Motorkaravan Olarak Ford Transit Hakkında Herşey...

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan toraman25 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 115
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 104,023
Ynt: Motorkaravan Olarak Ford Transit Hakkında Herşey...

Sayın Zeki bey
Amerikan benzinli v6, v8 motorları olan yüksek hacimli motorların yedek parçasını zannedersem Türkiye de zor bulursunuz.Benim uğradığım ford servislerinde hiç rastlamadım.Aslında amerikan araçlarının parçalarının tamamına yakınını artık Türkiye de bulmanız imkansız gibi birşey.Ama servis yönünden sıkıntı olmaz.Çünkü benzinli motorların her türlüsü birşekilde ülkemizin heryerindeki servisler veya ustalar tarafından tamir edilebilir.Parçasını bulmak kaydıyla.Benzinli araçların konforu tabii ki dizel araçlarla kıyaslanmaz.Hele hele yüksek hacimli motorlara sahipseniz.Amerikalılar rahatlarını biliyorlar, arazi geniş, yollar boş, benzin de ucuz, 4000-5000 cc lik araçlar yapıyorlar.Fakat bu motorların parçlarını Avrupa da bile bulmakta zorlanabilirsiniz.Zaman tasarruf zamanı.
Sonuçta yaşam alanı ne kadar konforlu olursa olsun, aracın yürümesi aslolan.Bence o aracı hiç düşünmeyin bile.Civataları bile parmak sistemi.Halbuki Avrupa da İngilizlerin haricinde hiçbir ülke bu sistemi kullanmaz.En küçük civatasında bile sorun yaşarsınız.
Sağlıcakla kalın.

Etiketler

Sayin Skill:
Ilginize alakaniza cok tesekkur ederim ben uzerindeki alkovana hasta oldum aslinda o sayfadan alip bu sayfaya yukleyebilsem sizde gorseniz bana hak verirsiniz.hani ilerdede motordan bir onemli ariza verirse turk mali bir transit motor ve sanzimani atliabilirdi diye icimden gecirdim ...uydurulabilirdi diye dusunuyorum motor kulaklari yeniden yapilarak ... Tabii bunlarin hepsi fikir jimnastigi siz degerli arkadaslarla yapilan tekrar tesekkur ediyorum. Saygilarimla .......
Zeki.

Sayın Zeki Bey
Maalesef artık bu mümkün değil.O konuyu ben de düşünmüş fakat yazmamıştım.Bizdeki yeni mevzuata göre artık motor değiştirmek çok zorlaştı.Bir sürü şarta bağladılar.Şu linke bir gözatın. http://www.kampkaravan.org/forum/topic.asp?TOPIC_ID=2401

Ama tabii ki daha detaylı araştırıp bu mümkünse aracın kasası için dediğinizi yapmaya değer.
Sağlıcakla kalın

Sayin Skill:
zahmetlerin icin sagol vaarol kardes. benim icin sorun degil arabama moto filan atmak ben hollandada yasiyorum dolayisiyla eger o arabayi alirsam tek sebebi var oda amerikan luxu hollandada sorun degil bizim ruhsatlarda motor numarasi yazmaz sadece sase numarasi vardir.sadece degisik bir motor konursa yani benzinli dizel veya benzinli lpg o zaman bizim burdaki tuv,e (anvb)telefon edip randevu istiyorsunuz ruhsat degisimi icin goturuyorsunuz degisiklik uygun sartlarda yapilmismi ona bakiliyorruhsati aliyorlar sizden gecici veriyorlar orda, yeni ruhsatiniz ev adresine geliyor 5 is gunu icersinde.eger bir uygunsuzluk varsa sana sunun surasini soyle yaptir gel diyorlar randevunuda orda veriyorlar yaptirip goturup ruhsatini aliyorsun.. yani sadece ruhsatta motorun yakit cinsi yaziliyor baska birsey degismiyor..
Gecenlerde bir arkadas sifir dizel ford motorunun 5000 tl gibi bir fiyatlarda oldugunu soyledi bide sanziman uyduruldumu is bitmistir tabii teferruati var yazmiyorum elektrik tesisati eksoz,saft filan bana gore onlar teferruat olmiyacak bir sey degil anadoluda bu tur isleri yapan ne ustalar var istanbulda anahtar vurdurmam arabama . ancak cok guvenilir bir usta olursa baska... hic unutmam bir zamanlar arabamin tampon altindaki spoiler kirildi vapura binerken goturdum fiberciye arabaya bakti ,aaa bu bmw cok tutar abi bu dedi.... neticede fiber yamasi yapacak ha anadol ha bmw fiyatta ne farkediyorsamesala yani .....ozur dilerim kafanizi sisirdim. saygilarimla..............
Zeki.

Merhaba Arkadaşlar,

Çeşitli başlıklar altında zaman zaman söz edilmişse de Ford Transit için ayrı bir başlık açılmadı. Yurdumuzda kamper yapımında çok tercih edilmese de, yine de yurdumuz taşımacılığında önemli bir yeri bulunan Ford Transit için yeni bir başlık açılmasının gerekli olduğunu düşündüm.

Tıpkı PSA Grubu ile VW başlıklarındaki gibi Ford Transit hakkında her türlü bilgiyi, sorunu ve soruyu burada paylaşabiliriz.

Cavid Sezen

kısa zaman evvel camper van yapmaya uygun hangi markayı önerebileceğinizi sormustum ama belki burada transit ile ilgili örnekler verilebileceğini düsünüyorum ve bekliyorum tesekkurler

Ford marka araçların kasa yapısı camper yapımına çokda uygun değil 2009 senesinde bir Ford marka karavanı inceledik araç Ducato'dan uzun olmasına rağmen iç hacmi dar ve yanlarda yukarı doğru sevimsiz bir daralma vardı ayrıca motorunun gürültülü çalışması ayrıca çokca tercih edilmemesinin sebeplerinden,birde şu varki bunların yanında fiyatının yüksek olması dayanıklılığı tartışılmaz tabi bu konuda en başarılı araç öyleki anadoluda tüm köy yollarına dayanan tek araç ;)

yaybek' Alıntı:
Ford marka araçların kasa yapısı camper yapımına çokda uygun değil 2009 senesinde bir Ford marka karavanı inceledik araç Ducato'dan uzun olmasına rağmen iç hacmi dar ve yanlarda yukarı doğru sevimsiz bir daralma vardı ayrıca motorunun gürültülü çalışması ayrıca çokca tercih edilmemesinin sebeplerinden,birde şu varki bunların yanında fiyatının yüksek olması dayanıklılığı tartışılmaz tabi bu konuda en başarılı araç öyleki anadoluda tüm köy yollarına dayanan tek araç ;)

Yusuf, sözünü ettiğin Ford Transit, aşağıdaki fotoğraflarda yer alan 2001 öncesi olanlar mı?

Bu modelde yukarı doğru daralma, çok belirgin. Son yıllarda üretilen hemen tüm vanlar, daha köşeli; sanıyorum bu sakıncayı düzelttiler...

Ford Transit, Renault Master ve Opel Movano, diğer vanlara göre eni daha dar; 176 cm civarı. (İç genişlik) Ayrıca Transitlerin benzer araçlara göre ederi, yüksek. Özellikle 2001 öncesi modelleri, daha gürültülü çalışıyor doğru. Yalnız Anadolu'da, sağlamlık ve dayanıklılık, bakım onarım giderlerinin düşüklüğü ile yurdumuzun en ıssız köşelerinde bile onarım olanağının olması... gibi nedenlerle tartışılmaz bir lider durumunda. Son yazdıklarım, dağ bayır, dere tepe gezme düşüncesinde olanlar için, önemli bir ayrıntı olsa gerek.

Cavid Sezen

[attachment=1]

[attachment=2]

[attachment=3]

[attachment=4]

[attachment=5]

Bf 1MZ1469RMXL9T9VQ 32234627MART017

Bf 4EKFIA4J3ZT8ZITQ 32234627MART020

Bf COXUZTOBEZ1YIUZO 32234627MART033

Bf I4UDHZ6WKW1SMQTQ 32234627MART019

Bf WN0EICMXEM3PLUKC 32234627MART018

Bu arada, konuyu açmadan önce de araştırdım ama 2001 öncesi Transit 190 van ve Transit 190 yüksek tavan vanın ölçülerini bulamadım; özellikle daha gerekli olan iç ölçülerinin. Bilen/bulan olursa memnun oluruz. Yaklaşık rakamlar var ama...

Cavid Sezen

bu model transitlerin en önemli özelliği parçalarını bakkalda bile bulabilirsiniz :D ve ucuz, nereye gitseniz tamircisini bulursunuz, sesli çalışır ama motoru çok dayanıklıdır, ölüsü bile gider

Yurt disinda inceledigim forumlarda ve bir ara kaza ile elime gecen bir Inligiz karavan magazininde fort transitin yurt disinda ulkemizdekinden daha cok karavan amacli kullanildigini dusundurdu. Ford transit benim gordugum kadari ile yolcu tasima icin pek tercih edilmiyor avrupada ama karavan olarak cok kullaniliyor bence. Iste bazi ornekler;

Motorhome 3

Kisa sase;
Ford transit

Digiads car ads 95179 1

A1vehicle1.jpg

Yukardaki aracin ici;
A1vehicle5A.jpg

Buda kamper ici (yukari daralan modellerden);
ford_transit_t350__islander_prestige_l_5.jpg

Yuksek tavn kamper;
media

Uzun sasi;
ford_econo.jpg

Yeni kasalar ( bunlarda daralma neredeyse yok denecek kadar az cavid bey`in dedigi gibi)
57.jpg

Benim gorduklerim arasinda daha cok alkovenli karavan olarak tercih ediliyor. Gecmiste bir baslikta bu tartisilirken bir arkadas tasimiyacagini soylemisti transit motorunun bu agirligi ama insanlar oldukca tercih ediyor. Aracin kendi pahaliligini bilemem ama saglamlik ve degil Turkiye`de neredeyse dunyanin her yerinde kolay tamir ve bakim imkani var.

Ford Transit 190 Yüksek Tavan panelvanın (orta tavan da olabilir) ölçülerini (özellikle iç ölçüleri) verebilecek bir arkadaş var mı? Bayağı bir araştırdım, bulamadım. Ford'a mail attım, daha yanıt alamadım. (Yaklaşık olarak ölçtüm ama...) Sanıyorum bu model, 2001 ya da 2002'de son buldu.

Cavid Sezen

Merhaba,
Atilla Bey'in İlginç Karavan Yerleşim Planı Hakkındaki Düşünceleriniz Nedir ..? adlı başlığına "Ben 2015 yılında 2010 model Ford transit 350E, 350ED, 430ED veya 460ED modellerinden birini almayı düşünüyorum. 4 yetişkin 1 çoçuk gezi yapabilmek için (Özellikle Avrupa ülkelerini görmek için). Bu araçları sitede karavan olarak görmedim. Boyutları bana göre çok güzel (Uzunluk 6474mm, Genişlik 2374mm, Yükseklik 2610mm), sizin planınız çok güzel, bu araçlar karavan için uygun olur mu? Birde arka tekerlerin çift teker olması karavan açısından daha güvenli olur mu?" diye yazmıştım. Ben bu dört modelden birini kamper yapmayı düşünüyorum. Araçlar 200PS gücünde ve 470 Nm tork değerilerine sahip ama yakıtı nedir bulamadım. Sahibinden.com'dan aldığım resimleri fikir vermesi için ekliyorum. [attachment=1][attachment=2][attachment=3][attachment=4][attachment=5]

Big 22991856e22

Big 22991856ye0

Big 22991856zar

Big 22991856zpf

Big 229918569g6

gezmen' Alıntı:
Ford Transit 190 Yüksek Tavan panelvanın (orta tavan da olabilir) ölçülerini (özellikle iç ölçüleri) verebilecek bir arkadaş var mı? Bayağı bir araştırdım, bulamadım. Ford'a mail attım, daha yanıt alamadım. (Yaklaşık olarak ölçtüm ama...) Sanıyorum bu model, 2001 ya da 2002'de son buldu.

Cavid Sezen

Cavid bey internetten buldugum bazi olculeri asagiya yaziyorum. olculer Ford Transit 190 LWB yani uzun sase araca ait. 3 degisik tavan yuksekligi mevcutmus, onlarinda olculeri yaziyor asagida. Ayrica benzin tuketimlerinide yazdim.

190 LWB

Dingil araligi= 3570mm
Yukleme yer= 3214mm
Tavan yuksekligi=> Alcak tavan= 1328mm
Orta yukseklikteki tavan= 1514mm
Yuksek tavan= 1900mm
Yukleme kapasitesi= 1039 KG
Max. Yuklu Agirlik= 2900KG
Benzin tuketimi ise Sehir ici= 10 lt
Sehirler arasi= 6.9 lt
Karma= 8.2 lt

Benzin tuketimi bir galon benzin ile gidelen mil (MPG) uzerinden hesaplanmisti internetten buldugum bir program ile cevirdim. Kendim tek tek ugrasamadim cevirmeye. Tabiiki bu rakamlar fabrika cikisi rakamlar bu araclarin en yenisi 10 yasinda su anda bu tuketim degerlerini yakalamalari mumkun degil bence. Internetteki bazi yabanci forumlarda yaptigima arastirmalarda genelde 10-15 lt yakit tukettiklerini okumustum. Belki bakimli yada motoru toparlanmis bir arac fabrika verilerine yaklasabilir.

NOT: Yukaridaki bilgiler "http://www.maunmotors.co.uk/transitpanelspec.html" sitesinden alintidir.

Melih

melihbozkurt' Alıntı:
Cavid bey internetten buldugum bazi olculeri asagiya yaziyorum. olculer Ford Transit 190 LWB yani uzun sase araca ait. 3 degisik tavan yuksekligi mevcutmus, onlarinda olculeri yaziyor asagida. Ayrica benzin tuketimlerinide yazdim.

190 LWB

Dingil araligi= 3570mm
Yukleme yer= 3214mm
Tavan yuksekligi=> Alcak tavan= 1328mm
Orta yukseklikteki tavan= 1514mm
Yuksek tavan= 1900mm
Yukleme kapasitesi= 1039 KG
Max. Yuklu Agirlik= 2900KG
Benzin tuketimi ise Sehir ici= 10 lt
Sehirler arasi= 6.9 lt
Karma= 8.2 lt

Benzin tuketimi bir galon benzin ile gidelen mil (MPG) uzerinden hesaplanmisti internetten buldugum bir program ile cevirdim. Kendim tek tek ugrasamadim cevirmeye. Tabiiki bu rakamlar fabrika cikisi rakamlar bu araclarin en yenisi 10 yasinda su anda bu tuketim degerlerini yakalamalari mumkun degil bence. Internetteki bazi yabanci forumlarda yaptigima arastirmalarda genelde 10-15 lt yakit tukettiklerini okumustum. Belki bakimli yada motoru toparlanmis bir arac fabrika verilerine yaklasabilir.

NOT: Yukaridaki bilgiler "http://www.maunmotors.co.uk/transitpanelspec.html" sitesinden alintidir.

Melih

Melih Bey, yanıtınız ve ilginiz için sağolun; bu siteyi şimdi anımsadım, özenli bakmamışım demek ki..

İncelediğimde,
Ford Transit 190 LWB Yüksek tavan ölçüleri:

Yükleme bölümü için:
Uzunluk: ...................................................3214 mm
Tavan yüksekliği:.........................................1900 mm
Tabanda genişlik:....................................... 1719 mm
(Pencere alt hizası denebilecek yerde genişlik: 1762 mm -C.Sezen)

Cavid Sezen

Ford transit'ten Alkovenli ve Semi integral karavan yapılabilir, ama Camper yapmak için aynı fikirde deyilim, kabin boyu iyi bir dekorasyon için uygun deyil, araç enide enine yatabilmek için uygun deyil, kısaca hiç bir ölçüsü camper yapmaya bence uygun deyil....

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,464
Kayıtlı Üye Sayımız
172,117
Kaydolan Son Üyemiz
fmt35

Çevrimiçi üyeler

SON MESAJLAR