M Ve M1 Motokaravan Farkı Nedir.

  • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan msh Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 11
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 24,267

msh

Kamp II
Mesajlar
274
Tepkime puanı
43
Ocak ayının başinda M1 sınıfı motokaravan aldim. ww transporter yuksek tavan. iki gün önce yeni ruhsatı postadan aldim, sınıfı değişmiş M sınıfı olmuş. Bu normal mi? avantajı veya dezavantajı varmıdır?. Hız sınırı farklımıdır ilk motokaravanim biraz bilgisizim. Teşekkürler.
 

Etiketler

enverdede

Zirve
Mesajlar
2,261
Tepkime puanı
40
Yer
istanbul
Ynt: M Ve M1 Motokaravan Farkı Nedir.

msh' Alıntı:
Ocak ayının başinda M1 sınıfı motokaravan aldim. ww transporter yuksek tavan. iki gün önce yeni ruhsatı postadan aldim, sınıfı değişmiş M sınıfı olmuş. Bu normal mi? avantajı veya dezavantajı varmıdır?. Hız sınırı farklımıdır ilk motokaravanim biraz bilgisizim. Teşekkürler.
1.2- M Kategorisi Araçlar: En az dört tekerlekli, motorlu yolcu taşıma amaçlı araçlardır.

1.2.1- M1 kategorisi araçlar: Sürücü dışında en fazla sekiz kişilik oturma yeri olan, yolcu taşımaya yönelik motorlu araçlardır.

1.2.2- M2 kategorisi araçlar: Sürücü dışında sekizden fazla oturma yeri olan, yolcu taşımaya yönelik ve azami kütlesi 5 tonu aşmayan, motorlu araçlardır.

1.2.3- M3 kategorisi araçlar: Sürücü dışında sekizden fazla oturma yeri olan , yolcu taşımaya yönelik ve azami kütlesi 5 tonu aşan, motorlu araçlardır
Araçların resmi gazetede yayınlanmış sınıflandırılmaları böyle...M sınıfı genel yolcu taşımayı belirtirken M1 yolcu ve koltuk sayısını belirtir,İlk tüv muayenesinde gidin M1 yazdırın diyebilirler
 

atiladi

Zirve
Mesajlar
4,684
Tepkime puanı
155
Yer
İstanbul
Ynt: M Ve M1 Motokaravan Farkı Nedir.

Dede, yazılacak herşeyi yazmış..Ama Tüv ile Trafik tescil, bu konuda hala anlaşabilmiş deyil, aralarında bir yazışma yapsalar, iki taraftanda aynı ses çıkacak ama , hala anlaşabilmiş deyiller, Dönüşüm muayenesinde EK1 formuna M1 yazıyoruz, tüv görevlisi üstünü çizip M yazıyor, sonra Tescile gidiyoruz, Tüv'ün yazığı M'in üstünü çizip M1 yazıyor ruhsata, bu duruma bir standart getiremedik gitti, sonunda önemli olan diğer cins araçların girmesi veya geçmesi yasak olan yerlerde M'de yazsa M1'de yazsa sıkıntı yaşamıyoruz, bizim için en önemlisi Boğaziçi köprüsünden geçebilmek, M'de yazsa M1'de yazsa geçiliyorya, gerisi teferruat...
 güngör

Zirve
Mesajlar
3,518
Tepkime puanı
166
Yer
İstanbul
Ynt: M Ve M1 Motokaravan Farkı Nedir.

Karavanınız hayırlı olsun,

M1 karavanlar için eski Araç Sınıfıydı yeni uygulama M olarak uygulanıyor. TUV ile trafik şube arasında uygulama uyumsuzluğu
nedeniyle muayenede sorun yaşarsınız ancak trafik şubeden alacağınız TSE belgesi yada araç M sınıfıdır onaylı yazı ile sorunsuz
muayeneniz yapılır.
 

msh

Kamp II
Mesajlar
274
Tepkime puanı
43
Ynt: M Ve M1 Motokaravan Farkı Nedir.

Hepinize tesekkur ederim. His sinirlamsinda bir farklilik var mi
 
Emre44malatya

Yeni Üye
Mesajlar
1
Tepkime puanı
0
Ben yeni motokaravan aldım aracın dışına karan resmî yaptırmak istiyorum trafikte bir cezası var mı acaba yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler
 

TA2RX

Müzmin öğrenci
Mesajlar
2,319
Tepkime puanı
314
Yaş
61
Yer
Yalova
Web
www.tcswat.org
Telsiz Çağrı Kodu
TA2RX
Ben yeni motokaravan aldım aracın dışına karan resmî yaptırmak istiyorum trafikte bir cezası var mı acaba yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

Kendi Karavanını Yapanlar; Peugeot Boxer - Bekir Kemal Ataman (TA2RX)

Son mesajımda göreceğiniz üzere ben aracın iki yanına ve arkasına süsleme yaptırdım. Giydirmeyi yapan firma bunun TÜVde sorun yaratacığını söyledi. Trafik polisi bir arkadaşımı aradım. Ufak da olsa bir fatura kestirip TÜVde tespit muayenesi yaptırmamı söyledi. İnternet üzerinde ruhsata işletme konusunu araştırdım. Artık noterler yapıyormuş. Onlarda da ayni işlemler var: Fatura, tespit muayenesi, vb. Dolayısıyla doğrudan TÜV'e gittim. Muayene sırası geldiğinde eleman "Ama bunda yazı yok. Ben ne yazacağım? Renk değişikliği işlemi yapmak gerekir." dedi. Renk değişikliği için en az yüzde ellilik değişiklik gerektiğini hatırlattım. "Ancak boş muayene kağıdı verebilirim." dedi. Madde 26'ya göre ceza yemek istemediğimi belirtip ısrar ettim. O sırada müdür de oradan geçiyordu. Ona da sordu. Sistemde illa ki yazı içeriğini belirtmek gerektiği için boş muayene kağıdı verdiler ve muayenede sorun yaşamayacağımı söylediler. Ben de fatura ve sözkonusu muayene kağıdını ruhsatın içine koyup öyle geziyorum. Birisi ceza yazmaya kalkarsa gösterip itiraz edeceğim. İkna edemezsem bu kez idare mahkemesine aynı gerekçeyle itiraz edeceğim.

Bir arkadaşım tanıdığı notere durumu sordu. Onların sisteminde de yazı girilmesi gerekiyormuş.

Kısacası kanunen yasak. İnternet üzerinde aracına Atatürk'ün imzasını yapıştırdığı için Md. 26'ya göre ceza yiyenlerle ilgili bilgi var. Ama resmi ruhsata işletip yasallaştırmak isterseniz yolu yok.
 

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle alakasız başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

BENZER İÇERİKLERGEZENBİLİR TV

           

Forum istatistikleri

Konular
101,343
Mesajlar
1,491,512
Kayıtlı Üye Sayımız
169,696
Kaydolan Son Üyemiz
Surpa

Çevrimiçi üyeler

BENZER İÇERİKLER

SON KONULAR

ÖNEMLİ UYARILAR
HAYATİ UYARI: Forumlarda yer alan tüm konular sadece referans amaçlıdır ve içeriklerinde hayati risk taşıyan tehlikeli spor ve benzeri özel uğraşılar olabilir. Lütfen forumlarda okumuş olduğunuz spor veya özel uğraşıların uzmanlarından yardım almadan kendi başınıza denemeye çalışmayın. Aksi halde meydana gelebilecek aksiliklerden dolayı gerek forum yöneticileri, gerekse içerik yazarları hiçbir sorumluluk kabul etmeyeceklerdir.

TELİF UYARISI: Forumlarda yayınlanan yazılı ve görsel materyallerin tüm hakları ve sorumluluğu yazarlarına aittir. Bu materyalleri izinsiz kopyalamak ve kullanmak 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur.

SORUMLULUK REDDİ: Forumlarda yer alan, kullanıcıların oluşturduğu tüm yazılı ve görsel içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriklerin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Gezenbilir ve forum yönetimi hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için içeriği oluşturan üye ile irtibata geçebilir veya iletişim formumuzu kullanarak yönetime bildirebilirsiniz.

GEZENBİLİR SUNUCULARI: Yüksek Teknoloji ve Güvenlik Sistemleriyle Donatılmış, Merkezi Ankara'da Bulunan, YS-308 Yer Sağlayıcı Belge Numaralı ve %100 Yerli Sermayeli VERİTEKNİK Şirketi Tarafından Barındırılmaktadır.

Copyright © 2000 - 2021 Gezenbilir
Üst