DOĞA SPORLARI OFF-ROAD KARAVAN DÜNYASI İKİ TEKER NAVİGASYON VE HABERLEŞME FOTOĞRAFÇILIK GEZGİNİN DÜNYASI GENEL KONULAR YARDIM İLETİŞİM
 1. NISSAN X-TRAIL'İ BATI TOROSLAR'DA TEST ETTİK!. OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ
  Duyuruyu Kapat
Duyuruyu Kapat
ARAÇ TESTİ: NISSAN X-TRAIL

NISSAN X-TRAIL'İ TOROSLAR'DA TEST ETTİK!.
OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Kendi Karavanını Yapanlar; Peugeot Boxer - Bekir Kemal Ataman (TA2RX)

'MOTOKARAVAN' forumunda TA2RX tarafından 7 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu 246586 kişi tarafından okunmuş, 786 cevap yazılmıştır

 1. makara60

  makara60 Kamp II

  Mesaj:
  289
  Alınan Beğeni:
  151
  en güzeli orada yolcu taşımamak,ama başka çaresi yoksa sizin yaptığınız uygulama tabii ki en sağlıklısı.Ben sadece aracın uzun süredir satılmamasına sebeb görüşümü bildirmiştim.
   

 2. TA2RX

  TA2RX Müstakbel seyyah

  Mesaj:
  2.140
  Alınan Beğeni:
  115
  Şehir:
  Giresun
  Teşekkür ediyorum. Aracı satmak için çok da uğraşmadım. Satılmamasının sebebi bu aslında.
   

 3. mehmet_mtrs

  mehmet_mtrs 05323035204

  Mesaj:
  1.630
  Alınan Beğeni:
  150
  Şehir:
  İzmır
  Sn. Bekir Kemal bey kardesim.
  O günlerde hepimizin bir-birimize yardımcı olabilmek adına bir katkı olsun diye fikirlerimi mümkün olduğunca tavsiyeler ölçüsünde dile getirmişizdir . Hatırlıyorum ; Koltuklar hakkında ,kendi baktığım taraftan sanki " daha iyi olurmuş" diye düşünerek fikir beyan etmiştim .
  Biliyorum siz o zamanlar "kılı-kırk yarıp" kendi yaşam biçiminize de uygun olabilecek hayal ettiğiniz karavanı yapabilmek çabası icerisinde olduğunuzu düşünüyordum . Aynı duygular içerindeki yaşadığım zorluklar aklıma geldiğinde ben de bir çok estetik kaygılarını işlevselliğe feda ettiğim olmuş du. Emeginizi takdir ile karşılıyorum. Karavanınızı satılığa çıkarmış sınız . İçim bir burkulmadı diyemem . Ne var ki ; Birinci derecede seçim size aittir . Söz, burada biter . Ben size sonucun hayırlı olmasını canı yürekten dilerim.
  Aynı başlık degil ama , hoşgörünüze sığınarak "Güneş panel. ve akü." başlıklı yardım talebime duyarlılığnızdan sonsuz memnuniyet duyfum . Ne var ki; Bilirsiniz , bir şeylerin üzerinden zama geçtiğinde bazı gereçleri nereye koyduğunuzu bir türlü bulamassınız. İşte , araki bulasınız . Çaresiz "pc" basında yine CXN40-1.1 diye arattım . Cihaz orada görülüyor . Ne yazık ki ; el kitabını yayınlayan siteyi açtığımda türkçe çevirisini buluyorum fakat yazılar bir-birinin üzerine yazılmış gibi bir karmaşa var . Okunamaz halde . Çözülebimesi için bir yöntem de bilmediğimden çaresizlik icerisindeyim .
  Ben duyarlılığınızdan dolayı müteşekkirim. Size ,yapmayı düşündüğünüz her sey için yaratıcıdan yardım, başarı, ve şans dilerim.

  Sağlıcakla kalın selamlar.
   

 4. TA2RX

  TA2RX Müstakbel seyyah

  Mesaj:
  2.140
  Alınan Beğeni:
  115
  Şehir:
  Giresun
  Sevgili Mehmet Ağabey,

  Foruma yazdığım mesajları takip etmek için gezenbilir'in e-posta ile yaptığı bildirimlere güvendiğim için sizin mesajınızı farkedemedim. (Sistem bir e-posta gönderdi ise bana ulaş(a)madı sanırım.) Bu yüzden geç cevap verdiğim için çok özür diliyorum.

  Ben google'da CXN40-1.1 diye arattım ve CXN serisinin tamamı için bir kullanıcı elkitabı (İngilizce) buldum. İlk fırsatta çevirip göndermeye çalışacağım.
   
  mehmet_mtrs bunu beğendi.

 5. schweps

  schweps Zirve

  Mesaj:
  1.823
  Alınan Beğeni:
  59
  Bekir bey merhaba,
  Bu başlığı fark edip benzer düşüncelerle (az km yapmış temiz bir panelvan bulup yavaş yavaş döşemek) bir karavan yapmış kişinin yazdıklarını okumaya başlamamla birlikte heyecanlanıp keyifle büyük bir kısmını okudum. Sonlara doğru can sıkıcı gelişmeleri okuyup sizin yerinize hayıflandım. O kadar emek sonrası ağız tadıyla keyfini çıkaramadan satılığa çıkarmışsınız aracı.
  Birisi benden önce sormuş, TÜV'de sorun çıkmadı mı diye, siz de muayeneye götürmediğinizi yazmışsınız.
  Herhalde aracı alışınızdan proje sonrası yeni ruhsat için TÜV'e götürüşünüze kadar arada hiç gitmemiş değilsiniz, değil mi? Tahminim, yan camları açıp arkaya ilave koltuk koyduktan sonrayı kast ettiniz, doğru mu?
  Öyle ise, yapım aşamasında gittiğiniz muayenede ve/veya trafik kontrolleri ile kantar kontrollerinde arkadaki müştemilatla ilgili sorun yaşadınız mı?
   

 6. TA2RX

  TA2RX Müstakbel seyyah

  Mesaj:
  2.140
  Alınan Beğeni:
  115
  Şehir:
  Giresun
  Kusura bakmayın, mesajınızı yeni gördüm. Araç tamamlandığı andan itibaren her sene muayeneye giriyor. Arkadaki koltuk projeye işli olduğu için hiç bir sorun çıkmıyor. Bir kere sorun çıktı, onda da fren balataları yenmiş, farketmemişim. Balataları değiştirip muayene tekrarına girdim, halloldu.

  Aracın ağırlığı limitlerin altında olduğu için orada da sorun çıkmıyor. Zaten artık kantar girişlerinde personel bekletmekten vazgeçtiler. Yalnız tabelalara uymak yeterli oluyor. (Mecburiyet yalnız kamyon, kamyonet ve TIR'lar için.) Dolayısıyla artık kantara girmek için durmuyorum.
   

 7. Tokaju

  Tokaju Yeni Üye

  Mesaj:
  13
  Alınan Beğeni:
  3
  Merhaba Bekir bey. Yazdıklarınızı bir solukta okudum. Gezenbilirde başka bir konu başlığında yazışırken yazdıklarınıza yönlendirdi arkadaşlar sağ olsun. Ben 1+2 hariç motokaravanlar ruhsatlandırıalmıyor diye düşünürken sizin arka tarafa takmış olduğunuz koltuklarında projeye dahil olduğunu okudum. Bu durumda aracınızda 3 kişiden fazla resmî olarak seyahat edebiliyormu? Bende bu sonbahar kısmetse kendi projeme başlamak istiyorum fakat 3 çocuğum olduğundan sizin oturma düzeninize yakın güven içinde seyahat edebilecekleri bir ortam istiyorum. Nitekim 5 kişilik ruhsatın olup olmayacağını bilemiyorum. Kısmetse yurt dışında çıkmak istiyoruz. Malum orda deneyim bizdeki gibi değil :smiley:. bir de merak ettiğim siz aracın camlarını açtıktan sonra aracı hemen motokaravan olarak tescil ettirdinizmi? Yani aracın bitmiş olması gerekmiyormu? Görüş ve tecrübelerinizi alabilirsem çok sevinirim.
   

 8. TA2RX

  TA2RX Müstakbel seyyah

  Mesaj:
  2.140
  Alınan Beğeni:
  115
  Şehir:
  Giresun
  Bu konudaki mevzuat hiç beklemediğiniz anda değişebiliyor. Benim yapım sürecim 4-5 yıla yayıldı. Hem aracın 5 yaşını doldurmasını hem emekliliğimi beklediği için. İlk başladığımda sertifikalı koltuk eklenebiliyordu. Sonra yalnız aracın orijinal ruhsatında yazılı olanlarla sınırlandı. Dolayısıyla ön sürücü koltuğu yasadışı oldu. Mecburen projelendirirken söküp yerine dolap koyduk.

  Sizin durumunuzun çözümü belki panelvan yerine minibüsten dönüşüm olabilir. Koltuk eklemek yerine azaltmak daha kolay. Bu durumda cam açmak yerine bazı camları söküp yerini saç kaplamak gerekecektir.

  Ben camları açtırdıktan sonra hemen tescil ettirmedim. Çünkü aracım zaten trafikte dolaşmıyordu. Çoğunlukla kapının önünde yatıyordu. Yine de kullanmak zorunda kaldığım dönemlerde sorun çıkmaması için cam açtırma işini mümkün olduğunca geciktirdim.
   

 9. Tokaju

  Tokaju Yeni Üye

  Mesaj:
  13
  Alınan Beğeni:
  3
  Önerileriniz için çok teşekkür ederim. Artık bir durum değerlendirmesi yapmak lazım. Hangi yöntemin artı ve eksileri olur.
   

 10. schweps

  schweps Zirve

  Mesaj:
  1.823
  Alınan Beğeni:
  59
  Bu kısmı anlayamadım. Yanlış yazıldı herhalde.
   

 11. TA2RX

  TA2RX Müstakbel seyyah

  Mesaj:
  2.140
  Alınan Beğeni:
  115
  Şehir:
  Giresun
  Yanlışlık yok. Aracın orijinalindeki ikili yolcu koltuğu arkaya alındı. Yerine tekli koltuk eklendi. Böylece araç 2+1 yerine 3+1 oldu. Ancak, süreç içinde mevzuat değişince ön tarafa eklenen tekli koltuk projeden çıkarılıp yerine dolap konmak zorunda kalındı.
   

 12. suleymancirit

  suleymancirit Balıkçı, doğa sever, kampçı , kamper karavancı

  Mesaj:
  563
  Alınan Beğeni:
  250
  Şehir:
  Malatya
  böylece mevzuat hazretleri "CO PİLOT" suz bir camper ürettirmiş . gelin siz 2 li arka koltuğu tekrardan öne aldırınız , bu rotalar " co pilot " suz çekilmez.
   

 13. ince999

  ince999 Her ne yaşarsan yaşa,sonunda keyfini çıkar

  Mesaj:
  1.584
  Alınan Beğeni:
  662
  Şehir:
  İzmir merkez idi değişti EDİRNE Merkez oldu
  Yazıya netlik kazandıralım.Ön tarafta Şoförün sağında şu an ne var? eskisi gibi ikili koltuk mu yoksa başka bir şey mi?
  Böyle bir soru sorduğum için kusura bakmayın ama şu mevzuat kafamı karıştırdı.
   

 14. TA2RX

  TA2RX Müstakbel seyyah

  Mesaj:
  2.140
  Alınan Beğeni:
  115
  Şehir:
  Giresun
  Mevzuat kişi sayısını belirliyor. Koltuğun yerini değiştirebiliyorsunuz. Benim projede ikili koltuğu arkaya aldığımız için şoförün sağ tarafında dolap var.

  Fiiliyatta öndeki tekli koltuğu kullanıyorum. Muayeneye giderken koltuğu söküp dolabı takıyorum. Trafikte ise asla üçüncü kişiden sonrasını bindirmiyorum. Yolcuların birisi önde diğeri arkada olduğu sürece trafik polisleri ceza yazmıyor. Çünkü onlar sayıya bakıyor. (Ruhsatta yazılı olan.) Projeye bakma şansları yok. Ama Allah göstermesin, bir kaza anında sigorta şirketleri önde oturan yolcu için para ödemez.
   

 15. stilist07

  stilist07 Ana Kamp

  Mesaj:
  29
  Alınan Beğeni:
  1
  Karavanciliga yeni başlamayı düşünen biri olarak mobilya üzerine oturup kemersiz yolculuk yapılmasındansa göze her ne kadar estetik gelmese bile bu sekilde kemerli bir koltuğu tercih ederdim.hatta bütçem yeterli olsa sırf bu sebeble bu karavanı almayi düşünürdüm. Benim merak ettiğim konu ise bu sekilde 3+1 ruhsatlandirilmis olan bir aracın ön yolcu koltuğu takıldığında 4 kisi güvenli bir şekilde seyehat edebilecek iken yurt dışına cikildiginda yada ülkemizde trafik çevirisinde ruhsat 3 kişilik ancak araçta 4 kisi var.bundan sonra süreç nasıl işliyor acaba. Biliğim kadariyla Aracın mevcut projesini yenileyip koltuk eklettirmekte mümkün değil. Baktığım bütün karavan lar ya 2 yada 3 kişilik. 4 kisilik bir grup karavan la yurt dışına gönül rahatlığıyla 4 kisilik bir karavan la çıkamaz mı?
   

 16. TA2RX

  TA2RX Müstakbel seyyah

  Mesaj:
  2.140
  Alınan Beğeni:
  115
  Şehir:
  Giresun
  Trafik cezasını ödedikten sonra yurt dışına çıkarsınız sanırım. Ama orada ne olur bilmem. Büyük ihtimalle Türkçe bilen bir polise denk gelmediğiniz sürece kimse ruhsatınızı istemez sanırım. :smiley:
   

Forumdaki Benzer Konular

Yükleniyor...
BENZER KONULAR - Kendi Karavanını Yapanlar
 1. wankel
  Yanıt:
  123
  Okunma:
  5.851
 2. Toztuna
  Yanıt:
  45
  Okunma:
  3.153
 3. armagan.ozturk.948
  Yanıt:
  21
  Okunma:
  2.975
 4. Selamkar
  Yanıt:
  66
  Okunma:
  7.773
 5. yaman07
  Yanıt:
  3
  Okunma:
  12.570
 6. Destan06
  Yanıt:
  414
  Okunma:
  105.876
 7. atiladi
  Yanıt:
  477
  Okunma:
  134.222
 8. ssem
  Yanıt:
  141
  Okunma:
  85.816
 9. findikim
  Yanıt:
  164
  Okunma:
  75.334
 10. BGRDRC
  Yanıt:
  71
  Okunma:
  50.410
Yükleniyor...