Pikap Için Karavan Modelli Enerji Kaynağı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan cazzcazzy Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 3
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 1,870

cazzcazzy

Doga, Kamp, Gezi, Fotograf, Navara
Yer
Kayseri
Herkese Merhabalar,

Sorum Pikap ile ilgili olmasına rağmen, bu sorunun cevabının bu başlıkta bulabileceğimi düşündüğüm için yazdım.Hayalim birgün çekme bir ithal karavan olsada şuan için gezilerimizi ailecek pikap ile yapıyoruz. Planımda aracım ile uzun süreli Yurt dışı gezileri var. Aracımın (Nissan navara ) kullanmak için aşağıdakine linkte görselleri olan modele benzer bir uygulama ile pikapın arkasını ufak bir yaşam alanına çevirmek istiyorum.Özellikle koyacağım ufak bir su deposu, bu depodaki suyu aktarabilecek ufak bir motor(maksat basınç ve debi değil sadece ihtiyaç dahilinde depodan suyu konulacak ufak bir musluk ağzına getirmesi), yine ufak bir buzdolabı ve bunları çalıştıracak enerji kaynağına ihtiyacım var.

LATEST PROJECT - Truck Drawers/Sleeping Platform - Expedition Portal

Bu döngüyü arka alana koyacağım bir akü ile sağlayabilir miyim ?

Bu akü ile aracın çalıştığı süre zarfında motordan alacağı enerji ile hem üniteyi besleyecek hemde koyacağım aküyü doldurarak araç durduğunda sistemdeki dolap ve motoru çalışması mümkün müdür ?

Böyle bir yapının aracın elektrik aksamına veya güvenlik bakımından herhangi bir risk teşkil eder mi ?

Karavanlardaki mantık ile kamp alanlarında yukarda belirttiğim düzeneği dış enerji kaynağına bağlayabileceğim bir ünite veya ekipman düzeneği oluşturulabilir miyim ?

Etiketler

Evet bunların hepsini yapabilirsiniz. Sistem akü içereceğinden yeni bir akü konması ile ilgili kaza anında kısa devre yapma veya akü içerisindeki sıvının dökülmesi saçılması gibi riskler taşır ama bunlar çok ekstrem durumlardadır.

Yeni koyacağınız aküyü motor kısmında yer varsa buraya koyup kalın bakır kablolarla mevcut akünüze paralel bağlayıp araya da bir şalter koyabilirsiniz.
Burda şalter kapalı devre açık konumdayken iki akü bağlı olur ve beraber dolup boşalır. Şalteri açıp devreyi kapattığınızda sadece kullanım aküsünü harcarsınız. Böylelikle araç akünüz hiçbir zaman için bitmez.

Herkese Merhabalar,

Sorum Pikap ile ilgili olmasına rağmen, bu sorunun cevabının bu başlıkta bulabileceğimi düşündüğüm için yazdım.Hayalim birgün çekme bir ithal karavan olsada şuan için gezilerimizi ailecek pikap ile yapıyoruz. Planımda aracım ile uzun süreli Yurt dışı gezileri var. Aracımın (Nissan navara ) kullanmak için aşağıdakine linkte görselleri olan modele benzer bir uygulama ile pikapın arkasını ufak bir yaşam alanına çevirmek istiyorum.Özellikle koyacağım ufak bir su deposu, bu depodaki suyu aktarabilecek ufak bir motor(maksat basınç ve debi değil sadece ihtiyaç dahilinde depodan suyu konulacak ufak bir musluk ağzına getirmesi), yine ufak bir buzdolabı ve bunları çalıştıracak enerji kaynağına ihtiyacım var.

LATEST PROJECT - Truck Drawers/Sleeping Platform - Expedition Portal

Bu döngüyü arka alana koyacağım bir akü ile sağlayabilir miyim ?

Bu akü ile aracın çalıştığı süre zarfında motordan alacağı enerji ile hem üniteyi besleyecek hemde koyacağım aküyü doldurarak araç durduğunda sistemdeki dolap ve motoru çalışması mümkün müdür ?

Böyle bir yapının aracın elektrik aksamına veya güvenlik bakımından herhangi bir risk teşkil eder mi ?

Karavanlardaki mantık ile kamp alanlarında yukarda belirttiğim düzeneği dış enerji kaynağına bağlayabileceğim bir ünite veya ekipman düzeneği oluşturulabilir miyim ?

burda kendi yaptığım navara nın linki var belki ilham verir.
Nissan Navara 4x4 Camper
bu arada düzeni bozdum baştan daha teferruatlı ve kapalı sisteme geçiyorum

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,464
Kayıtlı Üye Sayımız
172,117
Kaydolan Son Üyemiz
fmt35

SON KONULAR

Geri