Motokaravan Için 0 Araç Alıp Beklemek

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan gemini00862 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 70
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 14,047

gemini00862

Yeni Üye
Merhabalar
Görüşleriniz benim için çok önemli
Sonunda motokaravan almaya karar verdim. Sizinde bildiğiniz gibi 5 yaş ve daha yaşlı araçların çoğu oldukça yıpranmış oluyor, ikinci el motokaravanlarda öyle. Dolayısı ile tek atımlık kurşunum olduğu için, aracı 2018 alıp 2023 de yaptırmak fikri sizce çok mu ütopik. Araç bende kalacak yük vs taşınmayacak sadece haftada 1-2 kez çalıştırılıp birkaç km. yaptırılacak. İçinizde bu şekilde deneyimi olan oldu mu?
TEŞEKKÜR EDERİM

Etiketler
0 araç
Merhabalar
Sonunda motokaravan almaya karar verdim. Sizinde bildiğiniz gibi 5 yaş ve daha yaşlı araçların çoğu oldukça yıpranmış oluyor, ikinci el motokaravanlarda öyle. Dolayısı ile tek atımlık kurşunum olduğu için, aracı 2018 alıp 2023 de yaptırmak fikri sizce çok mu ütopik. Araç bende kalacak yük vs taşınmayacak sadece haftada 1-2 kez çalıştırılıp birkaç km. yaptırılacak. İçinizde bu şekilde deneyimi olan oldu mu?
TEŞEKKÜR EDERİM

5 yıl boyunca sadece haftada bir kaç km yol yapmak için bu aracı alıp kenarda bekletecekseniz ,dediğiniz gibi fazla utopik olur.
Gerçek anlamda kullanmayacağınız araca;
her yıl MTV
her yıl Trafik sigortası
her yıl kasko sigortası ödeyeceksiniz ve kapı önünde yıllık yatma parasını bir hesaplayın,bunu birde 5 yıl ile çarpın.

Sayın hocam haklısınız bunları bende düşündüm, ancak yüksek km araç alıp durmadan motor sorunları ile uğraşmak ve ona yapacağınız masraf, üstüne üstelik sinir harbi ( hele gezideyseniz)....bilmiyorum 0 almak bana daha mantıklı geliyor ...2 seneden evvel bazı durumlardan dolayı motokaravanı istediğim gibi kullanamayacağımı da düşünürsek

.

Sorunuz spontane karakterli olmalı ?
Eğer ciddi düşünmüş olsaydınız, önceden iki olasılığı da etraflıca hesap edip rakkamları önümüze koymuş olmanız lazımdı.
Sanırım bizden çok kendinizi ikna etmek için bize sorduğunuzu sanıyorum. ;)

iki sene boyunca zaten aracı kullanmayacağınızı söylemeniz ise hesaplanırken göz önüne alınamayacak matematiksel bir değer.
Zaten kullanmayacağınız birşeyi almanın avantajından bahsediyorsunuz. 3 yaşındaki araçla rizikoyu yarılamak bile olası.

5 sene insan kaderi için az zaman değil. Ayni şey kanunlar için de geçerli. İkisinin de yazgısının değişmemesinden eminsiniz sanırım ?

Beş sene boyunca düşüncenizin maddi boyutları haricinde, yapamadığınız bir hobi için hep ayni heyecanı duymanız da pek gerçekci olmamalı ?

.

Son düzenleme:

Sayın hocam haklısınız bunları bende düşündüm, ancak yüksek km araç alıp durmadan motor sorunları ile uğraşmak ve ona yapacağınız masraf, üstüne üstelik sinir harbi ( hele gezideyseniz)....bilmiyorum 0 almak bana daha mantıklı geliyor ...2 seneden evvel bazı durumlardan dolayı motokaravanı istediğim gibi kullanamayacağımı da düşünürsek

Komple sıfır motor alıp aracınıza monte etseniz ne kadar tutar öğrenmenizi tavsiye ederim. İlla da sıfır olsun diyorsanız. Elinizdeki motoru da (alacağınız arabadaki motoru ) kaça satabileceğinizi öğrenin. Kafanız rahat olur.

Hafta sonlari, tatillerde sisme yatak, damacana su, kucuk tup, esya koyacak kutu, portatif tuvalet bana yeter derseniz alin kullanin. Uzun yollarda da rahat edersiniz.
Sadece ustte havalandirma yapmaniz gerekir.
Su an fiyatlar iyi sanki yil sonuna kadar.

Merhabalar
TEŞEKKÜR EDERİM

Aracınızı çok yönlü kullanabilme olanaklarını bulacaksınızdır. Forumda bunun örneklerini anlatan üylerimiz oldu. Bakarsınız 5 yıl dolmadan da vergilendirme değişebilir. Karavanı ilerde aracın ilk sahibi olarak satacak olursanız, satış değeride ona göre yüksek olacaktır.

Şişenin dolu tarafından bakayım dedim.:smiley:

Yeni panelvan almanin bir dezavantaji vardi eskiden. Yollarda her kantara girmek mecburi idi.
Artik bu mecburiyet yok.

Diger tüm manevi ve insani koşulları, engelleri ya da şansı kaderi bir yana koysam da , bugün 120.000 liraya alabilecegim bir ticari arac olsa mesela... bosver almayayim parayi bankaya koyayım derim... yıllık 34.000 tl para alirim... 5 yilda 170.000 tl... vay canina bugunden sıfır arac aliim dursun kenarda demek için 170.000 tlden vazgeciyorum ? Üstüne kasko ödüyorum, MTV ödüyorum, trafik sigortası ödüyorum, araci muayeneye sokuyorum , kilometre yapmasam da süre geçtiği için bakima gidiyorum , lastiğin durduk yerde ömrü doluyor lastik aliyorum ... Sanirim durumunuz cok cok cok iyi ya da ütopik değil megaütopik bir düşünce var. sahsi fikrim tabii yoksa sizin paranız sizin keyfiniz...

Diger tüm manevi ve insani koşulları, engelleri ya da şansı kaderi bir yana koysam da , bugün 120.000 liraya alabilecegim bir ticari arac olsa mesela... bosver almayayim parayi bankaya koyayım derim... yıllık 34.000 tl para alirim... 5 yilda 170.000 tl... vay canina bugunden sıfır arac aliim dursun kenarda demek için 170.000 tlden vazgeciyorum ? Üstüne kasko ödüyorum, MTV ödüyorum, trafik sigortası ödüyorum, araci muayeneye sokuyorum , kilometre yapmasam da süre geçtiği için bakima gidiyorum , lastiğin durduk yerde ömrü doluyor lastik aliyorum ... Sanirim durumunuz cok cok cok iyi ya da ütopik değil megaütopik bir düşünce var. sahsi fikrim tabii yoksa sizin paranız sizin keyfiniz...

Doğru anladıysam, 5 yıl sonra, 120.000 + 170.000= 290.000 lira paramız oldu.:smiley:

Aracın fiyatı diyelimki 5 yıl sonra hala 120.000 lira. Karavan yapınca ödeyeceğimiz % 145 ÖTV 174.000 lira. 120.000 + 174.000 = 294.000 lira.:smiley:

Hangi hesapta karlıyız?
Arabanın fiyatı 5 yıl sonra 200.000 olursa, aracın vergi dahil toplam fiyatı 490.000 lira olacak, bu durumda aracı hemen almak daha karlı gibi.:smiley:

Son düzenleme:

Doğru anladıysam, 5 yıl sonra, 120.000 + 170.000= 290.000 lira paramız oldu.:smiley:

Aracın fiyatı diyelimki 5 yıl sonra hala 120.000 lira. Karavan yapınca ödeyeceğimiz % 145 ÖTV 174.000 lira. 120.000 + 174.000 = 294.000 lira.:smiley:

Hangi hesapta karlıyız?
Arabanın fiyatı 5 yıl sonra 200.000 olursa, aracın vergi dahil toplam fiyatı 490.000 lira olacak, bu durumda aracı hemen almak daha karlı gibi.:smiley:

Hüseyin bey, Bu hesaplamanız sonrasında Tavuk mu yumurtadan, yumurta mı tavuktan çıkar a döndü :smiley:

Tabii bir de faizler bu kadar yuksek devam edemez. Ederse ekonomi durur, yaprak kimildamaz. Herkes malini satar, faize yatirir ugrasmaz imalat ile. Bu surdurulemez durum.
Mevduat faizi genelde paranin degerini tam korumaz. 5 yil sonra yeni alinacak aracin degeri ana para uzeri toplanan faizlerden bile fazla olabilir.
5 yil hesabi 5x365 gun olarak hesaplaniyor . 20 Mayis 2016 , 20 Mayis 2021 de bitiyor gibi.
Ama arac dediginiz gibi deger kaybediyor. Karavan yapilmadan satilirsa zarar buyuk.
Tek arac niyetine kullanilirsa mtv , kasko, her yil muayene zaten olacakti.

Son düzenleme:

foruma katılan bütün arkadaşlarıma ve yorumlarına çok teşekkür ederim,düşüncemin avantajları ve dezavantajlarıda var şüphesiz....ama bence en önemlisi " kader " saptamasıydı. Bir gün sonra bile ne olacağımızı bilemeyeceğimizden beklemenin bir anlamı yok herhalde..... en güzeli sabırla bekleyip temiz, nisbeten az km yapmış bir panelvan bulmak...ohhh be rahatladım :p:p:p:p hepiniz iyi günler dilerim...haaa bu arada böyle bir araç bulursanız kardeşinize haber verirseniz çok sevinirim...hoşçakalın

Evet faizler bu şekilde devam etmeyecektir fakat şu da var ; ben direk 120.000 tl nin bileşik olmayan faizini hesapladım her sene için kabaca. Düşünün ki
1.sene sonunda 120.000 + 34.000 = 154.000 TL olacak.
2.sene sonunda 154.000 + 40.000 = 194.000 TL
3.sene sonunda 194.000 + 51.000 = 245.000 TL
4.sene sonunda 245.000 + 64.000 = 309.000 TL
5.sene sonunda 309.000 + 81.000 = 390.000 TL olacak...

Yani ben 100.000 TL az bile söylemişim...
Tabii ki burada şimdiden 120.000 TL lik cumhuriyet altınını alıp kenara koymak , ya da döviz almak ya da 1+1 ev alıp her ay kira almak bir de evin primini yemek vs vs de var alternatifler arasında , kısaca zenginin malı züğürdün çenesi diyelim :smiley:
ben klasik otomobille yıllardır uğraşan biri olarak, 11 sene önce 6.000.000 TL yani 6.000 TL eden Impalanın bugün 75.000 TL ettiğini de görüyorum :D geçen aylarda da bir mercedes coupe üzerine ben de yine hesaplamalara girmiştim , alıp 3 sene bekliim diye fakat o tamamen yatırım odaklı , karavan için 5 sene bekletmek bence gerçekten ütopik. dediğim gibi temiz bir 2016 rahat bulunur ve 2 sene + 2 ay beklenip 5e tamamlanırsa daha mantıklı gibi...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,085
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR