Yalıtım Malzemeleri Hk

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan omersfark Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 14
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 1,612

omersfark

Yeni Üye
Merhaba,
Herkese iyi gezmeler öncelikle.
Ben yeni yapmaya çalıştığım motokaravan(2001 sprinter) için yalıtım malzemesi seçmeye çalışıyorum.
Ancak youtube vs gibi yerlerde hep satıcı ve yeni deneyen insanlar paylaşım yaptığı için (sebebinin bu olduğunu düşünüyorum) tutarsız çok bilgi yayılıyor.
Neyse sizin bugün yalıtım için kesinlikle yaparı/yapmam ve kesinlikle kullanırım/kullanmam diyeceğiniz şeyler neler?
Deneyimlerinizi paylaşırsanız çok memnun olurum.
Herkese teşekkür ederim.

Merhaba,
Ben yeni yapmaya çalıştığım motokaravan(2001 sprinter) için yalıtım malzemesi seçmeye çalışıyorum.
Ancak youtube vs gibi yerlerde hep satıcı ve yeni deneyen insanlar paylaşım yaptığı için (sebebinin bu olduğunu düşünüyorum) tutarsız çok bilgi yayılıyor.
Neyse sizin bugün yalıtım için kesinlikle yaparı/yapmam ve kesinlikle kullanırım/kullanmam diyeceğiniz şeyler neler?
Herkese teşekkür ederim.
Video: https://youtu.be/-PyitgoC2ZU

Merhaba,
Herkese teşekkür ederim.

Herkes kafasına göre bir malzeme kullanıyor. Ben kendi tercihlerimi anlatayım:
- Cam yünü kullanmadım. Çünkü cam tozu solumak istemiyorum. Dahası ıslandığı zaman feci kokuyormuş. Kimisi üzerini naylon örtü ile kaplıyor. Ne kadar etkili bilmiyorum.
- Taş yünü kullanmadım. Çünkü taş tozu solumak istemiyorum. Kimisi bunun da üzerini naylon örtü ile kaplıyor. Ne kadar etkili bilmiyorum.
- Beyaz stropor (köpük) kullanmadım. Sıcakta çektiği söylendi.
- Mantolama köpüğü kullanmadım. Saç kaplamadan gelen ısıyı ne kadar keseceğini kestiremedim.
- Paraya kıyıp elastomerik kauçuk kullandım. En pahalı malzeme. TRde İzocamfleks adıyla satılıyor. Bir kaç sebebim vardı:
1. Dönüştürdüğüm aracın sürücü kabininin üzerinde fabrikasyon olarak ince bir katman halinde bu malzeme kullanılmıştı. Elin gavurunun :smiley: bir bildiği vardır diye düşündüm.
2. Kendinden yapışkanlı versiyonu var. Uygulaması çok kolay oluyor. Ben dikmelerin içini bile bununla kapladım. Kimileri sıcağı görünce kendini saldığını iddia ediyor. Ama ben senelerdir böyle bir sorunla karşılaşmadım.
3. Araç içindeki terleme ihtimaline karşı üzeri alüminyum kaplı versiyonu var. Benim tercihim de bu yönde oldu.
4. Tavan ve tabanda 1.5 kat halinde 1 cm, yan duvarlarda 2 cm. kalınlıkta olanı kullandı. 1.5 kat nasıl oluyor derseniz kanalların içine önce şerit halinde döşedim. Sonra hepsinin üstüne tabaka halinde döşedim. Aracımın yapım hikayesine bakarsanız görürsünüz. Bütün hikayeyi okumak istemezseniz, izolasyon uygulaması şu sayfada yer alıyor.
5. Mesut bey (Doğrucu Davut) hiç izolasyon yapmamak taraftarı. Gerekçelerini onun mesajlarında bulabilirsiniz. Kendi adıma izolasyon yaptığıma pişman olMAdığımı söyleyebilirim. Tabii bu bir tercih meselesi.

- Cam yünü kullanmadım. Çünkü cam tozu solumak istemiyorum. Dahası ıslandığı zaman feci kokuyormuş. Kimisi üzerini naylon örtü ile kaplıyor. Ne kadar etkili bilmiyorum.
- Taş yünü kullanmadım. Çünkü taş tozu solumak istemiyorum. Kimisi bunun da üzerini naylon örtü ile kaplıyor. Ne kadar etkili bilmiyorum.
- Mantolama köpüğü kullanmadım. Saç kaplamadan gelen ısıyı ne kadar keseceğini kestiremedim.
- Paraya kıyıp elastomerik kauçuk kullandım. En pahalı malzeme. TRde İzocamfleks adıyla satılıyor. Bir kaç sebebim vardı:
1. Dönüştürdüğüm aracın sürücü kabininin üzerinde fabrikasyon olarak ince bir katman halinde bu malzeme kullanılmıştı. Elin gavurunun :smiley: bir bildiği vardır diye düşündüm.
2. Kendinden yapışkanlı versiyonu var. Uygulaması çok kolay oluyor. Ben dikmelerin içini bile bununla kapladım. Kimileri sıcağı görünce kendini saldığını iddia ediyor. Ama ben senelerdir böyle bir sorunla karşılaşmadım.
3. Araç içindeki terleme ihtimaline karşı üzeri alüminyum kaplı versiyonu var. Benim tercihim de bu yönde oldu.
4. Tavan ve tabanda 1.5 kat halinde 1 cm, yan duvarlarda 2 cm. kalınlıkta olanı kullandı. 1.5 kat nasıl oluyor derseniz kanalların içine önce şerit halinde döşedim. Sonra hepsinin üstüne tabaka halinde döşedim. Aracımın yapım hikayesine bakarsanız görürsünüz. Bütün hikayeyi okumak istemezseniz, izolasyon uygulaması şu sayfada yer alıyor.
5. Mesut bey (Doğrucu Davut) hiç izolasyon yapmamak taraftarı. Gerekçelerini onun mesajlarında bulabilirsiniz. Kendi adıma izolasyon yaptığıma pişman olMAdığımı söyleyebilirim. Tabii bu bir tercih meselesi.
Dediğiniz gibi herkesin tercihi farklı. Benimde elestamorik kauçuk kullanmamamın nedni gri straforla ısı geçirgenlikleri arsında yüzde ona yakın bir fark olmasıydı okuduklarıma göre. Maliyet arasındaki fark uçurumdu. Strafordan memnunmuyum memnunum bir senedir kullanıyorum bir problem yok

Mesut bey (Doğrucu Davut) hiç izolasyon yapmamak taraftarı. Gerekçelerini onun mesajlarında bulabilirsiniz.

Bekir bey, sanırım eksik hatırlıyorsunuz.
Yalıtıma karşı değilim fakat abartılmaması da yerinde olur diye düşünüyorum.

Westfalia marka karavanımın yalıtımının olmamasını, yalıtımı gereksiz gördüğüm şeklinde hatırlıyor olmalısınız ?
Gerçi yalıtımsız ama havadar bir karavanla sadece bahar ve yazları gezen bir karavancı olarak sorun yaşamamaktayız. Az sayıdaki serin geceler için ise ısıtıcımız zaten yeterli olmakta.

Karavanda ısıtıcıların -10 °C ye kadar yeterli olduğu bilinse de karavanımı kışları da kullanacak olsaydım, yukarıda yazdığım şekilde yalıtım yapardım.
Yani tam da sizin yaptığınız gibi.. 😊
(Bir tek kanalların içini ısı köprüsü nedeniyle doldurmazdım)

Son düzenleme:

Merhaba, faydalı bilgiler paylaştığınız için teşekkürler.

.
Sahadan bir son dakika haberi:

Yalıtımsız karavanımızda 11 seneden beri ilk defa bu sabah 3 °C yi gördük. Geceyi ise 21 °C ye ayarlı ısıtıcıyla karavanımızda milim üşümeden geçirdik. Mışıl mışıl uyuduğumdan farketmedim ama sanırım biraz sık çalıştı o kadar…😊

Yapacağı karavanının yalıtımı yüzünden uykusu kaçanlara sevgi ile duyurulur..
Bazen bir dakika pratik, bir saat teoriye bedel oluyor. 🤓

Screenshot_20230429-112724.png

Son düzenleme:

.
Konuyla ilgili akla gelebilecek iki soruyu da boşlukta bırakmayayım.

* Yalıtımsız karavanın sıcak profili:
Yaz ve baharlarda belli bir hava sıcaklığından sonra tüm karavanlarda zaten pencere ve kapılar açılmakta hatta neredeyse tüm yaşam da dışarıda geçirilmekte. Yoksa neden yollara çıkıyoruz ki ?
Eğer karavan bol pencereli ve özellikle de kısa boylu ise açık yan ve arka kapıyı da hesaba katarsak, karavanın iç ısısının dışarıda gölge altında bulunmaktan farkı kalmamakta. Durum özellikle az rüzgarlı yerlerde kesinlikle böyle oluyor.

Klima yoksa; gece yatmadan önce varılabilecek en ideal ısı da ancak dış sıcaklık olabilmekte. Yalıtımın ise bu ısı transferinde önleyici yani ters etkisi var.
Karavanlarda ısının metal, porselen ve yoğun yapılı ahşapta biriktiği düşünülürse, yalıtımsız karavanlar dışarıya da olan geçirgenlikleri yüzünden, geceleri beklenen sıcaklığa daha çabuk ulaşabilirler.

Kapı ve pencereleri kapalı olarak güneş altında park halindeki yalıtımsız karavanın daha çabuk ısındığı tartışmasız olsa da yaltımlı olanların bile belli bir zaman sonra neredeyse ayni sıçaklığa erişebildikleri atlanmamalı.
Çünkü en azından sürücü bölümü camları tümünde yalıtımsız durumda.
Ayni fenomen açık ve koyu renkli araç karşılaştırıldığında da geçerli olmakta.

Yalıtımsız karavanın soğuklarda yakıt tüketimini arttırması yanında diğer bir sorunu, kaplamasız yerlerdeki metal teması durumunda hissedilmekte.

* Peki karavanımı kendim yapsaydım neden yine de yalıtımlı yapardım ?
Cevabım çok basit. Karavanı satarken “Yaltımı var mı ?” sorusu yüzünden !
İnsan yaşamını, gerçeklerden çok inançları açısından yaşıyor. Bilim insanları bile özel yaşamlarında farklı davranmıyor. İnançlara saygılı olmak lazım.. 😋

Hani olur da yazdıklarıma ciddiye alıp karavanını yalıtımsız yapma cesareti gösterenlere yine de bir önerim olacakdı.
Karavanın tavanını güneş yüzünden ısı geçiş zamanını uzatması açısından, kışları da kullanacaklarsa tabanını da ayak temasını azaltması açısından, ince de olsa yalıtmaları faydalarına olurdu..
Tabii yaz-kış devamlı karavanda yaşayanlar için yalıtıma verilecek para yakıttan daha az olmalı ve araçlarının yalıtımı da kaçınılmaz diye düşünüyorum.

Gerçekler çoğu kez ne siyah ne de beyaz. Sadece gri.. 😊
Ayrıntılarıyla düşünmek faydamıza olmalı ?..

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR