Mat Seçimi Konusunda Yardımcı Olabilirmisiniz ?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan farazicosmos Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 10
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,347

farazicosmos

Kamp II
Yer
Ankara
Hayatımda ilk defa kamp yapıcam. Amacım ucuza kaliteli ve beni uzun süre idare edebilecek ekipmanlar almak.

Mat konusunda bütçem elvermediği ve öğrenci olduğum için klasik matlardan yana tercih yaptım.

Tahmini Teslimat Zamanı linkteki matı uygun fiyata bulduğumu düşünüyorum 43 türk lirasına denk gelmekte. Sizce önerirmisiniz ve alırsam bu mat ile uzun yıllar rahat edermiyim. Her yaz 10 - 15 gün kadar kullanıcam.

Etiketler
Hocam dekathlondan alınan şişme matlarla çok rahat edersiniz biraz ağırdır bazen de patlar ama tamir kiti 7 TL falan. Normal matlara gelince; çadırı çok düzgün zeminli bir yere kurmadıysanız çok rahatsız ediyor. Ve belde sıkıntı varsa şişme tercih edin

Sn. Farazicosmos.
Matı yurtdışından getirtmenize gerek yok. Hele ki decathlon hepsiburada gibi seçeneklerimiz varken. Av bayilerinde 20-30 liraya satılan yeşil askeri mat gayet dayanıklı ve zemini pek hissettirmez ancak biraz sert geldi bana. Decathlon da iki çeşit sünger mat var. Ucuz olan 1cm den ince pek kullanışlı değil. Linkteki matı kullanıyorum. Kalınlığı fena değil, askeri matlara göre daha yumuşak. Ben memnun kaldım. İnce gelirse eğer bir ince bir kalın mat alırsınız, üst üste sererseniz oldukça konforlu oluyor.

Matlar, Yataklar - FORCLAZ M200 MAT

Merhaba @farazicosmos,

@tunckuyel arkadaşıma katılıyorum. Öyle her zeminde uyuyamam diyorsan decathlondan şişme matları öneririm. ayrıca geçiş mevsimlerinde kamp yapacaksan zeminden gelen soğuğu ciddi şekilde azaltır.

gerek yok derseniz sünger matlarında biraz kalın olanlarından tercih etmenizi tavsiye ederim. zemindeki taşları vs. hissetmezsiniz en azından.

arkadaşlar bir başka sorumda var. bazı sünger matların altında alüminyum folyo mevcut bu sebeple fiyatları bayaa normallerine oranla pahalı oluyor. örneğin 20 dolarlık bir mat bir anda 30 35 dolarlara bu sebeple fırlayabiliyor. bu alüminyum folyo gerçekten vaad edildiği kadar işe yaramaktamıdır.

Andoutdoor Eva Mat Fra205
Bu matı kullanıyorum gerçekten güzel ve hafif. Yeşil ve siyah çift katmanlı 12 mm.

Soğuk havalarda şişme mat önermem ısı yalıtımı yerine soğuk havayı iletir. Yaz aylarında ise konfor demektir.

İçine hava giren yani şişme matlar sıcak havalar içindir, ağırdır ve hacimlidir. Taşıması ve yerleştirmesi duruma göre sorun olabilir. Soğuk havalarda kullanıldığında soğuk havanın üstünde yatmış olursunuz üşütür.

Şişme matlar konforludur, özellikle zemin bozuksa yani taş çıkıntılar varsa ama öyle zemine çadır kurmayın bence çünkü çadırın tabanına yazık olur.

Eğer sadece yazın kullanacaksanız hiç fark etmez ne aldığınız. Kışın da kullanırım diyorsanız çift tarafı alüminyum bir mat almanız olur.

Klasik mat ile yaz kıs her zaman rahat edersiniz. Konfor olayı ise doğa da konfor aramam. Kar ve buz üzerinde gecelemeyecek isem şişme mat kullanmıyorum.

klasik matı kış mevsiminde de kullanmak sıtersenız, alüminyum folyolu modelleri ( thermarest ) tavsiye ederim. Ovarken uzerınde ektra şişme mata gerek kalmaz. 160 tl dir ve 10 yıl gider.

Klasik mat ile yaz kıs her zaman rahat edersiniz. Konfor olayı ise doğa da konfor aramam. Kar ve buz üzerinde gecelemeyecek isem şişme mat kullanmıyorum.

klasik matı kış mevsiminde de kullanmak sıtersenız, alüminyum folyolu modelleri ( thermarest ) tavsiye ederim. Ovarken uzerınde ektra şişme mata gerek kalmaz. 160 tl dir ve 10 yıl gider.

Teşekkür ederim bilgileriniz için. Geçen sene çift taraflı köpük mat aldım. Şimdilik onunla oldukça memmunum.

kampçılıga geçen sene başladım ve direkt şişme yatak ile maceraya başladım

evimde gibi rahat uyku çekiyorum :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,085
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR