Motokaravan Agırlığı.

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ince999 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 9
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 6,911

Etiketler

Benim bahsettiğiniz kasada karavanım vardı. 2005 Ducato 12.6 m3 lük. Yanlış hatırlamıyorsam 2900 kg ağırlığı vardı.

2008 model 11.5 M3 ducato , özel eşyalarımla birlikte full 2860 kg geldi .

Kapalı kasa kamyonet panelvan oluyor değil mi?:smiley:

Sorunuzu okuyunca aracımın ruhsatına bir göz attım. Ruhsatta sadece hareket halindeki azami yük yazılı. Karavanın boş halini bilmek için aracı tamamen boşaltmam lazım.:smiley: Benim Sprinterin karavan olmadan boş ağırlığıda ducatolar gibi 2 ton civarındaydı. Karavanı gezilerde, genellikle Türkiye’de kantarda tartarım, genellikle 3 ton olur (aracın hareket halinde azami yüklü ağırlığı 2960 kg). Karavanın iç donanımı, eşimin ve benim yanımızda taşıdıklarımız ayrıca su ve gaz dahil bir ton oluyor. Burada önemli bir noktaya değinmem lazım, eşim ve ben karavanda fazla dolap istemeyiz (duş da yok), su deposu ve buzdolabı da çok küçük. Yani araçta fazla ağır bir donanım yok.

Yukarda yazdığım bir noktaya dönmek istiyorum. Karavanın ruhsatında azam yüklü ağırlığı 2960 kg ve gezilerde hemen hep bu ağırlıkta yoldayım. Hep karavanın taşıyabileceği en yüksek ağırlıkla yolda olmak beni çok rahatsız ediyor ama, araç seçerken yaptığım hatayı artık düzeltmem mümkün değil.

Aşağıdaki linkte ducatoların listesine baktım. Burada 2800-3500 kilo arasında araçlarlar var. Ben olsam 2800 kilo taşıyacakların yanından bile geçmem.
http://www.fiatprofessionalpress.at/download/AT/2011/FIAT_PROF/Preislisten/110512_FP_Ducato_pl.pdf
Deneyimli bir karavancıya cevap vermek kolay değil ama ben denedim.:smiley:

Teşekkür ederim. Sormamdaki amacım şu idi.Benim bir tek aracım var.(Ducato) ben şehir içindede dışındada her türlü otomobil ihtiyacımı bu içi boş kapalı kasa aracımla hallediyorum.Şayet içini karavan haline getirirsem ilave ağırlık ne olur bu ilave edilecek ağırlık kadar ağırlığı olan çekme karavan varmıdır varsa bana uygunmudur fiyatı karavan yapmaya göre mantıklı mıdır araştırması yapacağım. Anladığım kadarı ile karavan olunca 1 ton kadar yük ilave etmiş olacağım yani araç max yük ağırlığında olacak her an bu yükü taşımış olacağım.Çekme karavan yaparsam gerekmediği zaman bu yükü taşımıyacağım fakat araç kullanım bilet gibi ücretlendirme konuları gelince karavana göre masraflı olacak .Araştıracagım

Yukardaki yazdığım 2860 kg yükle , yarı yarıya şehir içi dışı kullanımda 100 km de 10 litre yakıyor , çekme karavanla şehir dışı en az 100 km de 12 litre yakarsınız , bana göre çekme karavan yakıtta ucuza gelmez , kamper yapın ama içinde hafif malzeme kullanın

Teşekkür ederim. Sormamdaki amacım şu idi.Benim bir tek aracım var.(Ducato) ben şehir içindede dışındada her türlü otomobil ihtiyacımı bu içi boş kapalı kasa aracımla hallediyorum.Şayet içini karavan haline getirirsem ilave ağırlık ne olur bu ilave edilecek ağırlık kadar ağırlığı olan çekme karavan varmıdır varsa bana uygunmudur fiyatı karavan yapmaya göre mantıklı mıdır araştırması yapacağım. Anladığım kadarı ile karavan olunca 1 ton kadar yük ilave etmiş olacağım yani araç max yük ağırlığında olacak her an bu yükü taşımış olacağım.Çekme karavan yaparsam gerekmediği zaman bu yükü taşımıyacağım fakat araç kullanım bilet gibi ücretlendirme konuları gelince karavana göre masraflı olacak .Araştıracagım

Burada zaman zaman pratik karavan ihtiyacını gidermeleri için verdiğim örneği tekrar veriyorum.

Mevcut panelvanını;istediği zaman karavan,istediği zamanda özel işlerinde yada taşımacılıkta kullanmak isteyenlere veya yüksek karavan sigortası ve vergileri ödemek istemeyenler için fikir verecek bir uygulama .

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,463
Kayıtlı Üye Sayımız
172,117
Kaydolan Son Üyemiz
fmt35

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR