Kendi Karavanını Yapanlar; Peugeot Boxer - Bekir Kemal Ataman (TA2RX)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan TA2RX Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 883
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 342,831

Etiketler
Ynt: Kendi Karavanını Yapanlar; Peugeot Boxer - Bekir Kemal Ataman (TA2RX)

Güneş aynı güneş bir yere gittiği yok.Karanlık, nekadar karanlık kalabilirki ?

Bekir bey,
Eski tarihli projeleri takip etmek, güzel bir film izlemek gibiydi. bir solukta izleyip ( okuyup ) sonunda vay be diyordum. Mutlu son..
Ama gündemi yakaladıkça filmler heyecanla bir sonraki bölümü beklenen dizilere dönüştü. :smiley: Heyecanla takip ediyorum. Elinize sağlık..

mr.tıly' Alıntı:
Bekir bey,
Eski tarihli projeleri takip etmek, güzel bir film izlemek gibiydi. bir solukta izleyip ( okuyup ) sonunda vay be diyordum. Mutlu son..
Ama gündemi yakaladıkça filmler heyecanla bir sonraki bölümü beklenen dizilere dönüştü. :smiley: Heyecanla takip ediyorum. Elinize sağlık..

Teşekkürler. Benimkisi "arkası yarın" dizisi gibi oldu ;D

Topikimi baştan beri okuyanlar hatırlayacaktır: Buzdolabımı Manisa'daki imalatçıdan (otobuzdolabi.com) aldım. Bu dolabın soğutma panelleri yan duvarlarda. Oysa ben yan duvarları kontra kaplayacağım. Dolayısıyla dolabın sağlıklı soğutma yapması zora giriyor. Konuyu danıştığım imalatçı motor tarafına açtığım havalandırma boşluğuna 12V fan ilavesiyle bu sorunu halledebileceğimi söylemişti. Bugün bilgisayar çıkması iki adet fan (biri içeri, diğeri dışarı üfleyecek şekilde) monte ettim. Sonra yan kontrada buna uygun olarak pencere açtım. Böylece elimi oyalayacağından korktuğum bir iş daha hayırlısıyla hallolmuş oldu.

DSC 0095

DSC 0096

" Bu dolabın soğutma panelleri yan duvarlarda. Oysa ben yan duvarları kontra kaplayacağım. Dolayısıyla dolabın sağlıklı soğutma yapması zora giriyor. Konuyu danıştığım imalatçı motor tarafına açtığım havalandırma boşluğuna 12V fan ilavesiyle bu sorunu halledebileceğimi söylemişti"

Elektrik ve elktronikten anlamam ama iki fanın aynı seviyede ve yanyana oluşu havayı nasıl sirküle eder.Yoksa giren hava kısa yolda dışarı çıkar mı?

Kemal hocam Seyfettin hocam haklı bende aynı düşünüyorum komprosöre direk üfleyen bir fan yetecektir üflemeyle hava hareketlenecektir ve yukarı çıkacaktır diye düşünüyorum.

Kemal bey
Bende sayın airboat"ın fıkrıne katılıyorum. Hava kısa devresi yaparsınız. Ust tarafta sogutma olmayaz/az olur kanaatindeyim..İki fanıda üfleme yapıp, Yusuf beyin mantığı ile üstten bir hava firar ile giren havayı firar ettirirseniz sanırm daha verimli olacaktır.Ayrıca iki fanıda aynı aynı anda çalıstırmayıp. Kademeli bağlayabilirsiniz diye düşünüyorum.
Rıza

marlon' Alıntı:
Kemal bey
Bende sayın airboat"ın fıkrıne katılıyorum. Hava kısa devresi yaparsınız. Ust tarafta sogutma olmayaz/az olur kanaatindeyim..İki fanıda üfleme yapıp, Yusuf beyin mantığı ile üstten bir hava firar ile giren havayı firar ettirirseniz sanırm daha verimli olacaktır.Ayrıca iki fanıda aynı aynı anda çalıstırmayıp. Kademeli bağlayabilirsiniz diye düşünüyorum.
Rıza

Üstten firar verme şansım yok: 1. Dolabın üst tarafında hava çıkışı için uygun yer yok. 2. Olsa da buradan gelecek hava yaşam mahallinde gereksiz bir soğuk/sıcak hava akımı yaratacağı için (en azından benim açımdan) rahatsızlık verici olurdu. Bu yüzden özellikle kapatma yoluna giderdim. Ama fanların yalnız birini çalıştırma önünde hiç bir engel yok. :D

iceri vermeyin havayı sayın hocam:smiley:)
usten gırış yapın fanları ters calsıtırın sızde:smiley:))))
;D
Rıza

marlon' Alıntı:
iceri vermeyin havayı sayın hocam:smiley:)
usten gırış yapın fanları ters calsıtırın sızde:smiley:))))
;D
Rıza

;D ;D ;D

Az önce üreticiyle konuştum. O da aynı şeyi önerdi :D

Yukarıdan ikinci bir havalandırma mazgalı açmak şu aşamada fazla külfetli olacağı için yalnızca fanlarla yetinmek zorunda kalacağımı söyledim. Fanların ikisini de dışarı vermemi ama mutlaka dolabın yan taraflarında 1-2 cm de olsa boşluk bırakmamı önerdi. Araç içi ebat hesapları şaşacak ama bakalım, bir çözüm üretmeye çalışacağım.

1. Dolabın üst tarafında hava çıkışı için uygun yer yok. 2. Olsa da buradan gelecek hava yaşam mahallinde gereksiz bir soğuk/sıcak hava akımı yaratacağı için (en azından benim açımdan) rahatsızlık verici olurdu.

Bekir kardeşim,
Dolabın üstünden kasıt;alta konulan fan hizasından 30/40 cm üstü dür.Buda dolap yüksekliğinden düşük olacak yaşam mahallinde etki yaratmayacaktır.
Selamlar

Ben dolabın her iki yanına 2'şer santimlik boşluk bırakıp arka kısmı tamamen izole ederek bir baca sistemi oluşturmuştum, netice çok başarılı fakat dolap kabini enden 4 boydanda 10cm büyüdü. bu işin sonradan düzeltilmesi çok zahmetli olur, baştan planlayın derim.

Düzeltme:

TA2RX' Alıntı:
PSA'nın kapı açıklığı 1.5m.

Sorunsuz giriş-çıkış için ne kadar boşluk gerek?

Bana sanki yeter gibi geldi.

2 Ocak'ta kayar kapı açıklığını 1.5m ölçmüşüm. Doğrusu 130 cm. olacak. Düzeltir, özür dilerim. İlk ölçtüğüm vakit ışık yetersiz olsa gerek, benim yaşlı gözlerim 130'u 150 görmüş.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,080
Kaydolan Son Üyemiz
yusuf75

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR