Zorunlu Trafik Sigortası Primleri Azaltılsın!

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan fsirin Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 105
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 103,652
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Ynt: Zorunlu Trafik Sigortası Primleri Azaltılsın!

2007 model citroen jumper üç yıldır kamyonet olarak kullanıyordum en son trafik sigortası 400 tl idi temmuz ayında karavana çevirdim eski sigortası axa hasarsızlık indirimi dahil 2250 tl çıkardı başka sigorta şirketlerinede sordum 5000 tl fiyat çıkaran dahi oldu ziraat sigortadanda yüksek fiyat çıktı henüz sigortasını yaptırmadım halen trafik sigortası kamyonet olarak duruyor kara kara düşünüyorum. Bildiğiniz bir sigorta şirketi varsa yazarsanız sevinirim

Etiketler

Sayin Şado. Oncelikle araciniz hayirli olsun.Saglikli gunlerde guzel geziler dilerim.Sigorta sirketlerinden en az fiyat bu yil ziraat ve aksigorta cikti benim aracta.Aksigortaya yaptirdim.

şado' Alıntı:
2007 model citroen jumper üç yıldır kamyonet olarak kullanıyordum en son trafik sigortası 400 tl idi temmuz ayında karavana çevirdim eski sigortası axa hasarsızlık indirimi dahil 2250 tl çıkardı başka sigorta şirketlerinede sordum 5000 tl fiyat çıkaran dahi oldu ziraat sigortadanda yüksek fiyat çıktı henüz sigortasını yaptırmadım halen trafik sigortası kamyonet olarak duruyor kara kara düşünüyorum. Bildiğiniz bir sigorta şirketi varsa yazarsanız sevinirim

Akılla, mantıkla ve kaza istatikleriyle çelişen bir durum.

Bakımlı, az ve dikkatli kullanılan ve az kaza yapan karavanın sigortası bir kamyonetin bir kaç katı. Günlük trafikte karavandan daha sık kullanılan kamyonetin kaza riskinin çok daha fazla olmasına rağmen.

Aslında kamyonet sigortasının karavanın bir kaç katı olması lazım.

Kamyonet sayısının karavandan çok daha fazla olduğunu düşünürsek, sigortalar gelirlerini artıracak bu düzeltmeyi neden yapmıyorlar?

Almanya´da 2006 yılında Sprinteri aldıktan sonra karavan oluncaya kadar ödediğim sigorta karavan sigortasının bir kaç katıydı. Bu nedenle de çabuk karavana çevirdim. Karavan, sigortası halen en ucuz olan araçlardandır.

şado' Alıntı:

Ege sigorta/Euro Sigorta dan 1044.- TL ye yaptırdım....

Trafik sigortasını belirleyen unsurlardan biriside aracın yeni değeri. Yüksek ÖTV nedeniyle Türkiye´de yeni karavan astronomik değerlere yükseliyor.
Bu durum karavan sigortasını yükseltiyor olabilir diye şimdi aklıma geldi. Durumu sigortayla konuşmak faydalı olabilir.

Hüseyin Bey, araç fiyatının sigorta bedelini etkilemesi Kasko sigortası için geçerli. Trafik sigortası karşı tarafa verilen hasar için söz konusu olduğundan sigortalanan aracın fiyatı sigorta değerini değiştirmiyor.

Haklısınız Ferhat Bey. Ben araçlarda tip sınıflaması yapılırken, araçın yeni fiyatınında etkileyici bir unsur olabileceğini düşünmüştüm. Fakat tip sıflamasının zorunlu trafik ve kasko için ayrı yapıladığını gördüm.
Düzeltme için teşekkürler.

Hüseyin Bey, bu arada yeri gelmişken sorayım. Bir ara Almanya'da kasko sigortası zorunlu diye duymuştum doğru mudur?

Merhabalar, benim durumumum da Şadan Bey gibiydi. 2007 İveco Motokaravanım geçen yıl kamyonet olarak sigortalı iken bu yıl karavan olarak sigortalattım. Birçok sayamayacağım absürt teklif içerisinde en uygun olanını Aksigorta verdi. Ancak bir ilginç husus ta birçok sigorta şirketinde araç ruhsatı Motokaravana dönüştüğü halde halâ panelvan görünmesi ve teklifin buna göre verilmesi. Aksigortada da aracın önce panelvan olarak sigortası yapılarak sonradan zeyilname hazırlandı. Toplam fiyat 961 TL çıktı. Buna şükür diyerek yaptırdım.

fsirin' Alıntı:
Hüseyin Bey, bu arada yeri gelmişken sorayım. Bir ara Almanya'da kasko sigortası zorunlu diye duymuştum doğru mudur?

Ferhat Bey, Almanya´da kasko zorunlu değil. Türkiye´de aynı mı bilmiyorum ama Almanya´da iki türlü kasko var. Birisi kısmi kasko. Kısmi kaskoda, yangın, çalınma ve cam hasarları sigortalıdır. Ikincisi tam kasko. Tam kaskoda ayrıca, kazaya sebep olsak da kendi aracımızın hasarı da ödenir.

Akdeniz45' Alıntı:
Ferhat Bey, Almanya´da kasko zorunlu değil. Türkiye´de aynı mı bilmiyorum ama Almanya´da iki türlü kasko var. Birisi kısmi kasko. Kısmi kaskoda, yangın, çalınma ve cam hasarları sigortalıdır. Ikincisi tam kasko. Tam kaskoda ayrıca, kazaya sebep olsak da kendi aracımızın hasarı da ödenir.

Peki Huseyin bey Almanya'da tam kasko yaptirdiginiz zaman birde zorunlu trafik sigortasi yaptirmaniz gerekli mi? Yani daha kapsamli olan altindakileri kapsiyor mu? Ornegin Ingiltere'de 3 cesit sigorta vardir. Birincisi zorunlu olan ve sadece karsi tarafi kapsayan, ikincisi zorunlu haricinde sizin aracinizi yangin ve calintiya karsi sigortalayan ve ucuncusu ise tam kasko ne yaparsaniz yapin hem sizin, hemde karsi tarafin masrafini odeyen. Bunlardan ikinci yada ucuncuyu yaptirdiginizda ilkinide kapsadigindan bir daha yaptirmiyorsunuz. Turkiye'de sacma buldugum konu su ki; zorunlu trafik sigortasi yapiliyor ve isteyen birde uzerine kasko yaptiriyor. Yani kasko zorunlu sigortayi kapsamiyor. Buna ragmen birde ucuk fiyatlar cikiyor.

Turkiye'deki sigortalarin guzel tarafi herhangi bir kaza durumunda sizden para talep etmemeleri. Ingiltere'de sirketler bu isi tam bir ticarete dokmus. Sigortalarin cogu zorunlu on odemeli miktari yani bir kazaya karistiginizda karsi tarafin yada kendinizin masraflarinin karsilanmasi icin sigortayi alirken tahattud ettiginiz miktar kadarini kendiniz oduyorsunuz, gerisini sigorta kasiliyor. On odeme ne kadar yuksek tutulursa, sigorta icin odenen yillik prim ucreti dusuyor. Tam tersi olarak ne olur, ne olmaz on odemem az olsun kazaya karisirsak birde cok para vermeyelim derseniz yillik sigorta fiyatiniz firliyor. Bu sistemin tek guzelligi kendinize guvenen bir kullaniciysaniz ve karavan gibi yilda bir kac kez kullandiginiz bir araci sigortalatacaksiniz, on odemesi yuksek fakat yillik primi dusuk bir sigorta secebilirsiniz.

