Vitara Hubs

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Polatgan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 7
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 18,536

Polatgan

Ana Kamp
Yer
Kayseri
Telsiz Çağrı Kodu
Selam
arkadaslar hub nedir Neye yarar otomatik mi manuelmi daha kullanisli ben avcilik ta kullaniyorun benim arabada yok takarsak ne faydasi Var anladigim kadar ArAC dört cekerde olmadigi zaman ön defransiyel bosuna donmüyor yakittada tasarruf olurmu ben almanyada yasiyorum kisin ava geliyorum arazi araclari konusunda pek tecrübem yok bilgi veren arkadaslara simdiden tesekkür ederim herkese selam

Etiketler
Ynt: Vitara Hubs

hubs lar aracı 4 çekere takar. sağlam olanı manuel olanıdır ancak rahatlık için otomatik almak lazım

Selam cevab icin tesekkur arkadas ama kusura bakma anlayamadim tercubesizligime sayin aracta su an hub yok dort cekere takmak icin arazi vitesini kullaniyorum zaten 4 ceker oluyor hub ne ise yarar ginede anlamadim kusura bakmayin herkese selam biri anlatirsa memmun olurum

Merhaba,bildiğim kadarıyla yardımcı olmaya çalışayım.
Hub,arazi araçlarında ön poryalar üzerinde,tekerleri boşa çıkaran kilit mekanizmasıdır.
Bir çoğunda 2WD konumundan 4WD konumuna alınca otomatik olarak ön tekerleri devreye alır.
Bazı daha eski olanlarda yada tercih edenlerde ise araçtan inip manuel olarak bağlamak gerekir.

Sizin aracınızda da hub vardır.Otomatik olduğu için göremediğinizi ve olmadığını düşündüğünüzü sanıyorum.
Aracınız 2WD konumundayken ön porya kilitleriniz aktif olmadığından sadece arkadan itiş konumundadır.
Bu esnada ön diferansiyeliniz ve ön şaftınız dönmez.Aracınızda aynı zamanda yavru şanzıman vardır.
Yavru şanzıman bunları tahrikten ayırır.4WD H veya 4WD L konumundayken ön taraf tamamen devreye girer.

Bu durumda yakıtınız 2WD konumundayken elbette daha düşüktür.
Suzukilerde bu yazdıklarım 2006 yılına kadar böyledir.Daha yüksek modellerde sürekli 4WD araç çıkarmışlardır.
Aracınız yeni modelse sürekli dört çeker olup yakıtınında fazla olması normaldir.
Umarım yardımcı olmuştur.Şahsi bilgi ve tecrübelerimden bazılarıdır.
Yanlışım varsa doğru bilen arkadaşlar düzeltirler.

Aarkadas cevabin icin tesekkur ederim benim vitara 3 kapi 90 model kapali kasA vitara tekerin ortasinda dis kisimda takili bi sey yok eger tekeri soktukten sonra gobekte bi sey var o otomatik hubsa bilmiyom 4 carpiya girerken cikarken cit cit ses falanda gelmiyor hub olmamasi mumkun degilmi illaki varmidir teker ciktiktan sonra gonekte 5 yada 6 yildiz basli civatasi olan bi sey var o otatim hubmu acaba bende almanyadayken alayim diye dusunuyordum 2 adet manuel avm marka 119 eu selam

90 model ise aynen benim dediğim gibi otomatik ve sizin gördüğünüz o 6 civatalı parça hub.
Olmayan Vitara yoktur diye biliyorum.Çıt çıt ses zaten sağlıklı bir araçta gelmez.Gelmesi iyi değil.
Frontera'larda ön aks başlarını korumak için dediğiniz çıt çıt sesi gelen bir sistem var galiba.

Niye aracınızın orjinalliğini bozup otomatikten manuel hubs a geçmek istiyorsunuz?
Yağmuru var,çamuru var,kar var,kış var.Araçtan inip kilitleri bağlama pek kolay gelmeyebilir.
Elbette tercih sizindir.

Arkadaslar cevab icin teskkur ederim ben aracimda hub yok biliyordum hubs arac 2 cekerde giderken on defransiyeli tekerden ayirip on tekerlerin bosta dondugunu zannediyordum 2 cekerde giderkende on defransiyel bosuna donuyor benim bildigim tahmin ettigimgibi bi sey degilmis demekkibu durumda ihtiyacim yokmus bende manuel alayim on tekele defransiyel 2 cekerdeyken bosuna donmesin yakitta duser diye dusunuyordum selam

otomatik varsa manuele gerek yok otomatik 2W de iken önleri devre dışı bırakır

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,444
Kayıtlı Üye Sayımız
172,099
Kaydolan Son Üyemiz
Attorney58

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR