Yurt Disindan Cekme Karavan Getirme(kesin Donus Yaparken)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan caravanlover Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 12
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 5,125

caravanlover

Yeni Üye
Oncelikle herkese selam.Ben yurt idinda yasiyorum ve onumuzdeki senelerde kesin donus yapma planim var.Gelirken cekme karavan getirmek stiyorum.Araci ilk once gelip Tr den alip ingiltereye gelip karavani burdan alip getirmek amacim.Eger aracim Turk plakali olursa yurt diisndan bu karavani ulkeye sokmada bir sorun olurmu?cifte vatandasligim var yani yurt diisna tatil icin cikip karavan alip getirmis gibi bir durum olmayacak.Bu konuda bana yardimci olabilecek arkadaslar varsa cok sevinirim.Diger sorum ise Tr deki vergi sistemi hakkinda hic bir bilgim yok.Karavana almayi dusundugum arac FORD 4*4 bir arac bu sizce uygun olurmu,yada arac tavsiyesi verebilcek olanlar varmi.Simdiden tesekkurler

Etiketler

Sayin evliya celebi cevabinizi cok komik buldum dogrusu.Yetkili yerlerden ogrenmek tabiki daha dogru ama ne yazikki yurt disinda olunca bu her zaman belli olmuyor.Bence sizde enerjinizi ve zamaninizi bos bos ve gereksiz cevaplar yazmak yerine daha pozitif ve yapimci seyler icin harciyabilirisniz.He ayrica bu bir forum ben konuma nazikce herkese slm vererek basladim cevepa yazmak icin kimse sizin kafaniza silah dayamiyor beyenmediyseniz cevapda yazmazisiniz olur biter!!!Hadi kalin saglicakla

Mesut Bey esasında size tam da gerçek bilgiyi vermiş. Mesut Bey'in yazmadaki kıvraklık seviyesi, forumun ortalaması üzeri olduğu için her zaman anlaşılmıyor.
Ben size tercüme ediyim yazdıklarını.
1- Forumdan alacağınız cevaba güvenmeyin diyor. Birisi getirin bir şey olmaz derse getirecek misiniz?
2- Verilen linkteki gümrükleme.com.tr sitesinden ücretli yardım alabilirsiniz, gerçek gümrük müşavirinden gerçek bilgi. Ya da benzer gümrükleme forumlarından belki daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Sadece TC pasaportu olan kişi çekerek çekme karavan getiremez. Resmi ithalatının yapılması gerek. Siz çifte vatandaş olunca avantajınız ne olacak? Benim bir araç getirme hakkım var derseniz çekme karavan araç değil ki, sadece römork gibi birşey. Araç + çekme karavan getirilir mi, o da ayrı soru. Sadece çekme karavan için izi verilse bile hangi evraklar istenecek? Uzmanlık gerektirir sizin sorunuzun cevabı.

Son düzenleme:

sayın caravanlover hoşgeldiniz.

sayın forum üyelerimiz hafif sert bir giriş yapmışlar :smiley:

beyefendi mutlaka resmi yetkili yerlerden öğrenecektir ama buradan da belki o resmi yerlere ulaşım ya da görüşülmesi gereken doğru kurum/kişi gibi bilgiler çıkabilir düşüncesiyle bir umut yazmış olabilir ?

ardından şöyle çelişkili bir nokta olmuş , sayın bartek forumdan gelen cevaplara mı güveneceksiniz diyerek peşi sıra "mesut beyin verdiği linkten gerçek bilgiyi alabilirsiniz" demiş... e o link de bu forumdan gelmedi mi :smiley:

demek ki sayın evliya çelebi şöyle diyebilirdi : "buyrun sizin konuda şöyle bir site var fakat siz yine de resmi kaynaklardan doğrulayın"

Yanlış anlamayın peşinen affedin , benden yaşı da tecrübesi de fazla olan üstadlara ders vermek haddime düşmez ama daha yeni karavana gönül veren bir dostumuzu da soğutmayalım konudan ve forumdan.

tekrar affınıza sığınıyorum , ukalaca kaçtıysa mesajım kusuruma bakmayın...

Bahsedilen link, cekme karavani getirebilirmiyim sorusunun cevabi degildir. Kaynak baglantisidir.
Tahminen gumruk musavirlik sirketinin sitesidir.

Mesut Bey esasında size tam da gerçek bilgiyi vermiş. Mesut Bey'in yazmadaki kıvraklık seviyesi, forumun ortalaması üzeri olduğu için her zaman anlaşılmıyor.
Ben size tercüme ediyim yazdıklarını.
1- Forumdan alacağınız cevaba güvenmeyin diyor. Birisi getirin bir şey olmaz derse getirecek misiniz?
2- Verilen linkteki gümrükleme.com.tr sitesinden ücretli yardım alabilirsiniz, gerçek gümrük müşavirinden gerçek bilgi. Ya da benzer gümrükleme forumlarından belki daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Sadece TC pasaportu olan kişi çekerek çekme karavan getiremez. Resmi ithalatının yapılması gerek. Siz çifte vatandaş olunca avantajınız ne olacak? Benim bir araç getirme hakkım var derseniz çekme karavan araç değil ki, sadece römork gibi birşey. Araç + çekme karavan getirilir mi, o da ayrı soru. Sadece çekme karavan için izi verilse bile hangi evraklar istenecek? Uzmanlık gerektirir sizin sorunuzun cevabı.

Bartek oncelikle cevabnin icin tesekkurler.Tabiki kisinin kivraklik seviyesinin be IQ sunun yuksek olmasi guzel birsey ama EI yani emotional intelligence,empati de bir okadar onemli.Bir kisinin bir cevabindan IQ sunu anlamak guctur fakat EI sini anlamak cok kolaydir.Boyle insanlarin guzel birseye gonul verdigi bir yerde EI si yuksek bir cevap beklemek benim naiflimdi sanirim.
1.Forumdan aldigim cevaba guvenmiyecek olsam bu basligi niye aciyim?Bu konudaki bilgili yada tecrubesi olan arkadaslarin cevabi benim icin onemlidir evt.Bu tecrubeler ve cevaplar karsiliginda bende gelinebilecegine karar vermissem niye gelmiyimki?sonunda olumu var:smiley:
2.Ucretli yorum alabilecegimi bilmiyordum ,ogrenmis oldum buda guzel bir baslangic.
3.evet arac getirme hakkim var fakat arac direksiyonu ters oldugu icin o opsiyon zaten ortadan kalkiyor.Forumda 750 kg ustu olan karavanlarin arac yerine gectigi konusunda yazilar okudum fakat kesin bir bilgi goremedim o yuzden kafam karisti.Evet sanirim benimkisi karisik bir durum ve mercilerdende bu konuda yardim almam gerekli.Ama kisisel tecrubeler benim iicin her zaman onemlidir.

sayın caravanlover hoşgeldiniz.

sayın forum üyelerimiz hafif sert bir giriş yapmışlar :smiley:

beyefendi mutlaka resmi yetkili yerlerden öğrenecektir ama buradan da belki o resmi yerlere ulaşım ya da görüşülmesi gereken doğru kurum/kişi gibi bilgiler çıkabilir düşüncesiyle bir umut yazmış olabilir ?

ardından şöyle çelişkili bir nokta olmuş , sayın bartek forumdan gelen cevaplara mı güveneceksiniz diyerek peşi sıra "mesut beyin verdiği linkten gerçek bilgiyi alabilirsiniz" demiş... e o link de bu forumdan gelmedi mi :smiley:

demek ki sayın evliya çelebi şöyle diyebilirdi : "buyrun sizin konuda şöyle bir site var fakat siz yine de resmi kaynaklardan doğrulayın"

Yanlış anlamayın peşinen affedin , benden yaşı da tecrübesi de fazla olan üstadlara ders vermek haddime düşmez ama daha yeni karavana gönül veren bir dostumuzu da soğutmayalım konudan ve forumdan.

tekrar affınıza sığınıyorum , ukalaca kaçtıysa mesajım kusuruma bakmayın...

kyenipazar ,samimi ve sicak yorumunuz icin sizede tesekkurler.Evet aynen o umutla yazmistim:smiley:.Forumdan sogumak gibi birsey yok zaten.Bu tip cevaplarin bu forumda yuzdesinin cok az olacagi kanaatindeyim:smiley:Okuduklarim kadariyla cok neseli ve yardimsever insalar ve cok guzel bilgiler var.Tekrar tesekkurler.

Esasinda cekme karavan getirmenin size fazla bir avantaji yok cunku cekme karavanda otv yok. Resmi ithalat yapinca sadece yol parasi odeniyor. (kdv aldiginiz yerde degil TR de odeniyor)O nedenle kimse sadece cekme karavan getirmemistir. Arac getirmeniz daha avantajli, belki arac ile birlikte cekme karavan da gelir.
Direksiyonu sagdan sola almak cok problem olmamali, arastirmaniz gerek. Hele yeni araclar Canbusli, hemen hersey elektronik.Ornegin siz gaza basinca mekanik iletim olmuyor, elektronik data gidiyor. Sonucta yine cekme karavan getirme sizin durumunuzda uzmanlik gerektirir. Buradan kesin bilgi cikmaz dusuncesinde kararliyim.

Bartek anladim tesekkurler ,araba konusunda pek bilgim yok oyuzden direksiyon degisimi nasli olur bilemedim.Cekme karavan getirme istegim ise
1.burada cok daha konforlu karavanlar cok daha uzuz fiyatlarda
2.donusumu yaptigimda cogu zamanimi karavanda gecirmek istemem yani bir nevi benim evim olacak oyuzeden boyutlarida biraz onemli tabiki bundan dolayi cekme karavan dusuncesindeydim ama yinede tesekkurler

.

Cevabıımın kast edilen anlamından farklı yorumuyla, konu yerine nedense kişiyi hedefleyen dolayısıyla şık olmayan haksız sıfatlama ve kanaatlerin cevabını, zaten sonuçta on yıl boyunca forumda yazdıklarım vermeli ?

Yorum yapanların, “soru cümlemi” lütfen insaflıca tekrar okumasını rica ederim..

Bilmem, heyecansız ve yakışıklı bir formülasyon da o kadar zor muydu ?
Nihayetinde forumda birbirimizin yüzüne bakacağız..

Herneyse burası bütün özellikleriyle internet ortamı,
daha fazla uzatmak, çoğu zaman anlamsız oluyor...

.

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,085
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR