Uzun Soluklu Karavan Yaşami Için Öneriniz

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan safiranefe Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 29
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 7,472
merhaba bende sizin gibi düşünüyorum ancak ben öncelikli olarak en az 5 yıl gezgin yaşamak istyorum bu nedenle en az 5 metre en 6,50 metre bir karavan düşünüyorum ihtiyaçlarıma azami düzeyde cevap verebilmeli

Merhaba,

"En az 5 yıl gezgin yaşamak istiyorum" demişsiniz; pek güzel ancak ne kadar sıklıkla yer değiştireceksiniz? Yer değiştirme sıklığı önemli bir konu. 5-6m bir karavanla 2 gün orada 3 gün burada yapmak pek pratik değil. Gittiğiniz yerde minimum bir hafta kalacaksanız olabilir.

Kendi tecrübem, büyük karavanlarda zannedildiği gibi sürüş çok da problemli değil (iyi bir karavanınız varsa). Ancak vardığınız noktada yerleşmek daha büyük problem (kamp noktası girişinde dar bir geçitten geçmek; dik açılarda manevra yapmak; karavanın boyuna uygun anlamlı bir park pozisyonu bulmak vs).

Dolayısıyla sık yer değiştirilecekse azami 4.5m karavan tavsiye ederim. Gittiğiniz noktada en az 2-3 hafta kalacaksanız 5.5m-6m de olabilir. Daha üstü ise fantaziye kaçıyor bence :smiley:

Etiketler

Bana göre hiç karavana ihtiyaç yok. Standart otomobiller her türlü gezi ve kampçılık için fazlasıyla yeter. Karavanın park problemi sigortası vergisi, muayenesi derken sırtınıza binecek ekstra yükleri böylece gezmek için harcarsınız.

Benim büyük çekme karavanım vardı,ardından caretta kullandım,transporter motokaravan kullandım,bir hafta 17 m3 ducato kiralayıp tatil yaptım,kendi açımdan vardığım sonuç ; büyük çekme karavanı oradan oraya taşımak çok zor oluyor, caretta daracık,içinde bunalıyorsunuz, yatmak dışında birşey yapamazsınız,yatarken alan dar çok rahatsız, büyük motokaravan şehir içinde çok zor oluyor,heryere park edemedim, şimdi tekrar çekme karavan bakıyorum ama orta boyutta,hem taşıması kolay,hemde içinde ayakta durabilirim, sürekli karavanda yaşamayı düşünen çok olmuştur ama maalesef bu fikir göründüğü gibi olmuyor,tüm kışı vebasto ile geçirmek için bayağı bir mazot gider,yazın çok sıcak olur,soğutacak elektrik bulamazsınız,bulsanız da cep yakar, zamanla zor ve konforsuz gelebilir
webasto yakıt yakmaz tam yükte 24 saatte 2 litre anca yakar kendim otobüs kamyon tamircisi olduğum için çok tamir ettim ama fikirler güzel

Kamyon kabinini ısıtan en küçük vebastolar için evet 24 saatte 2 litre,ama daha büyük karavanı ısıtacak büyük vebasto 24 saatte 3 litre yaksa,ayda 360 tl ısıtma gideri olur

D6603 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Merhaba,

"En az 5 yıl gezgin yaşamak istiyorum" demişsiniz; pek güzel ancak ne kadar sıklıkla yer değiştireceksiniz? Yer değiştirme sıklığı önemli bir konu. 5-6m bir karavanla 2 gün orada 3 gün burada yapmak pek pratik değil. Gittiğiniz yerde minimum bir hafta kalacaksanız olabilir.

Kendi tecrübem, büyük karavanlarda zannedildiği gibi sürüş çok da problemli değil (iyi bir karavanınız varsa). Ancak vardığınız noktada yerleşmek daha büyük problem (kamp noktası girişinde dar bir geçitten geçmek; dik açılarda manevra yapmak; karavanın boyuna uygun anlamlı bir park pozisyonu bulmak vs).

Dolayısıyla sık yer değiştirilecekse azami 4.5m karavan tavsiye ederim. Gittiğiniz noktada en az 2-3 hafta kalacaksanız 5.5m-6m de olabilir. Daha üstü ise fantaziye kaçıyor bence :smiley:
Kamyon kabinini ısıtan en küçük vebastolar için evet 24 saatte 2 litre,ama daha büyük karavanı ısıtacak büyük vebasto 24 saatte 3 litre yaksa,ayda 360 tl ısıtma gideri olur

D6603 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
gülü seven dikenine katlanır amacım köy yaşamına adapte olabilmek için karavanı kullanıcam betonun içine gömülüp kalmak istemiyorum bana kalsanız çadır bile kurarım ama köylüler delirtir o zaman da beni :smiley:

Yer sizin mi? Yeriniz varsa bir karavan alıp oraya yerleştirmek güzel bir fikir. Hatta karavan yerine konteyner ev de olabilir. Arada gidip dinlenmek için birebir...

yer kendimin adapte olamama korkusu ile sabit birşey koymak istemiyorum o yüzden çekme karavanda yaşamayı planladım ev yada konteyner için en azın 20.000 bütçe ayırmam lazım içini döşemek zaten bi o kadar çekme karavan içi dolu 10,000-20,000 bandında bayada güzeller

Yapabiliyorsam büyük bir araç seçin ben öyle yaptım ,ülkemizde kamp ve piknik araçlarınada karavan deniyor ,bir kere ben karavanda seyahat ve tatil veya yaşamı seçtiysem özgürlügüme düşkünlügümdendir ,bir kere yatagım sıkışık dar olmıyacak pencerem geniş olucak mutfagım yeteri kadar banyom keza yine daracık kolum dirsegim oraya buraya çarpmadan hareket edebilecegim ve çamaşır bulaşık makinem ve geniş bir buzdalıbı olmalı yakıtmı çok yakar ben ticari çalışmıyacagım geçen ay 2001 ducato ile İstanbul Antalya arası 780 km. yol yaptım 70 ila 80 km sürat ile tam 200 tl. yakıt yaktım 2800 motor ile yani etrafa bakarak yavaş bir tempo ile araç agır olsa bile yakıt sarfiyatı düşüyor fiat ducato ile başlayacaktım motokaravanıma baktım bana göre çok dar :smiley: şu anda iveco m 29 ile başladım ve devam ediyor zaman buldukça acelem yok yavaş yavaş yapıyorum ama sanırım tam istedigim gibi oluyor sözü çok uzatım sayın safiranefe size nacizane tavsiyem uzun soluklu konaklama ve km. yapacaksanız kendinizi dar mekanlara ve küçük camlara hapsetmeyin derim saygılarımla .
Merhaba :smiley:
Sizin hesaba göre 0.26 krş. km. başı yakıt maliyeti ortaya çıktı:smiley: ben bir hesap yaptım yanılıyorsam düzeltiniz.
  • Marka Iveco - Otoyol
  • Seri 35
  • Model C 15 Daily Van
  • Yıl 2006
  • Motor Hacmi 2501 - 3000 cm3
  • Motor Gücü 126 - 150 hp
  • Araç Cinsi Kamyonet
  • Kasa Tipi Panel Van
  • Koltuk Sayısı 2+1 örnek araç ile 3 er gün konaklamalı, İstanbuldan kalkışlı; çanakkale, edremit bodrum marmaris antalya, mersin üzerinden, memleketim olan Trabzon daha sonra sahilden konaklıya konaklıya samsun ankara şile ve istanbul da sonlanan rota ile toplam 4274 Km yol katedilecek? bu günkü motorin litre fiyatı ortalama 3.50 TL. olduğuna göre senin hesaba göre 780 km. hesaplama ile benim hesap, 0.26x4274=1.111.24 TL. sadece yakıt maliyetini görünce karavancılık iyi bir macera, maliyetleri üst üste koyunca isteyen her emekli vatandaşa tavsiye eder oldum. :smiley: Herkese mutlu yıllar.

Oktay bey Merhaba ,10 yıl kadar İngiltere agırlıklı tır sürücülügü yaptım 2 ayda yaklaşık 3 tur yapıyordum ve her seferin yük agırlıgı ve yol şartları ve ülke güzergahları degişebiliyordu.
Bu çalışma düzeni de bana birçok tecrübe kattı diyebilirim çalıştıgım firmaların araçlara verdigi yakıt oranı, örnek %35 lt. 100 km. limitindeydi bunu az tüketirsen veya çok tüketirsen senin :smiley: karın veya zararın şeklinde idi .
Her seferimde ortalama 7 ila 10 bin km. yol yapıyordum anlatmak istedigim aracınızı ilmine ve yol durumunun sürüş teknigine göre kullanırsanız yakıt sarfiyatınızın gerçek degerlerine ulaşırsınız .
Şimdilerde kendime benim istedigim ve alıntı yaptıgınız yazımdaki gibi bir motorhome yapmaya çalışıyorum .
Emekli veya degil karavan farklı bir hobi yaşam biçimi tercih tutku bir çok şey diyebiliriz vs. bu sizin buna ne kadar fedakarlık ve emek bütçe ayırdıgınızla orantılıdır.
Sektörün hak ettigi fiyatlara gelebilmesi için, yani eli biraz anahtar tutan 2,3 nalburdan toplama malzeme ile yapılıp 3 katına satılan kalitesiz karavan görünümlü araçlar ile degilde .
Antalyadaki Serdar usta mesela karavan camı ve çerçeve üreticisi, gibi gerçek anlamda bu işlere gönül verip severek başka ustalarda el atarsa diger aksamlardan üretmeye başlarsak yedek parçada ithale bagımlı kalmayız belki o zaman üretim maliyetleri düşer ve kaliteli karavanlar ortaya çıkmaya başlar .

Son düzenleme:

merhabalar uzun bir aradan sonra
en sonunda hayalimi gerçekleştirdim isuzu dan yapma motokaravan aldım içinde biraz eksikleri var onları halledip temizlemeye çalışıyorum şimdilik bodrum akyarlarda ince işlerini bitirip muğlaya götürme planlarım var takıldığım en büyük konu enerji problemi 1 kva 2hp 4 zamanlı jeneratörler var 350 450 fiyat aralığında ama yakıt ortalama 0.80 lt saat

güneş paneli konusunda yazılanları okudum fiyat işi tam bir çorba tabii aynı şekilde kaç waat olacak 12 mi olacak 24 mü olacak aküler jel mi olacak normal akü mü olacak anladığım kadarı ile muamma normalde otobüs tamircisiyim ama bu güneş işine kafam ermedi :smiley:

1 mini buzdolabı lcd tv uydu led aydınlatma ufak tefek elektriki aletler için nasıl bir sistem kurmalı nelere ihtiyaç var malumunuz isuzular 24 volt ana sisteme güneş panel sistemi 12 olduğunda sanırım giremicem ama aracın akülerini de şarj edebilmek için sistem kurmam gerekli 12 220 arkasından akü şarj cihazı şeklinde mi gitmek mantıklı
maliyetler önemli olduğu için güneş paneli konusunda fiyat performans oranının en ideal olduğu ürünleri alabileceğim yer önerebilirmisiniz

şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim

24v 12v hangi sistem kurarsan kur en az 400w güneş paneli 40w şarj regülatörü 300a jel akü 220 cihazlar için 1500w inverter işini rahatlıkla görecektir.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Benim karavanım da böyle birşey en sonunda aldım

P 20170901 142318 HDR

P 20170804 200347 LL

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,453
Kayıtlı Üye Sayımız
172,106
Kaydolan Son Üyemiz
Ahmet AKGÜN

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR