Mantar Toplama - Bir Doğa Sporu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan 4WD Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 130
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 88,120
Ynt: Mantar Toplama - Bir Doğa Sporu

acaba bu mantar marketlere getirilirken soğukta kaldığı için ölüyomuki nette biraz araştırdım 4 derece aşağısı öldürürmüş kültür mantarı agaricus bisporus 20 ile 30 gün arası çimlenme yapar yazıyor hepsi aynı zamanda misel oluşturmuyomuş petrilerde buhar sorunu yok 5 6 gün daha bekleyim olmassa yeni petri yapacam anlattığınız şekilde siz bu kültür mantarından misel oluşturdunuzmu eğer 3 4 günde misel oluyosa sorun var demektir benimkilerde birde agarı tekrar kaynatınca eriyor böylede petriye doldursak olurmu
denediğim mantar bu http://2.bp.blogspot.com/_rQZFGQGJ_5A/SwL8HZGIAvI/AAAAAAAADdg/suuYerw0X7g/s1600/Mantar.jpg
3 bölmeli cam petri bulamadım plastik var onuda steril yapamam diye almadım

Etiketler

Daha öncede yazdığım gibi eğer mantar dondurulursa ölür. Sizin aldığınız mantarın dondurulduğunu sanmıyorum ama Türkiyede mantarların nasıl sevk edildiğini de bilmiyorum. Mantarı öldürdükten sonra sevkiyatını yapıyor olabilirler. Bazı durumlarda meyvelere ve sebzelere sevk edildikleri ülkede üretilmemesi için böyle bir uygulama yapılıyor. Eğer başak bir ülkeden gelen bir mantarsa belki bu durum uygulanmış olabilir. Soğuk ortamda bulunması mantarı kesinlikle öldürmüyor sadece metabolizmalarını yavaşlatıyor. Zaten bu durumu miselleri uzun süre canlı tutabilmek için buzdolabına koyarak kullanıyoruz. İlk başlarda misel oluşturmada sorunla karşılaşmanız normal bir durumdur. Miselden misele fark vardır. Sizin yapmaya çalıştığınız şey mantardan çeşitli örnekler alarak en hızlı ve kaliteli üreyen miseli bulmaya çalışmaktır. Sorun aldığınız örneklerin oluşturduğu misellerin kalitesiz ve dayanıksız olmasından da kaynaklanıyor olabilir. Yazdıklarınızdan edindiğim izlenim şu anda su birikintisinin önüne geçmeniz gerektiği. Su birikirse misel oluşmaz ölür. Denemedim ama petrinin bir kenarına hafif yükseltecek bir şey bırakıp suyun miselden uzak bir kenara birikmesini sağlamanız işe yarayabilir. Agarı tekrar kaynatıp petriye dökmeyi hiç denemedim. Deneyebilirsiniz ama şu anda denememeniz daha iyi olur. Misel oluşturmaya başladıktan sonra böyle bir şeyi deneye bilirsiniz. Sizin dendiğiniz mantarı yetiştirmeyi hiç denemedim. Benim denediklerim yemeyi çok sevdiğim eringi (Pleurotus eryngii) ve shiitake (Lentinula edodes). Bu iki mantardan tam istediğim gibi sonuç aldıktan sonra başka bir türü koleksiyona katmayı düşünüyorum. Eringi bitmek üzere ama shiitake hala istediğim gibi değil. Mantarının türü meyve alma aşamasında önemlidir. Bazı türler çok özel ortamlar isterler. Örneğin sadece tek bir ağaç türünün köklerinde yetişirler. Bu nedenle üretilmeleri çok kolay değildir. Ama misellerin türden türe fark gösterdiğini sanmıyorum. Plastik petriler iki türlü satılıyor. Steril olanlar ve olmayanlar. Eğer steril bulabilirseniz kullanabilirsiniz. Plastik petrinin avantajı hazır steril olmasıdır ama tek kullanımlıktır. Bir kez kullandıktan sonra atmanız gerekiyor. Bazı işlerimden dolayı söylediğim kolonlamayı yapmadım az önce dolaptan mantar çıkardım oda ısısında kendine gelmesi için bekletiyorum. Bunları kolonlayıp en kısa zamanda fotoğraflarını gönderemeye çalışacam. Evde pek bulunmaz ama sizin mantardan da dolapta varmış shiitake ile birlikte bir tane de ondan çıkardım. ;D

ömeronay bu mantar parçası çimlenme yaparken dokuda değişme oluyormu sulanma çürüme benzeri gibi yoksa direk koyduğun gibi doku hiç değişmeden çimleniyormu

birde ne kadar çok petri yaparsanız başarı şansınız artar derken bütün petri kaplarında çimlenme olmuyormu birkaçındamı oluyor yoksa miselle küfmü oluşuyor öğrenmek istediğim benim petrilerde hiçbişey oluşmuyor birşey eksik gibi hava temasımı olması lazımki anlamadım gitti

Kusura bakmayın uygulayıp resimlerini çektim ama yoğunluktan göndermeyi unutmuşum. Plastik steril hazır petri kullanıyorum ama evde kalmamıştı hem petri siparişi gelene kadar gecikmemek için, evde bulunabilecek basit şeylerden de yapılabileceğini göstermek amacıyla evde bulduğum cam bir kaba örnekleri yerleştirdim. Kabı mikro dalga fırında steril ettim. Örnek için maket bıçağı kulandım onu da ateşte steril ettim. Resimlerde gördüğünüz şeyler genelde kullandığım şeyler. Plastik kap hava akımını azda olsa engeleyip kontamine olmasına engel olmak için. Solda ki kırmızı kapaklı sarı şişe ispirto şişesi. Saf alkol de kullanabilirsiniz. Çalışacağınız yeri önceden alkol ile güzelce temizleyin alkole acımayın. Ayrıca benim yaptığım gibi küçük plastik kap kullanacaksanız içini dışını iyice temizledikten sonra mutlaka bir kez alkol ile temizleyin. Bıçağı her örnekte bir kez ateşte steril edin. Alkol ocağı varsa onu kullanabilirsiniz yoksa mum ya da çakmak iş görebilir. Çalıştığınız yerde mum ya da ocağın yanması hava da uçuşan bakteri ve diğer canlıların yanmasına da neden olduğundan faydalı.
[attachment=3]
Bu da kapta duruş pozisyonları her mantardan üç örnek aldım. Karşılıklı iki tarafa dizdim.
[attachment=4]
Bu benim shitake. Mantarların her ikisinide bıçak ile kesmeden elle ayırdım.
[attachment=5]
Bu sizin kullandığınız mantarın aynısı sanırım. Parçaları alırken sulanıyor kolay kesilmiyor. Bu resim de aldığım örneğin büyüklğünü göstermek için genelde bundan daha küçük örnek alıyorum.
[attachment=2]

02

03

04

05

İlk yazıda birinci resim çıkmadı tekrar ekledim.
[attachment=1]

Bu yaptıklarımdan aldığım sonuç şu oldu. İki gün sonra shitake'nin üç örneğinde de misel oluştu ama diğer üç mantar kontamine oldu. Daha önce aklıma gelse karışık sırayla dizecektim aynı sırada olmalarının bir sonucu mu bilmiyorum. Bu mantar kolay misel vermiyor ya da yanlış yerden örnek alıp bir yeri yanlış yapıyoruz. Kurutulmuş mantar bile misel verebiliyor. O yüzden sanırım hava sıcaklığı bu mantar için fazla geliyor mevsimden dolayı.

Örnekte çimlenme ya da bitkiler gibi bir hareket olmuyor. Aslında bıraktığınız gibi duruyor izlenimi veriyor ama çevresinde misel oluşmaya başlıyor ve tüm örneği kaplıyor. Çürümeye vakit kalmadan miselden örnek alıp devam ediyoruz. Kendi haline bırakırsak kontamine olana ya da besin ve hava bitene kadar misel oluşumuna devam edecek. Misel oluşturmada amaç anaç mantarın kopyasını çıkarmak ama oluşan her misel iyi değildir. İlk oluşan miselin en kaliteli görünen ve hızlı uzayan kısmından tekrar örnek alıp devam etmek gerekiyor. Taki tamamen arınmış çok hızlı ve kaliteli üreyen misel elde edene kadar. O zaman elde ettiğiniz miselden tek şekil ve aynı hızda büyüyen mantarlar elde edersiniz. Oluşan ilk miseli kullandığınızda karışık boyda ve şekilde üreyen mantar elde edersiniz.

Hava teması olmaması lazım. Hava teması demek kontamine olması anlamına gelir ama petriden karbondioksit çıkışının olması gerekiyor. Eğer petri içinde haps olmuş ve yeterli oksijen yoksa oluşan karbondioksitten dolayı misel oluşumu durur ya da hiç başlamaz.
Sizin petride hiç bir şey oluşmuyorsa steril olayını tamamen yapmışsınız demektir. Ama eğer bıraktığınız gibi duruyorsa hiç bir şey oluşmuyor demek anlamına geliyor. Renk değişmesi sulanma gibi şeyler bakteri oluşumu anlamına geliyor. İlk bir kaç gün etrafında su birinkintisine benzer bir şey oluştuğunu görebilirsiniz. Genelde oluşan misel kısa ve yeni olduğundan öyle görünüyor. Daha sonra göreceğiniz tek şey beyaz renk küf olmalı. Petride oluşmuş misel öreneğini aşağıdaki fotoğraftan görebilirsin. Her mantarın kendine özgü miseli oluşumu vardır. Bu resimdeki ayrımı tamamlanmış bir misel sendeki ilk etapta böyle görünmeyebilir. Böyle olana kadar devam etmelisin. Ne kadar çok petri o kadar çok şans yazmamdaki neden bu. Ne kadar çok petride ne kadar çok öreneğiniz varsa o kadar hızlı sonuca gidersiniz. Tamamen steril laboratuvar ortamında yapılması gereken işi evde bu ortamı taklid ederek yapıyoruz. O nedenle kontamine etme olasılığımız çok yüksek. Diyelim ki bir mantardan misel alıyoruz. Bu mantardan aldığımız bütün örnekler mantardan kaynaklanan sağlıklı örnekler olmayabilir ve misel üremez. Bizden kaynaklı kontamine olanlar olabilir onlarda da misel oluşmaz ya da bozuk misel oluşur. Eğer bir tek örnek alırsak mantardan bizden ve sorunsuz diye sıralarsak üçte bir şansımız var. 10 örnekten en az bir tanesinde misel oluşturma şansımız daha yüksektir. 100 tane yaparsak ikinci denemede kaliteli misel elde edebiliriz. Çünkü 100 tane içinde en iyi miselleri seçip ondan bir 100 tane daha yapıyoruz. 100 petri yapmamızın maliyeti yüksek olacağından biz yapabileceğimiz kadar yapıyoruz. Tabi bu da zaman ve sabır istiyor.
Bu mantarı seçmenizin özel bir amacı var mı? Eğer bulabilirseniz başka yenilebilir mantarları deneyip başarılı olunca tekrar buna dönebilirsiniz. Daha önce yazdım mı bilmiyorum misel oluşması için karanlık ortam gerekiyor sanırım sizde karanlıkta tutuyorsunuz. Bu aşamada sakın doğadan mantar toplayıp kolonlamayı denemeyin. Mantar sportarı çok dayanıklıdır kontamine ettiğiniz her hangi bir şey ilerde yapacağınız çalışmaları kontamine edip sizi zehirleyebilir.
[attachment=2]

01

06

anladığım kadarıyla sizdede oluşmadığına göre agaricus için özel besi ortamları oluşturmak gerekiyor nette bu yazıyor malt agar buğday agar gibi direk sade agarda olmuyor şimdide lamelleri ile sporlarını aldım ayrı ayrı deniyom büsever ne olcak bakalım agaricusun dokusu elastik gibi keserken sulanıyor zor alınıyor mantar üretmek istememin özel amacı yok sade mantar yetiştirmek hevesimden kaynaklanıyor köye sık sık giderim hep mantar toplarım çam mantarı kültür mantarı tel mantarı kuzu göbeği kanlıca gingile bunlarıda yetiştirmek isterimde işte bi yapabilseydik

Agara eklenen madeler sadece miselin hızlı oluşmasını sağlıyor. Agar karışımından dolayı misel oluşmadığını sanmıyorum. Besi ortamı misel oluştuktan sonra önemli. Agara bir şey katmamanızı önermemin nedeni aynı besinlerle bakteri ve diğer küfler de hızlı büyüyorlar. Saf agarda oluşamayacak bir bakteri şekerli bir agarda oluşabilir. Şu anda misel elde etme denemesi yaptığınız için size gerekli olan sadece ufak bir parça misel oluşması. Daha sonraki aşamalarda karışım hazırlayıp bu miselden aldığınız örneği orada saflaştırabilirsiniz. Benim okuduğum kadarı ile bu mantar düşük ısıda oluşuyor. O nedenle miselinde düşük ısı olmadığı için oluşmadığını düşünüyorum. 20 - 25 derece arası ısı ortamı oluşturma şansınız varsa o ortamda deneyin.
Mantar yetiştirmek istemenizin özel bir nedeni var mı diye sormamıştım agaricus mantarını yetiştirmek istemenizin özel bir nedeni var mı diye sormuştum. Bulabilirseniz marketten başka bir tür mantar alıp denemeyi onunla yapın. Yazdığınız mantar türlerinden bir tek kuzu göbeğini (Morchella) biliyorum benimde yetiştirmek istediğim bir mantar ama özel gereksinimleri olduğundan kültürü yapılması çok zor. İlerde bulursanız bana sporunu gönderirsiniz birlikte deneme şansımız olur.

bizim burda kültür mantarı ile istiridye mantarı satılıyor birtek eğer yağmurlar yağarsa mantar toplamaya köy giderim bulursam bulduğum mantarlardan sizede yollarım siz nerde oturuyonuz

Tokyo ;D . Bana ancak mektup içinde spor izlerini gönderebilirsiniz. Yazdığınız mantarların bilimsel adlarını biliyormusunuz? Bazılarını ben ilk kez duyuyorum ne olduklarını merak ettim?

İstiridye mantarı deneyin daha agresiftir sanırım daha çabuk sonuç alacaksınız. Hangi türü olduğunu biliyorsanız daha iyi olur ama genelde hızlı yetişirler. Daha sonra agaricus deneyebilirsiniz. Sanırım sonbahar onun için daha uygun olacak sıcakların azaldığı bir dönemde deneyin.

eski bir agarı plastik bir kutuya koyup içine lamelli doku koymuştum olurmu diye bugün baktım beyaz bir küf oluşmuş örümcek ağı gibi sonrada agarın üstüne yayılmaya başlamış miselmiki acaba yoksa başka küfmükü beyaz ama iplik gibi uzanmış eğer miselse ben petrilerde şurda yannış yapıyorum agar tozu az katıyorum jel sulu oluyor oda dokunun aşırı su çekmesine sebep oluyor misel gelişmesine engel oluyor oluşan küfte dokunun ıslak olan tarafı değilde nemli olan kısmının lamel kısmı ile üst kısmından küf başlamış çok ıslak olmadığından heralde bakalım şimdi yeni yapacam 1 2ml ve katı agar yapacam hem petrilerde hava olsun içinde sonuç ne olcak

Kesinlikle misel ama neyin miseli olduğu belli değil ;D. Nemli duvarlarda peynir ve ekmek üzerinde gördüğünüz küflerin tamamı misel ama o küfler meyve vermiyor. Bu küflerin karışmaması için steril ediyoruz. Mantar küfleri genelde beyazdır ve sonradan renkleri değişmez. Sizin kapta oluşan şey oluştumak istediğiniz misel olabilir. Fotoğrafını gönderebilirseniz daha iyi olur. Eğer bir süre bekledikten sonra rengi değişmiyorsa büyük ihtimalle sizin mantarın miselidir. Rengi yeşil olursa küp sporu karışmış evde açmayın. Direk olarak açmadan atın ya da dışarıda bir yerlerde açıp temizleyin sporlar eve dolayısı ile çalışma alanınıza yayılıp gelecek çalışmalarınızı riske atmasın.

resmi aşağıya ekledim yalnız misel dağınık olarak uzuyor kap geniş olduğundan miselde beyaz pulcuklar oluşuyor bunlar sonrada siyaha dönüyor plastik kutunun kenarına yapışmış resimde gözüküyor ama misellerin tamamı beyaz sade pulcuklar siyah olmuş başka küf olabilirmiki

15092010432

Normalde daha düzenli olması gerekiyor ayrıca bıraktığınız örnek üzerinden gelişime başlaması gerekiyor bu küf rastgele başlamış o yüzden mantardan oluşan misel olduğun sanmıyorum ama emin olmak istiyorsanız en güzel ve düzenli görünen yerden örnek alıp agara aktarabilirsiniz. Gördüğüm kadarı ile mantardan aldığınız örnekler çok büyük. Daha küçük örnek alın. Resimde görünen en küçük örnek ya da onun yarısı kadar daha uygundur. Petri kabınız bölmeli olmadığından tek bir örnek alın ve en ortaya koyun. Bir kaç örnek almanız ya da çok büyük örnek almanız ya kontamine eder ya da gelişmeye engel olur. Bu çok beklediğinden de böyle dağılmış olabilir ama pek öyle meyve alabileceğiniz misele benzemiyor. Tavsiyem bununla vakit kaybedeceğinize kolonlamaya devam edip elde etiğiniz şeyden emin olun. Misel merkezden * şeklinde oluşur ve o şekilde dağılır.

bunu zaten öylesine yapmıştım olurmuki diye ama gördüğüm kadarı ile mantarın miseli değil başka bir küf temizleyip kaynatıp lazım olursa diye koydum dolaba 4 tane petriye dün yaptım steril bir şekilde onlar ne olcak bakalım

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Geri