar cesur olamadık. Aracınızın bana göre en büyük sıkıntısı enden dar olması, siz de sanırım bu nedenle arka yatağı tekli ranza olarak uygulamaya karar vermişsiniz. Projenizi ve yapım aşamalarını merakla bekliyorum, kolay gelsin :smiley: :smiley: :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,464
Kayıtlı Üye Sayımız
172,117
Kaydolan Son Üyemiz
fmt35

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.