Motokaravan Zorunlu Trafik Sigortası

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan supergezgin Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 135
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 86,223
Arkadaşlar merhaba bir hafta önce yeni bir karavan aldım ve sizlerin arasına katılmaktan son derece mutlu ve bahtiyardım,fakat iş karavanı zorunlu trafik sigortasını yaptırmaya gelince başımdan aşağıya adeta kaynar suların döküldüğünü hissettim.2.500 tl ile 10.000 tl arasında rakkamların uçuştuğunu görünce 3-5 sene içinde karavana ödediğim para kadar bir paranın sigorta bedeli olarak tekrar ödenecek olması son derece sinirlerimi bozdu ve aldığım arkadaşı arayarak karavanı satış sebebinin bu yüzdenmi olabileceğini sordum,arkadaş özel amaçlı araç yerine kamyonet olarak sigorta yaptırarak bu sorunu kolaylıkla aştığını belirtti.Bende bu yolla kamyonet olarak sigortamı 550 tl bedelle sigorta yaptırdım,fakat bu konu beni çok rahatsız etti ruhsatta yazan kullanım şekilleri farklı olduğundan bir araştırma içersine girdim,bu sitede benzer sorunlarla karşılaşan arkadaşların mesajlarından Kamil BAYRAM isimli arkadaşla telofonla görüşerek sorunu izah ettim,ve arkadaşımız ÖZEL AMAÇLI ARAÇ olarak sigorta işlemlerimi toplamda 768 tl yaparak daha önce kamyonet olarak yaptırdığım sigortamında iptal edilmesine olanak sağlayarak beni cok büyük bir dertten kurtarmış oldu,başka bir arkadaşımızında işine yarayacağı düşüncesiyle ismi ve telofon nosunu veriyorum.saygılarımla
Kamil BAYRAM sigorta tel:0539 341 30 24

Etiketler
Trafik sigortasını adil hale getirme çabalarınızda yardımcı olur ümidiyle Almanya’dan istatistiki bilgiler:
Istatistik

Özet olarak tercümesi:

2013 yılında,

her 100.000 otomobilden 820’si,

her 100.000 motokaravandan 85’i,

kaza yapmış.

Kazalarda ölen sürücü ve yolcu sayısı:

Her 100.000 otomobilde 3,6 kişi,

Her 100.000 motokaravanda 1,1 kişi.

Kazalarda ağır ve hafif yaralaı sayısı:

Herr 100.000 otomobilde 481 sürücü ve yolcu,

her 100.000 motokaravanda 85 sürücü ve yolcu.

2008 model Ducato 15 m3 camperime aldığım fiyatlar şaşırtıcı...... benim kamyonet sigortası yapmama sebep oldu 900 TL.Halk sigorta.

Aralıkta Maltepe buluşmasında 40-50 karavan toplanıyoruz,bence araçların üzerlerine pankartlar hazırlanıp bir tur atılabilinir,zannediyorum dikkat çeker.

Tüm türkiyedeki trafik sigorta firmalarından fiyat aldım 4.800 den 1.387 tl arası fiyatlar çıktı en son Kamil BAYRAM'a daha düşük bir bedelle yaptırdım.İlgili,alakalı bir kişi son dakikada halleti sigortamı teşekkürler ederim kendisine sigortası dolan arkadaşlar,sistem düzelene kadar(İnşallah) en uygun firmaları bulmaktan başka bir çaremiz yok gibi

9 koltuğa kadar minibüslerin yaklaşık bir yıldır otomobil tarifesi üzerinden zorunlu trafik sığ. Yaptırmakta olduklarını bu gün öğrendim. Minibüs sahiplerinin bunu nasıl başardıklarını öğrenmek bizlere yol gösterebilir.

Almanya’dan bir örnek daha vereyim. Ayrı şahıslara ait araçların sigortasını karşılaştırmak çok zaman doğru netice vermez. Ama bizde ailedeki araçlar hariç, sigorta fiyatlarında rol oynayan diğer özellikler aynı olduğu için sağlıklı bir karşılaştırma yapmak mümkün. Araçlardan birisi 60 beygir gücünde Corsa, diğeri 122 beygir gücündeki karavan Sprinter. Corsa’nın yıllık zorunlu trafik sigortası 328€, Sprinterin 180€. Türkiye’de sigorta fiyatlarının tespiti Almanya’da olduğu gibi sigorta şirketlerine bırakılmış durumda. Almanya’da rekabet fiyat tesptini etkiliyor, Türkiye’de etkilemiyor. Burada sigortalar haksız kazanç sağlıyorlar. Bu haksız kazancı dile getiren medya aramak bence etkili olabilir. Ayrıca konu Rekabet Kurumunun da görev sahasına giriyor.

Selamlar,
HaberTürk TV de sigortanın her kolları ile ilgili program yapan Noyan Doğan var . Karavancılar dernek ve federasyonları başkanları bu kişi ile irtibata geçip sorunlarımızı anlatabilir . Çünkü bu kişinin sektörde tanımadığı sigortacı yok tek işi sigorta. Hatta karavanlarımızla yapılacak olan bir toplantı ve buluşmaya etkinliğede davet edebiliriz.

İyigünler.

Konu ile ilgili başvurularım
939910 16.11.2013
Başvuru Metni:
Motorlu Karavan Zorunlu Trafik sigortası için anormal fiyatlar talep ediyorlar. 20K3220 Tescil Plakalı 1992 model Ford Motorlu Karavanım için 8000 ila 866 TL teklif verdiler. Mecburen en ucuz teklifi veren halk sigortadan yaptırmak zorunda kaldım. Yılda trafiğe çıktığı gün sayısı 60 günü geçmeyen araç için bu rakam bile çok fazla. Lütfen bu soygunu engelleyin.
Başvuru Durumu
Başvuru № Tarih Gönderen Kurum Alan Kurum
939910 16.11.2013 BİMER BİMER
939910 19.11.2013 BİMER BAŞBAKAN YARDIMCISI CEVDET YILMAZ
939910 20.11.2013 BAŞBAKAN YARDIMCISI CEVDET YILMAZ TÜRKİYE HALK BANKASI A.Ş. GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
939910 20.11.2013 BAŞBAKAN YARDIMCISI CEVDET YILMAZ HAZİNE MÜSTEŞARLIĞI

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

550074 16.07.2014
Başvuru Metni: EMEKLİ DEVLET MEMURUYUM. YILDA SADECE BİR KAÇ AY KULLANIP ORTALAMA 5 BİN KİLOMETRE YAPTIĞIM 20K3220 TESCİL PLAKALI KARAVANIM İÇİN SİGORTA ŞİRKETLERİ TARAFINDAN İSTENEN ZORUNLU TRAFİK SİGORTASI 2014 YILI AĞUSTOS AYI İÇİN 2.000 - 10.000 TL. SİGORTA ŞİRKETLERİNDEN MOTOKARAVANLARIN TRAFİKTEKİ RİSK ANALİZİNİ HAKKANİYETLE DEĞERLENDİRİP, DİĞER ÖZEL AMAÇLI TAŞITLARDAN AYIRMALARINI VE İVEDİLİKLE MOTOKARAVANLARIN ZORUNLU TRAFİK MALİ MESULİYET SİGORTASI PRİMLERİNİ MAKUL SEVİYELERE İNDİRMELERİNİ TALEP EDİYORUM. TC KARAYOLLARI VE TRAFİK KANUNLARINA GÖRE MOTOKARAVANLAR M SINIFI ÖZEL AMAÇLI (SA KODLU) TAŞITLARDIR. MOTOKARAVANLAR "ÖZEL AMAÇLI" OLARAK TANIMLANAN AMBULANS, İTFAİYE ARACI, ÇEKİCİ GİBİ TAŞITLARLA AYNI KATEGORİDE YER ALMASINA RAĞMEN, KULLANIM AMACI, KULLANIM ŞEKLİ, KULLANIM SÜRESİ VE TRAFİKTE DİĞER ARAÇLARA VEREBİLECEĞİ HASAR AÇISINDAN DİĞER ÖZEL AMAÇLI TAŞITLARLA AYNI RİSK GRUBUNA AİT DEĞİLDİR. MOTOKARAVANLAR, KISITLI SÜRELERDE SADECE YILIN BELİRLİ ZAMAN ARALIKLARINDA KULLANILDIĞI İÇİN RİSK FAKTÖRÜ, OTOMOBİL, MİNİBÜS, KAMYONET GİBİ SÜREKLİ TRAFİKTE BULUNAN KULLANIM AMACI YÜK YA DA YOLCU TAŞIMA ARAÇLARINDAN DÜŞÜKTÜR. SAYGILARIMLA
Başvuru Durumu
550074 16.07.2014 www.turkiye.gov.tr BİMER
550074 17.07.2014 BAŞBAKAN YARDIMCISI CEVDET YILMAZ HAZİNE MÜSTEŞARLIĞI
550074 17.07.2014 İÇİŞLERİ BAKANLIĞI EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
550074 17.07.2014 BİMER BAŞBAKAN YARDIMCISI CEVDET YILMAZ
550074 17.07.2014 BİMER İÇİŞLERİ BAKANLIĞI
550074 18.07.2014 EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TRAFİK UYGULAMA VE DENETLEME DAİRE BAŞKANLIĞI
550074 18.07.2014 TRAFİK UYGULAMA VE DENETLEME DAİRE BAŞKANLIĞI EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
550074 18.07.2014 EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İÇİŞLERİ BAKANLIĞI

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

1086047 11.11.2015

Başvuru Metni: SAYIN YETKİLİ, 2918 SAYILI KARAYOLLARI TRAFİK KANUNU VE İLGİLİ YÖNETMELİĞİNDE ARAÇ SINIFLARI TANIMLARINDA BELİRSİZLİK YAŞANMAKTADIR. BU BELİRSİZLİK NEDENİYLE KAMP TAŞITI KULLANICILARI OLARAK HAKSIZ YÜKSEK PRİMLER ÖDEMEK ZORUNDA KALMAKTAYIZ: ÖZEL AMAÇLI TAŞITLARIN TARİFİ KANUNUN 3. MADDESİNDE AŞAĞIDAKİ ŞEKİLDE BELİRTİLMİŞTİR. ÖZEL AMAÇLI TAŞIT: ÖZEL AMAÇLA İNSAN VEYA EŞYA TAŞIMAK İÇİN İMAL EDİLMİŞ OLAN VE İTFAİYE, CANKURTARAN, CENAZE, RADYO, SİNEMA, TELEVİZYON, KÜTÜPHANE, ARAŞTIRMA ARAÇLARI İLE BOZUK VEYA HASARA UĞRAMIŞ TAŞIT VE ARAÇLARI ÇEKMEK VEYA TAŞIMAK, KALDIRMAK GİBİ ÖZEL İŞLERDE KULLANILAN MOTORLU ARAÇTIR. METİNDEN ANLAŞILACAĞI GİBİ BU ARAÇLARIN ÇOĞUNLUĞU, KAMU HİZMETİ GÖRMEK ÜZERE YOĞUN ŞEHİR TRAFİĞİNDE KULLANILAN VE DEVAMLI FAALİYET HALİNDE OLAN KULLANIM SÜRESİ OLDUKÇA ÇOK OLAN, (İTFAİYE, CANKURTARAN, ÇEKİCİ GİBİ) İŞLEVLERİ GEREĞİ KAZA YAPMA RİSKİ DİĞER ARAÇLARDAN DAHA YÜKSEK ARAÇ GRUPLARIDIR. YİNE KANUNUN AYNI MADDESİNDE KAMP TAŞITI TANIMLANMIŞTIR: KAMP TAŞITI: (EK: 17-10-1996 – 4199-1 MD.) YÜK TAŞIMASINDA KULLANILMAYAN__ İÇ DİZAYNI TATİL YAPMAYA UYGUN TEÇHİZATLARLA DONATILMIŞ, HİZMET EDEBİLECEĞİ KADAR YOLCU TAŞIYABİLEN MOTORLU TAŞITTIR. KANUNDA BELİRTİLDİĞİ ÜZERE KAMP TAŞITI AYRI BİR ŞEKİLDE TANIMLANMIŞ OLUP__ ÖZEL AMAÇLI TAŞITLAR İLE HİÇBİR İLGİSİ BULUNMAMAKTADIR. BUNA RAĞMEN “KAMP TAŞITI” İFADESİ KARAYOLLARI TRAFİK YÖNETMELİĞİNDE AYRICA DÜZENLENMEMİŞ, BİR KAMP TAŞITI OLAN “MOTOKARAVAN” İSE KANUNA AYKIRI BİR ŞEKİLDE YÖNETMELİK İLE DÂHİL EDİLDİĞİ GRUP İLE HİÇBİR BENZERLİĞİ OLMAYAN “ÖZEL AMAÇLI TAŞITLAR” KATEGORİSİNE KONULMUŞTUR. BU DURUM ÇOK CİDDİ OLUMSUZLUKLARA NEDEN OLMAKTADIR. ŞÖYLE Kİ: 1. TRAFİK TESCİL İŞLEMLERİ YAPILIRKEN RUHSATLARA, KANUNDA YER ALAN “KAMP TAŞITI” İFADESİ YERİNE KANUNDA YER ALMAYAN, YÖNETMELİK İLE “ÖZEL AMAÇLI TAŞIT” KAPSAMINA SOKULAN “MOTOKARAVAN” İFADESİ YAZILMAKTADIR. 2. YUKARIDA DA BELİRTİLDİĞİ ÜZERE “ÖZEL AMAÇLI TAŞITLAR” İŞLEVLERİ GEREĞİ SÜREKLİ FAALİYET HALİNDE OLAN, ÇOĞUNLUKLA KAMU HİZMETİNDE KULLANILAN VEYA İŞLEVLERİ GEREĞİ YÜKSEK RİSK TAŞIYAN HİZMETLERDE KULLANILAN ARAÇLARDIR. 3. MOTOKARAVANLAR İSE BU ARAÇLAR İLE HİÇBİR İLGİSİ OLMAYAN, KAMP VE TATİL YAPMA AMACIYLA TASARLANMIŞ, KANUNDA YER ALAN “KAMP TAŞITI” TANIMINA GİREN, ÖZEL ŞAHISLARA AİT OLAN, ÇOĞUNLUKLA KISITLI SÜRELERLE VE YILIN BİRKAÇ AYLIK YAZ DÖNEMLERİNDE KULLANILAN ARAÇLARDIR. ORTALAMAYA VURULDUĞUNDA BİRÇOK KARAVANIN BİR YILDA YAPTIĞI YOL BİRKAÇ BİN KİLOMETREYİ GEÇMEMEKTEDİR. BU NİTELİKLERİ GEREĞİ MOTOKARAVANLAR BIRAKIN ÖZEL AMAÇLI TAŞITLARI__ OTOMOBİL, MİNİBÜS, KAMYONET GİBİ SÜREKLİ OLARAK KULLANILAN YÜK YA DA YOLCU TAŞIMA ARAÇLARINDAN DAHA DÜŞÜK RİSK TAŞIMAKTADIR. BU KONUDA YAKLAŞIK 6,5 MİLYON KARAVANIN BULUNDUĞU AVRUPA’DA İSTATİSTİKLERE GÖRE (NE YAZIK Kİ EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN TÜRKİYE İÇİN BÖYLE BİR İSTATİSTİĞİN BULUNMADIĞI BİLGİSİ VERİLMİŞTİR.) : – 100.000 ARAÇ BAŞINA ÖLÜMLÜ KAZA SAYISI ALMANYA’DA 4,1 VE İNGİLTERE’DE 4,3 KİŞİ İKEN MOTOKARAVANLARDA SAYI ALMANYA’DA 0,5 VE İNGİLTERE’DE 0,2 KİŞİDİR. – YİNE MEVCUT İSTATİSTİKLERE GÖRE, 1 MİLYON KİLOMETREDE KAZA SAYISI OTOMOBİLLERDE 519 ADET OLURKEN KARAVANLARDA BU SAYI SADECE 56 ADETTİR. İSTATİSTİKLERDEN DE GÖRÜLECEĞİ GİBİ KARAVANLAR TRAFİKTE EN GÜVENLİ ARAÇLARDIR. EMİNİZ Kİ BENZER İSTATİSTİK BİZİM ÜLKEMİZDE DE TUTULUYOR OLSA BU FARK ÇOK DAHA FAZLA OLACAKTIR. ÇÜNKÜ BAHSİ GEÇEN ÜLKELERDE MİLYONLARCA KARAVAN VARKEN, TÜRKİYE ANCAK BİRKAÇ BİN KARAVAN BULUNMAKTADIR. YİNE ÜLKEMİZDE NE YAZIK Kİ İSTATİSTİĞİ TUTULMAYAN BİR BAŞKA KONU DA SÜRÜCÜ PROFİLİDİR. AVRUPA İSTATİSTİKLERİNE GÖRE ÜST VE ORTA EĞİTİM GURUBUNDA (%52) YER ALANLARIN % 54’Ü MOTOKARAVAN KULLANMAKTADIR. BU DA BİZE MOTOKARAVAN KULLANICILARININ EĞİTİM DÜZEYİ DOLAYISI İLE TRAFİK KURALLARINA UYMA AÇISINDAN DİĞER GRUPLARDAN ÇOK DAHA İLERİDE OLDUĞUNU GÖSTERMEKTEDİR. 4. ÖZEL AMAÇLI TAŞITLAR İSE YUKARIDA AÇIKLANAN NİTELİKLERİ GEREĞİ, SİGORTA ŞİRKETLERİ TARAFINDAN YÜKSEK RİSKLİ GRUP OLARAK DEĞERLENDİRİLDİĞİ İÇİN ZORUNLU TRAFİK SİGORTASI SERBESTÇE BELİRLENEBİLMEKTE, BUNUN SONUCUNDA SİGORTA PRİMLERİ ÇOK YÜKSEK TUTULMAKTADIR. 5. MOTOKARAVANLAR DA YÖNETMELİK İLE ÖZEL AMAÇLI TAŞIT KATEGORİSİNE SOKULDUKLARINDAN, SİGORTA ŞİRKETLERİ MOTOKARAVANLAR İÇİN DE ÇOK YÜKSEK SİGORTA BEDELLERİ TALEP ETMEKTEDİR. BU YÜZDEN MOTOKARAVAN SAHİPLERİ OLARAK BİZLER TRAMER SİSTEMİNDE BAŞKA SEÇENEK OLMAMASINDAN DOLAYI ZORUNLU TRAFİK SİGORTASI OLARAK NORMAL ARAÇLARIN EN AZ 10 KATI FAZLASIYLA__ GÜNCEL FİYATLARLA 2.000-20.000 TL. CİVARINDA PRİM ÖDEMEK ZORUNDA KALIYORUZ. ÖYLE Kİ ZAMAN ZAMAN TALEP EDİLEN SİGORTA PRİMLERİ MOTOKARAVANIN NEREDEYSE YARI DEĞERİNE YAKLAŞMAKTA__ ARAÇ SAHİPLERİ BU BEDELLERİ ÖDEMEKTE ZORLANMAKTA, ÖDEYEMEYENLER ARAÇLARINI SATMAK ZORUNDA KALMAKTADIR. 6. GEZİ VE TATİL AMAÇLI KULLANILAN BU TAŞITLAR İÇİN BU FİYATLAR KABUL EDİLEMEZ VE ÖDENEMEZ SEVİYELERDEDİR. İLGİLİ BAKANLIKLAR OLARAK, MOTOKARAVANLARI BU YÜKSEK RİSKLİ ARAÇLAR GURUBUNDAN ÇIKARMANIZ DURUMUNDA RİSK PRİMİ DEĞERLERİ DÜŞECEĞİ İÇİN DAHA ADİL DEĞERLENDİRİLECEK VE MAKUL SEVİYELERDE ZORUNLU TRAFİK SİGORTALARI YAPTIRILABİLECEKTİR. YUKARIDA DETAYLI ŞEKİLDE AÇIKLAMAYA ÇALIŞTIĞIMIZ GİBİ TALEBİMİZ__ KARAYOLLARI TRAFİK YÖNETMELİĞİNDE KARAYOLLARI TRAFİK KANUNUNA UYGUN ŞEKİLDE DEĞİŞİKLİK YAPILARAK, “MOTOKARAVAN” İFADESİNİN “ÖZEL AMAÇLI TAŞITLAR” GRUBUNDAN ÇIKARILMASI VE KANUNDA YER ALAN “KAMP TAŞITI” GRUBUNA DAHİL EDİLMESİDİR. BU MÜMKÜN OLMAZSA DEĞİŞİKLİKLER GERÇEKLEŞİNCEYE KADAR TÜRKİYE SİGORTALAR BİRLİĞİ BİLGİLENDİRİLEREK TRAMER’DE KAMP TAŞITLARININ YENİ BİR BAŞLIK ALTINDA DEĞERLENDİRİLMESİNİN TEMİNİ İLE BU HATANIN DÜZELTİLMESİNİ SAĞLANMASI VE TARAFIMIZA BİLGİ VERİLMESİ KONUSUNDA GEREĞİNİ SAYGILARIMIZLA ARZ EDERİZ.
Başvuru Durumu
1086047 11.11.2015 www.turkiye.gov.tr BİMER

Sayın SAİM EFE ,

Bimer Başvuru Numaranız :1086047

Söz konusu araç türü için 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu ve Karayolları Trafik Yönetmeliği'nde "Özel Amaçlı Taşıt" ve "Kamp Taşıtı" tanımı bulunmasına rağmen, motorlu karavanlar trafik tescil işlemleri yapılırken ruhsatlara Kanunda yer alan "Kamp Taşıtı" yerine Yönetmelikle "Özel Amaçlı Taşıt" kapsamına alındığı için özel amaçlı taşıt olarak değerlendirilmekte ve ruhsatlara o şekilde işlenmektedir. Sigortacılık ilkeleri açısından söz konusu araç kategorilerinin belirlenmesinde araç tescil belgesinde yer alan kayıtlar önem arz etmekle birlikte, Emniyet Genel Müdürlüğünün görev ve yetki alanında bulunan araç tescillerinin tabi olduğu temel mevzuat olan Karayolları Trafik Kanununda bu ya da başka bir değişiklik yapılması halinde keyfiyet sigortacılık kapsamında değerlendirilecektir.

HAZİNE MÜSTEŞARLIĞI

Sayın SAİM EFE ,

Bimer Başvuru Numaranız :1086047

Sayın Saim EFE 11.11.2015 tarihli ve 1086047 sayılı BİMER başvurunuz 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu, Karayolları Trafik Yönetmeliği, uygulama talimatları ve ilgili mevzuatlar kapsamında incelenmiştir. 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu ve bu Kanuna bağlı olarak çıkartılan Yönetmeliklerin hazırlanmasında günümüz ihtiyaçları, teknoloji ve bilişim alanlarındaki gelişmeler, AB direktifleri ve Karayolu Trafik Konvansiyonu ve ilgili kurum/kuruluşların görüşleri göz önünde bulundurulmaktadır. Başvurunuzda belirtiğiniz hususlar hakkında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na görüş sorulmuştur. Alınacak görüşler de dikkate alınarak talebiniz mevzuat çalışmalarında değerlendirilecektir. Her bir trafik kuralının en az bir hayat kadar değerli olduğunu unutmamanız dileğiyle, iyi günler dileriz. EGM Trafik Uygulama ve Denetleme Dairesi Başkanlığı

Kısaca yonca biterse yersiniz demekteler :(

Bıkmadan, usanmadan yazmaya devam. Ne kadar çok kişi yazarsa o kadar başarı şansımız olacak. Eninde sonunda pes ettirip ettirmemek bizim elimizde. Ama sizin ve benim gibi kamikaze ya da Don Kişot seviyesinde kaldığımız takdirde avucumuzu yalamaya devam :(

From: iletisim@tsb.org.tr [mailto:iletisim@tsb.org.tr]
Sent: Tuesday, December 29, 2015 9:11 PM
To: İletişim
Subject: İletişim Formu

Ad Soyadı: Kazım Kenan Bozkır
Email:kbozkir@hotmail.com
Konu:Motokaravanlar için yüksek Trafik sigortaları
Mesaj:41 AL 853 plaka nolu motokaravan’ımın 12.12.2015 Tarihinde süresi dolan trafik sigorta poliçesini, çok yüksek fiyatlar karşısında şaşkına dönmeme rağmen, istemeyerek de olsa Mapfre sigorta’da yaptırmak zorunda kaldım. Ancak birkaç gün sonra daha insaflı bir sigorta acentası tarafından makul ücretlerle motokaravan sigortası yapıldığını öğrendim ve hemen sigortamın kendileri tarafından yenilenmesini talep ettim. Fakat ne yazık ki yeni sigorta acentem, benim adıma eski sigortamın iptali için kanuni vaz geçme süresi içinde başvurmasına rağmen tarafınızdan zorluklar çıkarıldığını büyük bir teessür içinde öğrenmiş bulunmaktayım. Kanuni hakkıma rağmen sigortacı değiştirme hakkımın neden engellendiğini lütfen açıklar mısınız?
Motokaravanlar yılın belli dönemlerinde, zamanlarının çoğunu kamplarda geçiren ve zorunlu olmadıkça trafikte pek fazla bulmayan araçlardır. Sahipleri genellikle orta yaşlarda, trafik tecrübesi olan, kültür düzeyleri yüksek insanlardır. Bu gibi durumlar dikkate alınmadan motokaravanları, kaza riskleri kendileriyle kıyaslanamayacak kadar yüksek olan ambulanslar, çekiciler, itfaiye araçları gibi araçlarla aynı kategoride değerlendirip, aynı trafik sigorta bedelleriyle karşı karşıya bırakmak motokaravancılar arasında büyük bir üzüntüye neden olmuştur.
Lütfen, trafik sigortalarının, benim gibi düşük gelirli motokaravan sahiplerini mağdur etmeyecek bir düzeye çekilmesi konusunda yardımlarınızı bekliyorum.

Tarih:29.12.2015 21:11:19

clear.gif
clear.gif
clear.gif
clear.gif

Kimden: Alper Tan (alper.tan@tsb.org.tr)

Gönderme tarihi: 30 Aralık 2015 Çarşamba 09:47:24
Kime: kbozkir@hotmail.com (kbozkir@hotmail.com)

Sayın Kazım Kenan Bozkır

Poliçe ve ruhsat kopyası ile başvurunuzu gerçekleştirmeniz halinde poliçe iptalinde yaşanan aksaklığın nedenini ilgili sigorta şirketine sorabileceğiz

Saygılarımla

Alper Tan

From: iletisim@tsb.org.tr [mailto:iletisim@tsb.org.tr]
Sent: Tuesday, December 29, 2015 9:11 PM

2010 model karavanımın sigortasını geçen yıl kamyonet olarak aldığımda 412 tl'ye sigorta yaptırmıştım. 25 aralıkta dolan sigortam için verilen teklifler dudak uçuklattı 3600 ile başlayıp 3200'e düştü en son olarak sürekli sigortamı yapan firma 1870 tl'ye yapabileceğini bildirdi.
Bu fiyatlara yaptırmaktansa aracı yatırıp kullanmam, sigortada ettirmem dedim kendime.
bir taraftanda araştırmaya devam ettim, bu sayfadaki paylaşımda Kamil BAYRAM sigorta tel:0539 341 30 24 adıyla karşlılasınca ondanda teklif aldım.

Sonuçta bana 1025 tl ve 55 tl gecikme bedeliyle sigortamı yaptı, kendisine teşekkür ediyorum.

ARKADAŞLAR KANUNLARI NAÇİZANE BİLEN BİR KİŞİ OLARAK DİLİMİN DÖNDÜĞÜNCE BİR ŞEY YAZDIM BENDE BİMERE GÖNDERDİM ORDANDA GİTTİĞİ YERLERİ AŞAĞIDAN BİR BAKIN. İNŞAALLAH BİR ÇÖZÜM BULUNUR. LÜTFEN SİZLERDE KOPYALAYIP GÖNDERİN.

SAYIN YETKİLİLER__
MOTOR KARAVAN ARAÇLARIMIZIN "ÖZEL AMAÇLI TAŞIT" SINIFINDA OLMASI VATANDAŞLARIMIZI AFAKİ SİGORTA TUTARLARI HUSUSUNDA MAĞDUR EDİYOR VE SON DERECE YÜKSEK TUTARLAR ÇIKIYOR. ÖRNEĞİN ŞAHSIMIN 21 ARALIK 2015 TARİHİNDE KUŞADASI 2.NOTERLİĞİ VASITASIYLA 20 BİN LİRAYA ALMIŞ OLDUĞUM 35 ??.?? PLAKALI MOTOKARAVANIMA SİGORTA ŞİRKETLERİ TARAFINDAN MAALESEF 4 BİN İLA 8 BİN KÜSÜR LİRALAR ARASI SİGORTA TUTARLARI ÇIKARILMIŞTIR. KARAYOLLARI TRAFİK KANUNUNDA AÇIKÇA VE AYRI BÖLÜMDE BELİRTİLDİĞİNE GÖRE. KAMP TAŞITI İLE (MOTOR KARAVAN), ÖZEL AMAÇLI TAŞIT AYNI ŞARTLARDA DEĞERLENDİRİLMİŞTİR. OYSA ÖZEL AMAÇLI TAŞIT BİLİNDİĞİ ÜZERE VE ANILAN YASADA Kİ TARİFTENDE ANLAŞILACAĞI ÜZERE “ÖZEL AMAÇLA İNSAN VEYA EŞYA TAŞIMAK İÇİN İMAL EDİLMİŞ OLAN VE İTFAİYE, CANKURTARAN, CENAZE, RADYO, SİNEMA, TELEVİZYON, KÜTÜPHANE, ARAŞTIRMA ARARÇLARI İLE BOZUK VEYA HASARA UĞRAMIŞ TAŞIT VE ARAÇLARI ÇEKMEK VEYA TAŞIMAK, KALDIRMAK GİBİ ÖZEL İŞLERDE KULLANILAN MOTORLU ARAÇTIR” ŞEKLİNDE İFADE EDİLMİŞTİR. BU İTİBARLA BİLİNDİĞİ ÜZERE MOTOKARAVANLAR YANİ KAMP TAŞITLARI (EK: 17-10-1996 - 4199-1 MD.) YÜK TAŞIMASINDA KULLANILMAYAN__ İÇ DİZAYNI TATİL YAPMAYA UYGUN TEÇHİZATLARLA DONATILMIŞ, HİZMET EDEBİLECEĞİ KADAR YOLCU TAŞIYABİLEN MOTORLU TAŞITTIR. ŞEKLİNDE TANIMLANMIŞ VE İFADE EDİLMİŞTİR. (ÖZEL AMAÇLI TAŞIT : ÖZEL AMAÇLA İNSAN VEYA EŞYA TAŞIMAK İÇİN İMAL EDİLMİŞ OLAN VE İTFAİYE, CANKURTARAN, CENAZE, RADYO, SİNEMA, TELEVİZYON, KÜTÜPHANE, ARAŞTIRMA ARARÇLARI İLE BOZUK VEYA HASARA UĞRAMIŞ TAŞIT VE ARAÇLARI ÇEKMEK VEYA TAŞIMAK, KALDIRMAK GİBİ ÖZEL İŞLERDE KULLANILAN MOTORLU ARAÇTIR, DENİLİYOR.) GÖRÜLDÜĞÜ GİBİ STATÜ VE KULLANIM FARKLARI ÇOK BARİZ BİR ŞEKİLDE BELİRTİLMİŞ VE DEĞERLENDİRİLMİŞTİR. YANİ DİĞER BİR İFADE İLE ÖZEL AMAÇLI TAŞATLAR İLE MOTOKARVANLAR YANİ KAMP TAŞITLARI ARASINDA ÇOK BÜYÜK FARKLAR VARDIR. BU NEDENLE TAMAMEN YANLIŞ YAPILAN VE TÜM KARAVAN SEVERLERİ MAĞDUR EDEN UYGULAMANIN VATANDAŞLARIMIZ MAĞDURİYETİNE İSTİNADEN DEĞİŞTİRİLMESİNİ TÜM KARAVAN SEVERLER ADINA TALEP EDİYOR VE İLGİLİ YASALARIN ÇOK ÇOK ACİLEN DEĞİŞTİRİLMESİNİ VE AYRICA HAKLILIĞIMIZ OLMASINA RAĞMEN EMNİYET GÜÇLERİMİZLE SORUN YAŞAMAMIZ VE HAKSIZ CEZA VE KISITLAMALARA MUHATAP OLMAMAMIZ AÇISINDAN GEÇİCİDE OLSA EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ MARİFETİYLE TAMİM VERİLEREK POLİSİMİZİN ANLAYIŞ GÖSTERMESİNİ İSTİYORUZ,,, Kİ AYRICA BU YASANIN DEĞİŞMESİNE KADAR GEÇECEK ZAMAN DA BİZLERDE MAĞDUR OLMAK İSTEMİYORUZ. SUÇ BİZİM DEĞİL YASALARI KAMU YARARINA EŞİT ÇIKARMAYANLARIN HATASIDIR. BUNUN BAŞKADA ÇÖZÜMÜ YOKTUR. ŞU ANDA MAALESEF KARAVANLARIMIZI SİGORTA YAPTIRAMADIK VE TRAFİĞEDE ÇIKAMIYORUZ ÇÜRÜMEYE TERK EDİLMİŞTİR. BU NEDENLE BİLGİLERİNİZE VE ACİLEN BU DEĞİŞİKLİKLERİN YAPILMASINI ARZ VE TALEP EDİYORUZ. YENİ YILINIZI KUTLAR VE HAK VE HAKKIN OLDUĞU HUZURLU BİR TÜRKİYE DİLERİZ TÜM KARAVAN SEVERLER ADINA Z.K - TC ??????????? SAYGILARIMLA ve aşağıda gittiği yerleride kopyalayıp yapıştırdım. Ancak özel bigilerimi ifade eden yerleri ? işareti ile simgeledim. Sizlerde kopyalıp gönderin derim. Umarım hepimiz için hayırlı olur.

Başvuru №TarihGönderen KurumAlan Kurum
??????05.01.2016www.turkiye.gov.trBİMER
??????08.01.2016KARAYOLU DÜZENLEME GENEL MÜDÜRLÜĞÜDENETİM,KONTROL VE ARAÇ MUAYENE DAİRE BAŞKANLIĞI
??????08.01.2016ULAŞTIRMA,DENİZCİLİK VE HABERLEŞME BAKANLIĞIKARAYOLU DÜZENLEME GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
??????08.01.2016BİMERULAŞTIRMA,DENİZCİLİK VE HABERLEŞME BAKANLIĞI
??????08.01.2016BİMERİÇİŞLERİ BAKANLIĞI
??????11.01.2016BAŞBAKAN YARDIMCISI MEHMET ŞİMŞEKHAZİNE MÜSTEŞARLIĞI
??????11.01.2016ULAŞTIRMA,DENİZCİLİK VE HABERLEŞME BAKANLIĞIBAŞBAKAN YARDIMCISI MEHMET ŞİMŞEK
??????11.01.2016KARAYOLU DÜZENLEME GENEL MÜDÜRLÜĞÜULAŞTIRMA,DENİZCİLİK VE HABERLEŞME BAKANLIĞI
??????11.01.2016DENETİM,KONTROL VE ARAÇ MUAYENE DAİRE BAŞKANLIĞIKARAYOLU DÜZENLEME GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR