Panelvanda Kapıların Yalıtımı

  • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Doğrucu Davut Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 1
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 973
Mesajlar
2,133
Tepkime Puanı
2,852
Yer
Kuzey Ren / Almanya
.
Panelvan kapılarının suyu geçirmesi yüzünden yalıtımlarının farklı yapılması gerekiyor !

Aşağıdaki videonun;
2. dakikasında kapının içine giren suyun hangi deliklerden dışarıya akmasının üreticilerince planlandığı,
3. dakikasında suyun arka dış kapı kolundan nasıl içeriye girdiği gösterilmekte ve
5. dakikasında da öndeki açılabilen camlar ile diğer su giriş yerlerine dikkat çekilmekte.

Video: https://youtu.be/SwWyhTtSM5Q

Video ayni zamanda, 6. dakikadan sonra kapı yalıtımında klasik çalışma yapıldığında suyun biriktiği yerleri gösterip, sonuç olarak da sadece kapı kaplamalarının ve kullanılmayan camların yalıtımını önermekte. Ayrıca isteyenler için tüm kapının içten keçe ile kaplanmasının da fazladan bir olanak olduğu ilave ediliyor.

Danke Christian.. 🙂
 
Son düzenleme:

.
Konuya bir yaklaşım da benden.
Arka kapıların alt yarısı neredeyse bütün panelvanlarda yatağın altındaki depo bölümünde kalacağından bu kısımların kaplamalarının yalıtımına mutlaka gerek olmamalı. Üst bölümde açılmayan pencereleri ise yatarken ve dışarısının görülmek istenmediği zamanlarda takıp çıkarılabilen yalıtım malzemeleri veya kalın perdelerle kullanmak mümkün.
Öndeki sürücü bölümünün kapılarına ise hiç birşey yapmazdım. Gerektiğinde ön cam ile pencereleri hatta geceleri de tüm sürücü alanını kalın bir perde ile ayırmak fazlasıyla yeterli olmakta.
Bence sürgülü kapıda da sadece alt yarımındaki kaplamayı üstten yalıtmak yeterli. Bunun için ince bir izolasyon şiltesini suni keçe ile kaplayarak yapıştırmak görüntü olarak da uygun bir çözüm sunmalı.

Yalıtım yaparken abartmanın gereği yok.
Çünkü yalıtımı olmadığı halde uygun ısıtıcılı karavanlarda -10 dereceye kadar bile yaşamak mümkün. Yazları da zaten zaman çoğunlukla dışarıda geçiyor.
 
Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.


GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,360
Mesajlar
1,517,001
Kayıtlı Üye Sayımız
172,014
Kaydolan Son Üyemiz
yusufçınar

SON KONULARGeri
Üst