DOĞA SPORLARI OFF-ROAD KARAVAN DÜNYASI İKİ TEKER NAVİGASYON VE HABERLEŞME FOTOĞRAFÇILIK GEZGİNİN DÜNYASI GENEL KONULAR YARDIM İLETİŞİM
 1. NISSAN X-TRAIL'İ BATI TOROSLAR'DA TEST ETTİK!. OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ
  Duyuruyu Kapat
Duyuruyu Kapat
ARAÇ TESTİ: NISSAN X-TRAIL

NISSAN X-TRAIL'İ TOROSLAR'DA TEST ETTİK!.
OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Nordkapp'a Yolculuk

'KUZEY AVRUPA' forumunda a.adalioglu tarafından 21 Haziran 2017 tarihinde açılan konu 4876 kişi tarafından okunmuş, 93 cevap yazılmıştır

 1. ince999

  ince999 Her ne yaşarsan yaşa,sonunda keyfini çıkar

  Mesaj:
  1.398
  Alınan Beğeni:
  460
  Şehir:
  İzmir merkez idi değişti EDİRNE Merkez oldu
  İyi hoş ta gitmiş olmak ile görmüş olmanın arasında sadece 100 metrelik bir düzlük var.Binlerce km yolu tepip oraya varınca 100 metrenin lafımı olur.
   
  iklil konyalilar ve EvliyaCelebi2 bunu beğendi.

 2. EvliyaCelebi2

  EvliyaCelebi2 Zirve

  Mesaj:
  1.274
  Alınan Beğeni:
  677
  :yum:

  Norveç'in
  * fiyortlarını,
  * uzun göllerini,
  * polar ışıklarını,
  * çağlayanlarını,
  * somon balıklarını,
  * ren geyiği sürülerini ve
  * yazları geceyarısı güneşini düşününce, Nordkapp sadece gidilince anlam kazanıyor olmalı ?
   
  Son düzenleme: 15 Temmuz 2017
  drares ve iklil konyalilar bunu beğendi.

 3. ince999

  ince999 Her ne yaşarsan yaşa,sonunda keyfini çıkar

  Mesaj:
  1.398
  Alınan Beğeni:
  460
  Şehir:
  İzmir merkez idi değişti EDİRNE Merkez oldu
  Burada Mesai arkadaşlarımdan uçakla Norveçe gidip Nordkapp ta kuzey ışıklarını görmeye çalışmışlar ama resimlerdeki gibi gökteki ışıklarda bütünlük olmuyormuş.Ancak uzun pozlamalı fotolarda umduğumuz gibi görülmüşler.Çıplak gözle bakarken kuzey ışıkları soluk, bulanık, dağınık ve hareketli haldelermiş.Dünya para harcayıp çok dehşetli şekilde üşüyüp umduğumuzu bulamadık diye anlattı.
  Kendim için yazıyorum: Boyumu aşan, bana göre aşırı harcamalı bir gezi, sonucu hangi güzellik olursa olsun hata olur.Ayağımı yorganıma göre uzatmayı çoktan öğrendim ve alıştım.
   
  emperor03, fsirin ve iklil konyalilar bunu beğendi.

 4. bartek

  bartek Zirve

  Mesaj:
  1.517
  Alınan Beğeni:
  180
  Sn.Ince..1500 Euro yakit , 1000-1500 Euro da diger deseniz 2500-3000 Euro ya tamamlarsiniz. Yalniz makarna, cay, tahin, pekmez, su , hazir corba icmem derseniz tarhana vs stoklamaniz lazim . Stok kismini baltik ulkelerinden de tamamlarsiniz. Norvec ten sadece mazot ve balik alirsiniz. Fiyord kismi ek feribot maliyeti cikarir. Hepsini gezmezsiniz. Heryerde karsilasilan akarsulardsn su iciliyor deniyor. Ferhat bey .yollarda meyve toplayip recel yapmisti. Ucakla gidip gelenlere bakmayin, anlamamislardir hizdan vs. Hayatimda iyi ki gittim dedigim iki yer Suriye-Urdun ve Norvec'in kuzeyi diyebilirim.
   
  Son düzenleme: 15 Temmuz 2017
  drares, fsirin ve iklil konyalilar bunu beğendi.

 5. ince999

  ince999 Her ne yaşarsan yaşa,sonunda keyfini çıkar

  Mesaj:
  1.398
  Alınan Beğeni:
  460
  Şehir:
  İzmir merkez idi değişti EDİRNE Merkez oldu
  Ben biraz huysuz ihtiyarım yok yok biraz değil epey huysuz ihtiyarım.Tünelden,köprüden geçtim diye para ödemek zoruma gidiyor hele böyle yüksek rakamlar bende kaşıntı yapıyor. Balkan devletlerinde her yeri görebilmek,gerçek hayatın içinde olabilmek için hep köy yollarında dolaşıp ta olmayan otobanlar için Vignetta ödemesi yapmak bile zoruma gidiyor.Bu mantıktan dolayı Yunanistanda içinden geçmediğim köy kalmadı sayılır,ama daha otoyolları için bir kuruş ödeme yapmadım hem oraya verilecek para cebimde kaldı hemde gezdiğim yerler her zaman capcanlı idi.
  İzmirden saga sola sapmadan en kısa yol 5000 km ki normalı 5500 km gidiş dönüş yapar 11.000 km hiç bir yere sapmasam bile bu km için 1000 litre yakıt gider.Ederide 1100-1200 yuro yapar.Günde ortalama 5 saat araç kullansam 80X5=400 km yapar 11000/400=27.5 gün yani 30 gün araç kullanmam gerek.Durdusu var gezmesi var bu süre en az 60 güne çıkar biz bunu 90 gün dersek.Günlük yeme içme masrafı araç içinde kendimiz pişirip yemek şartı ile 20 lira dersek 90X20=1800 tl olur düz hesap 2000 lira olsun yapar 500 yuro. Zorunlu masraf olarak sadece yakıt ve yemek masrafı en iyi niyetle 1200+500=1700 yuro yapar,ilave masrafların bazı kalemlerini biliyorum ama ederlerini bilmiyorum.eh tahminen 500-600 yuro dersek toplamda Mecburi harcamaları en iyi niyetle 2500 yuro diye hesaplamamız gerekir.İlavelerin olacagı kesin.
  Kabaca yapılan bu ön hesap bile benim yıllık gezi bütçemi bitiriyor.
   
  fsirin ve iklil konyalilar bunu beğendi.

 6. Akdeniz45

  Akdeniz45 Moderatör

  Mesaj:
  1.519
  Alınan Beğeni:
  1.140
  Şehir:
  Almanya
  Nordkapp Avrupa kıtasının en kuzey noktası. 2011 yılında Norveç gezimizde Nordkapp‘ a tünel ve giriş ücreti eşime ve bana çok geldiği için Norkapp’a değil Gamvik’e gittik. Nordkapp ve Gamvik Avrupa’nın kuzeyindeki Barent denizi kıyısında. Nordkapp Gamvik’ten bir kaç yüz metre veya bir kaç kilometre daha kuzeyde. Nordkap’ta denize yukardan bakıyorsun, Gamvik’te denizin kıyısındasın.
  Nordkapp isim olarak çok tanınmış bir yer. Norkapp’a gittim deyince herkes neresi olduğunu bilir. Gamvik’e gittim deyince, Gamvik’in nerede olduğunu izah etmek lazım.:smiley:Bu satırları Norveç’e giderken gecelediğimiz Ren nehri kıyısındaki karavanparktan yazıyorum.:smiley:
   
  Son düzenleme: 15 Temmuz 2017
  fsirin, ince999 ve iklil konyalilar bunu beğendi.

 7. EvliyaCelebi2

  EvliyaCelebi2 Zirve

  Mesaj:
  1.274
  Alınan Beğeni:
  677
  Umarım @a.adalioglu başlığa karşılama amacıyla yaptığımız "Salvo atışları"nı bomba sanıp gücenmemiştir ? :rolleyes:

  Kendilerinden bir haftadır haber alamıyoruz da.... ???

  Not
  Ama görüldüğü gibi o uğramasa da biz sayfasını yetim bırakmıyoruz. :yum:
  Sitemim biraz da, yolun da hedef olduğu böyle bir yolculukta, "Live" yayının gerçekleşememesi için oluyor..:confused:

  N'apalım, @Goldwingerr ve @iklil konyalilar bizleri böyle yayınların müptelası etti... :yum:
   
  Son düzenleme: 16 Temmuz 2017
  fsirin, iklil konyalilar ve ince999 bunu beğendi.

 8. iklil konyalilar

  iklil konyalilar Geziyorum !.. Öyleyse VARım !..

  Mesaj:
  319
  Alınan Beğeni:
  156
  Şehir:
  istanbul
  İlginiz için teşekkür ederim...
  Evet , gerçekten de Nordkapp yolcusundan biraz şefkat(!) bekliyoruz... :smiley::p
  Biraz foto , biraz gezi anısı...
  Merak içindeyim ben de (potansiel gezi yolları olabilir benim için de)
   

 9. dağcı papaz

  dağcı papaz Ana Kamp

  Mesaj:
  78
  Alınan Beğeni:
  6
  Bizler yaşamdan hobilerimiz sayesinde zevk almaya çalışıyoruz. E malum hobilerimiz de biraz para gerektiren hobiler. Çok ince detaylara girip de yapacaklarımızı ertelememek gerekiyor. Bunun yanında sayın ince nin düşüncesini de takdir etmek lazım, ayağını yorganına göre uzatıyor ;)
   
  ince999 ve iklil konyalilar bunu beğendi.

 10. ince999

  ince999 Her ne yaşarsan yaşa,sonunda keyfini çıkar

  Mesaj:
  1.398
  Alınan Beğeni:
  460
  Şehir:
  İzmir merkez idi değişti EDİRNE Merkez oldu
  Ne demişler ..... Şeytan detaylarda gizlidir!!!! Hobilerimizle hayatımıza renk katıp zevk alalım derken attığımız adımlara dikkat etmezsek harcadığımız paramız ile zevk umarken dertlerin içinde boğulabiliriz.
   
  emperor03 ve iklil konyalilar bunu beğendi.

 11. fsirin

  fsirin Karavan Yönetim

  Mesaj:
  7.005
  Alınan Beğeni:
  557
  Şehir:
  ISTANBUL
  Norveç'e ilk olarak 2003 yılında gittik. O gezide otomobil kiralayıp hem Gamvik hem de Nordkapp'a gitmiştik. Nordkapp tüneline otomobil için 140 yolcu için de 46kron ödemişiz. Gezi yazımızdan kontrol ettim. Bugünün parasıyla toplam 80TL ödemiştik. Aracın otomobil olduğunu hatırlatayım. Asıl sürpriz Nordkapp girişinde iki kişi için 370NOK (160TL) almışlardı. Oraya kadar gelmişken girmek istiyorsunuz. Sonuçta hedef noktası. Tesis güzel, içinde müze ve sinevizyon gösterisi var. Bundan 8 yıl sonra 2011'de tekrar kısmet oldu ve bu sefer küçük kamperimiz Küheylan ile gittik. İlk gezide en beğendiğim yer Norveç'in kuzeyi olmuştu ve ikinci gezide sadece bu bölgeyi daha iyi gezdik. Nordkapp'a tekrar gitmeyi gerekli görmemiştim. Onun yerine Gamwik'de Slettness fenerinin yakınında gecelemiştik. Artık ne kadar gece olabildiyse artık. Bu arada Gamwik, Nordkapp'tan sadece 0.078° güneyde. Bakalım ileride üçüncü defa gitmeye olanak bulabilecekmiyiz. :smiley:
   
  milannbaross ve iklil konyalilar bunu beğendi.

 12. fsirin

  fsirin Karavan Yönetim

  Mesaj:
  7.005
  Alınan Beğeni:
  557
  Şehir:
  ISTANBUL
  Kuzey ışıkları da müthiş bir doğa olayı. Kuzey ışıklarını görebilmek için uzun gecelerin yaşandığı kış aylarında gitmek gerekli. Sadece kış ayında olmamız değil aynı zamanda da güneşin etkinliğinin arttığı zamana da denk getirmek gerekiyor. 2013 2024 yılları gibi 11 yıllık dönemlerde artıyor. Bu yılları merkez alan yaklaşık 3 yıllık bölge etkinliğin en yüksek olduğu dönem.
   
  drares, iklil konyalilar ve milannbaross bunu beğendi.

 13. ince999

  ince999 Her ne yaşarsan yaşa,sonunda keyfini çıkar

  Mesaj:
  1.398
  Alınan Beğeni:
  460
  Şehir:
  İzmir merkez idi değişti EDİRNE Merkez oldu
  İşi gücü bıraktım norveçin bütün karayollarının sokak görüntülerini metre metre inceledim seyrettim.Şimdi bana kızacaksınız ama tamam güzel manzaralar ,tabiat var ama hiç te öyle ahım şahım hiç bir yerde bulunmaz hint kumaşı türünden değil.ben Ege çocuğu olduğum için yolların deniz kıyısında kıvır kıvır gitmesi bana hiç çekici gelmiyor.Marmaris Datça arası bu konuda Norveçe 10 basar,denizi bir kenara koyarsak Gürcistanın el değmemiş tabiatı ormanları dağları Norveçi susuz getirir susuz götürür.Doğu Karadeniz başlığını hiç açmıyorum ikisini kıyaslamaya kalkarsak Doğu Karadenize ayıp olur.Bu kıyaslamaları yaparken sadece tabiattan bahsettik ayni yerlerdeki meyveyi, sebzeyi lokantaları,mola yerlerini sayarsak oooo Norveç oyun dışı kalır.
  Amma Norveçin eline su dökemediğimiz yanına yanaşamadığımız bir özelliği var her şeye yetiyor: "Azizim ben Norveçe gezmeye gittim Taa dünyanın tepesine NORDKAPP bile gittim " havası başka hiç bir gezilen yer ile atılamıyor
  Düşüncelerimi yazdığım için bana kızabilirsiniz,söylenebilirsiniz,kalayı basabilirsiniz hakkınızdır.Lütfen ne düşürseniz lütfen burada yazın ki yanıldığım detaylarda doğruyu göreyim.İnşallah külliyen yanılıyorumdur da tümden aydınlanır,yollara dökülürüm belli mi olur gezgincilerin Nirvasına bile ulaşmış olurum sayenizde.
  Saygılar.
  İnşallah fincancı dükkanına Fil ile girmemişimdir.
   

 14. a.adalioglu

  a.adalioglu Kamp II

  Mesaj:
  209
  Alınan Beğeni:
  170
  Şehir:
  İstanbul
  Üceretleri TL. karşığı düşündüğümüzde bize gerçekten pahalı geliyor. Ama bize.!
   

 15. a.adalioglu

  a.adalioglu Kamp II

  Mesaj:
  209
  Alınan Beğeni:
  170
  Şehir:
  İstanbul
  Herkese iyi geceler, uzun zamandır yazamadım. Çünkü yazmak için uygun ortam ve zaman gerekmekte olduğunu gördüm. Eğer acele olarak yazarsam baştan savma paylaşım olacağını düşünüyorum. Uzun süreli internet ortamında kalamıyorum. Ayrıca cep telefonu ile yazmak çok zor. Bu nedenle döndüğüm zaman yavaş yavaş yazmaya karar verdim.
  Ben şu an Finlandiya Lahdi yakınlarında Sali Camping deyim. Nordkapp'a yaklaşık 1500 km. yolum kaldı.
  Nordkapp yolculuğunu gereksiz olduğu yönündeki yaklaşımlara karşı şunları söyleyebilirim. Tabi ki öncelikle bütçe hesabı ve ayarlaması çok önemli. Eğer ki mutlaka böyle bir yolculuğu yapmak istiyorsanız öncelikle çok istemeniz gerekir. Bu yolculuğu yalnız Nordkapp olarak bakmamak gerekir. Oraya gidene ve dönene kadar görülenler, yaşananlar, edinilen tecrübeler, sadece kitaptan ve internet ten değil yerinde görerek öğrenmek ve tanımak, başka kültür ve insanları tanımak, içinde yaşanılan çemberi kırıp çıkmak ve bende bunu başardım diyebilmektir. Bu yolculuk hakikaten kolay değil ama çok zevkli olduğunu gördüm/görüyorum. Araç içinde kısıtlı ortanda yaşamak , çözümler aramak kafayı da ekstra çalıştırıyor. Belli bir yaştan sonra böyle bir yolculuğa çıkmak zor olabilir, ama ben yaşım fazla ilerlemeden, hafızamda daha uzun süre hatırlamam ayrıca gelecekte huysuzlanmadan (!) bu yolculuğu tamamlamaktan haz duyacağım.
   

 16. suleymancirit

  suleymancirit Balıkçı, doğa sever, kampçı , kamper karavancı

  Mesaj:
  458
  Alınan Beğeni:
  156
  Şehir:
  Malatya
  Gezgincilik ve karavancılıkta , en önemli faktör , maddi imkanlarımız ayrıca zaman ayırabilmemizdir .

  Para ve zaman varsa , şuraya git buraya gitme diye bir ayrım olamaz . Bana göre Türkiye öncelikli , diğerine göre Norveç veya Gürcistan önceliklidir .

  Norveçe İspanyaya İrana v.b. hernereye giden olursa yolu açık olsun .

  Bende uygun zamanım da , Norveç ve Nordcapp rotası yapmak isterim doğrusu .

  Renkler ve zevkler tartışılmaz derler .

  Norveç yolcuları yolunuz açık olsun , sağlıcakla dönün inşallah .
   
  iklil konyalilar ve a.adalioglu bunu beğendi.

Forumdaki Benzer Konular

Yükleniyor...
Yükleniyor...