XJ'yi Nasıl Off-road Aracı Yaparız?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan asasq Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 23
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 6,551

asasq

untma bu topraklar senin ve senden sonrakilerin..
Yer
istanbul silivri
Tüm offrod camiasından isteğim 4.000 cc 91 xj me neler yapmalıyım tam bir arazi aracı olması için.. sizde hayalinizdekileri ve yaptıklarınızı paylaşırsanız sevinirim ..
,
hayallerinizi çalmıyorum biraz tavsiyeye ihtiyacım var .....teşekkürler

Etiketler
Ynt: XJ'yi Nasıl Off-road Aracı Yaparız?

bence anlatmakla olmaz yolun düşerse buyur maslağa gel yapılı olanları araç üzerinde incele bence cok daha net fikirlerin olur tabi bence :smiley:

efendim zaten size gelicem yükseltme kiti için daha önce mesaj yazmıştım size ...ancak tavsiye niteliğinde bilgiler almanın faydalı olacağına inanıyorum ..zaten sizide diğer üyelerin tavsiyesiyle buldum .. teşekkürler

ben böyle konularda hep diyorum öncelikle bu işlere yeni giren arkadaşlar kendi gözleri ile görüp teknik bilgileri öğrensinler sonra kafalarına ne yatarsa onu yapsınlar illa alış verişde önemli değil bircok arkadaşım bilir laz caycım meşhurdur buyrun sizde bir cayımızı için her daim beklerim

çok teşekkürler .... en kısa zaman da gelicem....

ilan sitelerinde 10 civarında tam yapılı xj var. bunları bi inceleyin epey bi fikir verecektir. bu işe bütçe ne ayırdınız bunu belirtirseniz modif. listesi de belli olacaktır. kullanım tarzı ve hedefi ne olacak vs. vs...

XJ bu iş için çok uygun . Önemli olan bütçe tabi . Sınır ne ise ona göre bakmak lazım . Böyle bir mod.a girmeden önce , gözle görüp hatta imkan olursa denemek önemli bir unsur bence de ...

Yalnız başlık olmamış , değiştirilse keşke . XJ yi nasıl offrod "" yaparız ;) "aracı" kaynamış arada sanki :smiley:

Sitede çok örneği var ama dediğim gibi bütçe ve nekadar offroad soruları önemli ?

Bunları bilmeden kabaca , ben olsam yükseltme + MT lastik . Arkasından öne vinç . Ek difransiyel kilitleri(burda bütçe ve kullanım tarzı öne çıkar) . Bunların arasında tavan sepeti+projektörler halledilebilir .

Ne kadar çok finans ayırırsanız o kadar çok off-road olur XJ niz.

XJ'ye özel olmamakla birlikte, off-road için yapılması gereken temel modifikasyonlar:

1. Lastik (AT ve/veya MT, gerekiyorsa yükseltme)
2. Vinç (ve vinç tamponu)
3. Şnorkel
4. İlave aydınlatmalar (sürüş ve sis farları)
5. Telsiz (CB)
6. Mapa, Strap, makara, Hi-Lift, kürek vb... aletler.

Şnorkele ek olarak su izolasyono vs.birşey gerekiyormu....Selamlar

dr.hunter' Alıntı:
Şnorkele ek olarak su izolasyono vs.birşey gerekiyormu....Selamlar

Şnorkel montajı dikkatli yapılmalı, su almayacak şekilde bağlantı ve ek yerleri sağlam ve izole olmalı. valfli iç düzenek kullanılmassı iyi olur. (şnorkelin üstünden girebilecek suyu içerde tahliye eden valf).

Benzinli motorlar için şnorkel uygulamasından ayrı distribütörü de sudan korumak iyi olur.

Cevap için teşekkür ederim..Yalnız sorumu biraz açmak isterim..Ortalama bir yükseltmesi olan aracı -xj 3'' diyelim-nekadarlık suya sokabiliriz.. motor suyun içinde çalışır mı..Bu çok extrem birşey mi yoksa arada sırada yapmak sorun çıkarmazmı..Selamlar..

Motor yakıtını ve havayı alıyor ve ateşleme yapabiliyorsa bu arada da motor bloğuna su girmiyorsa sorun yok. Tabii bu işin teorik kısmı.

Gerçekte dizeller bu konuda daha dayanıklı, şnorkelden havayı alsın, mazot gelsin, suyun içinde de çalışır (ama tavsiye etmem)
Benzinli de ise bujilerin ve distribütörün sudan %100 izole edilmesi çok zor ve ıslandıklarında ateşleme bozulabilir ve motor çalışmayabilir.

Motorun su içersine girmesi ile beraber aslında başka aksamda suya girmiş oluyor, başta diferansiyeller. Diferansiyel havalandırmaları yeterince yukarda değil ise suda fazla kalmamalı ve mutlaka yağı kontrol edilmeli.

Sudan geçiş dikkat edilmesi gereken bir konu. Kaputun üstüne çıkacak kadar derin suda çok uzun kalmamak iyidir. Her araç için dikkat edilmesi gereken özel hususlar olduğu gibi genel olarak;
- girilecek suyun derinliğinin zemin yapısının önce yürüyerek kotrol edilmesi gerekir,
- sudan geçerken aracın oluşturduğu dalganın önüne geçmemek ve gerisinde kalmamak lazım
- akıntı varsa akıntıya ters gitmek yerine mümkünse akıntıyı arkaya alacak şekilde giriş çıkış noktalarını seçilmesi iyi olur.

XJ için benim bir şey söylemem doğru olmaz, hiç kullanmadım. Ben kendi aracım ile denizde biraz (!) dolaşmıştım, oldukça zevkli ama sonrasında yapılması gereken temizlik, bakım vs. çok da eğlenceli değildi :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,088
Kaydolan Son Üyemiz
TunaKarakaya

SON KONULAR

Geri