64 Gün, 24.000 Km........ Orta Asya, Moğolistan....

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Arif Hüküm Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 261
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 96,168
03 Ağustos 2016
Sabah saat 08.00 de kalktığımızda bir grup Rus genci sporlarını yapıyorlardı, daha sonra koca karılar mayolarını giyip aşağıda askeri bölge var, herhalde oraya gittiler. Akşamki müzisyen bir bayanla mayolarını giymiş göletin başında sohbet ediyorlar, biz karavanın kapısını açamıyoruz soğuk diye, diğer doktor kardiyolog olan Kung-fu (herhalde) sporunu yapıyor, mayosuyla bayanlarda aşağıdan geliyorlar, evlere gittiler, giyinip akşamki yere orası gerçekten güzel fotoğraflarını çekemedim kahvaltıya gidiyorlar. Biz de kahvaltımızı ettik keyif çaylarımızı içiyoruz. Dışarısı sabah 90 di şimdi 13° olmuş saat 09.28. Saat 09.41 hareket ettik, Arif adama allahaısmarladık dedi, parada almadılar, yalnız Amerikalı bayanı görmedik, ben ona da allahaısmarladık demek isterdim fakat Utku'yu hareket ettiremedim. Kamptan ayrıldık Arif atık su deposunu boşaltıyor, saat 10.41 epey güzellikler gördük, su kenarlarında kamp yerleri dolu, orman bitti bir su kenarında kahve içtik, yanında bir şeyler yedik, frambuazlar bitti, Utku direksiyona köy içinden su bulur muyuz diye geçtik, bulamadık, çeşitli yerleşim yerlerinden geçiyoruz, saat: 12:30 cümbüş yerler göre göre gidiyoruz. Bir köye saptık yine, su peşindeyiz, tulumbaya benzer bir şeyler var, birinde yok dedi Arif diğerine gitti onda da yok biraz gittik üç tane dikili taş, ne önemi var bilmiyoruz, gelenler var bizde gittik Resim çektik, Arif internetten bakarız dedi. Diğerleri taşlara bakıp anlatıp duruyorlar. Biraz gittik Doğal Güzellik yazılı bir yer çok kalabalık bizde park ettik dolaştık hakikaten doğal, güzel bir yer Arif'te üç taş üst üste koydu. Oradan Utku ile Arif buzdolabı süsleri aldılar herhalde hediye vermek için, 600 Ruble verdiler ve yola devam ettik. Yine bir dikili taş görmeye giden bir grup var, ben uzaktan gördüm. Neyse orman yavaş yavaş başladı, hava sıcaklığı 24° Altay dağlarında kalmayı o kadar istememe rağmen çok güzel kamp alanların girmediler, Altay dağları bitti. Utku sınıra gitmek istiyor, Arif'in gösterdiği yeri ben beğenmedim, birbirimize laflar söyledik, Utku devam ediyor. Neyse suratlar asık, bir kamp yeri bulduk ve karavanı yerleştirdik. Utku gitti 250 Rubleyi verdi. Saat 15.50 imiş ama hangi saat dilimi olduğunu bilmiyorum dedi. İki araba da Rus ailesi geldi bungalovlarda kalacaklar. Kampı işletenler Kazak mış iki kız bir delikanlı görülüyor. İngilizce bilen kız Atv ile gezdi, delikanlı ile deveye su götürdüler. Arif arka bagajı yerleştiriyor, ben patates haşlıyorum, rende yapıp, soğanla kavurup yumurta kıracağım, patates oturtması yapacağım. Neyse burada su da var, yemeğimizi yedik. Utku ile dolaştık, çekirdek yedik. Kamp sahibi kız kımız, süt, peynir, balık var diye Utku'ya telefonda okuttu. Gittik balık aldık, yarın akşam yemeğimiz çıktı. Daha önce bir adam geldi ben bulaşık yıkarken direk karavanın kapısına 40 yıllık dost gibi Türk olduğumuzu öğrenince bozuk para verdi Ruble, koleksiyon yapıyormuş bendede 1 lira, 50 kuruş, 5kuruş, 10 kuruş vardı verdim, karısı arabada idi sonra kamp sahibini sordu. Oraya gitti, çok konuşan birisi, kalmasını isterdim, karısıda Atv ile gezdi, balık aldılar ve gittiler. Şimdi üç tane cip Rus geldi, burada kalacaklar. Kamp dolu, babasının gezdirdiği küçük bir Rus çocuğunu sevmek istedim sevdirmedi, ağlamaya başladı, babası çocuğa kızdı daha yürüyemeyen bir erkek çocuğu. Bizimle birlikte kampa giren Rus grubu yemeklerini yiyip gezmeye çıktılar, şimdi geldiler, bu akşam burası iyi insan dolu inşallah rahat uyuruz. Rus ailelerle tanıştık, Omsk' lular, adama arabaya takılı büyük bayrağı sordum , dost olduk, bize 3 Omsk birası getirdi, diğeri de 1 tane Efes birası getirdi gülüştük, ben de ona karşılık iki tişört götürdüm, asker olana tişört kalmadı, sonra 1 kıza toka, askerin karısına toka, askere maskot verdim, asker beni kucakladı, bizi yanlarına davet ettiler. Sandalyelerimizi alıp gittik, bütün gece sohbet ettik, 3 bira getiren adamın karısı İstanbul’dan Angora yün alıp satıyormuş gösterdi, adam beden eğitimi öğretmeniymiş, asker de o da off-road yapıyorlarmış, video dan seyrettirdiler. Resimler çektim, gecemiz onlarla geçti. Utku ve Arif kendi yaptıkları viskiden bol bol içtiler, domatesleri çok güzeldi, küçük küçük domatesler kendi bahçelerindenmiş, hem şehir hem de köy de evleri varmış, vel hasıl iyi bir gece geçirdik karavana geldik, toplandık gökyüzü yıldız dolu ama serinledi ,oturamadık, saat 23.00' ü geçiyor , yatıyoruz, inşallah iyi bir uyku çekeriz.
40051 1
40051 2
40051 2 2
40052
40056 1
40056 3

Etiketler

04 Ağustos 2016
Sabah saat 08.00 de kalktık, Ruslar kalkmıştı. Kahvaltı ettik, hazırlandık, adamlar geldi off-road kulüp pankartı ile bizim arabanın yanında resim çektiler, allahaısmarladık dediler bizde bayanların yanına gittik allahaısmarladık dedik ve şu an su depomuzu dolduruyoruz. Buradan saat 10.22 de suları doldurduk ayrıldık, devamını dereden doldurduk. Kampta öbür Ruslar da çıkmak üzereler. Tashanta'ya 85 km yolumuz var. Bir yerleşim yerinden (Kosh-Agach) dizel aldık, Utku ile market yaptık. Tashanta'ya yaklaştık, polis çevirdi, pasaport kontrolü yaptı. Tashanta'ya geldik saat 12.30 gümrük kapısındayız, biraz bekledik, kapı açıldı bayan polis içeri aldı, pasaportlara bakıyor, Rus gümrüğünün içindeyiz. Saat 13: 17 Rus gümrüğünde işimiz bitti, Utku ile bir Rus polis İngilizce konuşuyorlar gezimiz hakkında herhalde, gidiyoruz. Fakat hemen Moğolistan'a giremedik sınıra 8-10 km var herhalde. Yine bir kapı ve Rusya'dan son çıkış kapısı ve Moğolistan'a girdik yollar bozuk, henüz gümrük kapısına varmadık ve kapıya geldik saat 14.56 önümüzde arabalar var bekliyoruz. Sol tarafta yoldan aşağıda bir grup epey kalabalık bisikletli var, Moğolistandan çıktılar mı? Girecekler mi? bilmiyorum. Çayırlara yayılmış oturuyorlar. Bizden önce üç araba var ve kapı açıldı gümrükte işlemler için başlıyoruz. Bizim pasaport kontrol bitti karavana geldik Arif'i bekliyoruz. Hırvat turistler çıktı. Bir Alman karavanı geldi kamyon gibi bir şey, bizim gibi arabada oturuyorlardı, bir görevli geldi, içeriyi gösterdi bay bayan indiler. Saat 17.07 Arif geldi, içeride işlemler bitmiş, gümrük kontrolüne bir bayan geldi, içeri girmediler bir arka tarafa baktılar, şimdi son kapıdayız, Kazak kökenli bir görevli ile kapıda konuşuyor Arif ve kapı açıldı, Moğolistan'a girdik ve tekrar bir kontrol, hepsi Kazak Arif'i aldı içeri gitti. Küçük bir yerleşim, ilk olarak şu evi çekiyorum. Arif'e zorunlu trafik sigortası yaptırmışlar, 50 $ artık gidiyoruz. Akşam aldığımız balıkları buzluktan çıkardım. En yakın şehir 88 km Bu yol çok kötü fakat alanda görülen bütün yollar aynı yere çıkıyor neyse asfalta çıktık. Rakım 2600 ilk şehire ( Ulgi) geldik saat 19.00 ve bir tur attık çıktık, telefon işini bulamayınca bıraktık, şehirden çıktık. Epey yol geldik saat 21.42 kamp kuracağımız yere geldik, bizden başka kimse yok, uzaktan göl manzarası mevcut. Balıkları pişirdik, Utku yardım etti, salatayı yaptı, çok keyifli manzaralı bir yemek yedik, çok fazla sinek var, biraz oturduk hava kararınca yattık.
40057
40058
40059
40061 1
40063 1 2
40064

Paylaşımlar için çok teşekkürler. Eminim peşinizden bu rotayı yapacak çok kişi çıkacaktır ama mesafe uzun ve zaman istiyor. Okuduğum kadarıyla 4000 li rakımlara çıkmışsınız.
Bu kadar yüksek rakımlar rahatsızlık verdi mi size? Aracın durumu nasıldı bu kadar yüksekliklerde?
Bir de bu rota için 4x4 şart mı yoksa yüksek bir araçta işimizi görür mü?
Peşinen teşekkürler.

Hasan

Paylaşımlar için çok teşekkürler. Eminim peşinizden bu rotayı yapacak çok kişi çıkacaktır ama mesafe uzun ve zaman istiyor. Okuduğum kadarıyla 4000 li rakımlara çıkmışsınız.
Bu kadar yüksek rakımlar rahatsızlık verdi mi size? Aracın durumu nasıldı bu kadar yüksekliklerde?
Bir de bu rota için 4x4 şart mı yoksa yüksek bir araçta işimizi görür mü?
Peşinen teşekkürler.

Hasan
Evet 4000 metrelerden geçtik, bir gecede kamp yaptık. İnsanı etkiliyor tabi ki, hafif baş ağrısı ve nefes tıkanması. Hayati bir şey yok, panik yaparsanız etkileri artıyor. Çözümü hızla aşağılara inmek ama o coğrafyada aşağı inmek bile 1-2 gün sürer. :smiley:
Araç konusunda 4x4 olması gerekşart değil ama olursa siz rahat edersiniz. Ondan önemlisi sağlam bir araba, arabanız bir yede saplanırsa çekecek araç mutlaka bulursunuz ama araıza olrsa hele hele kırımlı bir arıza olursa çözüm çok zor. Çekici hemen hemen hiç bir yerde yok, parça konusu da sıkıntılı, elinizden de kıvır zıvır tamir işleri geliyorsa faydası olur. ....selamlar.

Can alıcı başka bir soru Webasto çalışıyor mu :smiley:

Mazot kalitesi nasıl? Sizin araçta mazot filtresi öncesi ayrıca bir filtre var mıydı?

Teşekkürler.

Hasan

Can alıcı başka bir soru Webasto çalışıyor mu :smiley:

Mazot kalitesi nasıl? Sizin araçta mazot filtresi öncesi ayrıca bir filtre var mıydı?

Teşekkürler.

Hasan
Webastom yok Truma var, o da arızalıydı çalışmıyordu. Çalışsaydı çok işe yarardı herhalde... :smiley:
Bildiğim bir tane filitre var, malum aracım 2001 model çok fazla elektronik yok, mazot konusunda hiç bir sıkıntı yaşamadım...

Azerbaycan umumi pasaportlara vize uyguluyor, bizim yeşil pasaportumuz olduğu için vizeden muaftık. Gümrükten girerken yalnızca araç için 3 günlük vize vermişler. Birde girişte tam rakamı hatırlamıyorum ama 30$ civarında trafik sigortası gibi bir şey yaptırdık.
Kimsenin para filan istediği yok. İnternette bir yığın yalan yanlış bilgi dolaşıyor. Bunların hemen hemen hepsi kulaktan dolma ve abartılmış bilgiler. Size tavsiyem bunlara itibar etmeyin. En doğru bilgiyi bire bir olayı yaşanlardan yani 1. nci elden öğrenmeye çalışın.
Selamlar
İnternetten değil. İki yıl kadar Azerbaycan'da çalıştım, oradaki iş arkadaşlarım diyordu. Yanlış biliyorlarmış demek.

Azerbaycan vize konusuna bir açıklık getirmek istiyorum... Azerbaycan Türkiyeden Uçakla giden hususi pasaportlu türk vatandaşlarına bakü havaalanında vize veriyor ancak başka bir ülke ile azerbaycan arasındaki sınırdan ülkeye giriş yapmak isterseniz pasaportunuzda önceden alınmış Azerbaycan vizesi olmalı. Leventteki Azerbaycan konsolosluğuna iki resim ve pasaportunuzla müracaat ederseniz hiç bir ücret ödemeden bir gün içinde vizenizi alabilirsiniz.hatırlatma Türkiye ile Azerbaycan arasında sınır kapısı yoktur,pasaportunuzda ermenistan girişi varsa Azerbaycana giremezsiniz.

Peki ben Gürcistandan Azerbeycana motokaravan ile girmek istersem araç için triptik türü bir teminat istenecek mi?Yeşil pasaportum var vize denecek mi?
İki sene önce Batumda Azerbeycan konsolosluğunda sorduğumda araç için 2000 dolar teminat isteriz demişlerdi.

Peki ben Gürcistandan Azerbeycana motokaravan ile girmek istersem araç için triptik türü bir teminat istenecek mi?Yeşil pasaportum var vize denecek mi?
İki sene önce Batumda Azerbeycan konsolosluğunda sorduğumda araç için 2000 dolar teminat isteriz demişlerdi.
Hocam ben Türkiye Hopa'dan Gürcistan'a Kımızı Köprü kapısından da Azerbaycana'a geçtim. Azerbaycan normal pasaportlara vize uyguluyor, yeşil pasaportlardan da vize istemiyor. Gümrükten de rutin işlemlerle geçtik. Teminat, triptik filan istemediler, araca 3 günlük vize uyguladılar, sanıyorum teminat alındığında araca vize uygulaması yapmıyorlar. Teminat miktarı ne kadardır bilmiyorum.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,471
Kayıtlı Üye Sayımız
172,124
Kaydolan Son Üyemiz
paramana

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.