Türkiye’de Solar Hücre Ve Panel Üretimi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Doğrucu Davut Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 3
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 1,061
Yer
Kuzey Ren / Almanya
.

Fotovoltaik modüller için en önemli üretim tesisleri yaklaşık %70'lik pazar payı ile Çin’de bulunuyor. Amerika'da üretilen paneller ikinci sırada yer alırken, Avrupa'da üretilen PV modüllerinin de pazar payı sadece %5 civarında.

Dört aşamalı solar panel üretiminde bu tesislerin çoğu başka fabrikaların ürettiği hücrelerin montajını yaparken, yine bu hücre üreticileri de çoğunlukla ham made işlemleri ve yonga kesimi yapan diğer üreticilerle çalışmaktalar.

Türkiye’de yeni kurulan büyük bir fabrika, bu dört işlemi de bünyesinde barındırmakta. Aşağıdaki video ve web sayfasından bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Umarım hedeflerinde bulunmasak da sonuçta biz karavancıların faydasına olurdu..

Video: https://youtu.be/TGRLOK4TbmQ

Kalyon PV - Teknoloji

1680679210048.png

Şirketin kendi sahası olan yukarıda resimdeki Konya/ Karapınar için ürettiği panellerden piyasada olan ama boyutu karavanlara uymayan bir tanesinin adresi de aşağıda.

Son düzenleme:

Paylaşım için teşekkürler. Çok gurur duydum. 🥹

Panel üretiminin dört aşamasının da aynı fabrikada olduğu ve bunun dünyada çok az örneği olduğu vurgulanmış. Eskiden komünist ülkelerde, örneğin bir otomobil fabrikasında, ampülünden lastiğine kadar her şeyini kendi bünyelerinde üretmeleriyle övünürlerdi. Ama ampülü de, lastiği de vasat kalitede olurdu.

Kapitalist ülkeler münferit parçaların üretimini ayrı fabrikalarda yapıp, ana fabrikayı montaj hattı olarak kullanarak hem daha kaliteli, hem de daha hızlı ve maliyet açısından verimli araçlar üretti.

Bu girişimde beni en çok etkileyen şey, polikristalin silikon hammaddesinden ingot ve külçe elde edip, sonra bunu incecik yonga şeklinde kesilmesi. Mikroçipler de bu yöntemle üretiliyor (monokristalin silikon ile). Teknolojik anlamda en yüksek seviye bu. Ülkemizde böyle bir tesisin kurulması beni çok heyecanlandırdı. 🥳

.
Bir panel üretim firmasının solar park kurması da eşsiz bütüncül bir girişim. Aslında başlangıç solar parkmış. Sonuçta böyle bir konseptin dünyada eşi yok. Üstelik Türkiye’nin dünyada doğal silisyum yatağı olan sadece 15 ülkeden biri olması da akıllıca değerlendirilmekte. Vasat kalite birşey yaptıkları da akla aykırı olmalı. Çünkü önce kendilerine yapıyorlar !

Başlık bu kadar okunduğu halde sadece ikimizin heyecanlanıp gurur duymasını tuhaf bulmuyor musunuz ?
Türkiye’nin de dünyada sadece 8 ülkenin yaptığı tünel açma makinasını yaptığını söylediğim, üstelik mühendis olan birinin bana trene bakar gibi baktığını anımsadım.. 🤨
Nedense gereksiz şeylere, gereklilerinden fazla heyecanlanıyoruz.. 😊
Umarım yazdıklarıma da kimse heyecanlanmaz.. 😉

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,085
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR