Mercedes O 403 Veya Neoplan Skyliner'ı Karavan Yapmak Istiyorum?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan aydinkiyga Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 20
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 30,929

aydinkiyga

Ana Kamp
Yer
İstanbul
Herkese Merhaba,

Uzun zamandan beri karavan alma veya yaptırma hayalindeyim. Kısmetse 2 ay içinde bu projemi hayata sokacağım.

İlk önce karavanda 12 ay yaşayacağımı belirtmek isterim. Bekarım ve Yalnız yaşıyorum.
İlk başlarda uzun uzun çekme karavanlara baktım. Baktığım çekme karavanlar hep 6m'nin üzerinde idi.
Çekme karavanı bir yere bırakıp aracınla şehir içinde veya tatil yerlerinin dışında dolaşmak daha kolay düşüncesindeydim. Fakat daha sonraları iş 1 çıta ileri gidince firiklerim değişmeye başladı.

1 otobüs alıp yarısını yaşam alanı yapıp yarısını da ticari olarak kullanabilirim diye bir düşünceye girdim.
Otobüsün alt katını işyeri üst katını ev olarak kullanmak gibi?
Bu arada Reklamcı olduğumu Grafik ve Fotoğraf çekimi yaptığımı da bilmenizi isterim.
Fakat Otobüs olunca alt katında bir çok iş yapabilme fırsatım da doğuyor. Bir bölümde Grafik tasarım ve Süblimasyon baskı yaparken bir bölümde de 2-3 masalı bir cafeye çevirmek gibi fikirler oluşmaya başladı aklımda. Hatta yaz aylarında açılır bir tente veya seyrrar bir tente ile önüne 1-2 masa atmak...

Herkesin de bildiği gibi bu 98-99 model bir otobüsü 35-40 bin gibi bir parayla satın alabiliyorsunuz.
Fakat bundan sonrası arap saçına dönüşüyor benim için. Otobüsün Soyulması, izalasyonu, Elektrik tesisatı, su tetisatı, Isıtması, kaplaması, güneş panelleri, Temiz pis su depoları, iç tasarımı vs..., Bazı malzemeleri evimdeki eşyalar ile kullanmak istiyorum. Bunlar U Oturma grubum, Yatak odamdaki 160x200 Yatak ve 140 inch televizyonum. Banyoyu ve Mutfağı Marin malzemeden kullanmak istiyorum. Ofis malzemeleri vs şeyler marine olmasına gerek yok bence....

Ve günlük ihtiyaçlarımı sağlamak için bir ATV barındırmak istiyorum Otobüsün alt katında veya bagajında.
Fakat kafamda binbir sorular var. Tıpkı Karavancılığa ilk başlayan herkes gibi.
Tüm tecrübeli arkadaşların Önerilerini rica ediyorum.

Screen Shot 2018 03 07 at 202155

Screen Shot 2018 03 07 at 202225

Etiketler
Herkese Merhaba,

Uzun zamandan beri karavan alma veya yaptırma hayalindeyim. Kısmetse 2 ay içinde bu projemi hayata sokacağım.

İlk önce karavanda 12 ay yaşayacağımı belirtmek isterim. Bekarım ve Yalnız yaşıyorum.
İlk başlarda uzun uzun çekme karavanlara baktım. Baktığım çekme karavanlar hep 6m'nin üzerinde idi.
Çekme karavanı bir yere bırakıp aracınla şehir içinde veya tatil yerlerinin dışında dolaşmak daha kolay düşüncesindeydim. Fakat daha sonraları iş 1 çıta ileri gidince firiklerim değişmeye başladı.

1 otobüs alıp yarısını yaşam alanı yapıp yarısını da ticari olarak kullanabilirim diye bir düşünceye girdim.
Otobüsün alt katını işyeri üst katını ev olarak kullanmak gibi?
Bu arada Reklamcı olduğumu Grafik ve Fotoğraf çekimi yaptığımı da bilmenizi isterim.
Fakat Otobüs olunca alt katında bir çok iş yapabilme fırsatım da doğuyor. Bir bölümde Grafik tasarım ve Süblimasyon baskı yaparken bir bölümde de 2-3 masalı bir cafeye çevirmek gibi fikirler oluşmaya başladı aklımda. Hatta yaz aylarında açılır bir tente veya seyrrar bir tente ile önüne 1-2 masa atmak...

Herkesin de bildiği gibi bu 98-99 model bir otobüsü 35-40 bin gibi bir parayla satın alabiliyorsunuz.
Fakat bundan sonrası arap saçına dönüşüyor benim için. Otobüsün Soyulması, izalasyonu, Elektrik tesisatı, su tetisatı, Isıtması, kaplaması, güneş panelleri, Temiz pis su depoları, iç tasarımı vs..., Bazı malzemeleri evimdeki eşyalar ile kullanmak istiyorum. Bunlar U Oturma grubum, Yatak odamdaki 160x200 Yatak ve 140 inch televizyonum. Banyoyu ve Mutfağı Marin malzemeden kullanmak istiyorum. Ofis malzemeleri vs şeyler marine olmasına gerek yok bence....

Ve günlük ihtiyaçlarımı sağlamak için bir ATV barındırmak istiyorum Otobüsün alt katında veya bagajında.
Fakat kafamda binbir sorular var. Tıpkı Karavancılığa ilk başlayan herkes gibi.
Tüm tecrübeli arkadaşların Önerilerini rica ediyorum.

Ekli dosyayı görüntüle 499638

Ekli dosyayı görüntüle 499639
Karavan mı olacak ruhsata ? Veya sürekli sabit mi kalacak? Konu çok ilginç takıp ediyorum.

GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Karavan mı olacak ruhsata ? Veya sürekli sabit mi kalacak? Konu çok ilginç takıp ediyorum.

Evet Ruhsat Karavan Olacak. B ehliyeti ile kullanılabiliyor ve 1. köprüden geçiyor olacak. :smiley: Sürekli bir yerde sabit kalmayı düşünmüyorum. Ama en azından gittiğim bir yerde uzun bir süre sabit kalacak şekilde olacak.

Evet Ruhsat Karavan Olacak. B ehliyeti ile kullanılabiliyor ve 1. köprüden geçiyor olacak. :smiley: Sürekli bir yerde sabit kalmayı düşünmüyorum. Ama en azından gittiğim bir yerde uzun bir süre sabit kalacak şekilde olacak.
İş konusu da çok ilginç geldi.takip ediyorum. Fast food tarzı buna benzer şeyler ben de düşünmüştüm daha dün.hayirlisi olsun.yakit tüketim değerleri nasıl acaba 25 lt altında olmaz diye düşünüyorum.

İş konusu da çok ilginç geldi.takip ediyorum. Fast food tarzı buna benzer şeyler ben de düşünmüştüm daha dün.hayirlisi olsun.yakit tüketim değerleri nasıl acaba 25 lt altında olmaz diye düşünüyorum.

Türkiye ve Dünya üzerinde ki gözlemlerimde Fastfood'un her zaman güzel iş yaptığını gözlemledim. Gittiğin yerde yolun kenarına çıkıp Sandviç satsan birçok masrafını çıkartırsın. Kaldı ki Kira elektrik ve su derdin yok. :smiley: Yakıt Tüketimi Tırlarda kilometrede 1 TL Civarında. Otobüslerde de aynı olduğunu varsayıyorum. Sürekli Yer değiştirmeyeceğini veya dönemsel yer değiştireceğini düşünürsen büyük paralar değil. İstanbul Antalya 800 TL :smiley: Antalya civararında ne kadar kalırsan artık. :smiley:

2 katlı otobüs yaramaz tavan yüksekliği çok az zaten 403le yanyana getirseniz 403ten maksimum 20cm kadar yüksektir.
Çift katlı otobüsün bagaj kısmı motor ile 1. Kat yolcu başlangıcı arasında. Birde işin yedek parça boyutu var. 403 un parçasını her türlü bulursunuz. Neoplan serisine göre farklı motorlar kullanıyor volvo var vabis var.
Bence yapacaksanız yıldızdan şaşmayın
Sonucu merakla bekliyorum.

K00U cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

bu otobusu B ehlıyet kullanmaz dıyelımkı kullandı sız kullana bılecekmısınız bu 12 veya 13 metrelık otobusu..
Otobüs kullanıyor olsam bu ara
2 katlı otobüs yaramaz tavan yüksekliği çok az zaten 403le yanyana getirseniz 403ten maksimum 20cm kadar yüksektir.
Çift katlı otobüsün bagaj kısmı motor ile 1. Kat yolcu başlangıcı arasında. Birde işin yedek parça boyutu var. 403 un parçasını her türlü bulursunuz. Neoplan serisine göre farklı motorlar kullanıyor volvo var vabis var.

Önerilenizi dikkate alıyor olacağım. Güzel fikirleriniz için çok teşekkür ederim.

Önerilerinizi dikkate alıyorum. Çok teşekkür ederim yorumlarınız için.

Once bunları arastirin
1- hayalinizdeki araca ruhsat alabilecekmisiniz? Daha dogrusu proje cizim ve uygulama sonrası bu aracın tescil kodunu ticari otobüs den özel amaclı karavana değiştirebielcekmisiniz?
2- bu aracı kullanabilecek ehliyete sahipmisiniz.
3- hepsi evetse bu aracı yaptırmak size buyuk bir paraya mal olacak (eger ucuza yaparım diye hesap ediyorsanız bilin ki hesabınız yanlış). Satmak istediginizde ise yıllarca ilanlarda kalacak ve cok buyuk zararla satabileceksiniz (bunu bilfiil gözlemledim) . Bu sebeple önce karavanda yasamı deneyimleyin 3-5 ay karavanda mutlu mesut yasayabiliyorsanız boyle romantik bir maceraya girin derim.

Once bunları arastirin
1- hayalinizdeki araca ruhsat alabilecekmisiniz? Daha dogrusu proje cizim ve uygulama sonrası bu aracın tescil kodunu ticari otobüs den özel amaclı karavana değiştirebielcekmisiniz?
2- bu aracı kullanabilecek ehliyete sahipmisiniz.
3- hepsi evetse bu aracı yaptırmak size buyuk bir paraya mal olacak (eger ucuza yaparım diye hesap ediyorsanız bilin ki hesabınız yanlış). Satmak istediginizde ise yıllarca ilanlarda kalacak ve cok buyuk zararla satabileceksiniz (bunu bilfiil gözlemledim) . Bu sebeple önce karavanda yasamı deneyimleyin 3-5 ay karavanda mutlu mesut yasayabiliyorsanız boyle romantik bir maceraya girin derim.

Bberksan, Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim.

1. Ruhsat konusunda 1 firma ile görüşüyorum. Aracı almadan önce firmaya yollayacağım. Fakat daha evvel yaptığım araştırmada Fethiyede bir Mercedes 303 Otobüs buldum Ruhsatında Motokaravan diye yazıyor. Sahibinle de konuştum. Aracı Rizede bir balıkçı barınağından almış. Otobüsün içi Boş yatakhane olarak kullanıyorla ve sadece Ranzalar var. İlginç değil mi?
2. Ehliyet konusunda aşağıdaki yazıda C yazıyor ama o da ilginç geldi bana. Gerekirse E ehliyet veya C ehliyet alırım. Zararı yok nasılsa.
3. Aracı yapacak firma 60.000 TL den az olmayacak şekilde aracın yapılabileceğini söyledi. Tabi ki aracın içine neler koyacağımıza bağlı bu benim isteğime göre çok yukarı rakamlara çıkabilir. Bu arada kullanılacak malzemeler Marine.
3-5 ay karavanda yaşama fikri kulağa hoş geliyor ama o kadar kalamam malesef bunun için bir karavan alıp onu tekrar satmam lazım.

Kamp ve karavan derneğinin internet sayfasında şöyle bir bilgi buldum. İnternet üzerinde Yayınlanma tarihi 2010, Resmi gazete yayınlanma tarihi 1997.

MOTORLU KARAVAN ile ilgili Ruhsat-Plaka-Muayene-Ehliyet ve Vergi Konuları : Motor Karavan Tanımı :
Karayolları Trafik Yönetmeliği
Yayımlandığı Resmi Gazete Tarihi: 18/07/1997
Yayımlandığı Resmi Gazete No: 23053 Mükerrer
MADDE 3- 2918 sayılı Kanunda ve bu Yönetmelikte kullanılan terimlerin tanımları aşağıda gösterilmiştir
d) Araç sınıfları (Ek.: 11.04.2003-25076)
5) Özel Amaçlı Taşıt: Yolcu veya yük taşımak üzere özel bir işlevi yerine getirmek için kullanılan (bunun için özel gövde düzenekleri ve/veya ekipmanları gereklidir) M, N veya O sınıfı motorlu araçtır.
5.1) Motor Karavan: En az aşağıdaki ekipmanları kapsayan, yatacak yeri olan bir özel maksatlı M sınıfı araçtır.
(i) koltuklar ve masa
(ii) koltuklardan dönüştürülebilecek uyku yatağı
(iii) yemek pişirme imkanları ve
(iv) depolama/saklama imkanları
Bu ekipmanlar oturma bölümüne sabit olarak monte edilmelidirler; ancak masa kolayca çıkarılabilecek şekilde tasarlanabilir.
Diğer Hususlar :
Her ağırlıktaki Motorlu Karavanlar için :
a- Motorlu Karavanı tescil ettirmek (Ruhsat almak) gerekiyor.
b- Ruhsat çıkarmak için fatura ve ilgili yönetmeliklere göre düzenlenerek Makina Mühendisleri Odası ve TSE tarafından onaylanmış tadilat projesi gerekiyor.
c- MTV-Motorlu Taşıtlar Vergisi adı altında yıllık vergisi vardır.
d- Heryıl TÜVTÜRK Araç Muayene İstasyonlarına muayeneye gitmesi gerekiyor.
e- Motorlu Karavanı kullanabilmek için yüklü ağırlığı 3500 kg’a kadar(dingil sayısından bağımsız) için B sıfı ehliyet yeterli olup 3500 kg’dan ağır olanlar için C sınıfı ehliyet almanız gerekir.
ÇEKME KARAVAN ile ilgili Ruhsat-Plaka-Muayene-Ehliyet ve Vergi Konuları :
1- Çekme karavanlar için hangi ağırlıkta olursa olsun herhangibir nam altında yıllık vergi yoktur. Çekme karavanlar (römorklar) ile ilgili yıllık vergi vardır diye bir kayıt bulunamadı.
2- Yüklü ağırlığı 750 kg. kadar olan çekme karavanlar için herhangibir tescil işlemi (araç ruhsatı) ve dolayısı ile araç muayenesi yoktur.Çekmek için kullandığınız aracın plakası ve B sınıfı ehliyet ile bu karavanı çekebilirsiniz.
3- Yüklü ağırlığı 750 kg. dan fazla olan çekme karavanlar için :
a- Karavanı tescil ettirmek (Ruhsat almak) gerekiyor.
b- Ruhsat çıkarmak için fatura ve tip onay belgesi gerekiyor.
c- Tescil edildiği için karavanın kendi plakası (çeken araçtan bağımsız) oluyor.
d- Yıllık vergisi yok ancak 2 yılda bir muayeneye gitmesi gerekiyor.(Muayene uygulaması hakkında bilgi bulunamadı)
e- Bu karavanı çekebilmesi için B sıfı ehliyeti olanlar sınava girip ehliyetlerine römork çekebilir şerhi koydurması gerekiyor.Veya D sınıfı ehliyet almanız gerekir.

Bberksan, Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim.

1. Ruhsat konusunda 1 firma ile görüşüyorum. Aracı almadan önce firmaya yollayacağım. Fakat daha evvel yaptığım araştırmada Fethiyede bir Mercedes 303 Otobüs buldum Ruhsatında Motokaravan diye yazıyor. Sahibinle de konuştum. Aracı Rizede bir balıkçı barınağından almış. Otobüsün içi Boş yatakhane olarak kullanıyorla ve sadece Ranzalar var. İlginç değil mi?
2. Ehliyet konusunda aşağıdaki yazıda C yazıyor ama o da ilginç geldi bana. Gerekirse E ehliyet veya C ehliyet alırım. Zararı yok nasılsa.
3. Aracı yapacak firma 60.000 TL den az olmayacak şekilde aracın yapılabileceğini söyledi. Tabi ki aracın içine neler koyacağımıza bağlı bu benim isteğime göre çok yukarı rakamlara çıkabilir. Bu arada kullanılacak malzemeler Marine.
3-5 ay karavanda yaşama fikri kulağa hoş geliyor ama o kadar kalamam malesef bunun için bir karavan alıp onu tekrar satmam lazım.

Kamp ve karavan derneğinin internet sayfasında şöyle bir bilgi buldum. İnternet üzerinde Yayınlanma tarihi 2010, Resmi gazete yayınlanma tarihi 1997.

MOTORLU KARAVAN ile ilgili Ruhsat-Plaka-Muayene-Ehliyet ve Vergi Konuları : Motor Karavan Tanımı :
Karayolları Trafik Yönetmeliği
Yayımlandığı Resmi Gazete Tarihi: 18/07/1997
Yayımlandığı Resmi Gazete No: 23053 Mükerrer
MADDE 3- 2918 sayılı Kanunda ve bu Yönetmelikte kullanılan terimlerin tanımları aşağıda gösterilmiştir
d) Araç sınıfları (Ek.: 11.04.2003-25076)
5) Özel Amaçlı Taşıt: Yolcu veya yük taşımak üzere özel bir işlevi yerine getirmek için kullanılan (bunun için özel gövde düzenekleri ve/veya ekipmanları gereklidir) M, N veya O sınıfı motorlu araçtır.
5.1) Motor Karavan: En az aşağıdaki ekipmanları kapsayan, yatacak yeri olan bir özel maksatlı M sınıfı araçtır.
(i) koltuklar ve masa
(ii) koltuklardan dönüştürülebilecek uyku yatağı
(iii) yemek pişirme imkanları ve
(iv) depolama/saklama imkanları
Bu ekipmanlar oturma bölümüne sabit olarak monte edilmelidirler; ancak masa kolayca çıkarılabilecek şekilde tasarlanabilir.
Diğer Hususlar :
Her ağırlıktaki Motorlu Karavanlar için :
a- Motorlu Karavanı tescil ettirmek (Ruhsat almak) gerekiyor.
b- Ruhsat çıkarmak için fatura ve ilgili yönetmeliklere göre düzenlenerek Makina Mühendisleri Odası ve TSE tarafından onaylanmış tadilat projesi gerekiyor.
c- MTV-Motorlu Taşıtlar Vergisi adı altında yıllık vergisi vardır.
d- Heryıl TÜVTÜRK Araç Muayene İstasyonlarına muayeneye gitmesi gerekiyor.
e- Motorlu Karavanı kullanabilmek için yüklü ağırlığı 3500 kg’a kadar(dingil sayısından bağımsız) için B sıfı ehliyet yeterli olup 3500 kg’dan ağır olanlar için C sınıfı ehliyet almanız gerekir.
ÇEKME KARAVAN ile ilgili Ruhsat-Plaka-Muayene-Ehliyet ve Vergi Konuları :
1- Çekme karavanlar için hangi ağırlıkta olursa olsun herhangibir nam altında yıllık vergi yoktur. Çekme karavanlar (römorklar) ile ilgili yıllık vergi vardır diye bir kayıt bulunamadı.
2- Yüklü ağırlığı 750 kg. kadar olan çekme karavanlar için herhangibir tescil işlemi (araç ruhsatı) ve dolayısı ile araç muayenesi yoktur.Çekmek için kullandığınız aracın plakası ve B sınıfı ehliyet ile bu karavanı çekebilirsiniz.
3- Yüklü ağırlığı 750 kg. dan fazla olan çekme karavanlar için :
a- Karavanı tescil ettirmek (Ruhsat almak) gerekiyor.
b- Ruhsat çıkarmak için fatura ve tip onay belgesi gerekiyor.
c- Tescil edildiği için karavanın kendi plakası (çeken araçtan bağımsız) oluyor.
d- Yıllık vergisi yok ancak 2 yılda bir muayeneye gitmesi gerekiyor.(Muayene uygulaması hakkında bilgi bulunamadı)
e- Bu karavanı çekebilmesi için B sıfı ehliyeti olanlar sınava girip ehliyetlerine römork çekebilir şerhi koydurması gerekiyor.Veya D sınıfı ehliyet almanız gerekir.
sizin planladığınız tarzda sağa çekip fastfood satmak mumkün mü ?
tamam yurtdışında benzin istasyonlarında lavazza tipi seyyar araçta satış yapan yerler mevcut ama seyyar restoran için vergi ve ruhsat vs işi biraz karışık gibi geliyor bana.

MI 6 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Merhaba,yaptıgım 2 araç da sürekli konaklamaya göre dizayn ettim,dilerseniz yandan aracı büyütme veya veranda gibi özellikler ile çok işlevsel bir araç da tasarlanabilir.
Henüz web sayfam hazır degil ama Facebook Elen Karavan isimli sayfamdan çalışmalarımı görebilirsiniz teşekkür ederim. el&en karavan
Zafer Uurndaş
0553 529 36 35
Teşekkür ederim

28685447 408967596191305 7669005227620431735 n

28783075 408967732857958 420155696346571947 n

28795291 408967716191293 3209516258360804071 n

IMG 20180223 180732 HHT

20180209 194854

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR