DOĞA SPORLARI OFF-ROAD KARAVAN DÜNYASI İKİ TEKER NAVİGASYON VE HABERLEŞME FOTOĞRAFÇILIK GEZGİNİN DÜNYASI GENEL KONULAR YARDIM İLETİŞİM

Nordkapp'a Yolculuk

'KUZEY AVRUPA' forumunda a.adalioglu tarafından 21 Haziran 2017 tarihinde açılan konu 2252 kişi tarafından okunmuş, 76 cevap yazılmıştırBu Sayfayı Paylaş

 1. bartek

  bartek Zirve

  Mesaj:
  1.427
  Alınan Beğeni:
  118
  Norvec te tunellerin parasi cikana kadar ucretli, sonra bedava oldugunu duymustum.
  Nordkapp ta karavanda gecelenecekse ucret mecburen verilecek. Ama cadirda kalirim, 2-3 km(farkli olabilir) yürürüm derseniz beles olabilir.
   
  a.adalioglu bunu beğendi.


 2. ince999

  ince999 Her ne yaşarsan yaşa,sonunda keyfini çıkar

  Mesaj:
  1.294
  Alınan Beğeni:
  363
  Şehir:
  İzmir merkez
  Şimdi anlayamadığım bir şeyi sorup kafamı rahatlatayım.
  Google de yol resimlerine bakınca Nordkapp (Kuzey burnu) denen yerde bir turnike var ve turnikeden sonrada ancak yaya yürüyüşü ile 2-3 dakkalık yol sonrası deniz var.Sorum şu Taaa kuzey kutbuna varacak kadar yolu sırf güzel bir manzarayı seyretmek için gidiyoruz tamam da O manzara sadece dünya para ödenipte girilen avuç içi kadar yerdemi görülebiliyor?Ödenen para neyin bedeli? neyi satın almış oluyoruz?
  Ben Norveç gezilerini okudukça gördüğüm rakamlardan dolayı bunalıyorum bu memleket galiba benim gibi harcamasına dikkat etmesi gereken gezginler için değil.Eh ne yapalım bende hem daha sıcak ülkelerde gezer hemde Manzarayı seyredecegim diye el yakan giriş ücreti vermem.
  Ne demiş usta:İşçisin sen işçi kal gey tulumunu.:weary:
   
  iklil konyalilar bunu beğendi.


 3. EvliyaCelebi2

  EvliyaCelebi2 Kamp III

  Mesaj:
  956
  Alınan Beğeni:
  282


  .
  Özellikle Nordkapp sanırım, "gitmiş olmuşluğu" , " görmüş olmuşluğunun" önünde gelen bir destinasyon.

  Öbür taraftan giden herkezin söylediği işin güzel tarafı ise bütün Avrupa'da Norveç tabiatının toplamda "görmeye değer* yerlerin başında gelmesi...
   
  Son düzenleme: 15 Temmuz 2017
  iklil konyalilar bunu beğendi.


 4. ince999

  ince999 Her ne yaşarsan yaşa,sonunda keyfini çıkar

  Mesaj:
  1.294
  Alınan Beğeni:
  363
  Şehir:
  İzmir merkez
  İyi hoş ta gitmiş olmak ile görmüş olmanın arasında sadece 100 metrelik bir düzlük var.Binlerce km yolu tepip oraya varınca 100 metrenin lafımı olur.
   
  iklil konyalilar ve EvliyaCelebi2 bunu beğendi.


 5. EvliyaCelebi2

  EvliyaCelebi2 Kamp III

  Mesaj:
  956
  Alınan Beğeni:
  282
  :yum:

  Norveç'in
  * fiyortlarını,
  * uzun göllerini,
  * polar ışıklarını,
  * çağlayanlarını,
  * somon balıklarını,
  * ren geyiği sürülerini ve
  * yazları geceyarısı güneşini düşününce, Nordkapp sadece gidilince anlam kazanıyor olmalı ?
   
  Son düzenleme: 15 Temmuz 2017
  drares ve iklil konyalilar bunu beğendi.


 6. ince999

  ince999 Her ne yaşarsan yaşa,sonunda keyfini çıkar

  Mesaj:
  1.294
  Alınan Beğeni:
  363
  Şehir:
  İzmir merkez
  Burada Mesai arkadaşlarımdan uçakla Norveçe gidip Nordkapp ta kuzey ışıklarını görmeye çalışmışlar ama resimlerdeki gibi gökteki ışıklarda bütünlük olmuyormuş.Ancak uzun pozlamalı fotolarda umduğumuz gibi görülmüşler.Çıplak gözle bakarken kuzey ışıkları soluk, bulanık, dağınık ve hareketli haldelermiş.Dünya para harcayıp çok dehşetli şekilde üşüyüp umduğumuzu bulamadık diye anlattı.
  Kendim için yazıyorum: Boyumu aşan, bana göre aşırı harcamalı bir gezi, sonucu hangi güzellik olursa olsun hata olur.Ayağımı yorganıma göre uzatmayı çoktan öğrendim ve alıştım.
   
  fsirin ve iklil konyalilar bunu beğendi.


 7. bartek

  bartek Zirve

  Mesaj:
  1.427
  Alınan Beğeni:
  118
  Sn.Ince..1500 Euro yakit , 1000-1500 Euro da diger deseniz 2500-3000 Euro ya tamamlarsiniz. Yalniz makarna, cay, tahin, pekmez, su , hazir corba icmem derseniz tarhana vs stoklamaniz lazim . Stok kismini baltik ulkelerinden de tamamlarsiniz. Norvec ten sadece mazot ve balik alirsiniz. Fiyord kismi ek feribot maliyeti cikarir. Hepsini gezmezsiniz. Heryerde karsilasilan akarsulardsn su iciliyor deniyor. Ferhat bey .yollarda meyve toplayip recel yapmisti. Ucakla gidip gelenlere bakmayin, anlamamislardir hizdan vs. Hayatimda iyi ki gittim dedigim iki yer Suriye-Urdun ve Norvec'in kuzeyi diyebilirim.
   
  Son düzenleme: 15 Temmuz 2017
  drares, fsirin ve iklil konyalilar bunu beğendi.


 8. ince999

  ince999 Her ne yaşarsan yaşa,sonunda keyfini çıkar

  Mesaj:
  1.294
  Alınan Beğeni:
  363
  Şehir:
  İzmir merkez
  Ben biraz huysuz ihtiyarım yok yok biraz değil epey huysuz ihtiyarım.Tünelden,köprüden geçtim diye para ödemek zoruma gidiyor hele böyle yüksek rakamlar bende kaşıntı yapıyor. Balkan devletlerinde her yeri görebilmek,gerçek hayatın içinde olabilmek için hep köy yollarında dolaşıp ta olmayan otobanlar için Vignetta ödemesi yapmak bile zoruma gidiyor.Bu mantıktan dolayı Yunanistanda içinden geçmediğim köy kalmadı sayılır,ama daha otoyolları için bir kuruş ödeme yapmadım hem oraya verilecek para cebimde kaldı hemde gezdiğim yerler her zaman capcanlı idi.
  İzmirden saga sola sapmadan en kısa yol 5000 km ki normalı 5500 km gidiş dönüş yapar 11.000 km hiç bir yere sapmasam bile bu km için 1000 litre yakıt gider.Ederide 1100-1200 yuro yapar.Günde ortalama 5 saat araç kullansam 80X5=400 km yapar 11000/400=27.5 gün yani 30 gün araç kullanmam gerek.Durdusu var gezmesi var bu süre en az 60 güne çıkar biz bunu 90 gün dersek.Günlük yeme içme masrafı araç içinde kendimiz pişirip yemek şartı ile 20 lira dersek 90X20=1800 tl olur düz hesap 2000 lira olsun yapar 500 yuro. Zorunlu masraf olarak sadece yakıt ve yemek masrafı en iyi niyetle 1200+500=1700 yuro yapar,ilave masrafların bazı kalemlerini biliyorum ama ederlerini bilmiyorum.eh tahminen 500-600 yuro dersek toplamda Mecburi harcamaları en iyi niyetle 2500 yuro diye hesaplamamız gerekir.İlavelerin olacagı kesin.
  Kabaca yapılan bu ön hesap bile benim yıllık gezi bütçemi bitiriyor.
   
  fsirin ve iklil konyalilar bunu beğendi.


 9. Akdeniz45

  Akdeniz45 Moderatör

  Mesaj:
  1.327
  Alınan Beğeni:
  497
  Şehir:
  Almanya
  Nordkapp Avrupa kıtasının en kuzey noktası. 2011 yılında Norveç gezimizde Nordkapp‘ a tünel ve giriş ücreti eşime ve bana çok geldiği için Norkapp’a değil Gamvik’e gittik. Nordkapp ve Gamvik Avrupa’nın kuzeyindeki Barent denizi kıyısında. Nordkapp Gamvik’ten bir kaç yüz metre veya bir kaç kilometre daha kuzeyde. Nordkap’ta denize yukardan bakıyorsun, Gamvik’te denizin kıyısındasın.
  Nordkapp isim olarak çok tanınmış bir yer. Norkapp’a gittim deyince herkes neresi olduğunu bilir. Gamvik’e gittim deyince, Gamvik’in nerede olduğunu izah etmek lazım.:smiley:Bu satırları Norveç’e giderken gecelediğimiz Ren nehri kıyısındaki karavanparktan yazıyorum.:smiley:
   
  Son düzenleme: 15 Temmuz 2017
  fsirin, ince999 ve iklil konyalilar bunu beğendi.


 10. EvliyaCelebi2

  EvliyaCelebi2 Kamp III

  Mesaj:
  956
  Alınan Beğeni:
  282
  Umarım @a.adalioglu başlığa karşılama amacıyla yaptığımız "Salvo atışları"nı bomba sanıp gücenmemiştir ? :rolleyes:

  Kendilerinden bir haftadır haber alamıyoruz da.... ???

  Not
  Ama görüldüğü gibi o uğramasa da biz sayfasını yetim bırakmıyoruz. :yum:
  Sitemim biraz da, yolun da hedef olduğu böyle bir yolculukta, "Live" yayının gerçekleşememesi için oluyor..:confused:

  N'apalım, @Goldwingerr ve @iklil konyalilar bizleri böyle yayınların müptelası etti... :yum:
   
  Son düzenleme: 16 Temmuz 2017 11:03
  fsirin, iklil konyalilar ve ince999 bunu beğendi.


 11. iklil konyalilar

  iklil konyalilar Geziyorum !.. Öyleyse VARım !..

  Mesaj:
  223
  Alınan Beğeni:
  60
  Şehir:
  istanbul
  İlginiz için teşekkür ederim...
  Evet , gerçekten de Nordkapp yolcusundan biraz şefkat(!) bekliyoruz... :smiley::p
  Biraz foto , biraz gezi anısı...
  Merak içindeyim ben de (potansiel gezi yolları olabilir benim için de)
   


 12. dağcı papaz

  dağcı papaz Ana Kamp

  Mesaj:
  75
  Alınan Beğeni:
  6
  Bizler yaşamdan hobilerimiz sayesinde zevk almaya çalışıyoruz. E malum hobilerimiz de biraz para gerektiren hobiler. Çok ince detaylara girip de yapacaklarımızı ertelememek gerekiyor. Bunun yanında sayın ince nin düşüncesini de takdir etmek lazım, ayağını yorganına göre uzatıyor ;)
   
  ince999 ve iklil konyalilar bunu beğendi.


 13. ince999

  ince999 Her ne yaşarsan yaşa,sonunda keyfini çıkar

  Mesaj:
  1.294
  Alınan Beğeni:
  363
  Şehir:
  İzmir merkez
  Ne demişler ..... Şeytan detaylarda gizlidir!!!! Hobilerimizle hayatımıza renk katıp zevk alalım derken attığımız adımlara dikkat etmezsek harcadığımız paramız ile zevk umarken dertlerin içinde boğulabiliriz.
   
  iklil konyalilar bunu beğendi.


 14. fsirin

  fsirin Karavan Yönetim

  Mesaj:
  6.935
  Alınan Beğeni:
  389
  Şehir:
  ISTANBUL
  Norveç'e ilk olarak 2003 yılında gittik. O gezide otomobil kiralayıp hem Gamvik hem de Nordkapp'a gitmiştik. Nordkapp tüneline otomobil için 140 yolcu için de 46kron ödemişiz. Gezi yazımızdan kontrol ettim. Bugünün parasıyla toplam 80TL ödemiştik. Aracın otomobil olduğunu hatırlatayım. Asıl sürpriz Nordkapp girişinde iki kişi için 370NOK (160TL) almışlardı. Oraya kadar gelmişken girmek istiyorsunuz. Sonuçta hedef noktası. Tesis güzel, içinde müze ve sinevizyon gösterisi var. Bundan 8 yıl sonra 2011'de tekrar kısmet oldu ve bu sefer küçük kamperimiz Küheylan ile gittik. İlk gezide en beğendiğim yer Norveç'in kuzeyi olmuştu ve ikinci gezide sadece bu bölgeyi daha iyi gezdik. Nordkapp'a tekrar gitmeyi gerekli görmemiştim. Onun yerine Gamwik'de Slettness fenerinin yakınında gecelemiştik. Artık ne kadar gece olabildiyse artık. Bu arada Gamwik, Nordkapp'tan sadece 0.078° güneyde. Bakalım ileride üçüncü defa gitmeye olanak bulabilecekmiyiz. :smiley:
   
  milannbaross ve iklil konyalilar bunu beğendi.


 15. fsirin

  fsirin Karavan Yönetim

  Mesaj:
  6.935
  Alınan Beğeni:
  389
  Şehir:
  ISTANBUL
  Kuzey ışıkları da müthiş bir doğa olayı. Kuzey ışıklarını görebilmek için uzun gecelerin yaşandığı kış aylarında gitmek gerekli. Sadece kış ayında olmamız değil aynı zamanda da güneşin etkinliğinin arttığı zamana da denk getirmek gerekiyor. 2013 2024 yılları gibi 11 yıllık dönemlerde artıyor. Bu yılları merkez alan yaklaşık 3 yıllık bölge etkinliğin en yüksek olduğu dönem.
   
  drares, iklil konyalilar ve milannbaross bunu beğendi.


Forumdaki Benzer Konular

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş


Yükleniyor...