Uzun Soluklu Karavan Yaşami Için Öneriniz

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan safiranefe Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 29
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 7,462

safiranefe

Ana Kamp
çok uzun süredir burda yazılanları sabahlara kadar okudum muğla dağlarında bir arazi aldım burada ev yapıp ev yaşamına sıkışmaktansa güzel zevkli bir karavan içinde eşimle yaşamak istiyorum yaşım 38 lerde yakınımda köy var ama köye bağlı kalmak istemiyorum.
mekanik elektrik konusunda baya baya iyiyim yanmış travegoyu toplayabilecek kadar

dağ başında 7 mt lik karavan mı 5 mt lik karavan mı yoksa daha küçük ölçülerde karavan mı ideal olur yer su sıkıntım yok gerekirse orman içi olduğu için biraz tadilatla karavan içine soba bile kurabilirim
siz olsaydınız ne yapardınız ?

Etiketler
Ben olsam imkanlar çerçevesinde arsaya kucuk ev ve etrafta gezmek icin dusundugunuzden daha küçük karavan alırdım.

Daha sonra caretta tarzı 1 karavan daha alacağım evin içine tıkılmak istemiyorum bıktım 4 duvardan kadınlar ev işine girdiğinde sınır tanımıyor aklına gelen herşeyi almaya kalkıyor ama karavanda fazla yer olmayacağı için minimalist düşünmek zorunda kalacak :smiley: tv bile benim için önemli değil aslında
bu yüzden karavan öncelikli aklımda ve en ufak ev yapmaya kalksam sadece inşaatı 35,000 tl civarında tutacak içinin eşyası vb derken 70,000 sınırına dayanır

Fikir guzel dusunce guzel ama bir omur boyu da karavanda yasanirmi orasi tartismaya acik. Bende olsam arazi icin guvel bir ev yaptirir etrafini da bir guzel cevirir kendi evimin bahcesini eker bicer keyfime bakardim. Illa karavan olacaksa da gider ufak bir caretta alir karavan keyfinide doyasiiya yasardim.

caretta olayı aklımda onu da alacağım öncelikli tercihim yaşam alanı oluşturmak ben halen denizlide evde yaşıyorum artık ev kavramından çıkmak için böyle bir karar verdim 7 metrelik çekme karavan 2 kişilik bir aileye yeter sanırım ama büyük mü olur diye düşünüyorum karavanı kımıldatmıcam bile derdim 5 yada daha aşağı olanlarda ne zorlukla karşılaşırım webastoyu kendim takabilirim otobüs tamircisiyim aynı zamanda kaç metre ideal olur düşüncesindeyim ona göre karavan bakıp sezonda geçerken satın alıp bahçeye indiricem

Yapabiliyorsam büyük bir araç seçin ben öyle yaptım ,ülkemizde kamp ve piknik araçlarınada karavan deniyor ,bir kere ben karavanda seyahat ve tatil veya yaşamı seçtiysem özgürlügüme düşkünlügümdendir ,bir kere yatagım sıkışık dar olmıyacak pencerem geniş olucak mutfagım yeteri kadar banyom keza yine daracık kolum dirsegim oraya buraya çarpmadan hareket edebilecegim ve çamaşır bulaşık makinem ve geniş bir buzdalıbı olmalı yakıtmı çok yakar ben ticari çalışmıyacagım geçen ay 2001 ducato ile İstanbul Antalya arası 780 km. yol yaptım 70 ila 80 km sürat ile tam 200 tl. yakıt yaktım 2800 motor ile yani etrafa bakarak yavaş bir tempo ile araç agır olsa bile yakıt sarfiyatı düşüyor fiat ducato ile başlayacaktım motokaravanıma baktım bana göre çok dar :smiley: şu anda iveco m 29 ile başladım ve devam ediyor zaman buldukça acelem yok yavaş yavaş yapıyorum ama sanırım tam istedigim gibi oluyor sözü çok uzatım sayın safiranefe size nacizane tavsiyem uzun soluklu konaklama ve km. yapacaksanız kendinizi dar mekanlara ve küçük camlara hapsetmeyin derim saygılarımla .

çok uzun süredir burda yazılanları sabahlara kadar okudum muğla dağlarında bir arazi aldım burada ev yapıp ev yaşamına sıkışmaktansa güzel zevkli bir karavan içinde eşimle yaşamak istiyorum yaşım 38 lerde yakınımda köy var ama köye bağlı kalmak istemiyorum.
mekanik elektrik konusunda baya baya iyiyim yanmış travegoyu toplayabilecek kadar

dağ başında 7 mt lik karavan mı 5 mt lik karavan mı yoksa daha küçük ölçülerde karavan mı ideal olur yer su sıkıntım yok gerekirse orman içi olduğu için biraz tadilatla karavan içine soba bile kurabilirim

Eğer orada yıllarca kalacaksan en azından prefabrik bir ev oluşturabilirsin. Fakat 2-3 ay yaşadıktan sonra başka yerlere gitme ve birazda orada yaşama isteği varsa o zaman bir karavan ihtiyacınız var demektir.

prefabrik aklımda olan tercihlerden ama önce köy yaşamını bir denemem lazım yapabilecekmiyim ondan sonra kararımı vericem prefabrikte de hatunlar herşeyi içine tıkmaya çalışıyor şu an 4+1 evde yaşıyorum ama baktığın zaman 1 oda kullanıyorum :smiley:)

prefabrik aklımda olan tercihlerden ama önce köy yaşamını bir denemem lazım yapabilecekmiyim ondan sonra kararımı vericem prefabrikte de hatunlar herşeyi içine tıkmaya çalışıyor şu an 4+1 evde yaşıyorum ama baktığın zaman 1 oda kullanıyorum :smiley:)

Samimi olarak sana bir tavsiyem olacak. Madem ki şu an karar verme ve araştırma safhasındasın.
1-İlk önce şunu unutma "Ben yapamam dersen" başından kaybedersin.
2-Çok zengin iş adamları film yıldızları bile küçük bir yat veya küçük bir teknede uzun yıllar yaşıyorlar hatta dünya turu yapıyorlar. En zengin sanatçılar çoğu zaman otelleri kullanmaz, kendi özel karavanlarında iş seyahati yapar.
3-İlk yapman gereken "DOĞA ve YAŞAM" konulu filmleri seyret. Kendini onların yerine koy. Böylece hiç riske girmeden ve masraf yapmadan sana fikir verecektir.
4-Eğer denemeye karar verirsen Karadeniz veya Ege taraflarında doğada bulunan küçük pansiyon veya doğa evlerinde bir-iki hafta tatil yap. Bu sana en doğru kararı verdirecek.
Belki vazgeçeceksin yada devam diyeceksin.

Bütün bunlar sana büyük masraflar ve sıkıntılı günler yaşamadan en uygun kararı vermene yardımcı olacak.
Başarılar dilerim.

Sayın Safiranefe,

Siz olsaydınız ne yapardınız diye sorduğunuz için sizin yerinize kendimi koyarak cevap vermek istedim.

Anladığım kadarı ile köy hayatına adapte olma konusunda şüpheleriniz olduğu için ciddi inşaat masrafları yapmak istemiyorsunuz. Bu şartlar altında öncelikle belirtmek gerekir ki, iki kişinin sürekli yaşaması için gerekecek olan alanın boyutu, bu kişilerin konuya bakış açıları ile de yakından ilgilidir. Alanda yaşayacak olan insanların her ikisi de söz konusu yaşam tarzını fikren benimsemişse (bahçenizin de olduğu göz önünde bulundurulduğunda) iç boyutları 6'ya 2.3 metre olan bir çekme karavanın yeterli olacağını düşünüyorum.

Karavanın boyutlatı arttıkça konfor da artacak ancak onun bir yerden bir yere götürülmesi ve standardın epey dışında olan böyle bir karavanın bulunması da zorlaşacaktır.

Şahsen bu seçenekler ile karşı karşıya kalmış olsaydım, bu durumda seçeneklerimi arttırmak ve olası fikir değişikliği zararlarını en aza indirmek için;

1- Evvelce 4+1 evde yaşamış olduğumu ve yaşam alanımı biraz da olsa büyütmek isteyebileceğimi de göz önünde bulundurarak, bu ihtimali de dikkate alarak planlama yapardım.

2- Bu planlama çerçevesinde galvanizli profillerden (kaynak yapmaksızın - vidalayarak) bir konteyner iskeleti oluştururdum (ileride açıklayacağım amaca uygun olarak 5.5 X 3 metre veya 5.5 X 2.4 metre boyutlarında) bu profillerin iç tarafından betopan levhalar ile yapının iç yüzeyini oluştururdum (ısı köprüsü oluşturmamak ve bu çerçevede betopan levhaları profilden en az 1.5 santimetre uzakta tutmak için, betopan ve profiller arasında bu kalınlıkta contalar kullanırdım) Eğer güvenlik sorunum olacaksa betopan levhalar ile profillerin arasına, inşaatlarda kullanılan çelik hasırdan monte ederdim. Konteynerin tabanı için kalın marin kontraplak veya profil aralıklarını sıklaştırarak kalın betopan levha kullanırdım. Konteyneri bu hale getirdikten ve ihtiyaç duyulacak su ve elektrik tesisatına karar verip gerekli uygulamayı yaptıktan sonra, American Siding uygulayıcısı bir şirkete, ısı yalıtımı % 50 daha iyi olan sert straforların 5 santimetrelik olanları üzerine, bungalov tipi (klasik tip değil) Amerikan Siding tatbik etmesini isterdim (Siding ile strafor arasındaki hava boşluğu + 5 santimetre sert strafor, çoğu karavanın duvarından daha iyi yalıtım sağlar)

Çatı için, güneş panelleri yerleştirmeye elverişli açıda, gerektiğinde demonte edilebilecek ve şingıl kaplı bir uygulama tercih ederdim (ayrıca, şebeke elektriğine erişimim varsa öncelikle bu imkanı kullanır ve elektrik üretim tesisatına hemen yatırım yapmazdım)

Bu şekilde yapılmış prefabrik bir odayı, ihtiyaç halinde, aynı yöntemle yapılmış başka bir oda (veya banyo - tuvalet) ile birleştirmek isteyebileceğimi göz önünde bulundurarak, altı adet beton küp takozun üzerine oturtarak konumlandırırdım (meydana gelecek yapı prefabrik olacak olmakla birlikte, hazır satılanlar kadar pahalıya mal olmayacak, konteyner gibi görünmeyecek ve hatta duvar kağıdı uygulandıktan sonra normal bir evden pek de farklı olmayacaktır)

3- Köy hayatına uyum sağlayamama ihtimalinin gerçekleşmesi halinde, yapılan yapıyı bir bütün halinde elden çıkarmak ya da nakil etmek gerekecekse, yapının vinç ile kaldırılabilmesi için uygun yerlerine gerekli ilaveleri yapardım ve kara yolu araçlarının en fazla 2.55 metre genişiliğinde olabileceğini de dikkate alarak buna uygun genişlikte yapı inşaa ederdim.

Yeni yaşam tarzına alışamama durumunda, inşa edilen yapıyı hurda ya da demonte ederek başka yerde kurma şeklinde değerlendirecek isem, bu durumda yapının genişliğini nakil etme işlemine göre değil, ihtiyaca göre tasarlardım.

4- Yukarıdaki prefabrik yapı işlerine girişmemenin daha uygun olacağı sonucuna varsaydım, ve evvelce de hiç karavanda kalmamış olsaydım öncelikle karavanda kalmayı deneyimler, ondan sonra da gerektiğinde elden çıkarılması nispeten daha kolay bir karavan belirleyip (5.25 metreden küçük olmayan) onu satın alırdım ve acele etmeyip, karavanda yaşamı kışın, yazın ve fırtınalı havalarda deneyimler, hangi ilave yapıları etrafa yapmam gerektiği veya karavanın yanı sıra bir de fabrikasyon konteynere ihtiyaç duyup duymayacağımı değerlendirirdim.

Kanaatimce köy hayatına alışamama ihtimali de göz önünde bulundurulmalı ve ayrıca en az iki yıl bu şekilde yaşamadan, aile konutu elden çıkarılmamalıdır. Unutmamak gerekir ki karavanlar geçici konaklama için üretilmiş araçlardır ve bu bağlamda kullanım amaçlarının ana teması konutun ki ile aynı değildir.

Size en uygun olan çözümü bulmanız ve ayrıca gönlünüzdeki karavana kavuşmanız dileklerimle

Bence birhaftalığına bir çekme karavan kiralayıp bir hafta içinde yaşayın,ondan sonra karar verin,çok şey değişebilir

Benim büyük çekme karavanım vardı,ardından caretta kullandım,transporter motokaravan kullandım,bir hafta 17 m3 ducato kiralayıp tatil yaptım,kendi açımdan vardığım sonuç ; büyük çekme karavanı oradan oraya taşımak çok zor oluyor, caretta daracık,içinde bunalıyorsunuz, yatmak dışında birşey yapamazsınız,yatarken alan dar çok rahatsız, büyük motokaravan şehir içinde çok zor oluyor,heryere park edemedim, şimdi tekrar çekme karavan bakıyorum ama orta boyutta,hem taşıması kolay,hemde içinde ayakta durabilirim, sürekli karavanda yaşamayı düşünen çok olmuştur ama maalesef bu fikir göründüğü gibi olmuyor,tüm kışı vebasto ile geçirmek için bayağı bir mazot gider,yazın çok sıcak olur,soğutacak elektrik bulamazsınız,bulsanız da cep yakar, zamanla zor ve konforsuz gelebilir

Bence evinizi bahçenizi yapıp oturun,orta boy bir çekme karavan alıp,sıkıldıkça gezilere çıkın

caretta olayı aklımda onu da alacağım öncelikli tercihim yaşam alanı oluşturmak ben halen denizlide evde yaşıyorum artık ev kavramından çıkmak için böyle bir karar verdim 7 metrelik çekme karavan 2 kişilik bir aileye yeter sanırım ama büyük mü olur diye düşünüyorum karavanı kımıldatmıcam bile derdim 5 yada daha aşağı olanlarda ne zorlukla karşılaşırım webastoyu kendim takabilirim otobüs tamircisiyim aynı zamanda kaç metre ideal olur düşüncesindeyim ona göre karavan bakıp sezonda geçerken satın alıp bahçeye indiricem
merhaba bende sizin gibi düşünüyorum ancak ben öncelikli olarak en az 5 yıl gezgin yaşamak istyorum bu nedenle en az 5 metre en 6,50 metre bir karavan düşünüyorum ihtiyaçlarıma azami düzeyde cevap verebilmeli

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,080
Kaydolan Son Üyemiz
yusuf75

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR