Motokaravanda Dört Mevsim Lastikleri

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Akdeniz45 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 73
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 14,695
Avrupa Birliğinde rafta bekleyen lastikler 3 yaṣına kadar yeni sayılıyor.

Türkiye’de lastiklerin raf ve bekleme ömrü hakkında aṣağıdaki linkerde bilgi var.

Lastiği alırken üretim tarihine bakmakta fayda var.

LastikPark – Lastik Raf ve Bekleme Ömrü

Lastik alırken maksimum 6 ay - bir yıl rafta beklemişini kabul ederim.

Aküde 3 aydan eskisini almam. Akülerin üretim tarihleri her markada farklı bir şekilde belirtiliyor. Çalışıp da gitmek lazım almaya.

Akü ve kauçuktan yapılmış ürünler (hatta plastik mamüller) alırken yaş meyve sebze alırkenki özeni gösteririm.

Etiketler
.
Akü ve kauçuktan yapılmış ürünler (hatta plastik mamüller) alırken yaş meyve sebze alırkenki özeni gösteririm.

Benim hanım da birşey alırken özen konusunda oldukça hassasdır.
Raf yaşım 32 olduğu halde, beni aldığı 40 seneden beri sorunu olmadığı gibi, garantim çoktandır dolduğu halde beni bir kere bile olsun geri vermeyi düşünmediği maldan anladığını gösteriyor olmalı ?

Analar ne evlatlar doğuruyor maaşallah..🧿

“Mal”ı lütfen yanlış anlamayalım.. 😋

Son düzenleme:

Avrupa Birliğinde rafta bekleyen lastikler 3 yaṣına kadar yeni sayılıyor.

Türkiye’de lastiklerin raf ve bekleme ömrü hakkında aṣağıdaki linkerde bilgi var.

Lastiği alırken üretim tarihine bakmakta fayda var.

LastikPark – Lastik Raf ve Bekleme Ömrü

Bu linkte belirtilen 10 yılın çok uzun bir süre olduğunu düşünüyorum. 5 yılı geçen lastiklerle başıma geleni zaten yukarda yazdım. Ayrıca lastiğin iyi durumda olup olmadığını anlamanın bir yolu var. Eğer düşük hızlarda bile ani fren yaptığınızda araçta ABS devreye giriyorsa lastiklerin değişim zamanı gelmiştir. Lastik sertleştiğinde yola tutunamadığı için kayar ve ABS devreye girer. Yukarıda örneğini vermiş olduğum lastiklerde neredeyse her frende ABS devreye giriyordu. O kadar dikkat geçen birşeydi ki aracın ABS sisteminin arızalandığını düşünmeye başlamıştım. Lastik değiştirdiğimde bir sorun kalmadı.

Bence 5 yıl 10 yıl gibi genel geçer kurallara çok takılmamak lazım. Zira lastiğin hangi koşullarda kullanıldığı, yaz kış değişim yapılıyorsa hangi koşullarda depolandığı vs. önemli. Lastiğin fiziksel kondisyonuna bakmak ve frenleme de kızaklama yapıyor mu dikkat etmek gerekir.

Bu linkte belirtilen 10 yılın çok uzun bir süre olduğunu düşünüyorum. 5 yılı geçen lastiklerle başıma geleni zaten yukarda yazdım. Ayrıca lastiğin iyi durumda olup olmadığını anlamanın bir yolu var. Eğer düşük hızlarda bile ani fren yaptığınızda araçta ABS devreye giriyorsa lastiklerin değişim zamanı gelmiştir. Lastik sertleştiğinde yola tutunamadığı için kayar ve ABS devreye girer. Yukarıda örneğini vermiş olduğum lastiklerde neredeyse her frende ABS devreye giriyordu. O kadar dikkat geçen birşeydi ki aracın ABS sisteminin arızalandığını düşünmeye başlamıştım. Lastik değiştirdiğimde bir sorun kalmadı.

Bence 5 yıl 10 yıl gibi genel geçer kurallara çok takılmamak lazım. Zira lastiğin hangi koşullarda kullanıldığı, yaz kış değişim yapılıyorsa hangi koşullarda depolandığı vs. önemli. Lastiğin fiziksel kondisyonuna bakmak ve frenleme de kızaklama yapıyor mu dikkat etmek gerekir.

Karavanda kıṣ ve yaz lastiği kullanıldığında sık karṣılaṣılan sorun, lastiklerin diṣ derinlikleri iyi olduğu halde ömürleri doluyor. Rafta uzun kalmıṣ lastik alanlarda bu sorun kaçınılmaz gibi.

Ben çeker lastiklerde (ön lastik / önden çeker araç) 4 mevsim kullanıyorum. (Arkalardaki kar lastiklrinin 5. senesi olduğu için miyadı dolana kadar kullanıyorum
Böyle bir kullanım durumu için sorun yok. Yeter ki lastik ebadı, yük kapasitesi, lastik yapısı (Diagonal veya Radial) ve hız endeksi iki cins lastik için birbiriyle uyumlu olsun yahut yük ve hız için küçük değerli dingil aşılmasın..

Fakat kışın karma lastik kullanımında çekmenin olmadığı dingilde bile Alman karayolları yasasına göre kış veya tüm sene lastiği kullanılmak zorunda.
Sanırım yasalar bizde de farklı değildir..

Son düzenleme:

.
Kış lastiği kılavuzu - Kış lastiği efsaneleri hakkında gerçekler
"Kış lastikleri fazla yakıt tüketir - doğru mu yanlış mı?"

Kış lastiklerinin daha yüksek yuvarlanma direnci nedeniyle ekstra yakıt tüketimine neden olduğu iddia edilmektedir. Peki bu tez doğru mu?

Geçmişte, kaba sırtlı kış lastikleri çok daha kötü bir yuvarlanma direncine sahipti ve aynı boyuttaki yaz lastiklerine göre önemli ölçüde daha fazla yakıt tüketiyordu. Ancak günümüzün teknolojik olarak gelişmiş kış lastikleri yuvarlanma direnci açısından neredeyse hiç farklılık göstermemektedir. Yaz ve kış lastiklerinin yapısındaki farklılıklar günümüzde küçüktür. Kış lastikleri yaz lastiklerine benzer bir sırt tasarımına sahiptir, ancak kılcal kanalları ve farklı bir kauçuk bileşeni vardır. Bu, aynı sıcak ve soğuk koşullarda yaz ve kış lastikleri arasında yakıt tüketiminde varsa bile çok az fark olduğu anlamına gelir.
( Düşüncem: Bu durumda her mevsim lastikleri için fark, daha da az olmalı !
İki lastik arasındaki yakıt tüketim farkı ancak; tıpa tıp ayni model, güç ve ağirlıktaki iki aracın bu farklı lastiklerle yaptıkları arka arkaya sürümde, bir depoyu boşaltma değerleriyle tespit ediilebilirdi
)

Kışın artan yakıt tüketimi fark edilirse, bunun genellikle tamamen farklı nedenleri vardır. Örneğin, ısıtma, ön cam ısıtması, koltuk ısıtması gibi "tüketiciler" soğuk mevsimde daha fazla kullanılır. Ayrıca motor kış aylarında daha "soğuk" çalışır ve katalitik konvertör aşaması önemli ölçüde daha uzundur. Tam da soğuk çalışma aşamasında bir motor pahalı yakıttan çok daha fazlasını tüketir. İhmal edilmemesi gereken bir diğer faktör de karanlık kış aylarında ışıkların daha sık açıldığı ve bu nedenle alternatörün daha da fazla çalışması gerektiğidir. Ve son olarak, yakıt tüketimi - ister kış ister yaz lastikleriyle olsun - kişinin kendi gaz ayağıyla da ilgilidir. Yani kış aylarında gaza yaz aylarına göre daha fazla basarsanız, daha fazla yakıt tüketirsiniz..

Alıntı:
Bu sayfada başka detaylı bilgiler de var.

Sezon başında yeni silecek almak için uğradığım Almanya’da neredeyse her ilçede bulunan ATU zincirindeki görevliye benim ~5 yaşındaki lastikleri kontrol ettirdim.
Ruhsatım Nisan-Ekim arası geçerli olduğundan sadece normal lastik kullanıyorum. Park ederken aracın sağ tarafı hep güneye baktığından UV ışıklarının sertleşmeyi arttırıp arttırmadığını da bilmek istemiştim.

Usta profili ölçtükten sonra yeni lastiklerde malzeme kalitesinin zamanımızda çok farklı olduğundan, artık değişim kararında profilin öne çıktığını ve esas etken durumunda olduğunu söyledi.

7 sene evvel, Türkiye’de üretilen lastiklerin kalitesi üzerine bir başlık açmıştım.
Dizel araç kullanıcıları için kışın aracın daha az yakması gerekir, Neden mi? inter cooler daha iyi soğutur .
Soğutması ne kadar yüksek ise o kadar bol oksijeni daha verimli yakarsınız.
Bu da kışın aracın daha az yakması anlamına gelir.

Yazın klima kullanıyoruz. Yakıtı arttıran en büyük etmen.
A noktasından B noktasına 900 km çekme karavanımla gittim. Yaz lastikleri ile gece gittim 9lt/100 km yaktı araç.
B noktasından A noktasına gittim.11 lt/100 km yaktı gündüz gittim.Klima açıktı.
(A noktası ile B noktası arasında denizden yükseklik aynıdır. 0 )

Bu tip denemeleri kış lastiği ile de yapmıştım. Klima açık kapalı ile de.
Deneyimime göre lastik ne kadar çok ses çıkarıyorsa o kadar çok yakar.

Böyle bir kullanım durumu için sorun yok. Yeter ki lastik ebadı, yük kapasitesi, lastik yapısı (Diagonal veya Radial) ve hız endeksi iki cins lastik için birbiriyle uyumlu olsun yahut yük ve hız için küçük değerli dingil aşılmasın..

Fakat kışın karma lastik kullanımında çekmenin olmadığı dingilde bile Alman karayolları yasasına göre kış veya tüm sene lastiği kullanılmak zorunda.
Sanırım yasalar bizde de farklı değildir..
Bizde o kurallar ticari araçlar için geçerlidir.

@Doğrucu Davut ve @TA2RX , bence lastik konusunda en güzel değerlendirmeyi kişi kendisi yapar. Her zaman kullandığınız bir yoldaki viraja, her zamanki gibi girdiğinizde hafif de olsa bir kayma hissediyorsanız o lastiğin işi bitmiş demektir.

Lastik konusunda çok fazla parametre var ve çok fazla çeşit var. Aynı koşullarda iki lastiği uzun süre kıyaslamak pratikte imkansız görünüyor. Ancak kısa süreli testlerle yüzeysel bir karşılaştırma yapılıyor. O yüzden lastiği kullanan birisinin süper dediği bir lastiğe, öteki çöp diyor.

Sözümona standart olması gereken testlerde bile koskoca firmalar açık kapı arayıp, üçkağıt çeviriyorlar aracın katalog değerleri rakiplerinden geri kalmasın diye.

Buna birkaç örnek; kataloglarda yazan yakıt tüketimi değerleri ve arazi araçlarının yerden yükseklikleri.
Başıma gelen basit bir olayı anlatayım. Her frene bastığımda kışın kumho lastiğim abs yi çalıştırıyordu. Değiştirdim rahat ettim. Dişleri sağlam diye komşuya verdim.4 sene daha kullandı. Lastik kulllanımı kişiye özeldir. Para harcamak istiyorsa Değiştirir. İdare etmek istiyorsa lastiğe göre sürer. Lastik eski ise 90 şehirler arası,şehir içi 60 ı geçmeyin.

Dizel araç kullanıcıları için kışın aracın daha az yakması gerekir, Neden mi? inter cooler daha iyi soğutur .

Turbo motorun kışın daha verimli olması soğuk havanın oksijen açısından daha yoğun olmasıyla açıklanmakta.
Yani ısının kendisinin soğutmada rolü olmamalı veya olsa da (?) arada kaynamalı.

Teoman beye soralım..

...
Havanın ağırlığı.
°C …kg/m³
+35 1,1455
+25 1,1839
+20 1,2041
+10 1,2466
+5 1,2690
±0 1,2920
-10 1,3413
-15 1,3673
-25 1,4224

Son düzenleme:

.
* Ön tekerleklerde hava basıncı az olursa:
Ön tekerlekte az hava basıncı yakıt tüketimini artırır. Ayrıca kuru ve ıslak yollardaki sürüş özellikleri lastik basıncı azaldıkça daha da kötüleşir ve ABS gibi elektronik sürüş güvenlik sistemleri frenleme sırasında artık gerektiği şekilde çalışamaz.

* Arka lastiklerde hava basıncı az olursa:
Arka aks lastiklerinin yanal yönlendirme kuvvetlerini iletmek zorunda olduğu sürüş durumlarında - örneğin aniden şerit değiştirirken veya beklenmedik şekilde virajlara girerken - araç yetersiz lastik basıncı nedeniyle uyarı vermeden patinaj yapabilir.

ÖAMTC
Avusturya Otomobil Kulübü

Lastiklerin bazı davranışlarını tek sebebe bağlamak yetersiz kalabilir ?
Hava basıncı faktörü atlanmamalı..

Son düzenleme:

Yazın klima kullanıyoruz. Yakıtı arttıran en büyük etmen.
A noktasından B noktasına 900 km çekme karavanımla gittim. Yaz lastikleri ile gece gittim 9lt/100 km yaktı araç.
B noktasından A noktasına gittim.11 lt/100 km yaktı gündüz gittim.Klima açıktı.
(A noktası ile B noktası arasında denizden yükseklik aynıdır. 0 )

Bu tip denemeleri kış lastiği ile de yapmıştım. Klima açık kapalı ile de.
Deneyimime göre lastik ne kadar çok ses çıkarıyorsa o kadar çok yakar.
Kışında hava şartları yakıtı çok etkiler düşünün rüzgara karşı gittiğinizi.

Akaryakıt masrafı konusunu biraz toparlayayım.

Karlı bölgelerde yaṣayan ve araçlarını kıṣın da kullananlar için zaten kıṣ lastikleri daha uygun olur.

Lastikleri yakıt masrafına göre sıralarsak galiba ṣöyle olacak:

Yaz lastikleri, dört mevsim lastikleri ve kıṣ lastikleri

Dört mevsim lastikleri yaz ve kıṣ lastikleri arasında bir çözüm olduğu için akaryakıt masrafı yazın yaz lastiğinden fazla kıṣ aylarında ise kıṣ lastiğinden daha az olacaktır.

Ayrıca bir takım lastik yeterli ve yılda iki defa lastik değiṣtirmeye de gerek kalmayacağı için dört mevsim lastik seçiminde akaryakıt masrafını göz önünde bulundurmaya bence gerek yok.

Son düzenleme:

Turbo motorun kışın daha verimli olması soğuk havanın oksijen açısından daha yoğun olmasıyla açıklanmakta.
Yani ısının kendisinin soğutmada rolü olmamalı veya olsa da (?) arada kaynamalı.

Teoman beye soralım..

...
Havanın ağırlığı.
°C …kg/m³
+35 1,1455
+25 1,1839
+20 1,2041
+10 1,2466
+5 1,2690
±0 1,2920
-10 1,3413
-15 1,3673
-25 1,4224
Dizel motor firmaları, yakit tüketim eğrilerini devir ve çekilen güce bağlı olarak yayınlıyorlar.

Yeni nesil motorlarda istenen gücü karşılayabilmek için hava miktarına göre yakit miktarı belirlendiği için yakit tüketimi, yaz / kış çok farkedecegini sanmıyorum.

Bence kullanım tarzı tüm etkenlerden daha etkili.

Bence kullanım tarzı tüm etkenlerden daha etkili.
Kullanım tarzı yakıt tüketimde elbette çok önemli. Zaten fabrika bile yakıt tüketimini açıklarken "bir kullanım tarzını" belirterek açıklamalarda bulunuyor. Benim zaman ile bir sorunum olmadığından aracımı hemen hemen her yerde motorunu 1100 1200 devir dakikada olacak şekilde kullanıyorum . Bu kullanım tarzı ile 2800 cc lik motoru ile aracım bir litre mazot ile 20 km gidebiliyor. Böyle olunca yakıttan yani paradan tasarruf ediyorum amma zamandan da çok harcıyorum. Bu devir kullanımla hızım ortalama 60 km saat civarında oluyor.

Bu konu terk edileli çok zaman olmuş. Ancak, ben şimdi gördüm. Sanırım forumu iyice kurcalamıyorum, ya da konu "motokaravan" başlığında olduğu için gözümden kaçmış.

Yaz - kış lastiği konusunda, bazılarının itiraz edeceği ve "zinhar yanlış" diye azarlayacağı ama uzun dönem kişisel tecrübeme dayanan bir fikrim ve kanaatim var.

Yıllarca en erken Kasım ayında kışlıkları, en geç Nisan ayında yazlıkları taka söke imanım gevrediği için, sonunda bu işten tamamen vaz geçtim.

Bizde iki araba var. Ankara'da, merkezden biraz uzakta yaşıyoruz. Arabalardan birini ben kullanıyorum, birini eşim kullanıyor. Benim kullandığım araçta sürekli yaz lastikleri, eşimin kullandığı araçta da sürekli kış lastikleri var. Bu, 10 küsur yıldır böyle.

Peki neden, bunun nasıl bir yararı veya zararı oluyor? Yani ne diyeyim, şimdiye kadar hiç bir zararını görmedim. Yararına gelince; kullanılsın ya da kullanılmasın, bir lastiğin ömrü 4-5 yıl. Kış lastiğini yılda ortalama 4 ay kullanıyoruz, yani 4 yılda 16 ay. Toplamda 1 yıldan biraz fazla. Hadi, 1,5 yıl diyelim. Sonra yenilerini satın alıyoruz. Yazık, günah. Ben de kış lastiğini 12 ay kullanmaya karar verdim. Zaten 4 yıl kullanacağım, varsın 4 yılda bitsin dedim.

Emin olun, reklam yapmıyorum, hiç üzerime vazife değil. Petlas'ın kış lastiğiyle tanıştıktan sonra, Michelin merakım son buldu. Aracın üzerindeki bu lastik takımı, sanıyorum üçüncü takım. 4-5 yıl yaz kış kullanıp, yenisiyle değiştiriyoruz. Önceden kullanmakta titiz olduğum Michelin'den fonksiyon olarak hiç bir farkı yok.

Eşim de, ben de, sakin ve orta hızlarda araç kullanırız. Kış lastiklerinin yazın bize herhangi bir sorun çıkardığına şahit olmadık. Yaz lastikleri de keza, kışın yerde kar olmadığı müddetçe bize sıkıntı çıkartmıyor. (Buz, başka. Buzda kış lastiği de işe yaramıyor.) Ancak, dediğim gibi, sakin ve risksiz kullanırız. Ani frenlerimiz, hızla viraja girmelerimiz, birden hızlanmalarımız falan yok yani. Ankara'nın senede bir kaç gün asfaltta kar durduğu zamanları olur, o günlerde benim araba yatar, eşimin arabası faal olur, diğer zamanlarda her iki araba da faaldir.

Emin olun, 4-5 yılda dişleri aşınan bir kış lastiğimiz olmadı. Değiştirdiğimizde hep yeni gibiler ve tam fonksiyonla görevlerini yerine getiriyorlar. Yakıtı arttırıyor mu? Bilmiyorum, fark etmedim, hissetmedim. Teorik olarak mutlaka arttırıyordur ama çok çok, bir yılda lastik değişimlerine ve lastik otellerine ödenen parayı karşılar herhalde.

Benim de böyle bir yaklaşımım var bu fenomene. Memnunum, tavsiye de ederim.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR