Kendi Karavanını Yapanlar; Mercedes Alkoven-(mehmet_mtrs)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan mehmet_mtrs Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 977
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 217,493

mehmet_mtrs

05323035204
Yer
İzmır
merhaba
bu bolumde benımde bır yerımın olabılmesı gercekten hayal gıbı gelıyor. konubaslıgı acma ıstegıne yardımcı olan moderatorumuz ozdal beye tesekkur ederım.
bu gune kadar gecen hayatımda bazı arkadaslarımın da gectıgı yollar gıbı ,bende bu ıse motosıkletle (wsk) baslayanlardanım . 1 ve 2 yaslarında ıkı cocugum esım ve ben artı cadırımız vs. (cılgınlık) anılarım hala canlı . elımıze gecen her fırsatta gezıp gorme ıstegımıze karsı duramayıp en kısıtlı durumlarda bıle olanak ıcat edıp gezgınlık durtulerımızı dındırmeye calıstık.
evet arkadaslar sankı ufuklarda karavanımın sıluetını goruyorum artık bızde esımle rahat etmek ıstıyoruz. ınanın hayat bu yaslarda da cok heyecanlı ve yasanılır tadında.
sn.yaybek bahse konu aracımın abs sı falan yok muracaar formunda da belırttıgım uzere aracımın ruhsatbılgılerı fotokosı ıle aracın cıplak sasesı uzerıne yapılacak serhı ılekonu ıle ılgılı bıldıgımız standart yapıda alkovenlı 6 kısılık monte edılmıs karavan goruntu krokısı taban yerlesım krokısı bırde ıcınde bulunması gereklı techızatın yerlerının ısaretlendıgı boluklere ılaveten techızatın hanfı esaslara gore yapılacagı uygulamanın tarıflerı hakkında tafsılat bunun yanında tuv un meshur 54 maddelık cıselge tablosu bunun karsılıklarında da kıstasların cogunun aracın orjınal uretımınde saglanmıs oldugunun belırtılmıs tanımlamaları .daha bır kısım tamamlayıcı bılgı olarak ılısıkte sunulmustu. 20-25 gun sonra bugun projemıze olumlu yanıt verıldıgı haberını aldım .yarın muhendıslık burosuna ugrayıp bu konu uzerınde tuv gereklılıklerının tamamlanmasımaksadı ıle gorusecegım . aldıgım sıfaı bılgıye gore onumuzde afakı engeller olmadıgını ve umıdımı kaybetmememı saglık verdıler hayırlısı dıyorum.
artık bundan sonra butun gelısmelerı tum sevgılı arkadaslarımla paylasacagım ıcın cok mutluyumbır engelle karsılasmadıgım surede de kare kare yapılmafotolarını sunmak ıstıyoru . haydı hayırlısı ...

selam sevgı ve saygılarımla. mehmet - ızmır

sn teos.
benım ıcın hayatı onem tasıyan bır konuyu hangı baslık altında yazacagıma karar veremedım. ancak sızı burokratık arastırmalar konusunda bır duayen kabul edıp ve de bılgılerınızden cok ıstıfade ettıgımden dolayı ,benım ıcın oldukca onemlı olan bır haberımı burada acıklamak ıstıyorum.
aranıza ılk katıldıgım gunlerde mes'elemın cılgın bır karavan sahıbı olma arzumdan bahsederek tum dostlarımızda yardım bekledıgımı bıldırmıstım . pek de fazla kolay olmadıgı yanıtları almıstım ne varkı o donemlerde sızın yazdıklarınızı azamı dıkkatle okuyup kendıme yol ve yontem belırledıkden sonra ocak ayının songunlerınde bır muhendıslık burosu kanalı ıle ılk ferdı muracaatımı yaptım
bu gun aldıgım ızmır tse kurumunun tetkıklerı sonucu 97 mercedes sıprınter 412D sac kasa aracımın alkovenlı 6 kısılık karavan donusum projesıne olumlu cevap verılmıstır. muhendıslık burosundan aldıgım bılgıleregore; yapılmıs bıtmıs gıbı fatura ve evraklarını tamamladıktan sonra tse kurumuna tamamlanmıs arac statusunde gereklı kabul edılmıslşık belgesı yoluna gıtmemızı ve daha sonrada aracın ımalata baslayabılmemı onerdıler gecen zaman ıcerısınde yenı ortaya cıkabılecek olumsuz tamım ve maddelerden korunmamız acısından bouyle bır yonteme bas vurmamızın gereklılıgınden bahsettıler. sunulan onerıyı kandı anlayısıma gore ıyı nıyetlı ve olumlu gordum. ancak; akıl akıldan dolayısı ıle bılgı bılgıden ustundur mantıgı ıle sızden ve tum dost bıldıgım arkadaslarımdan bılgı ve destegınızle benı aydınlatmanızı beklıyorum bundan sonrakı asamalarda karsılasabılecegım sorun ve gucluklere karsı tetbırlı olup ıdealım yolunda yanlıs bır davranısa ve bılgısızlık sebebı ıle cıkmaza dusmemek ıcın azamı gayret gostermek ıstıyorum. gereken destek ve uyarıları su anda sadece sız dostlarımdan edınebılecegımı umuyor ve beklıyorum.sevıncım ve heyecanım sonsuz. umarım yardımlarınızla basarabılecegım .
hepınıze saygı sevgı ve selamlar gonderıyorum.

Etiketler
Ynt: Kendi Karavanını Yapanlar; Mercedes Alkoven-(mehmet_mtrs)

Sn orbay74,
Onay sürecini paylaşırsam daha kolay anlaşacağız diye düşünüyorum.

1- motokaravan yapılacak ticari araç alınır.
2- düşünülen proje ( alkovanlı, panelvan) yetkili makine mühendisine çizdirilir.
3- Bu projeye TSE'den onay alınır.
4- Karavan üreticisi firma TSE onayına göre projeye uygun değişklikleri yapar. (keser,biçer,donatır)
5- TSE onayı ile istenen diğer evraklar da hazırlanıp araç TÜV onayından geçirilir. (TUV, yapılmış aracın TSE onayına ve trafik kanununa uygunluğuna bakar)
6- TSE ve TÜV onaylı belgelerle trafik tescile gidilir ve karavan ruhsatı çıkarılır.

Sizin anlattıklarınızla bu süreç arasında farklar var. TSE onayını aldım diyorsunuz. Öyleyse takip etmeniz gereken stepler 4 ve sonrakiler. Aldığınız proje onayı eğer alkovana uygun değilse muhtemelen
bir fatura alın onunla TUV onayına gidin sonra aracı keser biçersiniz denilmek istenmiştir. Bu proje onayının neye göre olduğuna dikkat edin. Ben bu dönemde alkovanlı projeye TSE nin onay verebileceğini
pek zannetmiyorum. Bu konu ile ilgili yeni bir konu başlığı açmanızda fayda var.
Umarım açıklayıcı olmuştuır.
Oğuz

sn teos.
yaptıgımız muracaatta aracımıszın ruhsat fotokopılerı ıle bırlıkte acık kasa kamyonetın dosturulecegı alkovenlı karavan modelı bır krokı eklerınde tasıyacagı ozellıkler ve amacı belırten belgeler sunuldu tadık bu sunum netıcesı alındı . buna ragmen bahsettıgınız alkoven olabılırlık gerekcesını pek anlıyamadım projemız acık kasa kamyonet sasesı uzerıne yapılacagı belırtılmıs bır arac donusum projesı olarak verılmıstı. kavrama guclugu cekıyorum lutfen bıraz daha tafsılat verırsenıs mınnet duyacagım.
sevgı selam saygı

Sn. Orbay74,
TSE onayına bir kere gidiyorsunuz. (süreçte anlattığım gibi). Eğer alkovanlı olarak onay aldı iseniz sürecin diğer steplerini gerçekleştirmenizi engelleyen ne anlamadım. Niye fatura alıp TSE'ye bir daha gidiyorsunuz ? Eğer kastedilen TUV ise TUV zaten yapılmış araca onay veriyor. TUV den bir kaçınma var gibi algıladığımdan alkovanlı onay olduğunu zannetmiyorum demiştim, özür dilerim.
Oğuz

cok tesekkurler sn teos ne yaparsınız acemılık maksadımı anlatmakte bıle yeterlı gelmıyor rehperlıgınızden cok yararlandım sagolun.

Sayın Orbay74 aracınızın teknik donanımından biraz bahsedermisiniz mesela tse den onay aldığınıza göre ABS var arabada konu ile ilgili biraz daha açıklayıcı yazarsanız bizde merakla bekliyoruz belki bir çıkar yol buluruz malum problem var yapım aşaması ile ilgili.

Mehmet Bey(orbay74),

Kolay gelsin, yolunuz açık olsun!..

Cavid Sezen

cavıt bey
sagolun sevgılı egelı hemserım
tesekkurederım.

Oğuz bey, 1 yıl önce imalatçı bir firmanın sahibiyle görüşürken TSE'den imalat yapabilir anlamında belge almaya çalıştıklarını söylemişti. TSE imalatı
yapacak olan firmanın yeterlilik belgesi varmı denetleme amacıyla faturayı önce istiyor olabilir.
Levent

Levent bey,
Haklı olabilirsiniz, artık her araç için ayrı bir tek tip onay belgesi alınması gerekiyor. Çok kolay bir süreç de değil gibi.
Oğuz

Sayın Orbay74 yazdıklarınız bizim için umut oldu inşallah bir mani çıkmazda karavanınızı yapar hayalinize kavuşursunuz alacağınız ruhsat ise bize emsal teşkil eder bizde karavanımızı yaparız yapacağınız işlemlerin tüm aşamasını sabırsızlıkla bekliyoruz hadi hayırlısı bakalım.

tun arkadaslarımın gorusune;
dun karavan yaptırabılmek ıstegım ıle ıstegım uzerıye benım aklımı yoran bır konuda sızlere danısmak ıstıyorum. bıldıgınız uzere bır muhendıslık burosu kanalı ıle gırısımde bulunmus ve sonucta tse kurumundan olumluluk onayı almıstım . dun yapotıgım ıncelemelerde gordubum bır durum bende bır hosnutsuzluk yaptı . aracın yolcu kapasıtesının 1+1 olarak oldugu dıkkatımı cektı ve bu hususta aldıgım bılgıye gore cam , dıs aydınlatma ,vs gıbı tse (CE) belgesı ıhtıva eden mataryeller ıcınde oturma yerlerıne aıt koltuklarında aynı belge gecerlılıgı mecburı kılındıgım sebebı ıle bu yonteme basvurduklarını ıfade ettıler . aksı takdırde sadece koltukların degıl baglantı bolgelerınınde teste tabı olması gereklılıgı mecburıyetı olusuyormus . bu bılgıler benı pek memnun etmedıgınden dolayı ıkı gunden berı zıhnımı bulandırmakta olup bır turlu cıkar yol bulamadıgım gıbı uzuntume de sebeb oldu.kendımce konu uzerınde yorum yapmaya calıstım yınede tatmıne ulasamadım . sonucta ''ne olursa olsun yeterkı bır karavanım olsun'' demek ıcımden geldı ıse de bır rahatlamaya ulasamadım.
sımdı bu derdımı sızler ıle paylasıp sorunum uzerınde bılgı ve deneyımlerı olan arkadaslarımdancok degerlı fıkırlerını almak ve one gore hareket etmeyı dusunuyorum bu destegınızı esırgemeyegınıze ınanıyor ve yardımlarınızı beklıyorum (akıl akıldan ustundur) dusturu pırensıbımdır her turlu arayısa acık bır kısı olarak dılegımı aktarıyorum.
ayrıca sn yaybekın bahsettıgı abs konusu ıle en kucuk bır tedırgınlık yasamadıgım gıbı bu hususta bır yukumluk hususu ıle de karsılasmadım muhendısımde aynı kanaatte. sevgılı arkadasım burokratık yolları bır denemende yarar goruyorum buradakı bır hususuda belırteyım benım aracım (N) sınıfı acık kasa bır kamyonet olup KYK yonetmellıgınde de belırtıldıgı uzere , karavan olduktan sonra (M) sınıfı bır arac olacagı belırtılmıstır.
sevgılı arkadaslarım gercekten yorumlarınıza ıhtıyac duyuyorum
saygı sevg mutluluk dıleklerımle
mehmet - ızmır

Mehmet bey önünüzde uzun ve zevkli bir yol var sanırım,sonucunu bu sitedeki herkesin merak ettiği bir yol,umarım sizin istediğiniz gibi gelişir herşey.

Selam Mehmet bey araç için tahmin ediyorum aynı günlerde belkide aynı mk mühendislik firmasına başvurdukgibime geliyor.Bende kendi WW T3 motokaravan projesi için Karataş semtine gittiğimde TSE kurumuna Birde PEJO Motokaravan gelecek dedioradaki Yılmaz bey.Doğrumudur diye sormak geldi açıkça.?Umarım herşey gönlünüzce iyi gidiyordur.Motokaravanınızıda en kısa zamanda yollarda görmek dileği ile...Saygılar.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR