Yurtdışı Gezileri Için Uygun Karavan Tipi Tavsiyeniz Nedir?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan adventurer_35 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 14
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 5,958

adventurer_35

Yeni Üye
Yer
izmir
Merhaba sevgili gezgin dostlar. İlk olarak 2012 yılında arkadaş grubumuzla birlikte Saly firmasından kiraladığımız iki motokaravanla Romanya' ya bir seyahat gerçekleştirmiş ve Bükreş' te güzel bir karavan kamp alanında harika bir 4 gün geçirmiştik. O günden beridir de hem yurt içinde hem de ağırlıklı olarak yurtdışı gezilerinde kullanmak için bir karavan sahibi olmayı planlıyorum ama henüz bu planlarımı gerçekleştiremedim. Zira planlarım ve fikirlerim sürekli olarak değişiyor. Ne amaçla ve ne şekilde kullanılanacağından bahsedersem siz değerli dostların tecrübelerinin çok faydalı olacağını düşünüyorum.
1. Eşimle iki kişiyiz ve gezmeyi seviyoruz. Dolayısı ile bir yerde aylarca ya da haftalarca konaklama yapmayacağız. Büyük bir şeye ihtiyacımız yok. Bu noktada küçük, hafif, yola gelen, dayanıklı, aracı zorlamayacak bir çekme karavan işimizi görür gibi.
2. Ancak çok uzun yollar yapmayı planlıyoruz. Küçük hafta sonu kaçaklarından ziyade uzun Karadeniz turları ya da 10-15 günlük Balkan turları gibi. İşte bu noktada işler ve kafam biraz karışıyor. Soru şu:

Küçük çekme karavan mı tercih etmeliyim? Yerli üretim çekme karavanlar uzun km' ler sonunda ciddi sıkıntılar yaşatır mı? Yoksa bütçeyi zorlayıp Adria, Weinsberg gibi ithal ürünlerin giriş seviyelerine mi yönelmek mantıklı olur?

Yoksa bu kadar uzun yollarda çekme karavan ile ne olursa olsun sıkıntı yaşarsın, vazgeç ve camper tipi düşün mü dersiniz? (Alkovenli tip düşünmüyorum bile, hem bütçem yok, hem de kullandım, evet rahatlığı muhteşem ama kim ne derse desin mobilite ile alakası yok. Zor gidiyor, zor duruyor, hakimiyeti kolay değil vs.. vs...)

Etiketler
İkisini de denemiş biri olarak size önerim pino cachalote
Gerçekten 750 kg altında, ruhsat,vergi,muayene istemez ve 2 kişiye yeter,ayrıca 1400 cc motorlu bir araçla bile çekebilirsin

SM-J200F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Camper tipini önermem, kocaman toptancı aracı gibi ducatolar pek tutuluyor, bunlardan bir tane bir hafta kiraladim, denedim,iş değil
En iyisi 750 kg altı çekme karavan, kalacağın yerde bırak, otomobilinle gez dolaş gel,en ergonomik çözüm bu

Dediğim gibi karavan görüntüsü yok,çok kaba ve büyük, şehir içinde zor oluyor, bana hitap etmedi, ama siz çok memnun olabilirsiniz, göreceli bir durum,bunlar benim düşüncem

Camper tipini önermem, kocaman toptancı aracı gibi ducatolar pek tutuluyor, bunlardan bir tane bir hafta kiraladim, denedim,iş değil
En iyisi 750 kg altı çekme karavan, kalacağın yerde bırak, otomobilinle gez dolaş gel,en ergonomik çözüm bu

Size göre öyle , bence de , ducato 13 veya 11.5 M3 camper karavan , en ideal olan .

SM-G920F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Dediğim gibi karavan görüntüsü yok,çok kaba ve büyük, şehir içinde zor oluyor, bana hitap etmedi, ama siz çok memnun olabilirsiniz, göreceli bir durum,bunlar benim düşüncem

Düşüncenize saygı duyarım.

Yazdığınız ucundan azıcık bana dokundu sormadan edemiyeceğim.Ducato nun olumsuzluğu nedir?
Biz de 2012 yılında Ducato alkovanlı karavan kiralamıştık. Konforuna ve rahatlığına diyecek tek sözüm yok. Ev konforunu aratmadı bize. Teknik olarak çok bilgim olmasa da, işçiliği bile gayet yeterli seviyede idi. Ancak İstanbul' dan Bükreş' e yaklaşık 800 km yol yaptık. O koca kütleyi kullanmak inanılmaz yorucu. Virajlarda son derece güvensiz. Frenlerde Saly sanırım artan ağırlığa göre yeterli iyileştirmeleri yapmamış olacak ki, araçta frenleme yok gibi bir şey. Ayrıca şehir içinde kullanmak neredeyse imkansız. Yani 5 metrelik bir çekme karavan çekmekle bunu kullanmak arasında fark yok gibi. Camper tiplerde bu hantallığın olacağını düşünmüyorum. Benim asıl merak ettiğim, Pino ya da Erba gibi firmaların ürettiği küçük çekme karavanların dayanıklığı ve uzun yol performansları. Bu tip turlarda hangi tipin daha verimli olacağı? Zira bütçe olarak işime gelen bu aslında. Camper' e yönelme durumunda ise kullandığım aracımı küçültmem gerekecek bütçe denkleştirmek için.

Bu blog size ilham verebilir ;

KARAVANLI SEYAHAT: KARAVANLA BÜYÜK AVRUPA TURU İLK GÜN

Çalışan ve büyük şehirde yaşayanlar için yaşadığınız ikilemin çözümü yok.

Ya tek araç olarak Transporter kullanmayı kabulleneceksiniz, bu durumda yanıt belli.

Ya bir küçük otomobil + Ducato sınıfından bir camper alacaksıız. İki aracın yıllık toplam sabit giderine katlanacaksınız. Madem iki araç var, karavan bari biraz konforlu olsun diyip 15-17 m3 camper tercih edip şehir gezilerinde bunalacaksınız. Muhtemelen yol kenarında gecelemeyi güvenli bulmayıp, kamp alanından şehire toplu taşıma ile gideceksiniz.

Çekme karavan için park alanınız varsa belki ideal değil ama makul bir çözüm olur. Öte yandan otoparka bırakmanız gerekirse yeni bir sabit gider kapısı daha sizi bekliyor olacak.

Uzun araştırmalar ,sayfalarca forum okumalar, bir kaç kez otomobille kamp yapma macerası ardından özetle ;

Özellikle yurtdışı için,pratik uzun yolda yormayan,girdiğiniz küçük köylerde kasabalarda park sorunu yaşamayacağınız vw transporter ı reimo sportcamper donanımıyla modifiye ettik. 10 yıldır hemen hemen her yaz 15-20 gün yurtdışı tatlimizi yapıyoruz çok memnunuz tek sorun euronun 4 lira olması:(

20160912 094447 RichtoneHDR
20160917 095635

.

@nevzat 'ın yaklaşımına %100 katılıyorum.

Nedenleri;
* Çekme karavanla kamping dışı geceleme kaide dışı, özellikle yurtdışında polis de nedense ayni düşüncede. ;) İstisna olarak uzun yolculuklarda otoyol parklarında geceleme amacıyla konaklamalar hariç diyelim ama vaktinizi hep buralarda geçireceğinizi hiç sanmıyorum. Transporter ile üstünü açmadığınız surece bırakın istediğiniz yerde, motokaravanların gecelenmesinin istenmediği yerlerde bile kalma şansınız var.

* Kampinglere girdiğinizi varsayalım. Duş, tuvalet, bulaşık ve çamaşır yıkama, hatta bazılarında yemek yapma olanağınız bile olacak. Peki çekme karavandan ne farkınız kaldı ? Pardon çekme karavan satın almamış olacaksınız ! ;)
Kampinglerde kendinizin tuvaleti sabahları ara sıra, ama duşlarınız ise hiç kullanılmıyor. Haberiniz olsun.

* Kampinge girmek istemediniz ama duş ihtiyacınız var, Avrupa kapalı yüzme havuzları ile dolu. Navinize sorun o söyler.

* Tansporter ya da benzerleri ile bırakın çekme karavanı, diğer motokaravanlardan daha çabuk hazırlanabileceksiniz. Neyin gerekli neyin gereksiz olduğuna cevap arama zorunluluğunuz yüzünden, aslında birçok şeyin boşuna taşındığı sonucuna hemen ulaşma şansınız olacak.

* Çekme karavan daha geniş ve yaşanır alan sunuyor. Doğru, ama siz aslında gezmek için yollarda değil miydiniz ?

* Çekme karavanı bırakıp çekici araçla gezmekle, transporterle gezmenin farkı olmadığını sanırım kabul edersiniz.

* Otoyol, ferry ve park ücretleri kesinlikle daha az, olanakları da daha fazla olacak. Hem de oldukça. Fransa, İtalya gibi araç yüksekliğinin sınırlandığı bazı ülkelerde, heryer sizin. Bırakın panelvanlar bile dolaşıp dursun. Böylece enfes plaj yerleri ve şehir merkezleri sizleri bekliyor olacak.

* Yakıt ve bakım masraflarınızın daha az olmasını sanırım inkar etmezsiniz ?

* Hız yüzünden iki haftada, peki üç haftada diyelim bir gün kazanma şansınız var.

* Yollarda gecelemelerde yine bırakın çekme karavanı, diğer motokaravanlardan bile daha az dikkat çekeceğiniz kesin.

* Çekme karavanınız için üçretli ya da şanslıysanız ücretsiz ama daha da önemlisi güvenebileceğiniz yerinizden ne haber ?

* Senenin 11 ayı herkese " benim ikinci araç olarak kocaman bir motokaravanım var yaaa... " diyerek caka satmak ne kadar harcınız ? Peki bu işe bankanız ne der ?

* Hadi yazdıklarıma ısınamadınız, peki alın bir transporter takın arkasına da bankanızın çekme karavanını, olmadı satarsınız. Ya da çekme karavanı hemen almayın baktınız yeterli değil sonra alırsınız.

Tamam tamam, yazdıklarım şakayla karışık da olsa inanın gerçek payları inkar edilmeyecek kadar çok. Umarım çekme karavanlı forumdaşları gocundurmadım ? :yum: Konu, sadece sizinle uyumlu olup olmaması.

Çekme karavanla bol konaklamalı turlamak, karavan kültürünün oturduğu ülkelerde pek rastlanmayan bir çözüm. Çekme karavanlar ayrı bir sınıf, gerçekten ev konforları var denebilir. Tatil boyunca ya hiç ya da 1-2 kere yer değiştiriyorlar.

Bol gezmeyi seven ama senede 4-6 hafta vakti olan sadece iki kişi için tek araç olarak transporter ya da benzeri araçlar, bence sizler için biçilmiş kaftan. Daha emekli değiliniz. Yollarda her gecelemeniz kampinglerde olsa bile, diğer çözümlere göre bence madden kazançlı olacaksınız. Motokaravan panelvan bile olsa Türkiye şartlarında ne çeşit sorunları olabileceğini benden iyi bilmelisiniz. Bu durumda ikinci bir araca ihtiyaç duymak da kaçınılmaz olmalı ?

Bu noktada yine de benim için geçerli bir düsturu söylemeden geçemiyeceğim.
Karavanınızı alıncaya kadar ihtiyaçlarınıza uygun olmasına özen gösterin, aldıktan sonra ise siz ona uygun olmaya çabalayın.
Amacımız, karavan alıp satmak ya da karavan yapmak değil, bunların hepsi metazori, amacımız gezmek, yer görmek, insan tanımak, dışarıda olmak, ense yapmak....

Seçiminizin içinize sinmesi dileğimle... :yum:

Son düzenleme:

Merhaba sevgili gezgin dostlar. İlk olarak 2012 yılında arkadaş grubumuzla birlikte Saly firmasından kiraladığımız iki motokaravanla Romanya' ya bir seyahat gerçekleştirmiş ve Bükreş' te güzel bir karavan kamp alanında harika bir 4 gün geçirmiştik. O günden beridir de hem yurt içinde hem de ağırlıklı olarak yurtdışı gezilerinde kullanmak için bir karavan sahibi olmayı planlıyorum ama henüz bu planlarımı gerçekleştiremedim. Zira planlarım ve fikirlerim sürekli olarak değişiyor. Ne amaçla ve ne şekilde kullanılanacağından bahsedersem siz değerli dostların tecrübelerinin çok faydalı olacağını düşünüyorum.
1. Eşimle iki kişiyiz ve gezmeyi seviyoruz. Dolayısı ile bir yerde aylarca ya da haftalarca konaklama yapmayacağız. Büyük bir şeye ihtiyacımız yok. Bu noktada küçük, hafif, yola gelen, dayanıklı, aracı zorlamayacak bir çekme karavan işimizi görür gibi.
2. Ancak çok uzun yollar yapmayı planlıyoruz. Küçük hafta sonu kaçaklarından ziyade uzun Karadeniz turları ya da 10-15 günlük Balkan turları gibi. İşte bu noktada işler ve kafam biraz karışıyor. Soru şu:

Küçük çekme karavan mı tercih etmeliyim? Yerli üretim çekme karavanlar uzun km' ler sonunda ciddi sıkıntılar yaşatır mı? Yoksa bütçeyi zorlayıp Adria, Weinsberg gibi ithal ürünlerin giriş seviyelerine mi yönelmek mantıklı olur?

Yoksa bu kadar uzun yollarda çekme karavan ile ne olursa olsun sıkıntı yaşarsın, vazgeç ve camper tipi düşün mü dersiniz? (Alkovenli tip düşünmüyorum bile, hem bütçem yok, hem de kullandım, evet rahatlığı muhteşem ama kim ne derse desin mobilite ile alakası yok. Zor gidiyor, zor duruyor, hakimiyeti kolay değil vs.. vs...)
Her ikisinide kullanan biri olarak ; Çekme karavan yol katederken arkanda bir yük taşıyorsun ancak konakladığınız yerde size muazzam bir avantaj sağlıyor...Diger konuya gelince ben 4 sefer çekme karavanla yurt dışına cıktım... Tek seferde 14 ülke yaklaşık 16.000 km yol yaptım...Asla korkmayın tedirgin olmayın... Benim param kısıtlıydı Ankara'da imal edilen bir karavan aldım... Yola cıkmadan evvel mutlaka iyi araştırma yapın... Yurt dışına cıkacak arkadaşlar 0505 237 4545 den ararlarsa büyük bir zevkle bilgi ve tecrübelerimi paylaşabilirim

Yıllarca çekme karavan kullandıktan sonra
heves ederek bir motokaravan yaptırdım,
iki ay kullandım ve hemen sattım.
Sebepler içinde ana ağırlık senede en fazla 1 ay kullanacağım bir araca
bugünün parası ile en az
100.000 TL bağlamanın rasyonel olmaması idi.

Sonra yine ilk göz ağrım çekme karavana döndüm.
Daha uygun geliyor bana.
Aracınızı hem özel araç, hem de çok büyük olmayan bir yatırımla
karavan olarak kullanabiliyorsunuz.

Yalnız marka seçimi çok önemli.
Şu başlığı okursanız,
bahsi geçen markalardan birinin üstünü hemen çizersiniz veya
yanınıza bol miktarda yedek parça, tamir takımları ve hatta ahşap işleme makinası da alırsınız.
Belki yolda, doğru dürürst kapanan, hava ve yağmur almayan bir kapı
yapma ihtiyacı bile doğabilir... :(

" Hikayenin Sonu (pino Karavan Bizi Nasıl Delirtti!) "

Önce Başoğlu, ardından Saly yi yerli karavan olarak öneririm.
Avrupa karavan tabii ki 1. tercih olmalıydı, ama en ufağı 70.000 den başlıyor, değmez..

Kararınız hayırlı olsun.
Karavanlı gezilere doyum olmuyor.

Her ikisinide kullanan biri olarak ; Çekme karavan yol katederken arkanda bir yük taşıyorsun ancak konakladığınız yerde size muazzam bir avantaj sağlıyor...Diger konuya gelince ben 4 sefer çekme karavanla yurt dışına cıktım... Tek seferde 14 ülke yaklaşık 16.000 km yol yaptım...Asla korkmayın tedirgin olmayın... Benim param kısıtlıydı Ankara'da imal edilen bir karavan aldım... Yola cıkmadan evvel mutlaka iyi araştırma yapın... Yurt dışına cıkacak arkadaşlar 0505 237 4545 den ararlarsa büyük bir zevkle bilgi ve tecrübelerimi paylaşabilirim
Tuncer Bey merhaba.
Gezi tecrübe, öneri ve fotoğraflarınızı merakla bekliyoru(m/z).
Teşekkürlerimle..

Bense Wosvagen Caddy ile dünyayı geziyorum, tavsiye ederim park sorunum olmadığı gibi daha hızlı ve rahat yol alıyorum. Moğolistan, Avrupa, İskandinav ülkeleri ve Fas'ı gezdim, Afrikanın tamamınıda arabamla gezmeyi planlıyorum. fesbuktan takip edebilirsiniz.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,437
Kayıtlı Üye Sayımız
172,087
Kaydolan Son Üyemiz
irfy

SON KONULAR

Geri