Uludağ Da Kamp Için Yardımlarınız..

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Slyhuman Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 8
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 2,675

Slyhuman

Yeni Üye
arkadaşlar siteyi rastgele buldum ve yapılan yorumlardan aktif ve yardımcı olunacağnı düşünüyorum.

2 kişi uludağa ,kaplıkaya vadisinden sarı alana doğru çıkmayı düşünüyoruz. alet edevat yiyecek içecek çadır tulum planlarını yaptık. 2 hafta iiçerisinde gerçekleştireceğiz inşallah. ama bir sıkıntımız ya da acemiliğimiz var.

daha önce uludağa kelese çok yürüyüş yaptık. günü birlik ve çok heyecanlıydı.

ilk defa kamp yapmaya kalkıyoruz. endişemiz vahşi hayvanlar ve soğuk. ateş vs. yakabiliriz eyvallah. ama ayı ve kurda her zaman ateşin işe yaramadığını da okudum. öte yandan kimileri o tarafta ne ayı ne kurt olur derken kimileri de kış günü kurt bu her yerde gezer ayı da şehre inebilir dediler. yanımıza silah almayı düşündük ancak kurtlara sürü halinde oldukları için pek bir şansınız olmaz dendi. şu da bir ayrıntı gece konaklamak konusunda ilk deneyimimiz. o korkudan ya da heyecandan uyurmuyuz bilemem ama gece herhangi bir vahşi hayvandan kaçamayacağımızı da biliyoruz. yürüyüşü yapıp kamp yapacağımız rota surekli dere kenarından devam eden bir patika. dar bir vadi. tek yol geldiğimiz yol o da çok kıvrık.

açıkçası içimizi rahatlatıcak ya da cesaretlendirecek önerileriniz varsa gerçekten dikkate alırım.

arkadaşlar siteyi rastgele buldum ve yapılan yorumlardan aktif ve yardımcı olunacağnı düşünüyorum.

2 kişi uludağa ,kaplıkaya vadisinden sarı alana doğru çıkmayı düşünüyoruz. alet edevat yiyecek içecek çadır tulum planlarını yaptık. 2 hafta iiçerisinde gerçekleştireceğiz inşallah. ama bir sıkıntımız ya da acemiliğimiz var.

ilk defa kamp yapmaya kalkıyoruz. endişemiz vahşi hayvanlar ve soğuk. ateş vs. yakabiliriz eyvallah. ama ayı ve kurda her zaman ateşin işe yaramadığını da okudum. öte yandan kimileri o tarafta ne ayı ne kurt olur derken kimileri de kış günü kurt bu her yerde gezer ayı da şehre inebilir dediler. yanımıza silah almayı düşündük ancak kurtlara sürü halinde oldukları için pek bir şansınız olmaz dendi. şu da bir ayrıntı gece konaklamak konusunda ilk deneyimimiz. o korkudan ya da heyecandan uyurmuyuz bilemem ama gece herhangi bir vahşi hayvandan kaçamayacağımızı da biliyoruz. yürüyüşü yapıp kamp yapacağımız rota surekli dere kenarından devam eden bir patika. dar bir vadi. tek yol geldiğimiz yol o da çok kıvrık.

açıkçası içimizi rahatlatıcak ya da cesaretlendirecek önerileriniz varsa gerçekten dikkate alırım.
Merhaba,

-Öncelikle dere kenarları gibi yerler yaban hayvanlarının su kaynakları olduğu için burda kamp yapmamanız daha mantıklı gibi geliyor.

-Bunun dışında koku yayıp, yaban hayvanlarını çekecek baharatlı yiyecekleri kamp alanı yakınında pişirmemelisiniz. (Sucuk gibi)

-Ayrıca çadırınız içinde yemek bulundurmamanızı da tavsiye edebilirim. Ayı gibi hayvanların koku duyuları bildiğiniz üzere üst düzeyde.

- Ateş ve ses hayvanları kampınızdan uzak tutacaktır. Ateşi her daim harlı tutabilirsiniz.
- Ses de hayvanları korkutacaktır. Olaki bir durumda yaban hayvanıyla karşılaşırsanız cebinizde bir düdük bulundurmanız faydalı olabilir. Düdük ile hayvan korkup uzaklaşacaktır. Ateşli silah da sadece korkutma amaçlı havaya ateş edecek şekilde kullanılabilir.

anladım hocam sağol.

peki herhangi bir yabani hayvanla karşılaşma durumunda ne yapmamız lazım??

Ben 15 senedir kamp yapıyorum neredeyse, hiç bir yabani hayvanla yüzyüze gelmedim açıkcası. Seslerini duydum ancak yaklaştıklarını hiç görmedim. Dediğim gibi ateş ve ses onları uzak tutacaktır.

Merhaba, Bursa 2014den beri pilot il olarak, grupların rehbersiz uludağ da gezilmesi yasak. 2017 itibari ile tek kişi gezilmesi de yasaklandı. Haberiniz olsun.

ASUS_Z00AD cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Merhaba, Bursa 2014den beri pilot il olarak, grupların rehbersiz uludağ da gezilmesi yasak. 2017 itibari ile tek kişi gezilmesi de yasaklandı. Haberiniz olsun.

ASUS_Z00AD cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
tek kişi değilim. yasak olduğunu bilmiyordum. araştırırım. teşekkürler.

bende bu yabani hayvan olaylarından cok cekiniyodum cok arastırdım youtube de falan cok sayıda yabancı videolar izledim. ortak korunma metodları arkadaşlarda bahsetmiş yürüyüş esnasında 5 dk bir düdük calmak ve ayı sipreyi diye bişey var. bu siprey ayılar üzerinde cok etkkiliymiş. 2. si kamp etrafında yiyecek bırakmamak. ben genelde yiycekleri iyice sarıp 3 metre yükseklik olacak şekilde havada asılı bırakıyorum hatta diş macunu, sabun vs bile bırakmamak gerekiyomus. bu bilgileride canada daki ve amerikada ki egitmenlerden dinledim malum ordaki aylar biraz daha asabiymiş.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,085
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.