Melih Bey, Ingiltere´ deki durum Almanya´ya benziyor. Anladığım tek fark tam kaskonun durumu. Zorunlu trafik sigortası ilk önce mutlaka gerekli. Buna ilaveten isteğe bağlı tam kasko yaptırılabilir. Tam kasko sadece kendi hasarımızı karşılar. Hırsızlık, yangın ve cam hasar durumu da tam kaskonun içinde olduğu için ayrıca kısmi/küçük kaskoya gerek yok. Ama isteyen tam kasko yerine kısmi kasko yaptırır (daha ucuz). Kasko sigortalarda Almanya´da da kaza veya hasar başına kendi ödeyeceğimiz paylar vardır (isteğe bağlı). Örneğin son 4 yılda ben iki defa ön camı değiştirmek zorunda kaldım (önde giden araçlardan gelen taşlar camı kırdı). Her iki seferinde de 150 € kendim ödedim (cam ve değiştirme ücreti 500-700€ arasında). Almanya´da bu türlü kasko hasarları yıllık primi yükseltmiyor.
Kazaya biz sebep olursak yıllık prim yükseliyor. Bu yükselmeyi engellemek için karşı tarafın hasarının giderilmesini biz üzerimize alabiliriz. Bir defa ben sigotamla bu durumu konuştum. 1200 €´ya kadar olan hasarları kendiniz üstlenirseniz karlı çıkarsınız demişlerdi.

Türkiye'de de her sigorta döneminde bir cam değiştirme hakkınız var. Yine küçük hasar dediğimiz kaportadaki küçük cizik, vuruk gibi hasarlar da sigorta pirimini etkilemeden bir defaya mahsus yapılabiliyor. Sigorta firmasına göre de bu durumlar değişiklik gösterebiliyor.

Sevgili kardeşler,

Ali (Gündoğdu) bey bugün değişen ruhsatıma uygun trafik sigortası primlerini iletti. ARTIK hiç bir firmada düşük prim yok. (Ziraati bilahare bildirecek.) Daha önce alınanlar BİLE panelvanların 7-8 misli. Böyle bir şey kabul edilemez. İşin mantığına aykırı.

Ama açıkçası, burada ya da change.org gibi sitelerde yapılan kampanyaların hiç bir faydasının olmadığını düşünüyorum. Çünkü sigorta firmaları buraları izlemiyor. Benim önerim bunun yerine aşağıda göreceğiniz türden bir mesajı BÜTÜN sigorta şirketlerine teker teker göndermek. Ben bunun için tümünün adreslerini ve e-postalarını çıkardım. E-postalardan yana açıkçası pek umudum yok. Çünkü pek çok firmada gelen mesajlar milyonlarca spam'in arasında kaybolup gidiyor ve hemen hiç bir bir zaman okunmuyor. Okunsa da en tıfıl elemana verilen angarya iş kategorisinde olduğu için çoğu kez ilgilisine ulaşmıyor. Yine de hızlı olması açısından hem e-posta ile hem kağıt üzerinde göndereceğim. Sonra da süresi bittiğinde diğer sigortalarımın hiç birini yenilemeyeceğim.

Sizlerden ricam da aynısını uygulamanız. Yalnız lütfen e-posta adreslerinin tümünü tek bir mesaja eklemeyin. Her firmaya ayrı ayrı yazın. Aksi takdirde spam filtrelerine takılacak ve asla yerine ulaşmayacaktır.

Göndereceğim mesaj:
--------------------------

-------------------------------------------------------------------------
Lütfen Genel Müdürünüze ve Bütün Yardımcılarına İletiniz!
-------------------------------------------------------------------------

Sayın Yetkili,

Bilindiği üzere yakın zamanlarda sigorta firmaları diledikleri primi belirleme konusunda serbest bırakıldılar. Ne yazık ki bu serbestinin en büyük mağdurları biz motokaravan sahipleri olduk. Evvelce 200 küsur lira ödediğimiz zorunlu trafik sigortası (kasko DEĞİL) primlerimiz için bir anda 6500 TL gibi inanılmaz boyutlara varan rakamlarla karşılaşmaya başladık. En insaflı firmalarda bile evvelce ödediğimizin 7-8 misline varan rakamlara tamah etmek zorunda bırakıldık.

Buna gerekçe olarak ise motokaravanların itfaiye ve ambulans gibi "özel amaçlı araç" statüsünde olmaları gerekçe gösterildi. Oysa karavanlar yaz sezonu dışında hemen hiç bir zaman trafiğe çıkmadıkları gibi, ülkemizde karavan kültürüne gönül verenlerin büyük bir kesimi eğitim ve kültür seviyesi olarak oldukça yüksek, doğa aşığı, rafine insanlardır. Dolayısıyla trafikte aşırı sürat yapmaktan kaçınmaları bir yana, aileleriyle birlikte seyahat eden, başkalarına saygılı ve sorumlu sürücülerdir. Yani motokaravanlar zorunlu trafik sigortası açısından en DÜŞÜK risk grubunda araçlardır.

Bütün bu nedenlerden dolayı karşı karşıya bırakıldığımız aşırı derecede yükseltilmiş primleri, motokaravan sahiplerini aptal yerine koyan, yolunacak kaz kategorisinde gören, son derece edepsizce bir yaklaşımın ürünü olarak yorumluyor ve ŞİDDETLE protesto ediyoruz.

Motokaravanlar için belirlenen zorunlu trafik sigortası primleri, en kısa sürede aynı araç için panelvan statüsünde iken belirlenen primin ALTINA indirilinceye kadar,

- Sigorta sektörünü TOPTAN protesto edeceğimizi,
- Mecburi olmadığımız hiç bir sigortayı (kasko, konut, emeklilik, hayat, vb.) yaptırmayacağımızı,
- Mevcut olanları en kısa sürede iptal ettireceğimizi,
- Internet üzerinde örgütlenen bütün karavan sürücülerini kampanyamıza katılmaya davet edeceğimizi,
- Tanıdığımız bütün karavancıları bu protestoya katılmaya çağıracağımızı,
- Ve gerek yüz yüze ilişkide bulunduğumuz insanları, gerekse sosyal medya üzerinde ileşitimde bulunduğumuz herkesi durumdan haberdar edeceğimizi

beyan ederiz.

------------------------
Bunlar da adresler:

• Aksigorta A.Ş.: Meclis-i Mebusan Cad. No: 67. 34427 Fındıklı/İSTANBUL. E-posta: Web üzerinden
• Allianz Sigorta A.Ş.: Bağlarbaşı Kısıklı Cad.No:13 34662 Altunizade/İstanbul. E-posta: info@allianz.com.tr
• Anadolu Sigorta A.Ş.: Anadolu Sigorta, Rüzgarlıbahçe Mahallesi Kavak Sokak No:31 34805 Kavacık/İSTANBUL. E-posta: bilgi@anadolusigorta.com.tr
• Ankara Sigorta A.Ş.: Merkez Mah.Abide-i Hürriyet Cad. No:211 , Bolkan Center, A Blok, Kat:3-4, 34381 Şişli / İstanbul. E-posta: info@ankarasigorta.com.tr
• Aviva Sigorta A.Ş.: Küçük Çamlıca Mah. Gülhan Sk. No:1/1 , 1/2 Küçük Çamlıca-İstanbul. E-posta: avivasigorta@avivasigorta.com.tr
• Axa Sigorta A.Ş.: Meclisi Mebusan Cad. No:15 34433 Salıpazarı, Beyoğlu, İstanbul E-posta: iletisim@axasigorta.com.tr
• Demir Sigorta A.Ş.: Büyükdere Caddesi Özsezen Is Merkezi No.122/B 34394 Esentepe Istanbul E-posta: musterihizmetleri@demirsigorta.com.tr
• Ergo Sigorta A.Ş.: Saray Mah. Dr. Adnan Büyükdeniz Caddesi No:4 AKKOM Ofis Park 2. Blok Kat:10-13 Ümraniye – İSTANBUL E-posta: ergoturkiye@ergoturkiye.com
• Garanti / Eureko Sigorta A.Ş.: Altunizade Mah. Ord. Prof. Fahrettin Kerim Gökay Cad. No:20 34662 Üsküdar / İstanbul E-posta: esmusterihizmetleri@eurekosigorta.com.tr
• Generali Sigorta A.Ş.: Barbaros Plaza Emirhan cad. No:113 Kat: 12-13-14 Dikilitaş-Beşiktaş / İstanbul E-posta: generali@generali.com.tr
• Groupama Sigorta A.Ş.: Reşitpaşa Mahallesi Eski Büyükdere Caddesi Groupama Plaza No:2 34398 Maslak, Sarıyer/İSTANBUL E-posta: sigorta@groupama.com.tr
• Güneş Sigorta A.Ş.: Güneş Plaza, Büyükdere Cad. No:110 34394 Esentepe-Şişli / İSTANBUL E-posta: bilgi@gunessigorta.com.tr
• HDI Sigorta A.Ş.: Tatlısu Mahallesi Arif Ay Sokak HDI Sigorta Binası Ümraniye / İSTANBUL E-posta: hdi@hdisigorta.com.tr
• Hür Sigorta A.Ş.: BÜYÜKDERE CAD. 15 / A HÜRHAN ŞİŞLİ-İSTANBUL E-posta: hursigorta@hursigorta.com.tr
• Işık Sigorta A.Ş. Saray Mahallesi Dr.Adnan Büyükdeniz Caddesi B Blok No:8 Kat:1-2 Ümraniye/İstanbul E-posta: bilgi@isiksigorta.com.tr
• Liberty Sigorta A.Ş.: Saray Mahallesi Dr. Adnan Büyükdeniz Caddesi No:13 Kat:3 Ümraniye 34768 İstanbul E-posta: Web üzerinden
• Mapfre / Genel Sigorta A.Ş.: Yenişehir Mah. Irmak Cad. No:11 Beyoğlu - İSTANBUL E-posta: info@mapfregenelsigorta.com
• Merkez Sigorta: Cevizli Tugay Yolu No.6 34846 Maltepe/İstanbul. E-posta: info@merkezsigorta.com
• Ray Sigorta A.Ş.: Haydar Aliyev Cad. No:28 Tarabya 34457 Sarıyer/ İstanbul E-posta: Web üzerinden
• Tekfen Sigorta Aracılık Hizmetleri A.Ş.: Kültür Mah. Tekfen Sitesi, Budak Sokak No:10 34340 Beşiktaş / İSTANBUL E-posta: musterihizmetleri@tekfensigorta.com.tr
• Yapı Kredi Sigorta A.Ş.: Yapı Kredi Plaza A Blok Büyükdere Cad. Levent 34330 İstanbul E-posta: yksigorta@yksigorta.com.tr
• Ziraat Sigorta: Turgut Özal Millet Cad. No:7 34096 Aksaray / İstanbul. info@ziraatsigorta.com.tr
• Zurich Sigorta A.Ş.: Meclis-i Mebusan Caddesi, ÇBS Han 47/6 PK:34427 Fındıklı / İSTANBUL E-posta: info@zurichsigorta.com.tr

Bekir Bey size katilmakla birlikte isimsiz maillerinde bir ise yarayacagini sanmıyorum. Isim bulmaliyiz tek tek. Yaziniz tehdit haricinde cok güzel. Hangi tuzu kuru is yerini tehdit etseniz yuru git der.

İsimsiz derken ne kasdettiğinizi anlamadım. Altında herkesin kendi ismi olacak zaten.

Tehdit konusunda yanıldığınızı düşünüyorum. Ticari firmalar üzerinde en etkili şey müşteri kaybetmeye yol açacak kampanyalardır. Tehdit dediğiniz şey yalnız lafta kalırsa tabii ki kaale almazlar. Ben mesajda da yazdığım gibi BÜTÜN diğer sigortalarımı süresi bittiği anda bir daha yenilemeyeceğim. Açıkçası yaklaşık 25 senedir ödediğim primlerden bir fayda da görmedim zaten.

Ben yukarıdaki mesajı hem bütün firmalara hem de e-posta adres defterimdeki yüz küsur kişiye ve Facebook listemdeki beş yüz küsur kişiye gönderip başkalarına da iletmelerini istedim. Şimdi bir de kağıt üzerinde göndereceğim.

Lütfen siz de yapın!

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,086
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR

Geri