Motorkaravan Olarak Ford Transit Hakkında Herşey...

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan toraman25 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 115
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 103,810

toraman25

Kamp I
Yer
Pasinler--Erzurum
sayin arkadaslar konu basliginda gordugunuz gibi ford transit alkovan camper alacagim ozellikle turkiye arazi sartlarina gore degerli tecrubelerinizi benimle paylasip olumlu olumsuz goruslerinizi aciklarsaniz bende ne alacagima karar veririm.ford taransit tecih etmemin sebebi sirf %100 yerli mali oldugu icindir birde hollandada bir tane bizim garaja geldi defransiyel cift tekerlek cok hosuma gitti bayagi uzun ve genis buyuk 6 kisinin yatabilecegi banyolu tuvaletli harika birseydi tabii benim icin dolayisiyla makinaninda turk mali olmasi beni cezbetti .zaten senede 3 ay kullanicagim birde arada hafta sonlari paris buruksel londra yaparim tamirat sorunumda yok parcalarida turkiyeden aldigim zaman nerdeyse bakimi tamiri bedavaya gelir bana... degerli tecrubelerinizi ve bilgilerinizi bekliyorum........ saygilarimla.....
Zeki toraman

Etiketler
Ynt: Motorkaravan Olarak Ford Transit Hakkında Herşey...

Sayın "toraman25";

Sanırım Hollanda'da yaşıyorsunuz. Alkovenli motorkaravanın yapılacağı araç, Ford olarak belirlendiğine göre, sorun çözülmüş zaten. Siz bu işin kaynağında yaşıyorsunuz... Bilindik bir karavan yapımcısı firmadan alacaksınız ve kullanacaksınız... Keşke bizler de bu olanağa sahip olabilsek.. İnanın neyi öğrenmek istediğinizi anlamış değilim..

Cavid Sezen

Sayin cavit sezen(gezmen)yanlis anlamissiniz ben yaptiracagim diye yazmadim alacagim diye yazdim yani hazirlardan. benim zaten o ise uygun bir minubusum var uzun sase yuksek kabin 10 yildirda bunu kullaniyordum hic bir sorunum yoktu ama bu yildan itibaren emekliyim dolayisiyla biraz daha rahat ve lux bir sey istiyorum. yoksa en ilkel sekliyle kendim yapabilirim yerimde bilgimde musait
ruhsati cevirmek en fazla yarim saat surer ne onay ne proje gidip istiyorsun neler yapman gerektigine dair dokumanlari gelip evinin onunde onlari yaptinmi is bitmistir minubus olmustur camper 120x180 bir adet yatak istersen katlanip koltuk olacak sekilde yap istersen sabit
veya karsilikli iki adet 60 cm lik yatak yap yanina birde lavabo ve ocak oldumu is bitmistir goturur tescilini yaptirirsin ruhsatina islenir ve adresine yeni ruhsatin gelir... Ama ben dedigim gibi biraz daha lux ve rahat birsey istiyorum bu yastan sonra yerim genis olsun istiyorum...kafanizi sisirdim ozur dilerim ... benim sizlerden istedigim(degerli forum uyeleri ve adminlerden )bana turkiyeye uygunmudur benim istedigim makina ford transit. motor gucu manevra kabiliyeti yokuslarda cekis gucu mototrun ve diger yurur aksamin kalitesi ve dayanikliligi tabii birde %100 turk mali oldugu icin her turlu parcasinin ucuz ve kolay buluna bilmesi beni cezbetti .ilk adim olarak yanlis dusunmuyorum herhaldegelecek yaz tatilimi boyle bir makinayla yapmak istiyorum ondan sonra ALLAH kerimdir .... Mevla gorelim neyler neylerse guzel eyler.... degerli bilgilerinizi ve tavsiyelerinizi bekliyorum. saygilarimla
Zeki Toraman

Zeki bey,
Türkiye'de Ford transit üzerine alkovanlı karavan sayısı bir elin parmaklarını geçmez. Bu nedenle tecrübe bildirecek kişi sayısı da az. Yurt dışındaki gözlemim de Türkiye ile aynı gibi. Ağırlıklı olarak PSA grubu ( Ducato, Jumper, Boxer ) araçlar kullanılıyor. Son zamanlarda nadiren de olsa Iveco görüyorum. 2008 yılı dahil, en iyi karavan yapılabilen araç olarak Ducato seçildi. Önden çekişli olması, alt yapının su deposu gibi malzemeler için uygun olması ( bu anlamda en zor aracın Renault Master olduğunu duymuştum) gibi nedenler insanları Ducato vb. araçlara yönlendiriyor.
Bilginize
Oğuız

Sevgili oguz bey kardesim artik o kadar samimi oldukki kardesim diyorum benden genc oldugun icin buyugum olsaydin abi derdim:smiley:..... gosterdigin ilgi alakaya coook tesekkur ederimbu durumda artik kendi deneyimlerimden faydalanacagim. aslinda yanlis yere gonderdigim mesajda bu konuyla ilgiliydi..... saygi deger kardesim seyahatler bolumlerindeki yazilanlari okudugum icin boyle bir soru sormak istedim hani toprak yollar stabilize rampalar gibi,yallalara tirmanmada ne kadar verimli olur bu gibi seyleri ogrenmek istedim
birde o sizin actiginiz benim karavanim konu baslikli forumda sizin ilk arabanizin ford camper oldugunu gordum herhalde bilginiz vardir diye size sormak istedim.... ayrica dediginiz gibi benim burda altarnatiflerim cok binlerce bulabilirim internettencesitli fiyat araliklarindanbaslayan
mesala gecen birtane gordum 3000 euro idi ama biraz kisa idi benim istedigim daha uzun ve taha yeni model hatta mumkunse ben diferansiyel cift lastik istiyorum..Ayrica gecen yil gurcistan uzerinden azarbaycana giderken butun karadeniz seridinde gordugum ford munubusun haddi hesabi yoktu . yani orda bu kadar kullanisliysa benimde isimi gorur diye dusundum.birde tabii ucuz parca bollugu ithal olmadigi icin herhalde dahada ucuzdur avrupa markalarina gore... senden baska bir yardim daha istiyecegim ama tamamen bu konunun disinda oldugu icin yeni bir baslikmi acmam gerekiyor yoksa ilgili bir forum,a mi yazayim mesala fotografcilikla ilgili ... ilgine alakana cok cok cani gonulden tesekkur ederim A.E.O....

Zeki bey,
Ford Transit motokaravan ile normal Ford transit minibüsü karıştırmayalım. Yaptığım Doğu Karadeniz gezilerinde asfalt yollu yaylalar hariç ( onlara yayla demek bile yanlış bence)
önden çekişli motokaravanlarla çıkmak problem (çamur ve mıcırda patinaj problemi) bu nedenle karavanı uygun bir yerleşim yerinde bırakıp , köy minibüsleri ( ki %95'i Ford Transit'tir. ) ile yaylalar gitmek her zaman doğru tercih, benim için. İlk karavanım bir istisnadır.Karavancılığa ilk başladığım yıllarda, 30 yıl Almanya'da kalmış 20'ye yakın karavan eskitmiş Bodrum'da yaşayan bir abimden almış idim. Türkiye'de çok az olan ( Askeriye ve polis teşkilatına satılmış) benzinli bir model idi. Daha sonradan eski teknoloji diyebileceğim lpg takılmış idi. ben o araçla 2004 yılında Avrupa'da 70 günde 14000km yol yaptım. İlk heyecan ilk heves diyelim, bir daha yapar mısın derseniz, kesinlikle yapmam. Eski model ve benzinli/lpg li oluşu nedeni ile daha sonraları çok sorun yaşadım, rektifiyeye kadar giden masraflar çıkardı. Benim bu ilk Transit'im sizin sorunuza iyi bir örnek değil. Yükseltilmiş tavan 1996 model bir araçtı. Siz alkovanlı bir motokaravan düşünüyorsunuz.
Fotoğraf konusunda özelime mail atabilirsiniz.
Oğuz

Sayın Toroman25,İsabetli bir seçim yapmışsınız.Ford Transit motokaravan Türkiye'de pek anlaşılmıyorsada bu yılki gezimde üç yabancı Ford Transit motokaravan gördüm.Kendileri ile yaptığım konuşmalarda özellikle bizim ülkemiz ve ortadoğu ülke yolları için ideal olduğunu
söylediler.Bunun nedenlerinide aracın yüksek,arka çift teker,arkadan çekme oluşu ve bakım onarım kolaylığını gösterdiler.Diğer yandan
depo,motorsiklet askısı ve yük ağırlığının arkada olması nedeniyle arkadan çekme aracı tercih ettiklerinide belirttiler.
Kendilerine katılmamak elde değil.Özellikle herhengi bir arıza anında ülkemizde çok yaygın olan Ford transiti traktör tamircisi bile oanarabilir veya çok yaygın Ford servis ağından yararlanabilirsiniz.Parça masrafı ise diğerlerine göre çok daha ekonomik.Diğer yandan özellikle 3000 m.yüksekliklteki Doğu karadeniz yayla yollarında motokaravanınızı istediğiniz rahatlıkta kullanabilirsiniz.
Diğer bir dikkatimi çeken husus Concorde gibi avrupanınen büyük karavan imalatçısı dahi motokaravan yapımında Mercedes'i tercih ediyor.O halde ya Mercedes yada bizim ülkemize uygun Transit uygun seçim olur.

Sayin Cantunc
degerli bilgileriniz icin cok tesekkur ederim.Bilmiyorum daha onceki yazilarimi okudunuzmu? ford,u tercih etme sebebim zaten tamamen parca ve ekonomik olusundan oturuydu.Dedigin gibi traktor tamircisi bile tamir edebilir gerci dizel arabalarda bende biraz bir seyler beceririm.yeterki elimde parca olsun .ayrica bizim garaja bir tane gelmisti yillik bakim icin onu gordukten sonra zaten bende ford markasi sekillendi hem buyuk olusu hemde kasanin altinin degisikliklere ve ilavelere cok musait olusu , benim gordugum1996 model bir seydi o gunun imkanlari icin cok lux bir ic dizayn vardi icinde her turlu lux dusunulmus genis ve ferah bir ic kullanma alani vardi . Eeee bu yastan sonra insan birazda rahat bir ortam istiyor... elbetteki karsilasacagim bazi guclukler olacaktir karavancilik tecrubesizliginden oturu bunuda zaman icinde edinecegim tecrubelerle asacagima inaniyorum. Mevla gorelim neyler neylerse guzel eyler... Mercedes.e gelince iyi saglam ve kaliteli olmasina hic bir sozum yok ama is parca ve tamirata gelince bayagi bir yuksek maliyeti var benim tercih edecegim birsey degil .arkadasimda munubusu var bir turbo arizasinin ardindan 16.000 euroluk bir masraf cikarmisti .komple motor filan
ben turkiyeden sordum eger yanlis hatirlamiyorsam komple bir motor bir kac bin lira gibi bir fiyata idi.tabii ALLAH o gunleri kimseye gostermesin. nice sorunsuz ve hos geziler yapmaniz dilegiyle. Zeki.........

Sayın Toroman25,Mercedes'i Concorde'nun tercihi olduğunu söylemiştim.Lüx karavan için.Ford Transiti 2000-2004 model arası seçerseniz yani 5 değil 4 silindir tipi işiniz iyice kolaylaşır.Diğer markalarda görülen arka tekerleklerin iç mekandaki yer kaybınıda Ford'ta
yaşamazsınız.Birde elektronik beyin vs.olmayışı bakım onarım maliyetini iyice düşürür.Birde kırsal motorin yaktığını düşünürsek yakıttanda
karınız olur.Araç yüksekliğinden dolayı alt kısımda tüm atık depolar için bol bol yerinizde oluşur.Seçimizin ideal.

Zeki bey,
Cantunc bey " Karadeniz gezimiz" konu başlığında ;

cantunc' Alıntı:
Sayın Ülker &Yavuz,Doğu Karadeniz'e bir tur şirketiyle gitmek hem daha kolay hem daha ucuz olur kanaatindeyim.Doğu karadenizin yaylaları güzel.Yayalalara karavanla ulaşmak ise zahmetli.Uzungöl,Ayder,Altındere gibi bir kaç yayla yolu hariç toprak yol.Bir arkadaşım yayla gezileri için uzun şase landroveri karavan haline getirtti.Bu şekilde daha kolay ulaşacağını ve kalacağını söylüyordu.Dolayısıyla 4.5 T.luk motokaravanla dağlara çıkmak pek uygun olmuyor.Batı karadeniz özellikle Karasu,Zonguldak,Amasra,Cide,Abana,Sinop,kastamonu,ılgaz rotası her karavancının mutlaka yapması gereken bir ralli.Doğu karadeniz otobanına gelince yol konforu olarak çok güzel.Deniz tarafına
pekala mocamplar yapılabilir.Ben Rize'ye beş Km.kala birine rastladım.Berberinden,duşuna,mutfağından,çamaşırhanesine kadar yapılmış
tertemiz ve modern bir tesis.Sadece girişine Caravaning veya mocamp levhası asmamışlar.Uzungöl'e gelince son olarak gidenlerden
olumsuz tepki alınca Ayder'i tercih ettik.Ayder pansyonlarla dolmuş ancak en yukarıda şelalenin karşısındaki meydan ve etrafı boş. Jandarma kamerasıda olduğundan güvenlikli.Karavanla gidenlere önerilir.Saygı ve sevgilerle.............
demişti.

Ayder ve Uzungöl her ne kadar 3000 mt yüksekliklerde olsalar da yolları asfalt ve düzgündür. Ağır ağır da olsa güvenle çıkarsınız. Dolayısı ise benim yayla bile denmeyecek dediğim gruba girer. Ayder'in tamamı taş binalarla doldurulmuştur ve her gün de bu katliam devam etmektedir. Özetle kendi ayaklarına ateş etmektedirler.
Doğu Karadeniz yaylaları derken Şavşat ve Borçka civarı Karagöl'ler, Cumalı ( Macahel- ki Borçka'ya 60km stabilize tek araçlık yoldur) ), İkizdere civarı Sivrikaya, Anzer, Çiçekli benzeri yaylalar, kastedilmiştir, Karadeniz otoyolu değil. Buralara tabii ki Ford Transit köy minibüsleri ile çıkarsınız. ( genelde her yıl araba değiştiriler sahipleri, nedense :smiley:) . Ama siz Ford Transit Alkovanlı bir araçtan bahsediyorsunuz iyi bir tahminle 3500kg, yükle 4000 kg civarı. Kendinize dikkat edin, yolunuz açık olsun.
Oğuz

Sayin oguz bey.
tesekkur ederim cok guzel izah etmissiniz. Demekki dogu karadeniz yaylalarinin bir bolumunu gitmeden once iyice arastirip ve sizin degerli fikirlerinizi alarak yola cikmakta fayda var.zaten onumde 1 yil gibi bir zamanim var butun yazilari elimden geldigince okuyup isabetli bir karar verecegimi zannediyorum....soforluk ve bozuk yollar konusunda(ukalalik olmasin) bir sorunum olmaz ama tabii karavanla yolculuk baska bir tecrube sizler yillardir bu tecrubeleri yasiyorsunuz.Onun icin sizlerin tavsiyeleri benim icin cok onemli fikirlerinize cok deger veriyorum emin olun her fikri not ediyorum....

not: ozel mesajda gonderdiginiz konuyu ben beceremedim.
saygilarimla
Zeki

Sayın Teos,yazımı alıntı ile Zeki beye yazmışsınız.Alıntıda size ters gelen nedir anlayamadım.Uzun göl,Ayder,sümela tabiiki asfalt yol.Diğer
yaylalar Anzer olsu,Giresun yayları olsun stablize ve toprak yol.Onlar içinde arazi aracından yapılacak karavan.Bizim konumuz ford transit
minibüs değil.Ford transit kamyonet.Çift teker,beş ton kapasiteli.Bu araçtan yapılacak motokaravanın kullanıcısının kendisine dikkat etmesinin nedenini anlayamadım.Açıklayıverin.Elin yabancısı mis gibi kullanıyorda bize gelincemi olmuyor?

Sayın Cantunç,
Çelişkili cevaplarınız nedeni ile bu cevabı yazdım. Ben Zeki beye yanıtımda Doğu Karadeniz yaylalarına çıkmak zordur, mealinde cevap verdim. ( Ayder ve Uzungöl'ü yayla bile saymıyorum.) İlk cevabınızda "Doğu karadeniz yayla yollarında motokaravanınızı istediğiniz rahatlıkta kullanabilirsiniz." dediniz, daha önce de
buna uymayan alıntı yaptığım cevabı vermiştiniz. Bu çelişki nedeni ile yazmak durumunda kaldım.
Ford transit kesinlikle motokaravan olamaz diye bir şey yok. Benim de gözlemim, Transit motokaravan sayısının yıllar içinde arttığıdır. Hala yüzde olarak PSA grubu araçları yakalayamamış olsa da. Alkovanlı, integrated, semi-integrated araçlar yapı itibarı ile arkada ağır araçlardır, bu nedenle önden çekişli araçlar tercih nedeni idi. Diğer bir konu da Ducato ( dolayısı ile diğer PSA grubu araçlar) altyapı itibarı ile (yarım şasi, su deposu, gider depoları vb.) motokaravan yapmaya daha uygun araçlar olarak yıllardır yurtdışı motokaravan dergileri tarafından birinci seçilirler. bknz : http://www.gizmag.com/ducato-motorhome-base-vehicle-award/11440/ Bir şeyler değişti ki yollarda Ford Transit moto karavan da görmeye başladık. Zaman içinde daha iyi değerlendirilebilecek bir konu. Yerli karavan üreticileri de Ford Transit'i tercih etmediler yıllar içinde, bir nedeni olmalı.
Saygıyla
Oğuz

Sayın Teos,takdir edersinizki sizin hangi yolu sayıp saymayacağınızı önceden kestiremedim.Bir arkadaşımın yayla yolları için uzun şase land Rover'den motokaravan yaptırdığınıda yazmıştım.Siz tespitçi oluğunuzdan olsa gerek çelişkileri cümle içersinden çekip çıkartıyorsunuz.Buradaki konumuz bir arkadaşımızın fikir istemesi.Çelişki çetelesi deği.
Diğer yönden karavan yapımcılarının sponsorlarınında olduğunu düşünürsek,buna dergileride dahil edersek belirli markaların önde gösterilmesi olagan şeyler.Bizim yerli yapımcılara gelirsek götürdüğünüz her cins ve marka aracın üzerine karavanı oturtur yeterki istedikleri parayı ödeyin.Tercih ettikleri markaya gelince şirketler arası anlaşmadan dolayı acaba aracı piyasaya göre nekadar iskontolu alıyorlar.

Yerli üreticilerin her aracı karavana dönüştürme ihtirasları konusunda çok haklısınız :smiley: Doğru tespit.
Oğuz

Sayin canturk
Sayin teos
Izninizle burada araya girmek istiyorum... Evet bircok avrupa karavan sirketleri karavan yapiminda belli markalari tercih etmis olabilirler bunlarin arasinda fordunda oldugu malumunuz.Yalniz bizim burada cozmiye calistigimiz turkiye yol , iklim ve cografi durumu ile ilgili ben bu ortamdaki sartlarda en kullanisli markayi bulmaya calisiyorum.eger avrupa haritanizi onunuze koyup norvec,ten baslayarak portekize kadar,portekizden dogu avrupa,balkanlarve yukari dogru estonya tallin,e kadar bir ucgen cizersenin yollar hakkindaki bilgimi bu bilgi cercevesinde bahsi gecen avrupa markalarin bu yol ve arazi sartlarinda iyi bir randiman verecegi elbetteki tartisilmaz.. ama son yillarda ford,un yaptigi ataklarida goz onunde bulundurunuz.(birde ford,un %100 turk mali olusunu goz onunde bulundurun)birazda yabanci dusmanligi var burda...Cunku fiat Avrupa pazarinin % 60 ini elinde tutuyor butun katagorilerde gucunu dusunun..... bu yazdigim ulkelerin asagi yukari hic bir ulkede turkiyedeki kadar stabilize ve toprak yol yok dolayisiyla bu sartlarda elbetteki avrupa markalarin avrupadaki pazar gucunude goz onune alirsak bu markalarin onde olmasi kacinilmaz.... bir konuya daha dikkatinizi cekmek istiyorum. bu gune kadar yaptigim incelemelerde gezdigim karavan sayfalarinda en cok da bahsi gecen araclarin satilik ilanlarina ratladim . forda gelince daha az olusu kullananlarin memnuniyetinden kaynaklana bilirmi acaba diyede sormak istiyorum... ? degerli bilgilerinizi bekliyorum... saygilarimla.
Zeki

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.