DOĞA SPORLARI OFF-ROAD KARAVAN DÜNYASI İKİ TEKER NAVİGASYON VE HABERLEŞME FOTOĞRAFÇILIK GEZGİNİN DÜNYASI GENEL KONULAR YARDIM İLETİŞİM

Uydu Bazlı Inreach Ve Spot Cihazları

'GPS VE ELEKTRONİK HARİTALAR' forumunda yasarergun tarafından 1 Ocak 2020 tarihinde açılan konu 232 kişi tarafından okunmuş, 7 cevap yazılmıştır

1. yasarergun

yasarergun Dünyayı değiştirebilirsin

Alınan Beğeni:
    296
    Web Sitesi:
    http://www.yiyenbilir.com
    Sanırım 3. seneye girdi, dünyanın tamamını kapsayan Iridium Uydu Sistemi ile çalışan birinci nesil, ekranı olmayan ama iki yönlü mesajlaşma ihtiyacı duyduğumda Bluetooth ile android cihazıma bağlayıp kullandığım bir cihaz kullanıyorum. Daha önce de Sedat Açıl (Forum Sahibimiz ve Yol nickli güzel insan) kendi Spot cihazını bana Rusya seyahatinde vermişti, sonrasında da Acil Yardım ve Afet Yönetiminde verdiğim Lisans Derslerinden olan "Doğada Hayatta Kalma" dersinde kullanmak üzere Globalstar Türkiye her sene yaklaşık 2 ay boyunca açık hatlı bir uydu telefonu ve güncel bir uydu takip ve imdat isteme cihazı (SPOT) gönderdiler. Dediğim cihazları her şartta kulandım ve test ettim. Sahsi InReach cihazımı halen çantamda 2 ek takım yedek piliyle taşıyorum. Artık bir çok firma bu cihazları satmaya başladığına göre sanırım burada konu açıp gezginler, macera tutkunları, dağcılar için bence olmazsa olmaz bu cihazları tartışalım istedim. Tecrübesi olan arkadaşları bekliyoruz.

Etiketler:

2. suleymancirit

suleymancirit Balıkçı, doğa sever, kampçı , kamper karavancı

Alınan Beğeni:
    437
    Gezgin , macera tutkunu ve dağcılar için , bu cihazlar artık olmazsa olmazı durumuna gelmiş , tabiki fiyatların dahada düşmesi lazım , ne yazık ki geçen Uludağ da ölü bulunan 2 dağcı da bu cihazlar bulunsaydı , herhalde kurtulurlardı .

Ben android cep telefonuma offline harita ve oruxmaps ve wikiloc app yüklüyorum , internet ve gsm çekmediği yerlerde , gps den yönümü kaybolmadan gayet rahat bulabiliyorum .

Daha önceden kara avcılığı yaptığım yıllarda , tipi ve siste kaybolduk , ama şükür canımıza bir zarar gelmedi , artık bu gibi yön bulucu ve haberleşme cihazlarının olduğu bir dönemde , bu cihazlar yanımızda olmadan araziye çıkmayalım !

yasarergun bunu beğendi.

3. yasarergun

Alınan Beğeni:
    296
    Web Sitesi:
    ikinci e'de fiyatlar türkiye'de avrupa ve amerikadan daha uygun, çünkü burada fazla alıcı yok. şahıs kullanımı için pahalı (350 dolar cihaz + aylık 12-14 dolar aylık abone ücreti) olabilir ancak dağcılık kulüpleri ve yürüyüş gruplarında birer tane bulunması hiç de fena olmaz.

bu arada spot cihazı globalstar uydusu üzerinden çalışıyor ve dünyada sınırlı bir alanda çalışıyor. bir kaç tane ön tanımlı mesajı tanımlı bir kaç kişiye göndermek bedava ancak 10 dk ile 24 saat aralıkla gönderilebilecek takip mesajları seçtiğiniz pakete göre bedava ya da paralı. imdat düğmesine bastığınızda basıp beklemeniz gerekiyor, size cihaz üzerinden ulaşılması ve mesaj iletilmesi mümkün değil. yani siz mesaj iletirsiniz ama mesaj almanız mümkün değil.

önceleri delorme InReach, şimdilerde Garmin InReach olan diğer cihaz ise uydu üzerinden haberleşme sağlayan bir sms gönderme ve alma cihazı. imdat isteme fonksiyonu tabi ki var. ekransız eski cihazlarda (yani bendeki) telefonla bağlanıp bu işi yapabilirken, ekranlı olanlarda cihaz üzerinden hem kişisel mesaj hem de facebook ve twitter mesajı göndermek mümkün, ancak cihazda klavye yok mesaj yazmak biraz meşakkatli o nedenle o cihazlarda da cep telefonu bazlı kullanıp daha uygun. dünyada gökyüzünü görebildiğiniz her noktada çalışmak gibi bir özelliği var. cihazlar resimdekiler gibi. [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]

MI 6 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

4. yasarergun

Alınan Beğeni:
    296
    Web Sitesi:
    ikinci elde fiyatlar türkiye'de avrupa ve amerikadan daha uygun, çünkü burada fazla alıcı yok. şahıs kullanımı için pahalı (350 dolar cihaz + aylık 12-14 dolar aylık abone ücreti) olabilir ancak dağcılık kulüpleri ve yürüyüş gruplarında birer tane bulunması hiç de fena olmaz.

bu arada spot cihazı globalstar uydusu üzerinden çalışıyor ve dünyada sınırlı bir alanda çalışıyor. bir kaç tane ön tanımlı mesajı tanımlı bir kaç kişiye göndermek bedava ancak 10 dk ile 24 saat aralıkla gönderilebilecek takip mesajları seçtiğiniz pakete göre bedava ya da paralı. imdat düğmesine bastığınızda basıp beklemeniz gerekiyor, size cihaz üzerinden ulaşılması ve mesaj iletilmesi mümkün değil. yani siz mesaj iletirsiniz ama mesaj almanız mümkün değil.

önceleri delorme InReach, şimdilerde Garmin InReach olan diğer cihaz ise uydu üzerinden haberleşme sağlayan bir sms gönderme ve alma cihazı. imdat isteme fonksiyonu tabi ki var. ekransız eski cihazlarda (yani bendeki) telefonla bağlanıp bu işi yapabilirken, ekranlı olanlarda cihaz üzerinden hem kişisel mesaj hem de facebook ve twitter mesajı göndermek mümkün, ancak cihazda klavye yok mesaj yazmak biraz meşakkatli o nedenle o cihazlarda da cep telefonu bazlı kullanıp daha uygun. dünyada gökyüzünü görebildiğiniz her noktada çalışmak gibi bir özelliği var. cihazlar resimdekiler gibi. [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]

5. yugun

yugun YÜCEL GÜNDÜZ

Alınan Beğeni:
    1.379
    Web Sitesi:
    http://www.yucelgunduz.com
    Güzel cihazlar.

6. offroad

offroad Kamp II

Alınan Beğeni:
    1
    sizde bu cihazlardan varmı ?
    hangisini kullanıyorsunuz ?

izde

7. offroad

offroad Kamp II

Alınan Beğeni:
    1
    sizde bu cihazlardan varmı ?
    hangisini kullanıyorsunu

8. yasarergun

Alınan Beğeni:
    296
    Web Sitesi:
    şu an bende ekransız model var, ekranlı olanlardan da zaman zaman sahibinden.com da çok uygun olanları denk geliyor. cihazı 3 senedir kullanıyorum. spot cihazını da senelerce kulandım. her iki cihaz hakkında da ne isterseniz sorabilirsiniz.

Son düzenleme: 8 Ocak 2020

Forumdaki Benzer Konular

Yükleniyor...