Tampon

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan mmtunlu Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 19
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,850

mmtunlu

Ana Kamp
Yer
Adana
Herkese merhaba. İnternette bulamadigim Camel Trophy de kullanilan bullbar dan ariyorum fakat hicbir yerde denk gelemedim. Bilgisi olan var midir aramizda acaba ? Simdiden tesekkur ederim ..

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Etiketler
satanlar var ancak yapımı zor değil satış fiyatının yarısına mahalle içindeki bir demirci elindeki bütün işi bırakır yapar diye düşünüyorum ya da yapmak istediğiniz tamponu bir kağıda anlaşılır biçimde çizin boru satan yerden boruyu alın kendiniz kesin sonra götürüp bir egzozcuda büktürün sonrada götürün bir demircide kaynak yaptırın bunları yaparken defenderle gitmeyin elinizde parcayla yaya olarak gidin maliyet

borunun boyu 30 tl

kaynak birleştirme için alacakları para taş çatlasa 50 tl

boruyu bükmek için vereceğiniz para 50 tl toplamda

130 tl ye halledersiniz yeme içme yol parası toplam 200 tl yi geçmez

ancak camel tampon olarak ararsanız 450 -550 Tl arası fiyat vereceklerdir size

araçla sanayide dolaşıp yaptırırsanız 300- 400 arasına maledeceksinizdir bir cumartesinizi ayırın demiri demirciden kaynağı kaynakçıda bükme işlemini de egzozcuda halledin 200 Tl den fazla paranız gitmez...

Cevabiniz icin tesekkur ederim .. olculerini aradim bulamadim internette, elimde bir numune olsa cok iyi olurdu dediginiz hemen yapilabilirdi. En iyisi bir numune bulmak olacak ..

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

numuneye gerek yok aracın baçına gidin alın elinize bir ğıt kalem nasıl bisey yapmak istiyorsanız çizin ölçülendirin illa yok ben çok takıntılıyım hatasız olsun diyorsanızda yapacağınız büyüklükte bir kartondan 2 boyutlu şablon çıkarın sonra o şablona göre de borudan üretebilirsiniz

kartondan sablon cıkarırken keserek yapacağınız için istediğiniz şekilde yapabilirsiniz ondan sonra da web den tamponları ve bağlantı şekillerini inceleyin ona görede yaptığınız tamponu sabitleyin...

daha açıklayıcı olması için suan bir araç topluyorum...
20160716 160742

aracın yapmaya çalıştığım tamponu şuan bu şekilde....

benim yapmak istediğim tampon ise
IMG 2754770258487

bu fotoğrafta yarısı gözken tampon

öncelikle benim araçtaki tamponun şase bağlantısını 5 cm kadar yukarıya almam gerekecek ; bunu da sactan hazırlayacağım bir deve boynu ile yapacağım

sonrasında tamponun ortasına bir vinç tablası yerleştireceğim

bunu yapmak için de 4 mm lik sacı u formunda kıvırtacağım sonrasında ön kısmınna kurt ağazının geleceği yeri şekillendirip spralle keseceğim matkapla delikleri açıp bu tamponun orta kısmına bağlayacağım...

egzozcuda kıvırtacağım bir A şeklini ise bu tampıonun ortasına bağlayacağım...

önümüzdeki hafta içinde bu tampon kısmını bitirmiş olacağım biraz beklersen fotoları ve yapım aşamasını paylaştığımda kafanda en azından kendin nasıl yapacağınla ilgili bişeyler canlanır ona görede üretebilirisin....

ha yok benim vaktim yok bu işlerden de çok anlamam alıp geçeyim dersen satan bir kaç arkadaş var 500 ile 600 arasında değişik fiyat istiyorlar camel bar için onlara da yönlendirebilirim ancak benim sana önerim parasal yanı dışında kendin yapman hem daha fazla emek harcarsın hemde dünyanın en güzel tamponunnu yapmış olursun sonuçta kendin yaptın ;)

Vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ederim. Zamanım var acelem yok dediğiniz gibi kendim yapmam daha mantıklı olacak gibi.. 500 TL ler çok fazla bir bullbar için, maliyeti yarı yarıya çıkacak ise zaten en mantıklısı kendim yapmam olacak. Bir abimizde var olmadı onu alırım numune olarak veririm bana yap bundan derim en kötüsü :D

Son düzenleme:

daha açıklayıcı olması için suan bir araç topluyorum...
Ekli dosyayı görüntüle 50018

aracın yapmaya çalıştığım tamponu şuan bu şekilde....

benim yapmak istediğim tampon ise Ekli dosyayı görüntüle 50019

bu fotoğrafta yarısı gözken tampon

öncelikle benim araçtaki tamponun şase bağlantısını 5 cm kadar yukarıya almam gerekecek ; bunu da sactan hazırlayacağım bir deve boynu ile yapacağım

sonrasında tamponun ortasına bir vinç tablası yerleştireceğim

bunu yapmak için de 4 mm lik sacı u formunda kıvırtacağım sonrasında ön kısmınna kurt ağazının geleceği yeri şekillendirip spralle keseceğim matkapla delikleri açıp bu tamponun orta kısmına bağlayacağım...

egzozcuda kıvırtacağım bir A şeklini ise bu tampıonun ortasına bağlayacağım...

önümüzdeki hafta içinde bu tampon kısmını bitirmiş olacağım biraz beklersen fotoları ve yapım aşamasını paylaştığımda kafanda en azından kendin nasıl yapacağınla ilgili bişeyler canlanır ona görede üretebilirisin....

ha yok benim vaktim yok bu işlerden de çok anlamam alıp geçeyim dersen satan bir kaç arkadaş var 500 ile 600 arasında değişik fiyat istiyorlar camel bar için onlara da yönlendirebilirim ancak benim sana önerim parasal yanı dışında kendin yapman hem daha fazla emek harcarsın hemde dünyanın en güzel tamponunnu yapmış olursun sonuçta kendin yaptın :wink:
Kesinlikle çok doğru şeyler demişsiniz. Bazı şeyleri almak yerine yaptırmak daha mantıklı oluyor. Zaten malzeme kalitesi neredeyse değişmiyor ama para cepte kalıyor.

Şimdi şöyleki satan arkadaşlar var diyince ilgimi çekti yazınız. Bu yıl bitmeden bir defender alma niyetim var üzerindede istediğim birkaç değişiklik var bunları araştırıyorum.

Bir rollcage yapıcam ama şu yarım olanlardan değil ön tampondan başlayıp dodik üstü ve kaputtan geçik alt basamak ve araç yanlarından devam edip arka tampon ve çatıda bitecek aracın tamamını kaplayacak bir tane düşünüyorum. Hazır almaya kalktımı böylesine 5000-6000binlira isterler diye düşünüyorum.

Ancak dediğiniz gibi gerek yok. Kaldıki Yenikent sanayi sitesinde zirai alet üreten bir dükkanımız var bahsettiğiniz bükme kesme kaynatma makinaları zaten var. Ee ben yapamasam orda iyi kaynak yapan zaten üstamız var. Harcayacağım sadece malzemenin toptan parası ve vaktim oluyor. 500-600tl gibi bir rakama çıkar diye düşünüyorum.

Sorun şurada bir rollcage bağlantısı görmem lazım internette net bir resim bulamadım henüz. Rollcagecin şase ve kaporta bağlantısını nasıl yapmışlar. Görüp bir iki fotoğraf çeksem iki günde aynını kopyalarım ama örnek lazım. Şase bağlantısı yapılmış rollcageleri olan arkadaşlarınız da var mı araba aracı olsanızda ürünlerini görsem?

daha önceden gezenbilirde martı isimli bir aracın bastan sona yapım fotoları vardı.... o aracın bütün fotolarını bilgisayarıma indirmiştim oradakileri paylasayım sahibi kimdi hatırlayamadım umarım kızmaz paylaşım için izin alamadım.....

sanırım artık ne yapacağınla ilgili bir fikrin vardır diye düşünüyorum....

ancak araç yokken yaptığın hesap kitap araç geldiği zaman asla biribirini tutmuyor bundan emin olabilirsin...

benim sana tavsiyem gerçekten beğendiğin bir aracı al sagına soluna bakmana gerek yok 40.000 e aldığın aracada masraf edeceksin 15.000 e aldığına da masraf edeceksin....

bu nedenle gerçekten hoşuna giden bir aracı al bir süre kullan bu arada yürüyeni ve motoru halledersin sonrasında eline nakit geçtikçe aksesuarlarını al koy kenara sonrasında soktür aracı boyat bağla aksesuarlarını hem sana zaman kazandırır hemde zamana yayarak yaptığın için iyice düşünme şansı elde edersin.....

sanırım artık ne yapacağınla ilgili bir fikrin vardır diye düşünüyorum....

ancak araç yokken yaptığın hesap kitap araç geldiği zaman asla biribirini tutmuyor bundan emin olabilirsin...

benim sana tavsiyem gerçekten beğendiğin bir aracı al sagına soluna bakmana gerek yok 40.000 e aldığın aracada masraf edeceksin 15.000 e aldığına da masraf edeceksin....

bu nedenle gerçekten hoşuna giden bir aracı al bir süre kullan bu arada yürüyeni ve motoru halledersin sonrasında eline nakit geçtikçe aksesuarlarını al koy kenara sonrasında soktür aracı boyat bağla aksesuarlarını hem sana zaman kazandırır hemde zamana yayarak yaptığın için iyice düşünme şansı elde edersin.....
Yok farkındayım onun teşekkür ederim. Fikirolarak kafamda oturtmaya başlıyorum, sonra 3D çizimlerine başlarım (Cad programlarını kullanabiliyorum) ancak nasıl bir yol izlemem lazım onun için örnek araştırıyorum. Kafama göre yapmak istemedim. 3D çizimleri ve araç üstü modelleri olşturunca onları paylaşırım zaten sonraimalata geçerim. Dediğiniz gibi önceden parça üretmektense aracı alıp üzerinde çalışmak daha mantıklı.

Araç sahibi arkadaşa da eğer görürse şahsen teşekkür ederim. Her ne kadar aracı siz olsanızda.

Son bir soru daha eklemek isterim, konuda dağılıcaz ancak...

Rollcage heleki dışarı çıkınca araç ölçülerden şaşıyor biraz. Ruhsata işlenmez ise çevirmede muaynede sorun yaratıyor mu acaba? Muayneden geçmiyor gibi birkaç yazı okudum. Şayet böyle ise mühendisten proje çizdirip tüvden onaya geçmesi yetiyor m? Çeki demiri taktırmak gibi bir prosedür mü acaba, biliyor musunuz?

Teşekkürler.

bizim araçlarımızın orjinali demir tampon olmasına rağmen araç üzerinde vinç varken bir kazaya karışırsanız karşı tarafta işi bilen biriyse....

"araç üzerindeki standart dışı tampon nedeni ile kazanın mahiyeti artmıştır aslında çok küçük bir hasar yada yaralanma ile sonuçlanacakken araç üzerinde bulunana kayıt dışı ve yasal olmayan donanım nedeni ile kaza büyük hasar agır yaralanma veya ölümle sonuçlanmıştır." şeklinde bir rapor duzenlenirse hapı yuttuğunun resmi belgesi niteliğindedir...

bu nedenle araç üzerine her ne yapıyorsan her ne takıyorsan tak mutlaka ruhsata işlettir...

vinç çeki demiri sepet herşey ruhsata işlenebiliniyor, başımıza gelmediği için pek önemsemiyoruz araca bin lira verip tampon alıyoruz ancak 300 tl verip bunu ruhsata işletmiyorsak ileride bunun sırumluluğu çok ağır olacaktır....

aynı şekilde araca dal kesici yaptığımız çelik halatlar bir yayaya çarpmamız durumunda yaya yı ikiye bölmek için daha mükemmel bir şekilde tasarlanamazdı....

bu nedenle mutlaka ama mutlaka herşey ruhsata işlensin....

prosedür olarak her kafadan başka bir sıralama ile anlatılsa da işin özeti mak. mühendisleri odasından alacağın bir kaseli evrak tüv kontrolü ve trafik denetlemede subede araca ait dosyaya eklenecek evraklar şeklinde özetlenebilir...

tanıdır bir araç takipçisi ile bu işleri hızlıca ve "kolay" yoldan halledebilirsin....

bu arada hiç çizimle falan uğraşma araçlara yapılan herşey pıyasada mevcut yapmak istediğin şeyin resmini bastır... aracın yanına yapıştır bakarak yaparsın araç önünde olduğu için ölçü konusunda sıkıntı yaşamazsın...

araç elinin altında yokken rollcage yapmaya kalkarsan mm ölçekli olarak hatalar yapma ihtimalin artar...

örnek olarak sen şimdiden bir rollcage yaparsan aracı aldığında da araç üzerinde bağlı bir snorkel varsa ya tasarladığın roll cage boşa çıkacaktır ya araca yeni bir çamurluk alıp rollcage yi kullanabileceksin

yada aracın senden önceki sahini aracı boyatırken macunu biraz fazla kaçırdılarsa rollcage nin ayaklarındaki radius değeri değişecektir bu nedenlede senin yaptığın ayaklarda boşluk kaldığından civatalarken macun çatlayıp boya patlayacaktır... ufak ayrıntı gibi dursada bu ve bunun gibi sorunlar silsilesi ile çokça uğraşacağından en temizi bir araç aldıktan sonra bu konulara kafa yormak olacaktır...

her zaman söylediğim gibi önce içine sinen aracı al nasıl olduğu ne durumda olduğu hiç önemli değil nasıl olsa ufak ufak tamamlanır.... önce aracı tanı sonra alt takım ve motoru hallet sonra araç içini düzenle en son aksesuarlar ile taçlandır... aceleye gerek yok gitmek için yol yaşamak için yıl bolca var

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,451
Kayıtlı Üye Sayımız
172,104
Kaydolan Son Üyemiz
onur57

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR