Uyurgezer

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan tekelimustafa Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 98
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 11,818
Markettekiler meşe kömürü.. Birçoğu çok tozlu oluyor ve standart buyuklukte olmuyor. Bu kömür sıkıştırılmış meşe kömürü tozu gibi birşey. Yumurta büyüklüğünde standart boyutlarda. Tozu çok az.. Uzun süre yanıyor. Yani kısaca Bence arada kalite ve fiyat olarak çok fark var..

Etiketler
Mangalda benim sıkıntım şu.çoğu zaman yaktığım ateş boşa gidiyor.atıyorum 1kg kömür 1kg et pişirse süper olur..

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Valla bunda da boşa gitme durumları olabilir. Çünkü uzun süre yanıyor. Az kullanıyim dersen kömür mangalı doldurmuyor bu sefer. Küçük bir mangal varsa ideal olur.

LG-H815 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çok kullanışlı bence. Katlanmış hali çok derli toplu. Ancak alt kısım ve üst kısım ayrı parçalardan oluşuyor. Birleştiren parçalar ise plastik olduğu için kırılabilme ihtimali beni korkuttu. Kırılma durumunda tamiri pek olmaz gibi. Bir de açılip kurulması diğerinden azıcık daha zor. Ama çok zor değil.

Bu yüzden tercihimi diğerinden yana kullandım ben. Diğeri de katlandığı zaman üst tabla kadar oluyor. Yani ayaklar altına katlanıyor.

Çok kullanışlı bence. Katlanmış hali çok derli toplu. Ancak alt kısım ve üst kısım ayrı parçalardan oluşuyor. Birleştiren parçalar ise plastik olduğu için kırılabilme ihtimali beni korkuttu. Kırılma durumunda tamiri pek olmaz gibi. Bir de açılip kurulması diğerinden azıcık daha zor. Ama çok zor değil.

Bu yüzden tercihimi diğerinden yana kullandım ben. Diğeri de katlandığı zaman üst tabla kadar oluyor. Yani ayaklar altına katlanıyor.

Anladım sağolun hocam.
Tabla gibi olması 3008 aracım için sıkıntı olabilir. Toplanmasıyla derli toplu olması benim için avantaj.
Evet o plastik kısımlar benide düşündürdü. Yorumunuz için teşekkürler.

Uyurgezer in bakım çalışmaları fırsat buldukça devam ediyor.

Soba ve buzdolabından sonra sıra su sistemine geldi. Karavanın dahili bir su deposu yok. Dışarıdan bir bidon ve içerisine daldırılan bir dalgıç pompa ile musluklara su gidiyor.

Uploadfromtaptalk1462261324940

Uploadfromtaptalk1462261500895

Sistemi denemek ve gezilerde de kullanmak için 60A bir akü aldım. Aküyü takar takmaz sistemi çalıştırmayı denedim. çalışmadı tabii ki : )

Korkum elektrik tesisatinda sorun olması idi. Karavan 'ın birçok yerine dağılmış ve karmaşık elektrik sistemi beni korkutuyor açıkçası.
Neyse ki sorun sadece pompanın elektrik fişindeymiş. Şimdilik sorunu hallettik ve musluklara su gidiyor.

Sonraki aşama lpg ve 220V ile çalışma özelliği olan ve benim için çok önemli olan su ısıtıcı (boyler-boiler).

Ama bu su ısıtıcı işi 3 aşamadan-sorundan oluşuyor. ( yenileri etkilemez ise tabii)

Sorun1:
uyurgezer i aldığımda sıcak ve soğuk su hortumları takılı değildi. Yanıbaşında uçlarına tıpa takılmış vaziyette bekliyordu. Neden acaba?

Dakka 1 gol 1. Daha soğuk su hortumunu takmaya çalışırken hortumun takılacağı beyaz aparatı kırdım.
Uploadfromtaptalk1462263066062

Bu parça hem boylere girişi sağlıyor hem de sonradan anladığım kadarıyla suyun geri gitmesini engelleyen tek yönlü bir valf var içinde. Ben de yenisini bulurum ümidiyle hem kırılan parçayı hem de sıcak su çıkış parçasını elime alarak ulusun yolunu tuttum. Bu parçayı orada bulamazsam ankarada başka bir yerde bulamam diye düşünüyorum.
Uploadfromtaptalk1462263367042

Ulusta bu parçayı bulamadım. Universal bir malzeme gibi görünse de bulduğum parçaların ve kırılan parçanın vidalanan kısmının diş izleri yani diş kalınlığı farklı olduğu için boylere uymayacaktı. Ben de ne yapsam diye düşünürken satıcıda bir parça gördüm. Kafamın üstünde bir lamba yandı resmen : ) üst resimdeki sarı parçayı alarak eve döndüm.
Bu parçayı kırılan kısımlara ara bir parça olarak kullanacaktım. Boylerin içinde kalan ve dışında kalan parçaları bu sarı parça birleştirecekti.
Dediğim gibi de oldu. Önce üst resimde karşısında denk gelen kısma monte ettim vidalayarak.

Uploadfromtaptalk1462264257064

Sonra da bu parçayı dikkatli bir şekilde boylerin içinde kalan kırık parçanın içine vidaladım.
Uploadfromtaptalk1462264378660

Herşey yolunda görünüyordu. Bu arada soba ve buzdolabı işinde gösterdiğim performans ile birlikte içimde yıllardır uykuda olan tamirci/teknik eleman ruhu uyanmaya başlamıştı. : ) çok mutluydum...

Sorun2:
Mutluluğum çok sürmedi. Sıcak ve soğuk su bağlantılarını yaptıktan sonra sisteme su verdim. O da ne?
Boyler su sızdiriyordu. Sızma da değil baya çeşme gibi akıyordu. Sızan yer fotoğrafta silindirin diğer parçaya birleşim yeri idi.
A68ebcfe5a137557c9a8d90b84f46949
Sanki boyler su kaynatıyor ve kaynayan o sular başımdan aşağı dökülüyordu. :-(
Neyse boyleri yerinden sökmek şart oldu. Uzun bir uğraşıdan sonra boyleri yerinden söktüm.

Silindiri yerinden sökmek meğer çok zor değilmiş. Oysa yerinden sökülemeyecek bir parça sanıp korkmuştum.
0e178dbea03f2dee9f1ca7426736149b
7edfb620eec11cc90e75632f6417cbef
Sokunce anladığım ki conta yerinden oynamış bu nedenle su sizdirmisti. Conta hala esnek ve yipranmamis görünüyordu. Yenisini bulmanın zor olacağını düşünüp eskisini yerine takmaya karar verdim ve taktım.
3ad07c36f8d6ec7edd2ac5aaebe2f1a5

Artık yerine monte edip test aşamasına geçebilecektim. Buraya kadar anlattığım kısım 2 gün kadar sürmüştü. Uğraşmıştım ama mutlu sona yakındım.

Sorun3:
Ancak mutlu sonu göremedim. Yerine takıp tüm bağlantılarını yaptım. Kitapçığında belirtildiği gibi adımları izledim ve herhangi bir hareket oluşmadı. Düğmesini acar açmaz çakmağın çakıp gazı ateşlemesi gerekiyordu. Ancak olmadı. Ne gaz geldi ne de çakmak çaktı. Öylece duruyordu. Gaz ve elektrik bağlantılarını tekrar tekrar kontrol ettim. Olmadı..

Tekrar yerinden söktüm ve bu aralar sorunu anlamaya çalışıyorum.
Atladığım bir konu var. Son durumda test yapmaya çalışırken boyleri su ile doldurmadım. Susuz da olsa yanma olur diye düşünmüştüm. Ama internette gördüğüm kadarıyla test yaparken su hortumlarını takmışlar. Acaba içinde su olmadığı zaman çalışmayı engelleyen bir sistem olabilir mi? Su ile tekrar deniycem bakalım..
Şimdilik bu kadar..okuyan da okumayan da sağolsun..

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.