Pratik Kamp ve Karavan Yemekleri

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan orsaalabanda Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 77
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 55,462

Etiketler
Ynt: Pratik Kamp ve Karavan Yemekleri

yanınızda alüminyum folyo taşıyın, elinizdeki ne malzeme varsa folyoya sarıp kamp ateşinin yanına koyun pratik ve bulaşık çıkarmayan bir yöntem,
bir tarif de vereyim,
tavuk butu+domates+biberi folyoya sarıp ateşin yanına koyun yarım saat sonra hazır yemek

Levent abi, bu ince folyolar ateşte yanıyordu bildiğim kadarıyla. Daha kalın olan aluminyum tabaklar belki daha kullanışlı olabilir ama çözeltiye iyon karışımı gibi sağlığımızı tehdit eden konularda uzman olan arkadaşların bizleri aydınlatmasında fayda görüyorum.

orsaalabanda' Alıntı:
Levent abi, bu ince folyolar ateşte yanıyordu bildiğim kadarıyla. Daha kalın olan aluminyum tabaklar belki daha kullanışlı olabilir ama çözeltiye iyon karışımı gibi sağlığımızı tehdit eden konularda uzman olan arkadaşların bizleri aydınlatmasında fayda görüyorum.

direk ateşin içine koymadan, ateşin yanına ısıyı alacak ama yanmayacak ölçüde bırakıyorsun, sağlık için tehlikelimi bilmiyorum ama çok pratik oluyor,

ikinci tarif;
sucuk+kaşar+domates ;D

Hiç bir şeY bilmiyorsanız en pratiği sucuk tabi ki .
Diyelimki kalabalıksınız ve malzeme az ,yolda giderken topladığınız 2 kg domates kabuğunu soyup küçük parçalar halinde doğrayın içine istediğiniz kadar sucuk(yoksa yan komşudan) ,varsa biraz da biber(yoksa komşudan da olur) ,suyuna bana bana yersiniz. Baharatı arttırmanızı tavsiye ederim.Daha pratiği ve daha güzeli yok.Diyelim ki makarnanız var,yada komşuda var,atın içine onu da ohh.Eğer sarımsaklı yoğurt ta (komşuda) varsa üstüne dökün.Yanınızda yoksa komşudan alacağınız patatesi doğrayın yine komşudan(Cem olması daha makbul-kaliteli kullanıyor)alacağınız yağda kızartın.Sonra herkesin yürüyüşe çıktığı zamandan yiyebildiğiniz kadar hızlı yiyebilirsiniz.
Bunların hepsini yapabilmeniz için kesinlikle derince bir kabınız olsun o kadar yüzsüz olduğunuzu anlamamaları için ,her şeyi farklı komşulardan isteyin ve kenara not edin hangisinde iyi malzeme varsa bir daha ki sefere yine ondan istersiniz.
Eğer bunları pişirme işlemini onlara yaptırabilirseniz isminizi bana verin bir daha ki kampı beraber yaparız.

[attachment=1]

Sabah kahvaltısı için yada öğlen,akşam nezaman olduğu farketmez afiyet olsun.
Levent

Resim 1075

Alüminyum folyo içinde mantar da çok güzel oluyor. Tuzlanmış mantarları tel ızgara arasında alüminyum folyo ile iyice kapatıyorsunuz. Direk ateşe değil biraz köz kısmına koyuyorsunuz. Mantarlar baş aşağı olmamalı ki suyu akmasın. Pişen mantarın önce suyunu içip, o muhteşem lezzet boğazından akarken et kebap lezetindeki mantarı bir çırpıda yutuyorsun. Dileğe göre kaşar da konabilir ama folyoya falan yapışıyor. Yemesi zor oluyor.

Kazdağlarında yaptığım mantar kebap resimleri ekte.

KAZDAL3

KAZDAL2

Pratik tariflerden biri daha;
Çubuk makarnayı normal şekilde hazırlıyorsun. Sos için, hızlı hazırlanan bir poşet mantar çorbası alıyorsun. Poşeti bir fincanın içine döküyorsun. Üzerine fincanın 1/3 ü kadar kaynak su döküyorsun. Bulamaç haline gelecek şekilde 1 dakika iyice çırpıyorsun. Hazırlanan sosu tabaktaki makarnanın üzerine döküp servis yapıyorsun. Afiyet olsun. Bir poşetten 2 porsiyonluk sos çıkıyor. Dometes veya tavuk suyu çorbası da fena olmuyor. Dileyen ton balığı da ilave edebilir. Ya da sadece ton balığıyla da servis yapabilir.

mayıstosböce' Alıntı:
Hiç bir şeY bilmiyorsanız en pratiği sucuk tabi ki .
Diyelimki kalabalıksınız ve malzeme az ,yolda giderken topladığınız 2 kg domates kabuğunu soyup küçük parçalar halinde doğrayın içine istediğiniz kadar sucuk(yoksa yan komşudan) ,varsa biraz da biber(yoksa komşudan da olur) ,suyuna bana bana yersiniz. Baharatı arttırmanızı tavsiye ederim.Daha pratiği ve daha güzeli yok.Diyelim ki makarnanız var,yada komşuda var,atın içine onu da ohh.Eğer sarımsaklı yoğurt ta (komşuda) varsa üstüne dökün.Yanınızda yoksa komşudan alacağınız patatesi doğrayın yine komşudan(Cem olması daha makbul-kaliteli kullanıyor)alacağınız yağda kızartın.Sonra herkesin yürüyüşe çıktığı zamandan yiyebildiğiniz kadar hızlı yiyebilirsiniz.
Bunların hepsini yapabilmeniz için kesinlikle derince bir kabınız olsun o kadar yüzsüz olduğunuzu anlamamaları için ,her şeyi farklı komşulardan isteyin ve kenara not edin hangisinde iyi malzeme varsa bir daha ki sefere yine ondan istersiniz.
Eğer bunları pişirme işlemini onlara yaptırabilirseniz isminizi bana verin bir daha ki kampı beraber yaparız.

Eyvah! Bizim karavanda pişenlerin tarifini veremeyeceğim bu durumda. Yoksa yalnızca tabak ve çatal taşıyacak (plastik bardak taşımana gerek yok Bülent, bizde bolca var) Neyse ben tarifleri sonra sözlü olarak iletirim sizlere. :D

Burada yemek yarışları çetin geçeceğe benziyor.
Şimdi herkes arşiv resimlerini çoktan karıştırmaya başlamıştır bile :smiley:

Ben aldigim tavuk, somon baligi gibi etleri kucuk kusbasi haline getirip tavada dogranmis biber, domates ve baharatla cevirerek yapiyorum cogunlukla. Yazin cok iyi oluyor. Tavanizin kapagi olmali yalniz.
Bunun disinda bu makarna ve corba sosu davasini ben de cok yaptim bu yaz.

[attachment=1]

Marketten alacağınız haşlanmış fasulye veya diğer bakliyat konserve açılıp damak zevkine göre ilave edilecek yağ,salça,tuz ve tercihen baharat birazda ilave edilecek
su ile kamp ateşinizin kenarında yerini alır. Sohbetiniz bitmeden akşam yemeğiniz hazır.Afiyet olsun.
Levent

Resim 1064

1722591284373416.jpg

http://www.kitaptutkunu.com/mangal-rehberi-p-172259.html

Mangal güzeldir... Ateş yavaş yavaş kor haline gelirken başında oturup demlenmek de... Hatta et, balık, tavuk, mantar artık her neyse... Biri pişirip önüme getirirse o hepsinden güzeldir. :D Ama pişirmek zorunda olduğunuzda üzerinize sinen o koku yok mu?... Karavanda iseniz, duş alma imkanınız yoksa bir de o kokuyla yatmak zorunda kalırsınız ki çekilir çile değil bence.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,091
Kaydolan Son Üyemiz
Engin Koygun

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR