DOĞA SPORLARI OFF-ROAD KARAVAN DÜNYASI İKİ TEKER NAVİGASYON VE HABERLEŞME FOTOĞRAFÇILIK GEZGİNİN DÜNYASI GENEL KONULAR YARDIM İLETİŞİM

Yeni Başlayan Bir Karavancıdan Sorular :)

'GENEL KONULAR' forumunda mkurtuldu tarafından 27 Eylül 2019 tarihinde açılan konu 504 kişi tarafından okunmuş, 9 cevap yazılmıştır

 1. mkurtuldu

  mkurtuldu Yeni Üye

  Mesaj:
  2
  Alınan Beğeni:
  1
  Arkadaşlar hepinize merhaba,

  Sitede henüz ilk mesajım ve karavan dünyasına gönül vermiş bu kadar çok insanı bir arada görmek çok güzel.

  Sitedeki ilk konumun herkes için bilgilendirici bir bilgi içermesini isterdim ama bolca sorudan oluşuyor maalesef. Kendi karavanımı yapmaya karar verdim ancak ne çevremde aktif karavancı bir arkadaşım var ne de sorularıma doğru yanıtlar alabildiğim bir yer ile tanışamadım. Bu nedenle son çare olarak sizden birkaç konuda bilgi almak istiyorum. Evet, belki soracağım konuların büyük bölümü burada cevaplandı ama inanın o kadar çok bilgi, o kadar fazla tezat veri var ki ben hangisine inanacağını şaşırmış durumdayım. Bu nedenle lütfen mükerrer sorularımı mazur görün.

  Kısaca projemden bahsederek başlayayım,

  Ben kendi ofisinde grafik-tasarım, arayüz alanında çalışıyorum. İşim, aslında bir ofiste 8-5 oturmayı gerektirmiyor ve teknik olarak bilgisayarımın, internetin olduğu her yerde işimi yapabiliyorum. Ayrıca vakit bulduğum her an doğada vakit geçirmeyi ve çadırla kamp kurmayı çok seviyorum. Yakın zamanda ise artık ofise her ay tonla kira, stopaj vs. ödemeler yapmaktansa bir karavan alıp bunu ofis-karavana dönüştürüp şu anki aylık sabit giderlerimi de yakıt parası yapıp farklı yerleri gezmeyi düşünüyorum. Ofis karavan dediysem sadece küçük bir bölümünü ofis formatında ayarlayıp kalanını ailemle seyahat edebileceğim biçimde yani standart karavan fonksiyonunda yapacağım.

  Almak için karar verdiğim araç Fiat Ducato 17m3 ve 5 yaşını doldurmuş olacak.

  Aklıma takılan ve her yerde farklı cevaplar aldığım için bir türlü nihai olarak tatmin olamadığım konular ise şöyle:

  - Öncelikle Kamyonet sınıfı bir aracı motokaravana dönüştürdüğümüzde yıllık zorunlu araç sigortası ne olacak? Tabiki hasarsızlık, sürücü geçmişi vs. gibi birçok etken var ama inanın hiç tatmin edici bir cevap alamadım. Kendi aracımın sigortasını yaptırdığım acente dahi 2000-8000 arası bir rakamın çıkabileceğini söyledi. Siz ne ödüyorsunuz? yada ne çıkar?

  - Sigorta ve diğer sebeplerden dolayı aracı kamyonet sınıfında bıraksam bir sorun olur mu? cam açtırmayı, tepe ve yan havalandırma alanları oluşturmayı planlıyorum. Haliyle araçta mobilyalar, karavan düzeni olacak. Kamyonet sınıfında TÜVTÜRK muayenesinden geçer mi? Yoksa her seferinde içerideki eşyaları boşaltmak mı gerekiyor?

  - Karavan sınıfı araçlar şehir giriş çıkışlarındaki kantarlara girmek zorunda mı? Aynı şekilde aracı kamyonet olarak bırakıp ticari amaçla kullanmayacağıma göre kantar zorunluluğu sıkıntı yaratır mı?

  - İşim gereği iki haftada bir kez İstanbula geçmek zorunda kalabiliyorum ve bunu karavanla yapıp bir günde Avrupa yakasında konaklayacak biçimde yapmayı planlıyorum. Karavanlar 2. köprüyü kullanabiliyor mu? yoksa aks aralığı nedeniyle 3. köprü veya feribot mu tercih ediliyor?

  - 4 kişilik bir aileyiz. Kamyonet ruhsatta 2+1 olarak geçiyor veya karavan olsa bilre 3+1 ruhsat alınabileceği söyleniyor. Böyle bir durumda yolda trafik kontrolünde sorun olur mu? En önemlisi yurtdışına çıkmayı düşünsem ruhsatta yazandan 1-2 kişi fazla yolcu ile sorun yaşar mıyım?

  Cevaplar için çok teşekkür ediyorum. İnanın bu soruların bazılarını sigorta acentelerine ve trafik polislerine sormama rağmen cevap alamadım.

  İyi günler dilerim.
   
  Etiketler:

 2. memret

  memret Kamp I

  Mesaj:
  154
  Alınan Beğeni:
  88
  Meslek:
  Yüksek Mühendis
  Şehir:
  İstanbul
  Hap şeklinde alamayabilirsiniz:smiley:
  Sorularınızın tüm cevapları, forumda "çok detaylı şekilde" halihazırda mevcut. Formda biraz gezinmenizi tavsiye ederim. çelişkili konularda hatalı mesajların sonradan , farklı konularda da olsa, hatalı olarak belirtildiğini de göreceksiniz.
   

 3. makara60

  makara60 Kamp III

  Mesaj:
  583
  Alınan Beğeni:
  526
  Trafik sigortanız karavan için 4.basamaktan istanbul için 3700tl(Trafik Sigortası Hesaplama 2019 - HESAPLAMA.NET)Tüvtürk de aracın içine koltuk sayısı için bakılıyor.Bunun dışında rutin muayene geçerli.Ancak cam ve havalandırma için yine de proje çizdirmeniz gerekecek.Genel olarak ruhsatta istihap haddi yazan her aracı kantara sokma yetkisi ulaştırma bakanlığında var.Ancak kamyon ve kamyonetlerden karavanlara sıra gelir mi bilmem?Hususi kamyonet olması sizi src belgesi almaktan kurtarır o kadar.Karavan olduktan sonra m1 özel amaçlı taşıt sınıfına geçtiği için bütün köprüleri kullanabiliyorsunuz diye biliyorum(.Kısıtlamalar ve Yasaklamalar)Yanlışım varsa üstadlar düzeltir diye umuyorum.Yolcu sayısında tr de sorun yaşama ihtimaliniz hemen hemen yok gibi diyebilirim.Çünkü artık ruhsat bile sormuyorlar.Yurt dışında ki durumu yurt dışına çıkanlar yazsa daha iyi.
   
  memret ve mkurtuldu bunu beğendi.

 4. mkurtuldu

  mkurtuldu Yeni Üye

  Mesaj:
  2
  Alınan Beğeni:
  1
  Hocam çok teşekkürler cevaplarınız için. Bu arada bizzat kantar istasyonlarında çalışan bir kişiden aldığım bilgiye göre aracınız hususi de olsa kantara girmeniz (araç kamyonet veya moto-karavan farketmiyor) gerekiyor. Eğer girmeden geçerseniz "kaçtı cezası" adı altında her seferinde bin liranın üzerinde bir ceza yazılabiliyormuş. (Türkiye'de 100'ün üzerinde bu tip istasyon bulunuyormuş ve hiçbir görevli "gir" şeklinde sizi davet etmese bile kantara girmek kamyonet ve benzeri sınıftaki araçlar için zorunluymuş) Bu arada kantara girerken ruhsatta yazandan fazla yolcu varsa veya aracın muayene / sigorta durumunda sorun varsa bunlardan da ceza yazılabiliyormuş.
   
  ince999 bunu beğendi.

 5. varalevent

  varalevent Ana Kamp

  Mesaj:
  55
  Alınan Beğeni:
  150
  Şehir:
  İSTANBUL
  Merhaba,
  Bildiğim kadarıyla cevap vermeye çalışayım ama yukarıda da belirtildiği gibi forumu detaylı olarak inceleyerek birçok bilgiye ulaşmanız mümkün.
  Ben motokaravanımı yaptırmadan önce 4-5 ay boyunca sitedeki karavan ile ilgili tüm başlıkları inceledim.
  Sigorta bedeli konusunu tahminen karavan dönüşümü yapıp, sigorta yaptırmaya kalktığınızda ancak öğrenebileceksiniz.
  Ruhsatında kamyonet olan ve karavan olarak düzenlediğiniz aracınızda; trafik kontrolünde, muayenesinde, olası bir kaza durumunda sorun çıkar.
  Ruhsatta özel amaçlı taşıt/karavan olarak işlenmiş araçların kantara giriş zorunluluğu yoktur. Ancak kamyonet kalır ise kantarlara girmek zorundasınız.
  Boğaziçi köprüsü (1. köprü) haricindekileri, Avrasya tüneli dahil kullanabilirsiniz.
  Koltuk sayısı konusu ise 1-2 ay önce sitede epey bir konuşuldu, takip edemediğim için ülke içi yasal durumu bilemiyorum. Yurtdışında ise sınır geçişlerinde ruhsat ve kişilerin pasaportları kontrol edilirken sayıya bakılıyor diye düşünüyorum.
  İyi günler.
   

 6. makara60

  makara60 Kamp III

  Mesaj:
  583
  Alınan Beğeni:
  526
  Keşke siz de cevap yazmadan önce konuya yazılan mesajları önce bir okusaydınız;)
   

 7. varalevent

  varalevent Ana Kamp

  Mesaj:
  55
  Alınan Beğeni:
  150
  Şehir:
  İSTANBUL
  Okumadığımı da nereden çıkartıyorsunuz?
  Hem daha iyi ya, size laf sokma şansı çıktı!
   

 8. makara60

  makara60 Kamp III

  Mesaj:
  583
  Alınan Beğeni:
  526
  Okusanız o cevabı yazmazdınız(ya da ben fazla iyimserim:smiley:).Neyse,benim tek amacım düşünmeden yazılan mesajların insanları yanıltmasına engel olmaktı.Zira bir çok insan bu foruma bilgi edinmek için giriyor;)O yüzden sadece bildiğiniz konularda yazın lütfen,bunda kırılacak darılacak bir durum yok.Sonra bilgi kirliliği oluşuyor ve insanlar aynı konularda farklı şeyler yazıldığını görünce tekrar tekrar soru soruyorlar,biz uğraşıyoruz:smiley:
   

 9. varalevent

  varalevent Ana Kamp

  Mesaj:
  55
  Alınan Beğeni:
  150
  Şehir:
  İSTANBUL
  "Bilmem" "diye biliyorum" "yanlışım varsa üstadlar düzeltir diye umuyorum" "hemen hemen yok gibi" "durumu yurt dışına çıkanlar yazsa daha iyi" gibi KESİN!!! bilgi içeren bir mesaj yazıp, bir de üstüne; " Okusanız o cevabı yazmazdınız" "düşünmeden yazılan mesajlar" "sadece bildiğiniz konularda yazın lütfen" "bilgi kirliliği oluşuyor" ""biz uğraşıyoruz" diye cevap vererek ukalalık yapmanız üzerine size cevap veriyorum.
  Öncelikle; ağır geliyor ise uğraşmayın lütfen, ya da iyi niyeti ile yazı yazanlara ukalalık etmeyin.
  İkincisi; o gülen/göz kırpan vs emojiler yazınıza hiçbir sevimlilik katmıyor.
  Son olarak; benim yazdığım bilgilerden hangisi yanlış ise, belirtin ki, hepimiz sizin değerli bilginizden katkı almış olalım.
   

 10. Akdeniz45

  Akdeniz45 Otelde misafir karavanda evimizdeyiz.

  Mesaj:
  2.145
  Alınan Beğeni:
  2.726
  Şehir:
  Almanya

Forumdaki Benzer Konular

Yükleniyor...
BENZER KONULAR - Yeni Başlayan Karavancıdan
 1. yürüyüşçü
  Yanıt:
  2
  Okunma:
  708
 2. Exolisher
  Yanıt:
  6
  Okunma:
  1.227
 3. tayfuntuna
  Yanıt:
  5
  Okunma:
  2.660
 4. Akdeniz45
  Yanıt:
  9
  Okunma:
  4.217
 5. Sergunkuru
  Yanıt:
  6
  Okunma:
  1.017
 6. BehmenREKLAM
  Yanıt:
  2
  Okunma:
  696
 7. Psikot
  Yanıt:
  2
  Okunma:
  1.431
 8. berkzeybek
  Yanıt:
  9
  Okunma:
  5.729
 9. Oguzhan17
  Yanıt:
  2
  Okunma:
  1.294
 10. s7rky
  Yanıt:
  7
  Okunma:
  1.444