Motokaravan (Alkovan ve Camper) Araçların Dış Ölçülerinin Yasal Sınırları Nedir?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ilyasfb Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 22
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 41,384

ilyasfb

Kamp II
Merhaba. merak ettigim bi konu var genel olarak bakıyorumda herkezde bi motokaravan yapma istegi var ve herkezin bi projesi var peki kanunen ve trafik kuralarına göre en fazla şu ve bu boyutlarda olmalı die asgari rakamlar nelerdir.Örnek verirsek dielimki vatandaş yaptı enini 2.5metre yüksekligini 3metre ve boyunuda 8metre yaptı, buna genede proje çizerlerimi hadi onlar çizdi diyelim tescilden nası geçermi böle bi araç şimdi bakıyorum arkadaşların kimi içine araba sokuyo ;Dkimi üstünü kesiyo,kimi, şasesini uzatıyo neblim türlü türlü projeler var benimde kafamda camper veya motokaravan yapma düşüncesi var bundaki satandartlar ne nekadar en ve boy genişletebilirim yada içindeki degişiklikler içinde sorun çıkarılarmı tescilde bu konuda fikirlerinizi almak istiyorum gerçi özdal abi ve fsırın beyin bilgilerinin oldunu düşünüyorum merakla yorumlarını beklemekteyim saygılar

Etiketler
Ynt: Motokaravan (Alkovan ve Camper) Araçların İç ve Dış Sınırları Nedir?

Ben panelvandan camper dönüşümü yaptığım için, dolayısıyla aracın dışı ile herhangi bir şekilde tadilat işim olmadı, bu yüzden de sözünü ettiğiniz kısıtlamalarla ilgili herhangi bir araştırmam olmadı.

Ama bu konuda herhangi bir bilgiye rastlarsam buradan paylaşırım.

Merhaba,
http://www.kgm.gov.tr/asps/trafik/TrYonet.html linkinde bu konu net bir şekilde tanımlanmış. azami genişilik 2.55 metre der.
Bilginize
Oğuz

mrb.özdal abi ve sayın teos ilginiz için telşekür edrim ama sayın teos verginiz link biraz karışık ama çözmeye çalıştım :smiley:))bu konuda net kesin bilgiler ne acaba bide ben içini yaptım dielim proje çizdirmeye gitigimiz zaman bu standart ölçülerin dışında yapılmış diip sorun çıkarmı şuan acil bi sorunum degil bu 1yıl sonraki motokaravan palanım ona göre bi takım çizim ve projeler yapıcam oyüzden soruyorumki hata yapmayım biliyosunuz karavanda 10cm bile çnemli iç hacimde oun için projem degişmesin bida:smiley:) saygılar

Neyin karışık olduğunu anlamadım ama, ilgili yönetmelik 8.bölüm araçların boyutları ile ilgili. Azami genişlik 2.55 metre, azami yükseklik 4.00 metre der. Benim yanlış değerlendirdiğim bir şey mi var ?
Oguz

sayın teosun verdiği linkte 8. bölümde net açıklanmış.

pişti olduk:smiley: aynı anda mesajlamışız

Her aracın teknik özellikleri ve bu özellikler çerçevesinde azami sınırlar neyse yapılacak tadilat ona göre ayarlanıyor.Örneğin aracın dingil,şasi vb.ölçüleri kıstas alınarak belli oranlar çerçevesindegenişleme uzatma ve yükseltme yapılıyor.Örneğin müsade edilen genişlik sınırı 2.55,yükseklik 4.00 m. olsa da bunu bir minibüs tadilatında uygulamak mutlaka olamaz.Yollarda görülen ağır makina taşıyan tır dorselerindeki en aracın cüssesi ve teknik özellikleri vb.unsurlar trafiğe uygundur fakat o araca özeldir.Bazı minibüslerde şasiyi oldukça uzun tutarak karavan imal edenlere rastlanıyor fakat bu hem estetik,hemde mevzuat açısından sakıncalı.Ruhsat ve tescil işlerinde sorun olması gerkirken demek ki olmuyor.Tescile esas teşkil edecek teknik proje ve onun teknik denetim ve onayı bilindiği gibi ilgili birimler tarafından denetleniyor ve izin veriliyor.Bunların teknik detayları ve boyutları aracın yapısına göre.Örneğin bir minibüse en azami genişlik ve yükseklik hadlerini vermek hem uygun değil hem de nizami değil.Zaten normalde bir karavan için duruma göre 2.00,2.10 yada 2.20 en standart uygulamalar sınıfında.Yükseklik de mutlaka makul ölçülerde olmalı.Zaten aşırı ve sırları taşan boyutlar araca hem çirkinlik verecek hem de teknik sınırlarını zorlayacaktır.Zaten normalde böyle araçların da onay almaması tescil edilmemesi kullanan için,millet ve memleket için hayırlıdır.Çünkü trafikte her türlü güvensiz araç herkes için zararlıdır.

Yönetmeliğin akabinde yaptığınız detaylı açıklama için teşekkürler. Birbirlerini tamamlayıcı şeyler, yetkili makine mühendisleri aracın spesifikasyonlarına göre
orantısal değişiklikleri kağıt üzerinde uyguluyorlar. Bu arada bu oranlar haricindeki araçların da onaylandığını görüyoruz tabii ki. (burası Türkiye :smiley:) Sonrası TSEK onayı ve trafik tescil işlemleri...
Saygıyla
Oguz

oguz bey verdiniz bilgiler için teşekürler birazdaha detaylı bakınca dediniz kısmı gördüm konuyu birazdaha açmak iistiyorum peki bu projeler kimler çizebilir sadece TSE demi çizdirmek gerekiyo ne kadar dır ücreti gerçi evime yakın bi ara sormayı düşünüyorum ama oranın ilgilendigini oraya gitmem gerektigini duymuştum dogrumu birde motokaravan ruhsatına geçince arascın vergıisi degişiyomu(ötv farkını bliyorum onun haricinde) 2000-2001 ducato örnek alsak bunu motokaravana çevirmek için sadece proje ve ruhsat kısmı ne kadar tutar sanırım sizde ducato vardı yanış bilmiyosam bu anlamdaki tecrübelerinizi aktarırmısınız ayrıca ilginiz için çok ama çok teşekür ederim saygılar

Ben aracımı 2.el aldığım için bu işlemler yapılmştı zaten. Bildiğimi değil duyduğumu söyleyeyim ; Yetkili bir makine mühendisine düşündüğün planı çizdirmen gerekiyor bu plan/çizim TSEK tarafından onaylanıyor ve trafikte tescil ettirip ruhsata "kamp taşıtı" ibaresini koyduruyorsun. Bu işlemi yakın zamanda yaptıranlar daha iyi yardımcı olabilirler diye düşünüyorum.
iyi bayramlar
Oguz

Olayın TSE ile ilgili olmadığını sanıyorum.Yalnızca aracın yeterliliklerine göre bir mühendis tarafından çizilen proje yine makina müh. odası tarafından onaylanıyor.Araç kamp taşıtı yada karavan ibareleriyle gerekli belgelerle trafik tescilde kayıt yapılıyor.Elbette o zaman MTV oranı da değişiyor.2008 rakamlarına göre 0-6 yaş arası karavanda 845ytl/yıl,7-15 yaş arasında561 YTL/YIL ,16 yaş ve yukarısında ise351YTL/YIL vergileri var.Bu oranlar 1901 cm3 mve daha büyük motorlu karavanlar için geçerli.Bu durumda karavanların vergisi diğer araçlara nazaran fazla.Bu durum anlam veremediğim ve mantıklı izahı olmayan bir şey.Aynı konum ve motor gücündeki bir minibüsün MTV si daha düşükken karavanda çok fazla.Araç trafik muayenelerinde ise ticari araçların ,minibüslerin muayene periyodu birer yıl arayla olurken otomobil ve vb.araçlarda iki yıl.Karavan da özel kamp taşıtı olarak aslında iki yılda bir trafik muayenesinden geçmesi daha mantıklı değil mi.Her yıl muayene olacaksa onca karavan MTV neyin nesi.Karavan niçin böyle cezalandırılır durumda.Denizcilik işletmelerinde aynı boyda bir minibüsle aynı ebatta bir karavanın arabalı vapura binişlerinde karavan aleyhine öylesine fiyat farkı var ki anlaşılmaz bir durum.Lüks sınıfından mı vergisi algısı bu karavan denen araçların.Böyle olmamalı ve karavan tutkunları bu konularda mağdur edilmemeli.Mütevazı bir karavanla memleketini dolaşan karavan tutkunları bence daha güzel teşviklere layıkken,vergisi algısı bu olmamalı.Bunlar yalnızca karavan kocaman kotra,kocaman yat değil ki.Zaten yeni bir karavanın ÖTV sini hesaplarsanız bu iş oldukça pahalı.Eski araçlarda yapılan karavanlar Ötv açısından iyi de ,eski bira araca da karavan için oldukça masraf etmek de başka bir konu.

sayın karavan1 ilginize teşekür ederim bu proje çizimi kaça mal olur sizce bide dikkat ettimde hemen hemen her konu başlıgımda yardımcı olamaya çalışıyosunuz soba konusunda da ank daki koçtaş magzasında olduguna kadar bildiginize göre ank yaşıyosunuz zanedersem eger ank yaşıyosanız deneyimlerinizden faydalanmak isterim müsait oldunuz bi esnada tanışmakta isterim gerçek isminiz ve hangi semte oturdugunuzu sorablirmiyim tabi karavanınız oldunuda tahmin etmek güç degil herkeze saygılarımı sunarım ve başka yorumlara ve bilgilerede açıgım iyi günler

Sayın ilyasfb karavanın ve karavan ısıtma sistemin konusunda çözüm getirecek ,proje konusunda sana yardımcı olabiliriz.Benim yeni oluşturmaya çalıştığım ve çok özgün bir proje olan motorkaravanım şu aşamada yavaş yavaş şeklini alıyor.Kendisi de bir karavan gönüllüsü olan teknik ve atolye donanımı olan ve dürüst ve temiz iş üretmeye (birazcık ağır ve yavaştan da çalışsa emeğini ve ruhunu vererek çalışan bir kardeşimiz var.Adı semih selçuk.Çok özverili ve bu işin gönüllüsü ve el becerisi çok iyi ve kafası çalışan bir arkadaş.Semih kardeşimizle uzun ve mantılklı düşünme süreci içersinde çok özgün birmotorkaravan projesi oluşturduk.Ducato kısa sasi yüksek tavan araca aracın teknik sınırları ve kapasitesi dahilinde öyle bir dizayn uyguladık .Çok orijinalbir araç olacak .Hem estetik açıdan hem de fonksiyonellik açısından iyi bir proje geliştirdiğimize inanıyorum.Sanırım en yakın zamanda Ekim ayı içersinde fotoğraflarını da yayınlarız.Bizler Ankara'dayız.Semih selçuk'un kendi karavanı ve benim motorkaravanım şu aşamada tüm çalışma zamanını doldurmuş durumda.Sizin gibi karavan tutkunu arkadaşların da bu işler sonunda taleplerinin en iyi şekilde semih selçuık tarafından programa alınacağını onun adına söyleyebilirim.Çünkü bu arkadaş gerekli güveni ve çalışmayı yüzünün akıyla gerçekleştirecek bir kişi intibaını verdi.Yanıldığımı sanmıyorum.Bu çalışmalar amatör bir ruhla ve profesyonel ustalık boyutlarında deha henüz emekleme aşamasında olsa da ben böyle bir çalışmanın olduğunu duyururum.İnşallah böyle de devam eder.Sayın ilyasfb ilerleyen zaman içine çalışmalar konusunda bilgilendirileceksiniz.Tüm karavan tutkunlarına selamlar.

Karavan proje çizimi öyle fazla birşey değil,120-130 YTL yi geçen bir masraf değil.Bir makina mühendisinin çizeceği bir işlem.Geri kalan iş teknik onaydan sonra (makina müh.odası) trafik tescilde ruhsata işletmek kalıyor geriye.Bir de senede diğer araçlara nazaran biraz fazlaca olan MTV ödemek var.Onun da ücretlerini forumda belirtmiştim.

sayın karavan1 verdiniz bildiler için teşekür ederim ayrıca siz ve karavan işleri ile meşgul olan arkadaşlada tanışmak isterim saygılar

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

SON KONULAR

Geri