750 Kg Altı Diye Satılan Ancak 850-950 Kg Olan 2. El Avrupa Karavanlarla Seyahat Ve Belge Sorunu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Ozkanbaran Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 35
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 20,296

Ozkanbaran

Özkan
Karavan Dostları,

Öncelikle vereceğiniz kıymetli bilgiler için şimdiden çok teşekkür ediyorum.
Benim öğrenmek istediğim konu şu;
  • Karavancılığa artık bayağı ısındım ve bütçemi hazırladım bir çekme karavan almak üzereyim. Bu karavanı yurt içi ve yurt dışı tatillerimde kullanmak istiyorum. Bütçemle ancak bakımlı 2.el Avrupa karavanlar alabiliyorum. Ancak her satıcı 750 altı diyor ancak internette baktığımda aynıları yabancı sitelerde 850-900 vs kg çıkıyor.
  • Bizim ve diğer gümrüklerde neye bakılıyor?
  • Türkiyedeki Avrupa 2. el karavanların büyük çoğunluğu deprem sonrası girmiş ve 750 kg üzeri, hiç bir belgesi olmadığı için istensede tescil edilmesi mümkün değil. Ancak millet bu karavanlara 750 kg altı diyip trafikte kullanıyor. Sizlerin engin tecrübenizde bu tür bir karavan ile karışılan kazalarda sonuç ne oluyor aracın sigortası bunu karşılıyor mu bu tarz hiç bir vakka ile karşılaştınız mı?

• 750 kg üstü ama hiç bir kaydı yok esasında yollarda bunu kontrol eden de yok. yalnız çeki demirine bakılıyor. Bu kaydı olmayan ve aynı zamanda satıcından adi bir alım satım protokolü ile alınan karavanlarla yurt dışına çıkılabiliyor mu?
  • Avrupada gezerken kontrol ediliyor mu?
  • Sonuç olarak ben avrupa 2. el 750 kg üzeri (850-900 kg gibi) hiç bir belgesi olmayan bir karavanı alsam yurt içinde ve yurt dışında bir sıkıntı yaşarmıyım. Yoksa kalitesi tartışılan faturalı vs bir yerli karavan mı alsam?
  • Ayrıca bu türk çekme karavanlar basit bir protokolle mi alınıp satılıyor? Noterden alım satımını yapsam olmaz mı?

Saygılar.

Herkese Merhaba
Özkan bey sizede merhaba.
Bende Özkan bey gibi aranıza yeni katılıyorum. Aslında sadece okuyucuydum.
Ama artık buradayım. İsmim serhat. Yasım 36.
Bende bugun itibariyle ceki demirinin siparini verdim.
Gelecek haftada butceme uygun ilk karavanımı alacagım.
Özkan beyin tüm soruları benimde şuan araştırdıgım konular.
Deneyimli abilerimizin yardımcı olmalarını ve yol göstermelerini rica ederim.
Selamlar

Son düzenleme:

Öncelikle çeki demiri için ,çeken aracın ruhsatında azami yüklü römork ağırlığı yazısına bakın kaç kg yazıyor.
Ruhsatında 850 kg yazan çeken araç yasal olarak 1000 kg çekemez.Aracınızın çeken römork kapasitesinden sonra çekme karavan teknik detaylarını daha iyi analiz edersiniz.
çekme karavan için;
o1 sınıfı 750 ve altı kg için
o2 sınıfı 750 ve 3500 kg için
şimdi yeni yönetmelikte (AB fren direktifi)her iki römork sistemi için fren sistemi isteniyor.
o2 sınıf için sürücü belgesi BE olmak durumunda

Burada boş ağırlık değil yüklü ağırlık sınırlaması söz konusu.Denetlemede tartılan gerçek ağırlık ile ruhsatında belirtilen ağırlık durumuna bakılır.

Ticari araçlarda araç darası değil,azami yüklü ağırlık yazan rakamı geçmiş ise cezai işlem yapılıyor.(Kamyonlar-TIR-Kamyonet v.b)

Kontrol yok bakmıyorlar sözlerine pek itibar edilmemesi,olacak denetleme veya kaza karışımında kişinin yasal olarak rahat olması gerekir.

Hepsini geçiniz,tekniğine uygun yapılmayan donanımı yetersiz ve güvensiz bir karavan sistemi can ve mal güvenliği açısından risklidir,ne kendinizi ne başkalarını tehlikeye atmayınız.

Yüklü ağırlığı 750 kg geçmeyen iç donanımı standart yaşam gereçleri barındıran ( yatak-wc banyo-mutfak-temiz ve pis su tankları-buzdolabı-elektrik enerji sistemi v.b) karavan için 2 - 4 kişilik karavan sistemi teknik açıdan zor.

Bülent bey merhaba
Degerli cevabınız için teşekkürler
Şuan boş agırlıgı 730kg olduğunu söyleyen ufak bir karavan ile ilgileniyorum.
3.25 lik model. Bunun ikinci el alımını nasıl yapmalıyımki devamında ruhsat işlemlerini halledebileyim. Çünkü her ne kadar satan kişi Türkiye'de hiçbir kontrolün olmadığını ve ceza yeme olasılıgının cok düşük oldugunu soylesede. Dediğiniz gibi insanın kafasının rahat olması gerekir.
Alacagım kişi ürünün 2.sahibi. Ve fatura onun üzerine değil.
Yol göstermenizi rica ederim
Selamlar

Bülent bey merhaba
Degerli cevabınız için teşekkürler
Şuan boş agırlıgı 730kg olduğunu söyleyen ufak bir karavan ile ilgileniyorum.
3.25 lik model. Bunun ikinci el alımını nasıl yapmalıyımki devamında ruhsat işlemlerini halledebileyim. Çünkü her ne kadar satan kişi Türkiye'de hiçbir kontrolün olmadığını ve ceza yeme olasılıgının cok düşük oldugunu soylesede. Dediğiniz gibi insanın kafasının rahat olması gerekir.
Alacagım kişi ürünün 2.sahibi. Ve fatura onun üzerine değil.
Yol göstermenizi rica ederim
Selamlar
Söze değil ,uygulamaya bakın.
Trafikteki azami yüklü ağırlık (karavan etiketindeki değer)
Fatura dahi adınıza olmayacak ? cezayı yediniz varsayalım,karavanın kendinizin olduğunu ispat edemezsiniz.Bu ülkede işler böyle yürümüyor,gittiği yere kadar derseniz O başka bir şey....
Fren sistemi de yoksa trafikte risk aldığınız yüzde çok fazla.....
Aracınızın teknik değerlerine uygun,emniyetli,evraklı bir karavan bakın derim.

Değerlendirme için çok teşekkür ederim. İşi öğrenene kadar
Baslangıc için sanırım cadırlı bir caretta yeterli olacaktır
Sonrasına bakacağız artık.
Selamlar

Öncelikle zaman ayırarak cevap veren herkese çok teşekkür etmek istiyorum.
Verdiğiniz bilgiler gerçekten çok değerli özellikle daha önce yaşanmış tecrübeler paha biçilmez.
Kısa zamanda şunu anladım. Güzel görünen birşey ile her zaman her şey güzel olacak değilmiş. 2.el avrupa karavanlar ilk etapta çok cazip ve albenisi yüksek ancak iş biraz ciddileşince ve resmiyete binince bu karavanların belgesi olmadığı, yeni belge çıkarmanın ise nerdeyse imkansız olduğunu gördüm.

Bu karavanları alabilirsiniz ancak her an her yerde bir sıkıntı çıkmaması mavzuat bakımından tamamen sizin şansınız. Kumar gibi her an kaybedecekmişiniz gibi. :tearsofjoy:
Onun için yerli ve ruhsatlı olan karavanlar daha güvenli. Belki Avrupa karavanlara göre keyfe keder eksiklikleri var ama en azından gümrük, tescil, devir vs işlemleri gayet iyi.

Bizim macera bu alana kaymaya başladı. Bunlar tabiki benim kişisel değerlendirmelerim.

Teşekkür ediyorum.

Hayat gezince daha güzel.

Merhaba;
yabancı menşeili 2.el çekme karavanlarda aranması gerekli en önemli evrak gümrük belgesi yada tasiş satış evraklarıdır. Bu evraklardan biri mevcutsa trafik tescili yapılıyor. 2103 yılında bir tanıdığım geçmişe dönük tasiş satışlarından karavanın evrakını arşivlerden buldurarak tescili yaptırmıştı.
Zormudur evet ancak imkansız değildir. Satış sözleşmesi yada noter satışlarıyla tescil imkansızdır. Fakirin ekmeği umuttur diyelim ve bir sefere
mahsus af ile belki atıl kalmış tüm karavanlara özgürlük dileyelim.
Selamlar

Merhaba;
yabancı menşeili 2.el çekme karavanlarda aranması gerekli en önemli evrak gümrük belgesi yada tasiş satış evraklarıdır. Bu evraklardan biri mevcutsa trafik tescili yapılıyor. 2103 yılında bir tanıdığım geçmişe dönük tasiş satışlarından karavanın evrakını arşivlerden buldurarak tescili yaptırmıştı.
Zormudur evet ancak imkansız değildir. Satış sözleşmesi yada noter satışlarıyla tescil imkansızdır. Fakirin ekmeği umuttur diyelim ve bir sefere
mahsus af ile belki atıl kalmış tüm karavanlara özgürlük dileyelim.
Selamlar
Selamlar, hayırlı geceler,
Bu tip belge sahibi sitede Avrupa karavan satıcısı var ise teklife açığım :smiley:

herkese selamlar. geçen zaman içerisinde karavan yapma hevesinde olduğumu daha önce de belirtmiştim. karavanın dingili kesinlikle torsiyonlu ( yani kendinden amortisörlü) olacak ama 750 kg. altı olan bir karavan için fren sistemine gerek yok diyen bir satıcı ile de karşılatım. kanuni bir yükümlülüğü yok fakat güvenlik için bence olmaz sa olmazdır.
şimdi şunu belirtmek istiyorum. internetten ben baya bir araştırdım ve yönetmelikteki kanun maddelerinde açık açık adamlar yazmışlar. 750 kg. altındaki çekme karavanlar herhangi bir belge, vergi ve tescile tabi değillerdir. diye. herkes iyi araştırmalı diye düşünüyorum. herkesin kendine göre bilgleri vardır elbet ama kanunu da okumakta fayda olacağını düşünüyorum. saygılar...

Herkese selamlar,
Ben de aynı ikilemdeyim.yeni yeni ilgileniyorum.ikinci el Avrupa karavan almak istedim. satıcıya tip onay sorduğumda gerek yok diyor.
750 kg altı alacağım.2. elde neye dikkat etmek lazım.Çok da bir seçenek yok ne yazık ki
Karavan bolluğu da yok.Hep aynı konular üzerinde dönüyor
Pino Karavan Erba Haftasonu. Güney Karavan. Avrupa Karavan.
Teşekkürler,

Herkese selamlar,
Ben de aynı ikilemdeyim.yeni yeni ilgileniyorum.ikinci el Avrupa karavan almak istedim. satıcıya tip onay sorduğumda gerek yok diyor.
750 kg altı alacağım.2. elde neye dikkat etmek lazım.Çok da bir seçenek yok ne yazık ki
Karavan bolluğu da yok.Hep aynı konular üzerinde dönüyor
Pino Karavan Erba Haftasonu. Güney Karavan. Avrupa Karavan.
Teşekkürler,
Selamlar. Sn. Karavan hayalleri kuran Gezenbi̇li̇r.com Sakinleri. Net olarak söylemeliyim ki 750 kg altı çekme karavanlar İÇİN hiçbir evrak, ruhsat ve dolayısıyla trafik tescili diye birşey yoktur. Sıfır alındırsa veya faturası varsa da çok iyi olur. Ama faturası yoksa eğer aldığınız kişiden " kimlik fotokopisi ile altına (varsa karavanın seri numarası yazılı olsun) aracı kendi isteğimle ve bilerek xxxxx kişiye sattım/devrettim diye birde kendi el yazısı ile aracı çalmadığınıza ve kimin size verdiğine dair bir evrak alırsanız, o tarihten önce yaşanan tüm sorumluluk ve yükümlülük sizden önceki kullanan kişiye ait olur. Bunu neden yapmalıyız peki; şöyle ki birisi bu karavanı başka birinden çaldı/gasp etti. Bu durumda bunu ya komple satacak ya da parça parça satacaktır. Sizde uygun rakamlı olsun diye ikinci el bir karavan almak istiyorsunuz ve bu şahsın size getirdiği karavanı bilmeden de olsa alarak suç işlemek durumuyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu yapacağınız evrak en azından "ben bu kişiden aldım ve buda ona ait el yazısı ve onayı" dediğinizde sizin suçlanma olasılığını eleyecektir.
Hiç kimse böyle bir duruma düşmek istemez. Başkasına ait bir malı haksız yere kullanmadığınızı düşnsenizde suç her zaman suçtur.
Mevzuatta 750 kg altında ki karavanlar/römorklar İÇİN hiçbir evrak gerektirmez, Sadece çeken aracın ruhsatı beyan edilir. Deniliyor. Bu nedenle verilecek karar size ait. Umarım yukarıdaki sıkıntılardan hiç biri ile karşı karşıya kalmazsınız. Şimdilik hayırlı tatiller :smiley:

Bilgilendirme ve ilginiz için çok teşekkürler,
Aylardır karavan aramaktan okumaktan yoruldum :smiley:
yine de hiçbir şey anlamamışım
ucuz olsun, hafif olsun. güneş panelleri olsun. aküsü olsun
kendi kendine yetsin.
750 kg altı olsun
çok mu şey istiyorum :smiley::smiley:

Bilgilendirme ve ilginiz için çok teşekkürler,
Aylardır karavan aramaktan okumaktan yoruldum :smiley:
yine de hiçbir şey anlamamışım
ucuz olsun, hafif olsun. güneş panelleri olsun. aküsü olsun
kendi kendine yetsin.
750 kg altı olsun
çok mu şey istiyorum :smiley::smiley:
Şimdi ne söylesek boş. Kişinin İhtiyacına göre veya ihtiyaç duyduğuna göre talepleri olabiliyor. Bu nedenle herkesin beklentileri farklı olabilir. Siz 750 kg altı ve mümkünse kendi elektriğini üretip kullanabilen ucuz yollu bir karavan istiyorsunuz. Kara onu kendiniz yaparsınız 5000-6000 tl civarında bir rakam çıkar. Elektrik paneli falan vs ise 1500-2.000 tl civarında çıkar. Bunlar kendi araştırmalarım doğrultusunda vardı 1 sonuç. Tabi karavana kendim yapacağım için bu şekilde çıkıyor. Ayrıca benim için önce güvenlik lazım. Bu arada şahsıma ait talep bu kadar değil bunun tuvaleti var duşu var sıcak soğuk su olayı var hidrofor var güvenlik kamera sistemi olayı var televizyonu var buzdolabı var Varda var.
Ben kendi karavana mı yapabilirim demiyorsunuz sahibinden sitesinde 10.000 TL civarında çok tatlı caretta Marc'a bir karavan gördüm ilgilenirseniz. Şimdiden başarılar diliyorum

Avrupa karavanların en ufagi bile genelde 750 kg dan agirdir. Orjinal etiketi varsa yazar. Etiket yoksa bilin ki 750 kg dan agirdir. Su ana kadar kantara sokulan karavan duymadım. Ama cekme karavanlarin cok yolda gezmedigi dusunulurse kantara cekilip ceza yazılma ihtimaliniz çölde kutup ayısı görmek kadar zordur.
cekme karavan bulmak da almak da zordur. Benim gorusum kırık dökük akıntılı değilse 1970 model avrupa karavanı yerliye değişmem ama zevk ve şans meselesi tabi.
750 kg üstü için Eskiden E tipi ehliyet aldım ama yanlış yapmışım otobüs kamyon kullanabiliyorum ama 1000 kg ruhsatlı römork çekemiyprum. Yani. 750 kg üstü için en büyük problem ruhsat değil ehliyet

3 kisilik bir aileyiz.o yuzden 1 kere alip duzgun almak istiyorum.aracim ztn 1.4 benzinli 100 hb.istesem de 4.00 mt den buyuk alamam.
Hafta sonlari icin.yaz aylarinda 1 hafta sureyle tatile cikabilecegim guvenligi on planda.kullanisli basit karavan almak istiyorum.
Her yorumu ayri ayri okuyorum ki hata yapmiyayim.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,460
Kayıtlı Üye Sayımız
172,114
Kaydolan Son Üyemiz
Ahmetalp0666

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR