Vw T3 Karavan

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan semih_ali Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 102
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 34,459

semih_ali

Karavan hayalim beni buralara getirdi .
Yer
Adana-Niğde
Merhabalar herkese öncelikle . İsmim Semih ve üniversite son sınıf öğrencisiyim . 6 senedir karavan hayalim var ve gelecek ay buna adım atacağım . elimde 15-16 binlik bir bütçe var ve sizlerin fikirlerini almak istedim . öncelikle düşüncem T3 almak 1.9 turbo dizel . öncelikle bu araçlarla ilgili yorumları alabilirsem sevinirim . sonra 5 bin liralık bir bütçe aracı karavana çevirmek için ahşap olacak şekilde heryeri hatta resimdeki gibi bir karavana dönüştürmek mümkün mü yani özellikle aranan şartları nelerdir ? bu benim hayalim birçok kişi gibi ve soğumak istemiyorum bi süre sonra .

bMpPD0.jpg
[/url][/IMG]

Etiketler
Hayallerinizi bir an önce gerçekleştirmeni dileyerek anlatmaya başlayayım. T3'ler 1979 - 1992 yılları arasında üretilmiş VW 'nin ilk su soğutmalı transporter modelidir. ilk üretimler havasoğutmalı iken ileriki yıllarda dizel ve benzinli motorlar üretime girmiştir.

Benzinli hava soğutmalı:
– 1.6 lt tek karbüratörlü
– 2.0 lt çift karbüratörlü

Benzinli Su Soğutmalı:
– 1.9 lt karbüratörlü
– 1.9 lt Enjeksiyonlu
– 2.0 lt karbüratörlü
– 2.0 lt enjeksiyonlu
– 2.1 lt enjeksiyonlu

Dizel Su Soğutmalı:
– 1.6 lt Düz Dizel
– 1.6 lt Turbo
– 1.7 lt Düz Dizel
– 1.9 Turbo Dizel

T3 ler sağlamlığı, yol tutuşu, sürüş konforu açısından üretilen yılların aranan modelleridir. Fakat motorun arkada, radyatörün önde olması sebebiyle soğutma sisteminden oluşacak problemler can sıkıcı olabilir. Sistemin her daim bakımlı ve hava yapmamış olması gerekir. 1.9 motorlu T3 ler Türkiye'de oldukça azdır. Olanların büyük çoğunluğu 1.9 Caddy motoru taşır. Oldukça başarılı performans sağlayan bu motorun T3'e entegrasyonu çok dikkatli yapılmalıdır. Yani iyice bir kontrolden geçirmeden aracı almayın

Yapmayı düşündüğünüz karavanda en büyük handikap ayakta duramayacak olmanızdır. Araç seçiminizi yüksek tavan olması sizi oldukça rahat ettirir. Son olarak T4'lere de bakın derim. Fiyat farkı çok değil, bazı bazı daha bile ucuz.

T3'ler ''sağlam araç'' döneminin sonuna denk gelir. VW'nin transporter üretim deneyiminin ve sağlamlığının zirvesidir. Sonraki modeller kullan - değiştir mantığıyla üretilmiştir.

Son olarak motoru bakımlı, yürüyeni sağlam bir T3 yolda inanılmaz keyiflidir....

Hayallerinizi bir an önce gerçekleştirmeni dileyerek anlatmaya başlayayım. T3'ler 1979 - 1992 yılları arasında üretilmiş VW 'nin ilk su soğutmalı transporter modelidir. ilk üretimler havasoğutmalı iken ileriki yıllarda dizel ve benzinli motorlar üretime girmiştir.

Benzinli hava soğutmalı:
– 1.6 lt tek karbüratörlü
– 2.0 lt çift karbüratörlü

Benzinli Su Soğutmalı:
– 1.9 lt karbüratörlü
– 1.9 lt Enjeksiyonlu
– 2.0 lt karbüratörlü
– 2.0 lt enjeksiyonlu
– 2.1 lt enjeksiyonlu

Dizel Su Soğutmalı:
– 1.6 lt Düz Dizel
– 1.6 lt Turbo
– 1.7 lt Düz Dizel
– 1.9 Turbo Dizel

T3 ler sağlamlığı, yol tutuşu, sürüş konforu açısından üretilen yılların aranan modelleridir. Fakat motorun arkada, radyatörün önde olması sebebiyle soğutma sisteminden oluşacak problemler can sıkıcı olabilir. Sistemin her daim bakımlı ve hava yapmamış olması gerekir. 1.9 motorlu T3 ler Türkiye'de oldukça azdır. Olanların büyük çoğunluğu 1.9 Caddy motoru taşır. Oldukça başarılı performans sağlayan bu motorun T3'e entegrasyonu çok dikkatli yapılmalıdır. Yani iyice bir kontrolden geçirmeden aracı almayın

Yapmayı düşündüğünüz karavanda en büyük handikap ayakta duramayacak olmanızdır. Araç seçiminizi yüksek tavan olması sizi oldukça rahat ettirir. Son olarak T4'lere de bakın derim. Fiyat farkı çok değil, bazı bazı daha bile ucuz.

T3'ler ''sağlam araç'' döneminin sonuna denk gelir. VW'nin transporter üretim deneyiminin ve sağlamlığının zirvesidir. Sonraki modeller kullan - değiştir mantığıyla üretilmiştir.

Son olarak motoru bakımlı, yürüyeni sağlam bir T3 yolda inanılmaz keyiflidir....

Merhaba abicim . peki yüksek tavan uzun şase 1.9 jtd bi doblo alsam onu karavana çevirme olasılığım var mı . yani sonuçta ruhsatta kamyonet geçiyor

Merhaba abicim . peki yüksek tavan uzun şase 1.9 jtd bi doblo alsam onu karavana çevirme olasılığım var mı . yani sonuçta ruhsatta kamyonet geçiyor
Doblo da , uzun şase var ancak yüksek tavan yoktur. çünkü yüksek tavan hiç üretilmedi. uzun şasi de biraz uzundur o da pek işinize yaramaz. Ducato derseniz tamam ama doblo pek uygun değil.

SM-G920F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Doblo da , uzun şase var ancak yüksek tavan yoktur. çünkü yüksek tavan hiç üretilmedi. uzun şasi de biraz uzundur o da pek işinize yaramaz. Ducato derseniz tamam ama doblo pek uygun değil.

SM-G920F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

peki kamyonet geçen bi doblo alsam karavan ruhsatı alabilir miyiz bilginiz var mı

Merhaba Semih,tavsiyem sana elindeki bütçeye göre 2001 civarı altı olmasın 2.8 jtd ducato fiat almanı tavsiye ederim yakıtı düşük yedek parçası da bol ve ucuzdur,10 tl.civarında siteleri kollarsan bulursun.
Yapılan işlere göre proje yapılacagından kamyönet yazsada önemli degil.
T3 güzel ama bence macera olacaktır senin için ustasını ve yedek parçasını bulmakta zorlanabilirsin piyasa aracını herhangi bir kasabada dahi bulabilirsin .
Ayrıca belki bütçeni bir miktar aşacaktır fakat aracın içerisinde Sülayman ve Tayfun beyinde yazdıgı gibi en azından ayakta egilmeden hareket etmek önemli bir ayrıntıdır, doblo ve benzeri araçlar benim fikrimdir 2 ve 3 günlük geziler için kamp aracı olur ancak.
Sana kolay gelsin.

Merhaba Semih,tavsiyem sana elindeki bütçeye göre 2001 civarı altı olmasın 2.8 jtd ducato fiat almanı tavsiye ederim yakıtı düşük yedek parçası da bol ve ucuzdur,10 tl.civarında siteleri kollarsan bulursun.
T3 güzel ama bence macera olacaktır senin için ustasını ve yedek parçasını bulmakta zorlanabilirsin piyasa aracını herhangi bir kasabada dahi bulabilirsin .
Ayrıca belki bütçeni bir miktar aşacaktır fakat aracın içerisinde Sülayman ve Tayfun beyinde yazdıgı gibi en azından ayakta egilmeden hareket etmek önemli bir ayrıntıdır, doblo ve benzeri araçlar benim fikrimdir 2 ve 3 günlük geziler için kamp aracı olur ancak.
Sana kolay gelsin.

aslında evet dediğiniz doğru da şimdi öğrenci olduğum için şehir içi kullanımım çok olacak kullanımı rahat ve kolay araç arıyorum ve fazlasıyla kararsızım araç konusunda bütçem de hazır 15 bin hazırda meblağ var ama kararsızım işte :smiley:

Yazılanların hepsine katılıyorum. VW nin T Serisi sadece kamp taşıtı olabilir. Sırf bu handikaplardan dolayı çok sevdiğim T2 westy den 2 yıl önce ayrıldım bende.

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yazılanların hepsine katılıyorum. VW nin T Serisi sadece kamp taşıtı olabilir. Sırf bu handikaplardan dolayı çok sevdiğim T2 westy den 2 yıl önce ayrıldım bende.

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
aslında kamp taşıtı olarak daha çok görür işimi çünkü şehir içinde sık kullanacağım sonuçta . T2 efsane yalnız ya hep çok istemişimdir ama sürümünden ve bakımından çok korktuğum için uzak durdum :smiley:

Semih bey size yardımcı olmak maksadında fikirlerimi açık olarak belirtmek istiyorum beni yanlış anlamayın , sahip olmak istediginiz aracı şehir içi gündelik kullanımda istiyorsunuz bence bunu ayrıştırıp kamp aracımı karavanmı veya vip tarzı ne oldugu tam olarak belli olmayan bir araçmı :smiley: evella buna karar vermeniz gerek .
Sonrasında araç tercihi önemli çok fazla karavan yapımı için hesaplı ekipmanlara atölyelere malesef sahip degiliz bu sebepten küçük hacimli araçları kamp aracının dışına taşımanız zor maliyetli bir süreç olacaktır sizin için .
Hem gündelik kullanıma hem biraz rahat karavan dersek size yine 2000 model civarlarındaki psa gurubu araçlardan 7 ila8 bin tl. ye araç bulunabilir ,hem bu şekilde bütçenizin yarısını araca diger yarısınıda donanımlara ayırabilirsiniz.

Kocaman bir ducato ile şehir içinde çok rahat edemezsiniz, eğer sadece hafta sonu kampı için kullanacaksanız ducato saçma olur, doblo yu kamp aracına çeviren çok kişi oldu,mitshubishi l300 ü çevirenler var

D6603 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sana kolay gelsin.

aslında resimdeki gibi birşey yapmak istiyorum ne çok büyük ne çok küçük . mesela duş bagaj kapağına portatif dolaplar raylı vs vs bu da daha çok kamp aracına giriyor sanırım :smiley: doblo tarzı bişey olursa da araç üstü çadır olacak en başta . bagaj tarafı da mutfak dolaplar için olacak yine aynı şekilde duş . psa grubu dediğinz araçlardan önerebileceğiniz var mı peki

Kocaman bir ducato ile şehir içinde çok rahat edemezsiniz, eğer sadece hafta sonu kampı için kullanacaksanız ducato saçma olur, doblo yu kamp aracına çeviren çok kişi oldu,mitshubishi l300 ü çevirenler var

D6603 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

aslında l300 de motor ömrü olsun dayanıklılık olsun düşündüğüm araçlardandı fakat bütçeye göre bulamadım :smiley: l300 olsun t3 kia pregio h100 . bu tarz arabalar üstünde duruyorum aslında çünkü resimdekinden yapmak istiyorum . tanıdığım mobilyacıyla da konuştum ilk etapta malzemeler 1500 tutar dedi .

l300 ile doblonun hacimi pek farklı degildir l300 emsali tüm araçların gözden kaçırdıgınız kısmı motorları sürücü koltugunun arakasında olması ki dikkat edein yükseltisi vardır birde tavanı çok alçaktır bu karavan yapımı için çok saçma bir durumdur .
psa gurubu dedigimiz fiat,peugeot,citroen,markalarından oluşan guruptur bunlar kendi motorlarını kullanırlar fakat kapaorta ve yürür kısımları ortak parçadır buda piyasada bol yedek ve hesaplı parça ile ustası demektir.
doblo veya l300 diyelim psa gurubu araçların kısa şasi ile uzunlukları yaklaşık aynıdır kocaman dedigimiz tavan yüksekligi ise varsın olsun ben içeride saklambaç oynar gibi gezmiyeyim yeter .
Özetle bu araçda konaklayıp,yemek,istirahat,uyumak gibi kullanımlarınız olucak bunları göz ününde bulundurun.
Bende şu anda karavanımı vakit buldukça yapmaya çalışıyorum yapabilecegim bir şey olursa İstanbuldan arıyabilirsiniz.

l300 ile doblonun hacimi pek farklı degildir l300 emsali tüm araçların gözden kaçırdıgınız kısmı motorları sürücü koltugunun arakasında olması ki dikkat edein yükseltisi vardır birde tavanı çok alçaktır bu karavan yapımı için çok saçma bir durumdur .
psa gurubu dedigimiz fiat,peugeot,citroen,markalarından oluşan guruptur bunlar kendi motorlarını kullanırlar fakat kapaorta ve yürür kısımları ortak parçadır buda piyasada bol yedek ve hesaplı parça ile ustası demektir.
doblo veya l300 diyelim psa gurubu araçların kısa şasi ile uzunlukları yaklaşık aynıdır kocaman dedigimiz tavan yüksekligi ise varsın olsun ben içeride saklambaç oynar gibi gezmiyeyim yeter .
Özetle bu araçda konaklayıp,yemek,istirahat,uyumak gibi kullanımlarınız olucak bunları göz ününde bulundurun.
Bende şu anda karavanımı vakit buldukça yapmaya çalışıyorum yapabilecegim bir şey olursa İstanbuldan arıyabilirsiniz.

aslında denk gelirse bi t3 yüksek tavan olabilir . ama piyasada pek yoklar karavanlara da 25 bin istiyorlar maalesef bütçemi aşıyor biraz . peki normal bi t3 ü yüsek tavana çevirmenin maliyeti ne olur fikriniz var mı abicim . teşekkür ederim bu arada :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri