DOĞA SPORLARI OFF-ROAD KARAVAN DÜNYASI İKİ TEKER NAVİGASYON VE HABERLEŞME FOTOĞRAFÇILIK GEZGİNİN DÜNYASI GENEL KONULAR YARDIM İLETİŞİM

Pratik Hava Tahminleri

'KAMPÇILIK' forumunda tanersarp tarafından 19 Aralık 2018 tarihinde açılan konu 441 kişi tarafından okunmuş, 7 cevap yazılmıştır

1. tanersarp

tanersarp S R P A

Alınan Beğeni:
    42
    Merhaba;
    Siz değerli forum üyeleriyle hava tahminleri ile ilgili pratik bilgiler paylaşacağım.Umarım faydalı olur.

· Güneş ufukta bulut şeritleri arasında batarsa; hava bozacak veya gece yağmurlu olacak denebilir.
    · Şafak vakti tepelerin cevresini saran bulutlar; aşağı süzülürsa yağmur, yükselir ve dağılırsa hava açacak denir.
    · Gün doğuşu ve batışında ufuk ateş kırmızısı olursa; atmosferde su buharı fazla, yakında yağmur yağabilir.
    · Gökyüzü parçalı bulutlu iken ay veya güneş çevresinde hareler 24 saatte yağmur getirir.
    · Koyu, kasvetli mavi gökyüzü rüzgar; yeşilimsi gökyüzü ve deniz ise yağmur getirir.
    · Bulutsuz bir gecede yıldızların donuk veya sönük görünmesi,fırtına ve yağmur geleceğini gösterir.
    · Yıldızların normalden parlak görünmesi havanın değişeceğine işarettir.
    · Yazın rüzgar doğudan eserken yıldızların her zamankinden büyük görünmeleri yağmura işarettir.
    · Yıldızların göz kamaştırır parlaklıkta olmaları yazın güzel havaya, kışın ayaza işarettir.
    · Yıldız kaymalarının çok görünmesi rüzgar geliyor demektir.
    · Geceleyin sis olması, çiğ yağması havanın güzel olacağına işaret eder.
    Geceleri martıların bağrışmaları, akşamüstü kargaların alçaktan uçmaları havanın bozacağını gösterir.

kartalveat bunu beğendi.
    Etiketler:

2. EvliyaCelebi2

EvliyaCelebi2 Zirve

Alınan Beğeni:
    1.875
    .

Yazdıklarınız ampirik kökenli mi, yoksa gerekçelerini de yazabileceğiniz kuramsal bilgiler mi ?

Son düzenleme: 19 Aralık 2018

3. tanersarp

tanersarp S R P A

Alınan Beğeni:
    42
    Bilgiler ISO 9001 Kalite yönetim sistemi standartlarına uymayabilir. o yüzden kesinlik veremiyorum. Romatizmalı bir yakınınızı yanınızda götürmeniz size daha fazla yardımcı olacaktır :smiley:

kartalveat bunu beğendi.

4. EvliyaCelebi2

EvliyaCelebi2 Zirve

Alınan Beğeni:
    1.875
    .

Kinayeli cevabınız nedense beni yanlış anladığınızı gösteriyor..
    Müsaadenizle önce ben de ayni açıdan cevaplayayım..:yum:

Romatizmalı yakınımın yollarda bana mani olması bir yana, yanıma 360 senedir kullanılan barometreyi almayı tercih ederdim.
    Sanırım hem daha güvenilir ve hem de daha akıllıca olurdu..:p

Taner bey, yüz yüze olmayan muhabbetler herzaman başımızın derdi. Ben sadece açıklamalarının ilginç olacağı düşüncesiyle sormuştum.
    Ard niyet benim düşüncem değildi. :smiley:

.

Son düzenleme: 19 Aralık 2018
    tanersarp ve janberkaydemir bunu beğendi.

5. tanersarp

tanersarp S R P A

Alınan Beğeni:
    42
    yanlış anlaşılmışım sanırım. bende espriyle yaklaştım. ancak benim burada paylaşmak istediğim şeyler genelde yanımızda işimize yarayacak bir materyal yoksa sorunlarla nasıl başa çıkarız yönünde. o tür mesajları daha dikkatli okuyorum. Buradaki amacımda buydu.sizde bilirsinizki araçsız 50/70 litre çantayla yol gidenler çoğu şeyi yanlarına alamıyor yada aklına getiremiyor. Tabiki Barometre var,gps sinyalli güncel hava durumu cihazları var :smiley: sizi incittiysem kusura bakmayın. iyi kamplar dilerim

EvliyaCelebi2 bunu beğendi.

6. EvliyaCelebi2

EvliyaCelebi2 Zirve

Alınan Beğeni:
    1.875
    .

Doğru ayni şey benim için de geçerli olmalı.
    İnsan nedense kendini dünyanın merkezi sanmaya yatkın...:yum:

tanersarp bunu beğendi.

7. VehbiDerolur

VehbiDerolur Yeni Üye

Alınan Beğeni:
    2
    Çağrı İşareti:
    TA1AVH
    Aklımızın bir köşesinde dursun, çaresiz ve ekipmansız kalındığında işe yarayabilir Paylaşım için teşekkürler.

tanersarp bunu beğendi.

8. sener.eren

sener.eren Yenilgi yenilgi büyüyen bir zafer vardır.

Alınan Beğeni:
    10
    İzninizle ben de forumda kirlilik olmaması namına yeni başlık açmaktansa bildiklerimi etkili burada paylaşmak istedim.

Neredeyse beni hiç yanıltmayan bir yöntemim var:
    Öncelikle rüzgarın estiği yönü tespit ediyoruz. Sonrasında rüzgara arkamızı dönüyoruz ve karşıya, gökyüzüne bakıyoruz. Eğer bulutlar sol yanınızdan sağ yanınıza doğru akıyorsa hava şu ankinden daha kötüye gidecek demektir. Eğer bulutlar sağ yanınızdan sol yanınıza doğru akıyorsa hava şimdikinden daha iyi olacak demektir. Güney yarım kürede ise bunun tam tersi geçerli.

Bununla beraber denizlerin durumu için halk(fırtına) takvimine bakmanızı da şiddetle salık veririm.

VehbiDerolur, tanersarp ve ilker 72 bunu beğendi.

Forumdaki Benzer Konular

Yükleniyor...