Lada Niva Sürekli Dörtçeker mi ?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Bünyamin_01 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 54
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 36,702
Ynt: Lada Niva Sürekli Dörtçeker mi ?

sürekli 4 çekerse arkayı kaldırıca neden ön teker çekmiyor?yoksa benim araç arızalımı?

Etiketler

aracınızın arka iki tekerini havaya kaldırın aracı vitese takın ve aynı anda iki arka lastigide aynı yöne cevirmeye calışın dönmeyecektir bunun sebebi önlerin baglı olması bir misal daha aracın her hangi aksından biri kesildiginde arac yürümez eger merkezi difransiyel kilidini baglamazsanız arazide bir kac keez başımıza geldi ben sol aks iç kafasını kırdıgımda aracın tamamen hareketsiz kaldı merkezi diferansiyeli kitleyince arac sadece arkalarla yürümeye başladı nivanın sürekli dört ceker sistemi komplike calışır asfalt kulnımında hem güvenli sürüş birazda olsa yakıt ekonomisi yapmaya yöneliktir arazi şanzımanının içindede bir defransiyel var hareketi tekerleklerin yola basmasına göre ön ve arkaya dagıtır

arkadaşlar niva yı 6 yıl kullandım benim bildiğim öndeki küçük vides kolunu geriye doğru çektiğinizde önleri bağlar normalde arkadan çekişlidir arkadaki küçük vides kolunu ileri doğru ittiğinizde ağır arazi videsi dediğimiz konuma gelir ve dif kilidi yok diye biliyorum

savaş bey o dediğiniz doğru değil

öndeki ufak kol geri çekildiğinde orta diferandiyel aktive edilir arkadaki kolu ileri itince de ağır devire geçer ya da sizin arazi vitesi dediğini şey aktive olur. o dediğiniz ön tekerlerin de çekişe katılması aracın 2H den 4H ya da 4Lye geçmesinin mekanizmasıdır ki suzuki ya da discovery ya da jeeplerde olur o zaman araç arkadan çekişten 4 teker çekişe geçer.

savaş' Alıntı:
arkadaşlar niva yı 6 yıl kullandım benim bildiğim öndeki küçük vides kolunu geriye doğru çektiğinizde önleri bağlar normalde arkadan çekişlidir arkadaki küçük vides kolunu ileri doğru ittiğinizde ağır arazi videsi dediğimiz konuma gelir ve dif kilidi yok diye biliyorum

diferansiyellerinde dif kilidi yok fakat niva sürekli dört ceker ufak kolu geri cektiginizde merkezi difransiyeli kitlersiniz yani ön ve arka eşit döner her koşulda kilitlemediginiz zaman normal difrensiyel etkisiyle calışır öne ve arkaya lastiklerin yol tutuş şekline göre güc aktarır

Arkadaşlar bir anlatım eksikligi oluşuyor:niva da 3adet deransiyel vardır yeni kullanıcı arkadaşlara
ustalar ve satan arkadaşlar izah etmiyorlar.iki şanzuman olduğu zannedildiği içinyanılgı oluyor
ben 11 yıldır kullanıyorum bende dağda ve kötü hava şartlarında ve gece sağ ön kafesi dağıttım
çaresiz aksı iptal ettim çalıştırıp direksiyona geçince şok oldum araç gitmiyor deneme yanılma kilidi kullanınca yürüdü
arkadaşlara tavsiyem bu ön akların sökülme(iptali) ayrılan aks başınınporya mili olarak kullanılmasını öğrenmelerini ciddiyetle öneriyorum
sağlığın kotratı yok hayatınızı yada bir başkasının hayatını kurtarabilirsiniz insan 2ci otuzu yakalayınca çenesi düşüyor affola.

Burhan amca.
'' arkada?lara tavsiyem bu ön aklar?n sökülme(iptali) ayr?lan aks ba??n?nporya mili olarak kullan?lmas?n? ö?renmelerini ciddiyetle öneriyorum
sa?l???n kontrat? yok hayat?n?z? yada bir ba?kas?n?n hayat?n? kurtarabilirsiniz''
Bunu ben anlamdim.biraz aciklarmisin.

İmla hatalarından bende hoşlanmam hoşta görmem haklısın.
bizde bakımı aksatırsan ön akslar arıza yapar yardımın ulaşamaması veya çok gecikmesi durumunda
aksı söktük dış kafayı ayırıp porya olarak yerine takma zorunluluğu vardır ve bağlı olarakta orta difransiyeli kilitlemek gerekir.
aksi halde diferansiyel sistemi gereği araç hareket etmez.
ARZ EDERİM...

Burhan amca imla hatasi yok. Ben anlamadim. Benim kopyalayip yapistirdigim senin yazinin biri birbiri kismida nasil oldu anlamadim anlasilmaz duruma gelmis. Ilgine tessekkur ediyorum.
En yakin zamanda gorusmek uzere saygilar sevgiler.

NİVACI' Alıntı:
Arkadaşlar bir anlatım eksikligi oluşuyor:niva da 3adet deransiyel vardır yeni kullanıcı arkadaşlara
ustalar ve satan arkadaşlar izah etmiyorlar.iki şanzuman olduğu zannedildiği içinyanılgı oluyor
ben 11 yıldır kullanıyorum bende dağda ve kötü hava şartlarında ve gece sağ ön kafesi dağıttım
çaresiz aksı iptal ettim çalıştırıp direksiyona geçince şok oldum araç gitmiyor deneme yanılma kilidi kullanınca yürüdü
arkadaşlara tavsiyem bu ön akların sökülme(iptali) ayrılan aks başınınporya mili olarak kullanılmasını öğrenmelerini ciddiyetle öneriyorum
sağlığın kotratı yok hayatınızı yada bir başkasının hayatını kurtarabilirsiniz insan 2ci otuzu yakalayınca çenesi düşüyor affola.

sanırım yukarda yazdıgım acıklamaların içinde bundan bahsettim nivada üç tane diferansiyel oldugunu ve merkezi dif kilidinin arazi şanzımanı içindeki difi kilitledikten sonra aracın ön ve arkasına eşit güç aktarıldıgını kilit acıkken de dif etkisiyle calıştıgını belirttim

Bende sizi teyid etmek , arkdaşlar araç sahibi olurken
bilgilendirilmediklerini hatırlatmak amacıyla yazmıştım.
Zevkkle kullandığımız bu araçların gerçek yüzleriyle tanışılmadığını düşünüyorum.
Herkese keyifli sürüşler ve keşifler dilerim.
İzmir'den sevgiler

sayın arkadaşlar anladım demiştim hayır anlamadım.şunu resimli bir şekilde anlatım mümkünmü?teşekkürler

aslında resimle degilde tatbiki anlatmak daha kolay olur bir ara gezilerde falan bir araya gelindimi orda görerek anlatırım

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,088
Kaydolan Son Üyemiz
TunaKarakaya

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR