Yörüklerin Peşinde Giderken Hangi Arazi Aracı Önerirsiniz

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Eren48 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 5
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 2,207

Eren48

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar.

Önümüzdeki eylülden itibaren doktora konum araştırma sebebiyle sahası yapacağım. Mersin, Antalya ve Muğladaki Yörükleri tek tek inceleyeceğim. Daha önceden memleketimdekileri inceleyeceğim diye 2 otomobili haşat ettiğim için 4*4 alma amacındayım :smiley:

Offf road araçları hakkında pek de bilgim yok. Konfor, üretim senesi, hız, tüplü tüpsüz vesaire gibi bir derdim yok. Tek beklentim dayanıklı olması (Toros gibi) ve sanayi manyağı etmemesi. Zira bütçem kısıtlı.

Gezeceğim sahayı anlatmak gerekirse Yörüklerin yaşadığı yaylalarda genelde keçi yolundan bozma toprak yol oluyor. İllaki yolda çukur, toprağa sıkışmış taşlar, kayalar da oluyor. Ve rampa kaçınılmaz.

Hangi marka aracı önerirsiniz?

Yardımcı olursanız memnun olacağım. Selamlar

Etiketler
Upload 2019 5 3 14 12 52

Bütçe ve bagaj büyüklüğü ihtiyacınız seçeceğiniz araç için çok mühim.

Ben size kısaca kendi araştırmalarımdan bahsedeyim.

Eğer büyük bir bagaj ihtiyacınız yoksa ve fazla yakıt harcamasın diyorsanız Suzuki Jimny/Samurai, Daihatsu Terios, Lada Niva veya Dacia Duster. Niva’nın Allah korusun herhangi bir büyük çarpışma durumunda güvenliğinin çok kötü olduğunu duymuştum, kağıt gibi yırtılıyor ibaresini birkaç yerde okudum. Hatam varsa bilenler düzeltsin.

Orta seviyeli bir bagaj için Subaru Forester veya Jeep Patriot. Bu her 2 aracın da dizelleri yukarıdakiler kadar olmasa da sınıflarındaki tüm araçlardan daha az yakar. Forester’ın 2011 öncesi dizellerinde problemler çıkmaktadır, kaçınmak gerekebilir ama benzinlisi evladiyeliktir. Diğer bir alternatif Free Lander olabilir ama bu araçta da kronik problemler vardır. Mümkünse Free Lander 2’ye yönelmek gerekir, onun da satış fiyatları yüksektir. O fiyata çıktıktan sonra bir alttaki versiyonlara da yönelinebilir. Tabii ayrıca servis ve parça maliyetleri de fazla olacaktır.

Büyük ebatlı bagaj için ise Ssangyong Rexton, Hyundai Santa Fe uygun seçeneklerdir.

Tam donanımlı ve yüksek kabiliyetli bir suv istiyorsanız Jeep Grand Cherokee, Nissan Patrol, Toyota Land Cruiser, Free Lander Discovery seçenekleriniz var. Ama tüm bu araçlarda az km yapmış ve yıpranmamış araç bulmanız oldukça zor, bulsanız da fiyatı çok yukarıda olacaktır. Bir diğer konu da tüm bu kategorideki araçların yıllık masrafları toplamı (mtv, yakıt, kasko vs.) diğerlerinin neredeyse 2 katıdır.

Son olarak pick up’lar için de size Toyata Hilux veya Mitsubishi L200 öneririm. Bu araçların 2 tane dezavantajı vardır. Bir tanesi bagaj kompartmanında yük yoksa fazla zıplatmaları ve yol konforlarının düşük olması, diğeri ise otoyollardaki hız limitlerinin ticari kamyonetler ile eş değer olması ve diğer suv’lardan yoluna göre 10-15 km aşağıda kalmasıdır. Bu 2 eksinin dışında bir ton da artıları bardır. Her 2 araçta diğer tüm pick-up’lardan daha sağlamdır ve kırılması çok acayip hareketler yapılmadıkça pek mümkün değildir.

Bütçenize ve taşıyacak olan yükünüze göre yukarıdakilerden hangisini seçerseniz seçin temiz bir araç bulduğunuz taktirde memnun kalırsınız.

İşinizde ve gezilerinizde başarılar dilerim.

Bütçe ve bagaj büyüklüğü ihtiyacınız seçeceğiniz araç için çok mühim.

Ben size kısaca kendi araştırmalarımdan bahsedeyim.

Eğer büyük bir bagaj ihtiyacınız yoksa ve fazla yakıt harcamasın diyorsanız Suzuki Jimny/Samurai, Daihatsu Terios, Lada Niva veya Dacia Duster. Niva’nın Allah korusun herhangi bir büyük çarpışma durumunda güvenliğinin çok kötü olduğunu duymuştum, kağıt gibi yırtılıyor ibaresini birkaç yerde okudum. Hatam varsa bilenler düzeltsin.

Orta seviyeli bir bagaj için Subaru Forester veya Jeep Patriot. Bu her 2 aracın da dizelleri yukarıdakiler kadar olmasa da sınıflarındaki tüm araçlardan daha az yakar. Forester’ın 2011 öncesi dizellerinde problemler çıkmaktadır, kaçınmak gerekebilir ama benzinlisi evladiyeliktir. Diğer bir alternatif Free Lander olabilir ama bu araçta da kronik problemler vardır. Mümkünse Free Lander 2’ye yönelmek gerekir, onun da satış fiyatları yüksektir. O fiyata çıktıktan sonra bir alttaki versiyonlara da yönelinebilir. Tabii ayrıca servis ve parça maliyetleri de fazla olacaktır.

Büyük ebatlı bagaj için ise Ssangyong Rexton, Hyundai Santa Fe uygun seçeneklerdir.

Tam donanımlı ve yüksek kabiliyetli bir suv istiyorsanız Jeep Grand Cherokee, Nissan Patrol, Toyota Land Cruiser, Free Lander Discovery seçenekleriniz var. Ama tüm bu araçlarda az km yapmış ve yıpranmamış araç bulmanız oldukça zor, bulsanız da fiyatı çok yukarıda olacaktır. Bir diğer konu da tüm bu kategorideki araçların yıllık masrafları toplamı (mtv, yakıt, kasko vs.) diğerlerinin neredeyse 2 katıdır.

Son olarak pick up’lar için de size Toyata Hilux veya Mitsubishi L200 öneririm. Bu araçların 2 tane dezavantajı vardır. Bir tanesi bagaj kompartmanında yük yoksa fazla zıplatmaları ve yol konforlarının düşük olması, diğeri ise otoyollardaki hız limitlerinin ticari kamyonetler ile eş değer olması ve diğer suv’lardan yoluna göre 10-15 km aşağıda kalmasıdır. Bu 2 eksinin dışında bir ton da artıları bardır. Her 2 araçta diğer tüm pick-up’lardan daha sağlamdır ve kırılması çok acayip hareketler yapılmadıkça pek mümkün değildir.

Bütçenize ve taşıyacak olan yükünüze göre yukarıdakilerden hangisini seçerseniz seçin temiz bir araç bulduğunuz taktirde memnun kalırsınız.

İşinizde ve gezilerinizde başarılar dilerim.

konu güzel özetlenmiş. kamyonetler benzer özellikteki suv ya da ciplerden daha ucuz olabiliyor. arazide de başarılı işler çıkarıyorlar. nissan navara arka süspansiyonunun farklılığı ile belki biraz daha konforlu olabilir.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR