Kendi Karavanını Yapanlar; Peugeot Boxer - Bekir Kemal Ataman (TA2RX)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan TA2RX Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 883
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 342,891
Ynt: Kendi Karavanını Yapanlar; Peugeot Boxer - Bekir Kemal Ataman (TA2RX)

Hmmm. Danfoss makineyi nereden alacağımı, nerede ve kaça montaj yaptıracağımı, alacağım buzdolabının uygun ebatlı olanının ne kadar iyi izole olduğunu, Danfoss makinenin ne kadar enerji tükettiğini, bütün bunların bana ne kadara mal olacağını ve bütün bunlara değip değmeyeceğini bilmediğimi söylesem?

Etiketler

Sana, dolap ve motor olarak süper buzdolabı verecekler sanıyorsun deyilmi...
İyi bir büro tipi buzdolabı 400-500 TL, BD35F danfos kompresör 600-700 TL, montajı 150 TL, toplam maliyet 1100-1200 TL...

ben sisteminizi 12v olarak kurup, uzman soğutmanın 12v dolabını kullanmanızı öneririm,

http://www.otobuzdolabi.com/fridge.htm

Kemal hocam eğer Uzman soğutmadan alacaksanız Ürün Kodu : BC133 yani üstteki ürünü seçin ve onu isteyin bana alttaki modeli yani yatay kutu kola sıralı olan var o kısmını hiç kullanamadık sonradan değişmediler yanlışlık olmuş deyip geçiştirdiler bilginize.

Bilmediğim için soruyorum aynı zamanda lpg ile çalışan buzdolapları pahalı mı veya Türkiye'de bulması mı zor?

zentoz' Alıntı:
Bilmediğim için soruyorum aynı zamanda lpg ile çalışan buzdolapları pahalı mı veya Türkiye'de bulması mı zor?

burada çok pahalı Özgür

@ Atiladi: Teşekkürler. O kadar para harcamaya hiç niyetim yok.

@ Buralpdi ve Yaybek: Teşekkürler. Zaten benim kafamdaki model de o. Uyarı için ayrıca teşekkürler.

@ Zentoz: Üç sistem kullananlar yeterince iyi soğutmadığından şikayet ediyorlar. Burada linki verilen Uzman Soğutma (otobuzdolabi.com ya da nam-ı diğer Manisa'daki üretici) 'nın ürününden kullanan herkes memnun görünüyor.

TA2RX' Alıntı:
@ Atiladi: Teşekkürler. O kadar para harcamaya hiç niyetim yok.

@ Buralpdi ve Yaybek: Teşekkürler. Zaten benim kafamdaki model de o. Uyarı için ayrıca teşekkürler.

@ Zentoz: Üç sistem kullananlar yeterince iyi soğutmadığından şikayet ediyorlar. Burada linki verilen Uzman Soğutma (otobuzdolabi.com ya da nam-ı diğer Manisa'daki üretici) 'nın ürününden kullanan herkes memnun görünüyor.

Benimki de üç sistem ve çok iyi olduğunu söyleyemeyeceğim. gerçi ilk büyük testimi bu haftasonu yapacağım. Biraz eski belki bakıma ihtiyacı var.

zentoz' Alıntı:
Benimki de üç sistem ve çok iyi olduğunu söyleyemeyeceğim. gerçi ilk büyük testimi bu haftasonu yapacağım. Biraz eski belki bakıma ihtiyacı var.

bir hatırlatma yapayım (belki biliyorsundur)
üç sistem dolaplarda verim alabilmek için aracın terazide olması gerekiyor,
yani park ettiğin anda aracın düz durmalı :smiley:

Bekir bey yazdığınız mesajlarınızı 12 saat içinde değiştirebilirsiniz. Mesajınızın içine eklemelerinizi yaptım.

Uygunsa son mesajları sileriz. Selamlar.

Teşekkürler. Mesaj eskidiği için edit düğmesi çıkmıyormuş demekki. Ben birileri cevap yazdığı için çıkmıyor sanmıştım.

Mesajı daha önce okumuş olanların da haberdar olması için hem yeni mesaj yazmayı hem de dokümantasyonun tam olması için eski mesajı güncellemeyi düşünmüştüm. Siz benim yerime halletmişsiniz, sağolun.

buralpdi' Alıntı:
bir hatırlatma yapayım (belki biliyorsundur)
üç sistem dolaplarda verim alabilmek için aracın terazide olması gerekiyor,
yani park ettiğin anda aracın düz durmalı :smiley:

Abi hatırlatma için teşekkürler ben onu unutmuşum. Bu haftasonu ilk defa kampa çıktım. Buzdolabı 2. Günde kendine galdı. Daha gazlı deniyemedim onuda yazarım.

Önce daha önce sözünü ettiğim, navigasyon (geri görüş kamerası monitörü) yer değişikliği fotoğrafı: Önceki yeri aynanın sağındaydı. Burada görüş alanımı daralttığı için camın sol üst köşesine almıştım:

[attachment=1]

Sonra, son bir iki haftadır yaptığım çalışmalardan bir kaç görüntü. Öncelikle elektrik tesisatını büyük ölçüde bitirdim sayılır:

[attachment=2]

[attachment=3]

Bir kaç ilavem daha olacak. Sonra nerede kaç mm kablo kullandığımın listesini göndereceğim.

DSC 0001 640x480

DSC 0002 640x480

DSC 0003 640x480

Biraz da ahşap işçiliği yaptım.

Boyum görece uzun sayılacağı için kasayı (mevcut bütün çıkıntıları kapatacak şekilde) tamamen kapatmak yerine, yatağın iki başındaki boşlukları da mümkün olduğunca değerlendirme yoluna gittim. Bu nedenle, karkasları hazırlarken arka boşlukların içine yapıştırılacak şekilde hazırladım. Bunun için önce gereken uzunlukta parçaları kestim (63cm), sonra dikmelerin yan tarafına gelen kısımları oturtabilmek için 15 derece açıyla yanlarını traşladım:

[attachment=1]

Sonra, hem arka yüzeye hem boşluğun içindeki dikmelere yapışabilmesi için çıkıntılara denk gelen kısımları uygun şekilde traşladım:

[attachment=2]

[attachment=3]

Sonra biraz da tavan karkasları için hazırlık yaptım. Tavanın eğimi nedeniyle karkası olduğu gibi yerleştirmeye kalktığımda, orta kısımda 3 cm. kadar bir boşluk kalıyordu. Bunu monte ederken alttan yapılacak dikme destekleri yardımıyla karkası kanırtarak yapıştırmak yerine, karkasın her iki ucunu biraz rendeleme yoluna gittim. Her iki uçtan biren cm aldıktan sonra, ortadaki (kanırtılarak kapatılacak) boşluk 1-1,5 cm civarına indi. (Teorik olarak 2 cm olması gerektiğinin farkındayım, ama uç kısımlar güzel oturunca orta kısım da daha iyi oturur hale geldi.)

[attachment=4]

Kısacası, yatar testere iyi iş gördü :smiley:

Haftaya yeğenlerimi görmek için 1 haftalığına Giresun'dan uzaklaşacağım. Dolayısıyla karkasların yapıştırılması, kaplamanın alıştırılması vb. işler Ağustos'ta bir vakit olacak inşallah.

DSC 0005 640x480

DSC 0006 640x480

DSC 0007 640x480

DSC 0008 640x480

Yeni mesleğiniz (marangozluk) hayırlı olsun :D :D :D

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.