Yurtdışından 750 kg. ve Altı Ağırlıklarda Çekme Karavan Getirilebilir mi?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan alperkaf Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 33
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 91,227
Ynt: Yurtdışından 750 kg. ve Altı Ağırlıklarda Çekme Karavan Getirilebilir mi?

Paylaşımlar çok değerli, teşekkürler. Karavanın şekli, rengi, herhangi bir numarası vs. ile ilgli bir kayıt tuttular mı? Yani, Daha ucuz bir karavanla çııkıp, dışarıdan yeni bir karavanla geri gelsek sorun olur mu? ;D

Etiketler

Yurtdışında Yunanaistandan advanture/offroad ekipmanları ithal eden bir firma sahibi yakınım var ve aynı zamanda yununistanda www.zampetas.gr nin TC distribitörü..bu firma off road ekipmanlar dışında 0 ve 2.el karavan satıyor. hymer, hobby, tabbert, DETHLEFFS ,adria,Fendt. vs...

Çekme karavan ilgisi bende de mevcut olduğundan bu konuyla 1-2 haftadır ilgileniyorum. Şu an sitede 2.el karavanlara bakıyorum, gidip görücem de..2.el ithal yok.ancak mevzuattta bazı boşluklarda yok değil..( orda yaşayan yabancı biri sokabilir)

Gelelim 0 km için yol haritasına. Legal olan karavanın ordaki fiyatı üzerinden ( iyide bir indirim sağlayabilirsek) %23 KDv farkını düşüp turkiyeye sokmak, (+%18 kdv +%3-5 masraflar vs.)

Bu legal olanı ancak birde yasal olmayan başka bir yolu deneyenleri gordum. Yunanistana giderken örneğin knaus marka eski-dokuk bir karavanla gecmek ve pasaportta işlettirmek, donerken aynı markanın aynı ebatlarda benzer temiz bir modeliyle geri gelmek..
ben yasal olanı yapıcam, arastırmalarımı, sonuçlarını burdan paylaşırım.

Emre

Emre bey sonucu merak ediyoruz ne oldu herhangi bir girişimde bulundunuzmu?

ben de Almanya'dan alman plakali aracım ile gelip, Turkiye'de yaptırdığım çekme karavanı takıp dönmek istiyorum. Karavan 750 kilonun altında ise nasıl yapmam lazım? üstünde ise nasıl? Avrupa'da 750 sınırı yok sanırım

Merhabalar,
Yurtdışına aracımızla çekmekaravanımızla çıktık, aracımızla gezmek için ayrıldık karavanımız park halindeyken başka bir araç gelip çarptı ve gitti ve baya bir zarar gördü, haliyle bizde tamir ettirip gelmek istedik malum bu tamir komple bir yenileme oldu sayılabilir.
işte o zaman ne yapmamız gerekir o karavanı alıp getirebilirmiyiz acaba başına böyle bir olay gelen oldumu?
Buna benzer otomobil ve diğer taşıtların özellikle Almanya'da güzelce tadil edilip geri geldiğini duymuştum.
Türkülerle kalın, sağlıkla kalın.

Konuyu okudum bu konuyla ilgili başımdan gecen kücük bir anım var gecen seneki evros tropiye giderken yarış aracını bir arkadaşımızdan emanet aldıgımız arac taşıma romorkuyla yunanistana geciş yaptık türk tarafından gecerken römörk için biraz sorun cıkardılar ama karşılık diyalokla ve sanırım spor amaclı yurt dışına cıktıgımızdan biraz bizi oyaladıktan sonra sınırı yunana tarafına gectik bu arada bizim gümrükteki diyalok şuydu artık romorkuda sıfırlar gelirsiniz diye espiri karışık memurlar la bir konuşmamız gecti yunan tarafında hiç bakmadılar romorkumuza gerci bizim böyle bir düşüncemiz olmadıgından ve romorkta emanet oldugundan konuyu bu şekilde düşünmedik sonucta sadece romorkla geciş diye kayıt oldu gümrükte romorkun tipi capı ne oldugu falan yazılmadı

sisdagili61' Alıntı:
Merhabalar,
Yurtdışına aracımızla çekmekaravanımızla çıktık, aracımızla gezmek için ayrıldık karavanımız park halindeyken başka bir araç gelip çarptı ve gitti ve baya bir zarar gördü, haliyle bizde tamir ettirip gelmek istedik malum bu tamir komple bir yenileme oldu sayılabilir.
işte o zaman ne yapmamız gerekir o karavanı alıp getirebilirmiyiz acaba başına böyle bir olay gelen oldumu?
Buna benzer otomobil ve diğer taşıtların özellikle Almanya'da güzelce tadil edilip geri geldiğini duymuştum.

Sayın Sisdağlı61,
Almanya'da bu düşüncenizi gerçekleştirmeye kalktığınızda ödeyeceğiniz ücret yeni bir karavanın fiyatını geçeçektir.
Avrupa'da bu tip tamiratlarda malzemeleri bir kenara bırakacak olursak işçilik ücretleri saat başına çalışır. Komple bir karavanın elden geçmesi bayağı bir zaman alır. Bu senelerdeki fiyatlar nedir bilemiyorum ama saat başı ücretlerinin 50 euro civarında olduğunu düşünüyorum. İşin teknik olarak olabilirliği konusunda ise Almanların ne kadar ince eleyip sık dokuyacaklarını bilemiyorum. Kısaca pek bize uygun bir düşünce olmaz.

Merhabalar,
Sayın Tifa,
Yazdıklarınıza tamamıyle katılıyorum çok doğru.Benim bildiğim bazı olaylar gerçekleşmişti, özellikle Almanya'da.Gurbetçi arkadaşımız köyden kardeşinin veya bir yakınının aracını (ford minibüs ve m ford lar var makaslı) alıp giderdiler birkaç ay sonra aynı renk ve yine bizim plakalı araç geri gelirdi.Nasıl yaparlardı bilmem ben onun için yazmıştım.Bu dediğim olay 80 öncesinde oluyordu.

Arkadaşlar merhaba,

Yorumları okuyunca gerçekten üzüldüm.
Nedeni, hiç kimse yasal prosödürden bahs etmemiş. Gümrük mevzuatını tek bir kişi açıklayamamış. Fakat işin hilabazlığına kafası çeken çok olmuş!!!
Arkadaşlar , türkiye hala eski Kominist ülkelerinde görülen kokuşmuş mevzuatları uygulayan doğu bloku ülkeleri gibi gümrük kanunlarına hiç dokunmuyor..
Motorlu taşıtları anlarım. vergisini yüksek tutarsın. Fakat motorlu araç arkasında römörk, Caravan ve benzerleri için aynı uygulama tamamen saçmalık..
Gümrüklerde Römörkler, Araç çekicisi var diye işleniyor.
Caravanlar için ise, 2. Araç olarak işleniyor..
Yani getirebilirsiniz sorun yok.. 6 ay sonra geri çıkarmak zorundasınız.. Yani bir yılın 180 günü yurt ta kalabilir. diğeri 180 günü dışarda..
Yurt dışında çalışma oturma izni olanlar için ise süre iki yıl.
iki yılın sonunda 6 ay yani 180 gün yine dışarıda kalması gerekiyor....

Bir çok ülke motosuz çekilen araçları kayıtlara işlemiyor bile..
Hadi diyelim 750 kiloyu aşmamak kaydıyla, olsun .. Bizde de işlenmemesi için çaba harcamamız lazım.. Mesela bilgisayar başında oturmaktan kokmuş olan bizler, haftada bir Gümrük bakanlığına bu konuda iki satır yazı yazmaya da zaman buluruz herhalde....

Selam ve dua ile ...

Bilmem farkında mısınız, 5 senedir daha fazla yazılmaya gerekli görülmeyen bir başlığı hortlatmışsınız ...:smiley:

Söyledikleriniz ; Türkiye'de oturan bir Türk vatandaşının karavansız çıkışına rağmen tekrar dönüşünde Türkiye'ye 750 kg altı bir karavanla girmesi ve gümrüksüz 6 ay boyunca kullanabilmesi şeklinde mi anlaşılmalı ?

Eğer öyle ise,
a. bu sadece sizin yorum ya da tahmininiz mi ?
b. yoksa bu düzenleme ile ilgili kanun ya da yönetmelik verilerine mi ulaşdınız ?

(a) şıkkı durumunda forum sakinlerinin "fikrinizi" Uğur Mumcu'nun tavsiyelerine göre değerlendireceğinden korkarım. ;)
(b) cevabınız ise sizi cennetlik yapmalı. Çünkü bukadar kişinin yıllarca gözünden kaçan şeyi hihayet buldunuz demektir ama kamu adına :smiley: lütfen verileri ve kaynağını yazın. Bu forum sakinlerinin okumadıkları kanun yada yönetmeliklere inanmamak gibi tuhaf bir huyu var da...:confused:

Umarım foruma tekrar uğrayıp, cevabınızı bizden esirgemezsiniz ? :smiley:

Son düzenleme:

Arkadaşım,
TC vatandaşı yurt içinde ikamet ediyorsa, Kapıkuleden çıkıp bir karavan alıp ertesi gün yurda sokamaz.
Yine TC vatandaşlığı olup, Herhangi bir ülke vatandaşlığına sahip ise Türkiyede oturuyorsa, bu kişi bir gün kapıkuleden çıkıp bir araç veya karavan alıp yurda sokabilir. Yalnız Yurt dışında aracı kendi yurt dışı adresine ve kendi ismine kayıt yaptırmalı.
Yani araç yurt dışında kendi üzerine kayıtlı olmalı. (Karavanlar da araç sayılıyor)
TC sınırları içinde oturan sadece TC vatandaşı olan kişi yurt dışına kayıtlı bir aracı getiremez kullanamaz..

Yukarıdaki yorumlarda gördüğüm, Türkiyeden çekme karavanla çıkıp restore ettirip geri getirme işi ise kanımda sorun yok. Sadece Yurt dışında mesela almanya da yaptıracağız diyelim, ,
Astarı yüzünü geçer. Nedeni; saat ücretleri çok yüksek. 50 Euro civarında..
Yurt dışından satın alıp getirme;
TC vatandaşı bireysel olarak bir araç ithal edebilirmi bilmiyorum.
Yurt dışında ikameti ve çalışma izni olan bir vatandaşımız ise herhangi bir aracı bireysel olarak ithal edebilir.

Oda şöyle;
satın aldığı aracı üzerine kayıt yaptırdığı gün araç 3 yaşından büyük olmamalı.
Bu aracı tek bir defaya mahsus olmak üzere yurda sokma hakkına sahiptir.
Vergisi ise aracın özelliklerine göre değişkenlik gösterir..
Tam olarak ne kadar vergi ödeyeceğinizi, yurda sokacağınız aracı tam olarak netleştirip gümrüklerdenn öğrenebilirsiniz. Ayrıca gümrüklerle ilgili danışmanlık işleri yapan müşavirlerden de öğrenebilirsiniz...
Gümürklerin olduğu şehirlerde Maliye ve Gümrük aynı binada hizmet vermektedir..

Kesinlikle kaçınılması gereken nokta, gayriresmi yollara baş vurulmamasıdır.
Öneli gördüğüm bir bilgi; gömrüklerde bulunan araçlar her ay ihale usulü satılmaktadır.
Mesela Bursa gömrük gov tr adresinden bursadaki satılacak araçları görebilir ve gidip yerinde inceleyebilirsiniz.
gömrüklerde çeşitli nedenlerle yurt dışından getirilip bırakılan araçlar mevcuttur. Bu araçlar hasarlıda olabilir.

Hocam yanlışınız var galiba,TC vatandaşı bir forum üyesi yurtdışından sıfır çekme karavan aldı, gümrük ve vergilerini ödedi, burada başka bir başlık altında detayları ile yazdı

SM-J200F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Hocam yanlışınız var galiba,TC vatandaşı bir forum üyesi yurtdışından sıfır çekme karavan aldı, gümrük ve vergilerini ödedi, burada başka bir başlık altında detayları ile yazdı

SM-J200F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Söz konusu ettiğiniz arkadaş, İthal etmiş... Yani sıfır araç işlemi yaptırmış..
Bir cümlemde, sıradan vatandaş yurt dışından araç alabilirmi bilmiyorum. diye geçiyor.. Demek ki oluyormuş.. Tüzel kişiliğe gerek yokmuş...
Öğrenmiş olduk...

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,464
Kayıtlı Üye Sayımız
172,117
Kaydolan Son Üyemiz
fmt35

Çevrimiçi üyeler

SON MESAJLAR