Yeni Karavan Alacaklara Tavsiyeler

  • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan pasolvon Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 98
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 7,994

pasolvon

Hayat bir gün, o da bu gün!
Mesajlar
470
Tepkime puanı
580
Yer
İstanbul
Web
kampingler.com
Son zamanlarda sosyal medyada gözlemlediğim kadarıyla özellikle yerli karavan seçiminde çok büyük bilgi kirliliği söz konusu. Yorumlar o kadar komik ki fikri olmadan x markadan koşarak uzaklaşın ya da 40 yıllık karavancılar ne anlar karavandan sığlığında. Hal böyleyken bilinçli tüm karavancı adaylarının araştırma için bu siteye gireceğini düşündüğümden marka belirtmeksizin yeni bir karavan alırken dikkat edilmesi gerekenleri karavanda en az 30 gün yaşamış tecrübeli karavancıların belirtmesinin doğru olacağını düşündüm. Tabi ki her tavsiye veren konuya kendi pencerelerinden bakacaklardır. Tavsiyeler içeriğinde olabilecek aklıma gelen başlıklar şu şekildedir;

  • Tavsiye veren kişinin çekme karavan tarzı ve geçmişi
  • Altyapı (Şasi, Lastikler vs.)
  • Üstyapı (Karkas, Kaplama vs.)
  • Üretici geçmişi ve üretici seçiminde dikkat edilmesi gerekenler
  • Olmazsa olmaz ek donanımlar
Bu başlıkları sadece konuyu açarken aklıma geldiği için yazdım. Üstadlar tavsiyelerini verirken ekleyecekleri başka konular varsa tabi ki ekleyebilirler.
 

Etiketler

pasolvon

Hayat bir gün, o da bu gün!
Mesajlar
470
Tepkime puanı
580
Yer
İstanbul
Web
kampingler.com
Hızlıca ilk aklıma gelenleri ben yazayım.

2 çocuklu 4 kişilik bir aileyiz. 2019 yılından itibaren 1 sene 5.25'lik bir karavan kullanıcısı, aralık ayında yeni siparişimizi bekliyoruz. Kamping kampçısıyız.

Şasi için ilk tercih tabi ki alko olmalı. Eğer mümkün değilse yani özel üretim şasi kullanılıyorsa ilgili şasi ile yollarda en az 10bin km yol yapmış karavanı olan bir üreticiyi seçmekte fayda görüyorum. Lastik konusunda ise mümkünse CP (camping) tipi mümkün değilse en kötü C tipi lastik seçilmeli. (Bu işaret CP olursa, karavan / kamp tipi uzun süre bekleme sonrası yıl içinde kısa süreli kullanımlarda olan yanakları takviyelendirilmiş lastikleri gösterir.)

Maalesef regülasyonun sıkı olmadığı bir alan ülkemizde çekme karavan üretimi. Yaz mevsiminde hemen her karavan güzeldir. Dolayısıyla en az 2 kış geçirmiş çekme karavanı olmayan üreticileri tercih etmenizi tavsiye etmiyorum. Ancak bu yeni üreticileri tercih edenlere saygım sonsuz. Nihayetinde birilerinin denemesi gerekiyor bu markaları :smiley: Üretici seçerken en çok dikkat edilmesi gereken konunun ise satış sonrası destek olduğunu düşünüyorum. Bu konuda her mecrada araştırın. Problem yaşadığınızda muhattabını bulabileceğiniz firmaları seçmenizi tavsiye ederim.

Benim kullanım şeklime göre ek donanım olarak sadece dizel ısıtıcıya ihtiyaç duymaktayız.

Son olarak içine girdiğinizde daralmayacağınız ama sığabileceğiniz en küçük karavan iyidir. Ne kadar büyük, çekmesi ve manevrası o kadar zor.
 

fusel

Kamp I
Mesajlar
109
Tepkime puanı
92
Konunun açılması çok yerinde olmuş, teşekkür ederim.
Bende birkaç aylık ve 3-4 kamp yapmış karavancı olarak yazmak isterim. Karavanımız 4.50 boyunda, iki çocuğumuzla gayet yeterli geldi bize. Sabit bir ana yatak ve yatağa dönüşen masa mevcut. Yatak eni 140 cm oldukça yeterli. Toplam 5 karavan camı, bir lumboz, bir heki, birde kapı camı mevcut. Camın olabildiğince çok olmasının faydalı olduğunu hissettik. Mevsim sonbahar olduğundan tente ihtiyacı çok olmadı, bir kez açtık ama işe yaradığını, lazım olduğunu farkettik. Dizel ısıtıcınında mevsim itibariyle şart olduğunu söylemeliyim. Gayet sıcak bir ortamda uyuduk. Karavanı teslim aldığımızda stabilizatör yoktu. Yolda aşağı yukarı oldukça fazla sallanmaktaydı. Stabilizatör taktıktan sonra bu sallanmanın bariz şekilde azaldığını farkettik.
 

omnitemporal

MURAT ERDOĞAN
Mesajlar
2,390
Tepkime puanı
895
Güzel bir konu başlığı seçimi olmuş,tebrikler
Marka belirtmeden konuşmak daha güzel
Çünkü hiç kullanmadığı bir karavanı aşırı övenler veya aşırı yerenler inandırıcı olmuyor
Bu işe yeni başlayan üreticilere temkinli yaklaşacak kadar hayat tecrübem var
İrili ufaklı birçok karavan kullanmış biri olarak,
En sonunda nirvanaya erdim, doğrusu budur demeyeceğim
Çünkü bu doğru;
kişiden kişiye,o anki hayat şartlarına, kişisel özelliklere,maddi olanaklara göre değişecektir
Bu doğruyu belirleyecek veriler:
-Ne sıklıkla kullanılacak
-Nerelerde kamp yapılacak
-Öncelikleriniz neler
-Kaç lira ayırabilirsimiz
Vs,vs,vs
 

Selferi

Ana Kamp
Mesajlar
77
Tepkime puanı
48
Herkesin kriterleri farklı o yüzden herkesin tercihi değişebiliyor ben hız yapmıyorum 80 km yi geçmem bana stabilizator gerek yok derken diğeri şart diyebiliyor
 
Son düzenleme:

reventon

Yeni Üye
Mesajlar
15
Tepkime puanı
1
Yer
İstanbul
Çok güzel bir konu olmuş.

Benim karavanım yok, beyaz yakalıyım, ancak hevesliyim. Baya bir araştırma yaptım özellikle buradaki @omnitemporal, @pasolvon, @AKMühendis gibi bir süredir karavan kullanmış ve işin detayını/tekniğini bilen kişilerin yorumları baya bir şey kattı bana.

Benim bir kaç sorum vardı, belki yeni alacakların da sorabileceği sorulardır.

- Karavanı kullanmadığım zamanlarda nerede tutmalıyım? Sizler nereye koyuyorsunuz? Diyelim ki evin çevresi müsait, güvenli olur mu? Karavan kamplarına mı bırakılmalı? Kullanmadığım zaman bir bakım vs. gerekiyor mu? Uzun süre kullanmama sonrası güvenlik açısından kontrol etmem gereken şeyler var mı?
- Güvenlik benim için çok önemli, hatta herkes için öyle olmalı ve güvenlik "opsiyonları" opsiyon olmamalı. Bir karavanı güvenli yapan şeyler nelerdir? Nasıl bir sistem tercih edilmelidir? (Şase, stabilizatör, frenli sistem, amortisör vs.) Sürat nasıl olmalıdır, virajlar nasıl alınmalıdır vs.
- Camlar nasıl olmalı? Bazı modeller var; önde geniş tek cam ama sabit, kalan 4-5 cam açılır tipte. Bazılarının hepsi açılır tipte. (genelde avrupa modeller) Mesela bazı üreticiler sürgülü tercih ediyor. Bazısı yukarıya doğru 45/90 derece açılır tercih ediyor. Camların açılış şekli önemli mi? Tüm camlar açılır olmalı mı? Sürgülü sitemin yalıtıma negatif etkisi var mı?

Şimdilik bu kadar sorayım, diğer aklımdakileri de başka zaman sorarım. :smiley: Daha düzenli bir akış olabilir.

Bu arada daha önce eşimle çadır kampı yapıyordum ancak bebeğimiz olduğu için çekme karavana yöneldim. Daha önce çadır kampı dahi yapmamış arkadaşlar karavan işine girmeli mi? İkisi tamamen bağımsız mevzular mı?
 
Son düzenleme:

omnitemporal

MURAT ERDOĞAN
Mesajlar
2,390
Tepkime puanı
895
Bu kadar çok soruyu ben tek seferde cevaplayamam
Bu tür soruları ilgili başlıklarda tek tek sormak lazım
Örneğin
enerji
Güvenlik
Vs
Güvenli çekme karavan sürüşü hakkında forumda çokca bilgi var
Sayfalarca yazdık
Güvenlik konusunda da kaplin kilidi, alarm, kamera hepsi defalarca yazıldı
Bunları forumun ilgili bölümlerinden okuyun lütfen
 
Son düzenleme:


yugun

YÜCEL GÜNDÜZ
Mesajlar
11,418
Tepkime puanı
2,540
Yer
Ankara
Web
www.yucelgunduz.com
Bana göre standartlaşmış üretimler özel üretimlerden daha iyidir. Kullanıcılar çok sayıda aynısından üretilen modellere yönelsin. Durumu olan Avrupa Karavan baksın ama plakalı ve ruhsatlı olarak. Gücü yetmeyense, yerli karavana yönelsin fakat karavanın yürüyen sistemi ve kaplinin kaliteli olmasına dikkat etsin.
Karavada ısı yalıtımı önemli bir konu. İyi kalite XPS strofoam kullanılsın. Daha iyi olur. Ahşap karkaslı karavanlar, metal profilli karkaslı modellere göre daha iyi ısı yalıtır fakat neme karşı daha dayanıksız olurlar.
Ben bir karavancıyım, Bana göre iyi, güzel bir karavan için her şeye değer. Ama imkan kapsamında gücümün yettiğiyle yetinmekteyim.
Selamlar...
 

Burak DEMİRAL

Doğrular,yanlışlar yoktur, sadece yorumlar vardır.
Mesajlar
540
Tepkime puanı
405
Yer
İZMİR
Web
www.kampteknekaravan.com
Benimde birkaç tavsiyem var!

* Fiyat/Performans değerlendirmelerini herkes yapabilir. Araçlarda da vardır. Her arabaya ilgi duyan, aracın fiyatına göre sunduklarını ve rakiplerine göre durumunu aracı görmeden bile değerlendirebilir. Burada önemli husus o araca sahip olmayan kişilerin değerlendirmesidir.

Özellikle ülkemizde o karavana sahip olan kişiler sanki üreticiye ortak olmuşcasına aşırı yorumlar yaparlar. Markayı yere göğe sığdıramazlar ve yanlış yönlendirirler. Bunu karavanlarının değeri düşmesin, satarken sıkıntı olmasın diye de yaparlar.

Bu yüzden Fiyat/performans değerlendirmelerinde mümkünse karavana sahip olmayan ve gerçekten sektördeki tüm markaları bilen kişilerin yorumlarının değerlendirilmesini öneririm.

* Bunun dışında donanım/yapı/uygulama yorumlarında deneyimli karavancılar sonuna kadar dinlenmeli ve hatta istediğiniz donanımlara uygun karavanlar bulunup kiralama yoluna da gidilmelidir. Hiç bir söylem kendi yaşadığınızdan daha değerli olmaz.

* Deneyimli karavancılardan tecrübeler dinlenirken anlatımı yapan karavancının bilgilerini yenileyip yenilemediğine de bakılmalıdır. Örneğin bir deneyimli karavancı şase önemli, mutlaka kaynak işlemlerine bakmalısın dediğinde, artık karavan şaselerinin kaynaksız vidalı olarak üretildiğini bilmemesi yaptığı öneriyi boşa çıkarmaktadır.

Her sektörde olduğu gibi bu sektörde konuşan kişilerinde belli amaçları vardır. Bu noktada o kişileri dinleyen ve karavan bakan kişilerin o amaçları da gözlemleyerek kendi süzgeçlerinden geçirmelerini öneririm.
 

omnitemporal

MURAT ERDOĞAN
Mesajlar
2,390
Tepkime puanı
895
Bir
Benimde birkaç tavsiyem var!

* Fiyat/Performans değerlendirmelerini herkes yapabilir. Araçlarda da vardır. Her arabaya ilgi duyan, aracın fiyatına göre sunduklarını ve rakiplerine göre durumunu aracı görmeden bile değerlendirebilir. Burada önemli husus o araca sahip olmayan kişilerin değerlendirmesidir.

Özellikle ülkemizde o karavana sahip olan kişiler sanki üreticiye ortak olmuşcasına aşırı yorumlar yaparlar. Markayı yere göğe sığdıramazlar ve yanlış yönlendirirler. Bunu karavanlarının değeri düşmesin, satarken sıkıntı olmasın diye de yaparlar.

Bu yüzden Fiyat/performans değerlendirmelerinde mümkünse karavana sahip olmayan ve gerçekten sektördeki tüm markaları bilen kişilerin yorumlarının değerlendirilmesini öneririm.

* Bunun dışında donanım/yapı/uygulama yorumlarında deneyimli karavancılar sonuna kadar dinlenmeli ve hatta istediğiniz donanımlara uygun karavanlar bulunup kiralama yoluna da gidilmelidir. Hiç bir söylem kendi yaşadığınızdan daha değerli olmaz.

* Deneyimli karavancılardan tecrübeler dinlenirken anlatımı yapan karavancının bilgilerini yenileyip yenilemediğine de bakılmalıdır. Örneğin bir deneyimli karavancı şase önemli, mutlaka kaynak işlemlerine bakmalısın dediğinde, artık karavan şaselerinin kaynaksız vidalı olarak üretildiğini bilmemesi yaptığı öneriyi boşa çıkarmaktadır.

Her sektörde olduğu gibi bu sektörde konuşan kişilerinde belli amaçları vardır. Bu noktada o kişileri dinleyen ve karavan bakan kişilerin o amaçları da gözlemleyerek kendi süzgeçlerinden geçirmelerini öneririm.
Deneyimli karavancılar bir markayı aşırı överler, kendi karavanlarının piyasası artsın diye yazmışsın,
Şasede kaynak olup, olmadığını bilmezler
Vs
Biliyormusun çok komiksin
Biz bilmeyeceğiz,sen bileceksin öyle mi
Hayatında bir kere bile karavanda kalmadığını kendin yazdın buraya
İşsizsen iş bul
Yada psikiyatriste git
Bu da benden sana bir tavsiye
 

Doğrucu Davut

Bu ufaklık kişiye değil, yanlışa nişan alır..
Mesajlar
612
Tepkime puanı
789
Hafta sonu düşünce kulübü sunar: :yum:

Varsayım:
Özellikle Türkiye’de karavan sahiplerinin sanki üreticiye ortak olmuşcasına aşırı yorumlar yaparak markayı yere göğe sığdıramamaları, yanlış yönlendirmeleri ve bunu karavanlarının değeri düşmesin, satarken sıkıntı olmasın diye de yapmaları.

Çıkarılan sonuç:
Bu yüzden Fiyat/performans açısından mümkünse karavana sahip olmayan ve gerçekten sektördeki tüm markaları bilen kişilerin yorumlarının değerlendirilmesi önerilmekte.


...
Soru:
Tümdengelim yoluyla üstelik bir belitten yola çıkarak, doğruya varılabilir mi ?
...


Meraklısına yardımcı kavramsal açıklamalar.

Varsayım:
Düşünmenin, herhangi bir konuda ileri sürdüğü bir savı tanıtlamak üzere koyduğu öndayanak. Deneylerle henüz yeter derecede doğrulanmamış ancak doğrulanacağı umulan teorik düşünce, faraziye, hipotez.

Belit (Aksiyom, Postulat):
Başka bir önermeye götürülemeyen ve kanıtlanamayan, böyle bir geri götürme ve kanıtı da gerektirmeyip, kendiliğinden apaçık olduğu düşünülebilen ve sadece böyle olduğu için öteki önermelerin temeli ve ön dayanağı olan temel önermeye belit , aksiyom ya da postulat denir.
Ne türlü bir belitten yola çıkılırsa o türlü bir sonuca varılır.
Belitlere dayanan bir düşünce, belitlerin yanlışlığı meydana çıkınca çöker.

Tümdengelim:
Bir şeyin doğruluğunu birden fazla duruma dayanmak suretiyle ileri sürerek akıl yürütme yöntemine, tümdengelim denir. Bu akıl yürütme yönteminde genel ilkeler ele alınarak olaylar konusunda tek tek yargıya varılır. Burada çıkan sonucun doğru olabilmesi öncülerin doğru olmasına bağlıdır. Yani ortaya çıkan sonuç öncülleri aşamaz.
Bu doğrultuda yeni bir buluş yapılmaz ya da yeni bir şeyler öğrenilmez.

Yazı, sorduğu sorudan başka bir amaçla yazılmadı !..
 
Son düzenleme:

yugun

YÜCEL GÜNDÜZ
Mesajlar
11,418
Tepkime puanı
2,540
Yer
Ankara
Web
www.yucelgunduz.com
Kendi şahsıma konuşursam karavanımı övüp piyasasını yükseltmek aklımın ucundan dahi geçmez. Bunun için piyasanın bana ihtiyacı yok ki!... Ben kimim neyim ki... Altı üstü bir mal sahibiyim. Karavanım var o kadar. Bunun piyasaya bir etkisi olmaz merak etmeyin. Piyasa bir kişinin övgüsüyle veya yergisiyle şekillenemez.
 Burak DEMİRAL

Doğrular,yanlışlar yoktur, sadece yorumlar vardır.
Mesajlar
540
Tepkime puanı
405
Yer
İZMİR
Web
www.kampteknekaravan.com
Soru:
Tümdengelim yoluyla üstelik bir belitten yola çıkarak, doğruya varılabilir mi ?

Benim yazımı alıntıladığınız için cevap vermek istedim.

Profilimde de belirttiğim gibi, ben "Doğruların ve Yanlışların" olduğunu düşünmüyorum. Her topluma/kişiye ve gruba göre yorumlar vardır. Ve bu yorumlamalar o grubun/toplumun/kişinin "Doğru-Yanlışlarını" çıkarır, bana göre.

Hele ki konumuz Karavanken kesinlikle tek bir doğru yoktur. Kimisi gelir, geçmişte iyi ilişkiler kurduğu ve bildiği için X Karavan şöyle iyi der, kimisi benim gibi gelir fiyatına/sunduklarına ve bu rakiplerine göre pahalı der, kimisi de ben X marka tasarımın çok beğendim o iyi der.

Burada önemli olan konu, mantıklı şekilde yaklaşan insanların söylediklerinin değerlendirilmesidir. Diğer mantıksız konular zaten bir değerlendirme sonucu olmaz.

Bir üye, övmeyle piyasa etkilenmez diye belirtmiş... Burada ona sosyal medyanın gücünü ve bazı markalar sadece kendilerini övmek/reklamını yapmak için paralarla insan/fenomen tuttuklarını anlatmaya gerek görmüyorum.

Örneğin ben hiç karavan sahibi olmamış ben, 7 ay önce buradan sıkılarak bir kulüp kurmuştum. Şimdi geldiğimiz noktada 12.000 üyeyi aştı. Ve tip onay belgesi olmayan 3 üretici bana telefonda ulaşarak parayla reklamlarını yapmamı teklif etmiştir. İlkelerimiz gereği tip onay belgesi olan karavan üreticilerinin tanıtımlarını ücretsiz yaptığımız için elbette kabul etmedim.

Herkesin kendi malını övme rasyonel durumu öyle bir durum ki, Fun Kulüplerin Onur konukları olan üreticilere o kulüplerde eleştiri bile yapamazsınız mesela... Bunlar hep rasyonellikten.
 

BENZER İÇERİKLER

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle alakasız başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.


GEZENBİLİR TV

           

Forum istatistikleri

Konular
100,594
Mesajlar
1,484,217
Kayıtlı Üye Sayımız
168,795
Kaydolan Son Üyemiz
Mert alemdar

BENZER İÇERİKLER

SON KONULAR

ÖNEMLİ UYARILAR
HAYATİ UYARI: Forumlarda yer alan tüm konular sadece referans amaçlıdır ve içeriklerinde hayati risk taşıyan tehlikeli spor ve benzeri özel uğraşılar olabilir. Lütfen forumlarda okumuş olduğunuz spor veya özel uğraşıların uzmanlarından yardım almadan kendi başınıza denemeye çalışmayın. Aksi halde meydana gelebilecek aksiliklerden dolayı gerek forum yöneticileri, gerekse içerik yazarları hiçbir sorumluluk kabul etmeyeceklerdir.

TELİF UYARISI: Forumlarda yayınlanan yazılı ve görsel materyallerin tüm hakları ve sorumluluğu yazarlarına aittir. Bu materyalleri izinsiz kopyalamak ve kullanmak 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur.

SORUMLULUK REDDİ: Forumlarda yer alan, kullanıcıların oluşturduğu tüm yazılı ve görsel içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriklerin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Gezenbilir ve forum yönetimi hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için içeriği oluşturan üye ile irtibata geçebilir veya iletişim formumuzu kullanarak yönetime bildirebilirsiniz.

GEZENBİLİR SUNUCULARI: Yüksek Teknoloji ve Güvenlik Sistemleriyle Donatılmış, Merkezi Ankara'da Bulunan, YS-308 Yer Sağlayıcı Belge Numaralı ve %100 Yerli Sermayeli VERİTEKNİK Şirketi Tarafından Barındırılmaktadır.

Copyright © 2000 - 2021 Gezenbilir
Üst