Otomatik viteste soğuk motor koruması mı var

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan srtmin Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 4
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 6,954

srtmin

Yeni Üye
Yer
İzmir
Web
www.minmarine.com
Eşimin 2004 otomatik jimny'si var, araç yeni çalışıp motor 70-80 derece sıcaklığa gelmeden 4. Vitese atmıyor, bu herkeste oluyor değil mi:smiley: mantığı nedir acaba?

Etiketler
Ynt: Otomatik Viteste Soğuk Motor Koruması Mı Var

bende öyle bir durum yok, motoru çalıştırıp 120ye kadar doğrudan çıkabiliyorum. 2009 model.

2008 den sonraki şanzıman 2004 lerden farklı
ama soğuk koruması olacağını hiç sanmıyorum. başka bir problem olsa gerek

Eşimin 2004 otomatik jimny'si var, araç yeni çalışıp motor 70-80 derece sıcaklığa gelmeden 4. Vitese atmıyor, bu herkeste oluyor değil mi:smiley: mantığı nedir acaba?

Bunu daha önce de duymuştum, soğuk motor koruması değil şanzımanla ilgili birşey. Büyük bir ihtimalle de normal bir durum. En kötü ihtimalle araç eskidikçe ayarı kayan bir sensör mesela 60 derecede 4. vitese geçirmeye izin vermeye başlayacağına bunu 80'e çıkarmış olabilir ama ortada çok büyük bir anormallik yok. [Jimny sahibi değilim hiç kullanmadım ama bunları biryerlerden hatırlıyorum durum bana yabancı gelmedi]

şanzıman arızaya geçip, belli birşeyden sonra normale dönüyor olabilir

yakın zamanda şanzıman yağı değiştiyseniz yanlış yağ koymuş olabilirler yada uzun zamandır değişmediyseniz, ondan kaynaklı olabilir

aklıma gelen ilk şey

freelander99' Alıntı:
yakın zamanda şanzıman yağı değiştiyseniz yanlış yağ koymuş olabilirler yada uzun zamandır değişmediyseniz, ondan kaynaklı olabilir

Bence uzun zamandır değiştirilmemiştir.
Bizim memlekette araç bakımı konusunda bir garip rekabet var.
Ucuzluk konusundaki "rekabet" sadece yetkili servislerin verdiği fiyatlardan daha ucuz fiyat vererek yapılmıyor.
Yapılması gereken bazı bakımları hasıraltı ederek te yapılıyor, ve bu konuda yanlış yapanlar bu "hasır altı etme" işini yapanlar değil çünkü onları biraz da müşterilerinin tavırları yönlendiriyor, araç kullanıcıları genelde hiçbirşeyden anlamadıkları için oluyor bunlar.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,464
Kayıtlı Üye Sayımız
172,117
Kaydolan Son Üyemiz
fmt35

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.