Pino Karavan : İzolasyon Şekli İçin Yorumlarınız

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan trek71 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 53
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 33,670
Ynt: Pino Karavan : İzolasyon Şekli İçin Yorumlarınız

Levent beyin "iç mekanın sadece ısıtılmayacağı aynı zamanda havalandırmanında çok önemli olduğunu" söylediği cümlesine dönersek...
Behçet beyin %35 lik nem oranı açıkçası bana dikkati çekecek kadar az geldi. Ölçümün higrometre ile kapı, pencere hatta duvarlardan uzakta ve orta yükseklikte bir yerde yapılması bir yana, daha evvel karavanın havalandırılmamış ve normal yaşam periyodu içersinde yapılması daha gerçekçi sonuç verir diye düşünüyorum.
Tabi Behçet bey bu noktada bizi bilgilendirir umarım. Soğuk havaların sıcaklara göre depolayabildikleri nem miktarının düşük oluşu, yeni havalandırılmış karavanlarda daha sonra ısıtılsalarda, içinde havalandırmadan uzun yaşanan periyodlara göre daha yanıltıcı olmalı.

Diğer bir nokta da, içte terleyen yüzeylerin, ortamın ısısından daha düşük olabileceği. Banyodaki duş sonrası ayna misali. Bu durumlar için, üstü kapalı gözenekli bir izolasyon maddesi ile kapanan dijital termometre sensörlerinin bu yüzlere teması ile yapılan ölçümlerin daha sıhhatli olacağı unutulmamalı.

Levent beyin tesbitine tekrar dönersek, havalandırma özellikle çekme karavanlarda çok önemli. Yukarıdaki yetersiz izalosyon şeklindeki tesbitlerin, elimizde olan kuvvetli ısıtıcılar yüzünden o kadar büyük dezavantaj olduğunu pek sanmıyorum. Zaten yapılacak birşey de yok bu noktada. Ama havalandırma asla ihmal edilecek birşey değil ve bütün karavan açıklıkları kullanılarak gerekli olduğu sıklık ve zaman aralığında yapılmalı. Hatta ısıtıcının kapasitesi yeterli ise ne cins karavan olursa olsun tozlar el verdiğince ve yollar hariç, pencereler sıklıkla havalandırma çentiğinde bırakılmalı. Çok soğuk havalar için belki 1/2 cm. açıklık olarak sadece heki düşünülebilir.

Etiketler

Mesut bey,

EvliyaCelebi2' Alıntı:
Levent beyin tesbitine tekrar dönersek, havalandırma özellikle çekme karavanlarda çok önemli. Yukarıdaki yetersiz izalosyon şeklindeki tesbitlerin, elimizde olan kuvvetli ısıtıcılar yüzünden o kadar büyük dezavantaj olduğunu pek sanmıyorum. Zaten yapılacak birşey de yok bu noktada. Ama havalandırma asla ihmal edilecek birşey değil ve bütün karavan açıklıkları kullanılarak gerekli olduğu sıklık ve zaman aralığında yapılmalı. Hatta ısıtıcı el veriyorsa ne cins karavan olursa olsun tozlar el verdiğince ve yollar hariç, pencereler sıklıkla havalandırma çentiğinde bırakılmalı. Çok soğuk havalar için belki 1/2 cm. açıklık olarak sadece heki düşünülebilir.

4.25X2 enX2 h = 17 m3 gibi bir hacim tartışılan alan.
Bu karavanda 8 yıldır kullandığım D2 ısıtıcı abant karında ve soguğunda ne kadar verimli olabilirki,kaldıki kondensasyon sizden http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=62560.0 öğrendiğimiz bir başka konu.

Isıtıcılar ahtapot kanallarla tüm mekanı homojen ısıtamıyorsa, kapı altı havalandırmaya ilave mutfak üstü,oturma gurubu
üstü ve banyo tuvalet üstü karavan hecki ( çift cidarlı olduklarından kapalıykende havalandırma sağlamaları) kullanılmamışsa.
Banyo kapısının altında yeterli boşluk yada hava kanalı bırakılmamışsa bu karavanda kondensasyon kaçınılmaz.

Levent bey, benimki birazda Behçet beye manevi destek. Tabi yazdıklarınızla durum dramikleşiyor kabul etmek lazım. Fakat sonuçta yapılacak çok birşey de yok.
Belki pratikte Behçet bey pek sıkıntı çekmiyordur ?

Benim gibi popo kadar olan karavan görünüşlü kamperi ile bir yaz karavancısı için senede birkaç kere kullandığım D2, canavar gibi. Ama gerçek tecrübe sizde. :smiley:

Destek için teşekkür; maneviyatı sağlam tutmaya ihtiyacımız var.

Diyorsunuz ki "punch biyopsi yapalım" :smiley: Daha o noktaya gelmedim ama ileri görüntüleme teknikleri kullanılabilir; cep telefonlarına takılan uygun fiyatlı termal kamera ile kesin bilgi elde edebiliriz.bunu yapmaya çalışacağım.

Bazen fizik kuralları insan içgüdülerine tezat şekilde işleyebiliyor. O yüzden emin olamıyorum ama izolasyonu hiç yapılmamış bir karavan teslim edecek kadar pervasız olabileceklerini düşünmek istemiyorum doğrusu.

D2 normal şartlarda karavan için yeterli oluyor. Abant soğuğunda dahi üşümedik. D2 max. 2.2KW enerji eşleniği ile çalışıyor. Geçen sene aynı dönemde yaptığımız kampta Pino'nun daha eski model bir karavanında 1000 Watt'lık elektrikli ısıtıcı ile gayet rahat oturmuştuk. Gerçi bu sene hava çok daha soğuk ama böyle bir şey yaşamadık. Hatta bizimle birlikte kalan 2 eski yapım Pino, 1 Erba ve Can karavanın hiçbirinde bunu gözlemlemedim.

Hava 0 derece civarında iken çok sorun yok ama -5'ten aşağı inerse problem. Hurç dolapların içindeki battaniye vs. Bildiğin ıslak çıktı.

D2 çalışıyorken havanın nemini alıyor. Ben nem oranının %20'e kadar düştüğünü gördüm.

Bir de sigara içtigimiz için genelde tavan havalandırmasını açık tutuyoruz. Yani resimler bizim sıradan günlük kullanım şartları sırasında çekildi.

Yapacak çok şey yok. Zaten kaç kişi bu derecelerde kamp yapıyor ki? Yılda 2-3 kez bu ağır hava şartlarında yaptığımız kamplarda sanırım kaloriferi kökleyip gene de keyfimize bakabiliriz :smiley:

%20 nem fark edilecek kadar azdır. Sakın D2 yerine elektrikli ısıtıcı çalışırken ölçmüş olmayasınız ? Bu karavan kullanış ve hacımları için ender bir veri. Belki soğuklarda havalandırma akabinde kısa bir süre için düşünülebilir.
Higrometreniz saç bazlı ise en geç 2 ayda bir 10 dakika ıslak havluya sarıp %100 değerine ayarlanmalı.

Evet, nem bu kadar düşük olduğunda boğaz kuruluğu, kuru öksürük vs. Yapıyor. Ama çok denedim, D2 çalışınca nem düşüyor. Higrometre kalibrasyonunun bozuk olduğunu kabul etsek bile bu fenomeni tekrar tekrar gozlemledim.

Tabii sigara içilen ortamda yarım saatte bir pencereyi aralayıp havalandırma yapıyoruz ama bu düzenli/regüle edilmiş havalandırma anlamına gelmiyor.

ilaç kutularının içinde küçük nem hapsedici tabletler bulunur. Yabancı sitelerde de uzun kış sürecinde nemi absorbe etmek için evyeye buna benzer bir madde koyduklarını okudum. Acaba işe yarar mı dersiniz?

Sorunuzu daha evvel bir başlıkta konuşmuştuk. Bu cins higroskopik maddeler satıcısına faydalı sınıfında. İçinde siz olduğunuz ve havalandırmak da gerektiğinden, nemi absolut yok etmeniz mümkün değil. Üstelik gerekli miktar ve doygunluk sorunu da var. Dış ortam neredeyse her zaman (yağış ve sis hariç) karavanın içinden daha kuru.
Bu yüzden, havalandırmak en kolayı ve havadan da ucuz. :D

Gezenbilir hayatımda bambaşka ufuklar açtı; iyi ki varsınız :smiley:

Bu olay bende çadırda havasız kaldıgında içine damlatma yapıyor olayını andırdı bende
acaba içerisi yeteri hava almadıgı için olmuş olabilirmi?

trek71' Alıntı:
Evet, nem bu kadar düşük olduğunda boğaz kuruluğu, kuru öksürük vs. Yapıyor. Ama çok denedim, D2 çalışınca nem düşüyor. Higrometre kalibrasyonunun bozuk olduğunu kabul etsek bile bu fenomeni tekrar tekrar gozlemledim.

D2 ve benzer tüm ısıtıcıların üfleyerek alan ısıttığını düşünürsek havadaki su zerrecikleri kuruyor,kuruyamayanlar daha
soğuk kenar köşe alanlara ilhak ediyorlar :D
Suhuletin tüm kabinde 20 ve civarı olması yanılsama olabilir diye düşünüyorum. Ayrıca sağlıklıda değil zaten yazmışsınız.

Abant ve benzer ekstrem kamplar mutlaka denenmesi gereken farklı bir heyecan ve bakış açısıda kazandırıyor.

Karavanda kışın araç içindeki nemi düşüren aslında ısıtmak değil, araçtaki kötü izolasyonlu yerlerle, içerideki hava sıcaklığın farkı. Havayı ısıttığınızda, havanın içindeki nem, soğuk yüzeylerde yoğunlaşıyor ve havadaki nem oranı düşüyor. Buna karşın soğuk olan bölgelerde (izolesiz camlar vs) ıslanıyor.

You tube da seyrettim, Almanya da kışın karavan kampınglerde kalanlar camları ölçüsünde kestikleri köpükleri (strafor) camlarına otutturup geceleri öyle yatıyorlar. Karavanda geceleri yatarken soğuğu engellemek için iyi bir fikir olabilirmi ?

Ahmet Kırtağ' Alıntı:
You tube da seyrettim, Almanya da kışın karavan kampınglerde kalanlar camları ölçüsünde kestikleri köpükleri (strafor) camlarına otutturup geceleri öyle yatıyorlar. Karavanda geceleri yatarken soğuğu engellemek için iyi bir fikir olabilirmi ?
Çok büyük faydası olur ama araçta o straforları nereye koyacağız? Her molada camlara yerleştirmek gerekir. Bir yere gidip orada kalınacaksa pratik olabilir. Ya da boş ve büyük bir bagaj lazım.

İçerinin ısıtılması ile kapalı alanın bazı bölümlerinde ıslanma ( su damlacıkları vb. oluşması) olayında en büyük etken içerinin ani olarak ısıtılması sanırım. Köy evimizde çokça yaşamaktayım ancak önce devamlı yaşadığımız evden bahsedeceğim. Yaklaşık 25 yıl kadar kömür kazanlı apartmanda kaloriferler kışın daha çok akşam 17.00 ile sabah 08.00 arasında full yakılırdı. Bunda hava kirliliği oluşmasına engel olmak için yetkili idarelerin kısıtlamaları da etkendi. Evimizin doğramaları aliminyum ve bu doğramalar sanki ağlardı ve alta betona sızan sular sebebiyle duvarın boyasını bir kaç yılda yenilemek zorunda kalırdık. Apartman iki yıl önce doğal gaza geçti ve kışın kaloriferleri gündüz dahil yanar oldu. 25 yıl su damlayan pencere doğramalarında iki yıldır hiç damlama kalmadı. Dün akşam baktım gene doğramalar soğuk ama kupkuruydu.

Geçeyim köy evimize. Tek kat küçük tam korunaklı bir ev. Tamamı taş duvar, üst beton. Kışın hafta sonu gidiliyor. Ev ilk girişte buzhane. Şömine ile birlikte kalorifer devreye girince yaklaşık 5 saatte ev normal hale geliyor. Ancak aliminyum pencerelerden su neredeyse damlama yapmakta. Evin içinde bazı taşlara el sürün eliniz ıslanır ( bu taşlar, mermer ocağı çıkışlı sert, cam gibi yüzeye sahip taşlar.). Ama iki gün evde yaşayalım bu sıkıntılar yok oluyor. Ancak evin giriş kapısı önünde bulunan demir doğramadan camlı bir bölme var oranın her tarafından su iniyor aşağıya. Evden gelen sıcak hava bu bölmenin tavanındaki soğuk hava ile buz gibi olmuş saça değdikçe damla damla su iniyor yere...

Özet olarak tecrübe ile edindiğim bilgiler, bir yaşam alanı devamlı ısıtılamıyorsa orada nemlenmeyi, ıslanmayı önlemek mümkün değil. Ancak o alanın tecriti iyiyse alanın içi ( dolayısıyla duvarlar) ısıtıldıktan sonra ıslanma yok olmaya başlıyor ancak tecrit olmayan bölüm ( köydeki ön bölmenin saç tavanı) ısıtılsada su üretmeye devam ediyor.

Bu gidişle termodinamikte sanal da olsa karavancılar için "Master degree" alırsak hiç şaşmam. :D

Terleme açısından karavandaki nem bizler için, sıcaklıktan daha önemli bir faktör. Diyelim ısıtıcınızı 24°C den gece 1 den sonra 18°C ye düşürmeye ayarladınız. Sabah kalktığınızda aracın içini buğulanmış bulma ihtimaliniz çok yüksek. Yani terleme için iç ve dış ısı farkının gerekliliğini bildiğimizden bu fenomen ilk bakışda çelişkili gibi gözüküyor. Şaşırmamak elde değil, çünkü sabaha doğru bu fark daha da azaldığı halde nedense akşam görülmeyen buğulanmayla karşı karşıyayız !
Bu olayda, (pencerelerin kapalı,içerdeki nemin ve dış ısının ayni kaldığını varsayarsak), havanın değişik sıcaklıklarda değişik bağıl nem yüzdesine sahip olması yatıyor. Örnek olarak: %100 nemde yani mutlak doygunluk durumunda, 30°C de 1m3 de ~30gr su varken bu 0°C de ~5 gr. a düşdüğü biliniyor. Bu ekstrem örnek için kısaca 6 misli daha az su demek. Tabi bu durumda geri kalan su karavanın iç ve dışındaki ısı farkı azalsa bile kondense olmak zorunda ! Bu durumda kontrolümüzde olan tek şey, havalandırma yolu ile nemi düşürmek. Isıtıcının yüksek derecede devamında ısıyı daha fazla artıramıyacağımız düşünülür ve bizim yüzümüzden artan nem havalandırılarak düşürülemezse yine kondensasyona uğrama durumunda. Yani sonuçta yine havalandırmak gerekli.
Böylelikle Behçet beyin karavanın da ısıyı yükseltmesi ile bağıl nemin düşmesi açıklanabilir. Higrometre de zaten m3 deki su miktarını değil bağıl nemi ölçüyor. (Mutlak nem, havanın m3 deki su miktarı için zaten başka yöntemler var !) Sıcakta soğuğa göre havanın kaldırabildiği su miktarı artıkca, gittikçe ısınan karavan havası toplamda ayni su miktarına sahip olsa da higrometrenin gösterdiği değeri ve sigaraya bağlı değilse ;) Behçet beyin öksürüğünü açıklamalı.

Ferhat beyin yazdığı fenomen de m3 itibariyle su miktarını azaltsa da işin püf noktası ağırlıklı olarak, yukarıda yazdıklarım bence.

Ben kamperimi kış uykusuna yatırırken bile pencerelerinden en az birini havalandırma çentiğinde bırakıyorum. Gerçi 3 yaşında ama hala bakir kokusundan birşey kaybetmedi köftehor !

Karavanlarımızı üzmeyip, ağlamalarını istemiyorsak 3 şey yapmak zorundayız.
A) Havalandırmak
B) Havalandırmak
C) Havalandırmak...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Geri