110 Benzinli 2.5 Defender, Dizele Çevrilir mi?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan SUVARİ Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 66
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 25,474
Ynt: 110 Benzinli 2.5 Defender, Dizele Çevrilir mi?

merhaba kolay gelsın ben birşey merak ettım aracınız arazi taşıtımı yoksa kamyonet mı geçiyor ruhsatta

Etiketler

kupayı ön camdan itibaren yeniden yaptık forumdan faydalanarak yaptık ruhasat işlerine başlamadık bizim aracın ateşleme sistemiyle karbüratörü sorunluydu ateşleme sistemini eletronik e çevirdik düzeldi ama karbüratör işini halledemedik o yüzden dizele dönelim dedik turbo dizelle bütçemiz yetmedi fort motora da izin çıkmadı düz dizele dönmek için o kadar masrafa degmez verim alamazsınız diyorlar beklemedeyiz araştırıyoruz. uyarılarınz çok yerinde ben vinçle çeki demiri işletmek istiyordum bu rekli cam sislambası kapıdaki istetmeyi bilmiyordum sayenizde bunlarıda ögrendim sagolun.

ayrıca eski ruhsatında 5 kişilik anbulans yazıyor yeni ruhsatta ne yazacak bilmimiyorum ne yazması gerekir tercih hakkımız armı ki.

kanatoglu karbüratör sorununu aracı benzin enjeksiyon sistemine geçerek çözebilirsiniz megasquirt olarak isimlendirilen sistemi incelemenizi öneririm.

Cem bey teşekkür ederim bana çok yardımcı oldunuz bu enjeksiyon işini nerede yaptırabilirim maliyeti hakkındada bilgi verebilirmisiniz.

Abi çok soru soruyorum sizde bıkmadan her soruma cevap veriyorsunuz bir sorum daha olacak bu sisteme lpg uygulanırmı uygulanırsa sıralı sıstemi olur verim alabilirmiyiz cevaplarınıza şimdiden teşekkür edrim.

Sistem emme manifoldunun bloga yakın kısımlarına açılan enjektör yuvalarından krank kasnagına baglı bir disk ve okuyucusu bu takılan enjektörlere komuta eden elektronik bir karttan oluşuyor bu sistemi kurduktan sonra ister sıralı lpg ister benzinde kullanın,
büyük şehirlerdeki sanayilerde bu sistemlere kafa yoran bir çok genç arkadaş var bunları araştırarak bulabilirsiniz(özellikle hafta sonları kendilerine hazırladıkları şahin dogan eski bmw türü araçlarla kendi aralarında yarışan kalfa ve ustaların oldugu yerleri araştırın)

CEM50' Alıntı:
Sistem emme manifoldunun bloga yakın kısımlarına açılan enjektör yuvalarından krank kasnagına baglı bir disk ve okuyucusu bu takılan enjektörlere komuta eden elektronik bir karttan oluşuyor bu sistemi kurduktan sonra ister sıralı lpg ister benzinde kullanın,
büyük şehirlerdeki sanayilerde bu sistemlere kafa yoran bir çok genç arkadaş var bunları araştırarak bulabilirsiniz(özellikle hafta sonları kendilerine hazırladıkları şahin dogan eski bmw türü araçlarla kendi aralarında yarışan kalfa ve ustaların oldugu yerleri araştırın)

adres tarifi=başarılı =)
şimdiden hayırlı olsun

Cem bey söylediginiz megasquırt sistemini yapacak bir arkadaş buldum her şey dahil 2500 liraya malolur dedi ve aracımın yakıtınıda 400krşa düşecegini söyledi fiyat sizce nasıl yakıt dedigi rakamlara düşermi benzinli haliyle o kadar yakarmış performans artışıda olurmuki eger dogruysa düz dizel bile o kadar yakar zaten birde bu sistem muaynede sorun çıkartırlarmı yardımlarınız için teşekkürler.

Muayenede hiç bir sıkıntınız olmaz, performans artması gerek ancak ne kadar bunu söylemek güç,rakkam bi parça şiş duruyor,burda bir fort tanusa karbüratöre dokunmadan emme manifolduna delikler açıp her silindir için 1 tane meme baglıyarak lpg memelerini 2 adet çatal ile baglıyarak mikseri iptal edip uyguladık güç arttı yakıt düştü.

arkadaşlar bu forum sayfasına katkılarınızı bekliyorum. aynı il yada çevredeki yada yakınlarındaki illerde defender toplamak isteyen amma kime yaptıracağım diye düşünen arkadaşlarımıza yardım amacıyla defender ustalarını arıyor ustalarını anıyor isimli bir forum açtım lütfen işi ve gönlü defender üzerine olan insanlar ustalar var ise tanıtın eskiden yaşamış şuan yapmayan emekli yada hayatta olmayan var ise tanıtın mümkünse resmini ilave edin tel adresini yazın teşekkürler

http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=53730.0

katkılarınız için teşekkürler

cem bey teşekkürler abi fiyat dediginiz gibi kabarık bu fiyata 1500 tlde lpg eklersek 4000ne geliyor ama asıl kafamdaki sorun bunun yapılmış örnegi varmıki yoksa ilk biz olursak her arzasında sorun çıktıgında bu arkadaşımı arayacagım. peki sizin tanusa yaptıgınız sistem ne kadara maloldu

Enjeksiyon sistemi ankarada benim bildigim birkaç araçta var idi,
Taunus taki sistem ''acemi nalbant gavur eşşeginde ögrenir'' atasözünden yola çıkarak taunusu olan bir arkadaşı ikna ederek ;D ;D ;D
başladık elimizde kombilerde ve lpg ile çalışan ocakları dogalgaza çevirmede kullanılan pirinç memelerden elimizde vardı zaten bunlar 3 5 tl lik parçalar,
emme manifoldunu delerken ve diş açarken talaş motor içine gitmesin diye söküldü bu yüzden yeni bir manifold contası aldık 50 60 cm kadar sıralı sistemde kullanılan ince lastik hortum kullandık,
gaz beyninden eski miksere gelen hortumun uçuna iki adet ikili çatal ilave ettik bunlardan çıkan uçlarıda manifolda taktıgımız memelere bagladık kendi işçiligimizi saymaz isek 15 20 tl gibi bi masrafımız oldu(hava filtresi takılı degilken lpg de motoru çalıştırmak artık mümkün araç uzun süre yattıgında bile gazda tek marşta çalışıyor)gerçi lpg montajı yapanlara bunu kabul ettirmek mümkün olmadı ama,
biz başlarken başarısız olursak manifolda açtıgımız delikleri körleyip eskiye dönmeyi veya en kötüsü yeni bir manifold satın almayı göze alarak başladık,
lpg montajı yapanların olmazlandıgı ve dayanak gösterdigi yegane konu sıralı sistemde emme yapan silindire gazı açıp digerlerine kapatan selonoid valflerin olmaması idi ancak zaten emme sırası gelmemiş manifold kolunda çokta gaz birikmiyo ve emme sırasında dekompresyon sebebi ile emme pozisyonunda olan silindire yönleniyor gaz.

Cem abi bu sistemi arkadaşım onun 6 silindir amerikanda deneyelim diye sıkıştırıp duruyor beni, ama o karbratörü söküp oraya unolardaki mekanik enjeksiyondan ve akışmetre alarak yapalım vs dedi ama net bir bilgi ve yol bulabilmiş değiliz, eğer verimli ve ucuz olacaksa manifolduma bir delik açmıştım zaten yakıta yağ vs yeni bir şey bulursam karıştırırım diye, sizde metinler resimler vs varsa paylaşırsanız çok seviniriz.

selamlar

Özgür elimizde herhangi bir döküman yok arkadaşımın taunusunda mikserde süregelen ayar yakınmaları sonrası bi anlık bir beyin fırtınası arkadaşı gaza getirme ;D ;D ;D ve uygulama ::smiley:

SÜVARİ' Alıntı:
Selamün aleyküm arkadaşlar.

Sağlık bakanlığından çıkma 110 defender Land var, fiyatı ise 6.500 tl. civarında.

Aracın arka tarafı ambulans şeklinde, çoğunuz bilirsiniz. Bu araç çekme belgeli deniyor. Şimdi sorum şu;

1- Bu araç yeni ruhsata ARAZİ TAŞITI olarak işletilebilinir mi? (Kamudaki Land'lar kamyonet geçiyor çoğunlukla)

2- Araç bilindiği gibi 2.5 benzinli. Motoru dizele çevirmek için ne gerekir? Kanunen bunu yapmak mümkün mü?
Ben araçların benzinli motorunu atıp dizel motor takmanın yasaklandığını duydum. Fakat aracın kendi benzinli matorunu dizele çevirmek nasıl olur.

Yorumlarınızı bekliyorum arkadaşlar.

Araç aşağıdaki resimle aynı. Böyle kasa aracı olan arkadaşlarım var mı? Ruhsatta ne geçiyor?

heryerde tartışılmış ama sonuç yok çekme belgeli araca noter satışında dizel yazdırabilirseniz ki bunu yaparak dizel atıyorlar bu işi illegal olarak çözmüş olursunuz ruhsatı olan araçlardada kayıp diyerek ek kağıdına dizel dir diyerek dizel motor atıyorlar yasal ve legal yollardan bu işi başarmak nerdeysemünkün değil

manifolt a delik açıp bu sistemi yapacağım epeydir aklımdaydı ama bir türlü gaza gelemedim performasım biraz düştü ve bu beni çok rahatsız ediyor birazda yakıt sıkıyor canımı elimden gelmeyen yok buu başaracağım inşallah şans dileyin

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,509
Kayıtlı Üye Sayımız
172,165
Kaydolan Son Üyemiz
gül93

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR