1966 model Gaz69, K.Maraş'tan

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan osman Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 270
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 216,400
Ynt: 1966 Model Gaz69, K.maraş'tan

reksene' Alıntı:
Rahmetli amcamın bir Gaz 69 aracı vardı. Şimdi anıları tazelemek adına bu araçtan satın alıp aynı plakayı taktırmayı hedefliyorum.
Satılık bir Gaz 69 arıyorum. Tabi çalışır durumda olan.
yardımınız olur mu?
selamlar
Ali Vasfi, ESKİCİOĞLU
ESKİŞEHİR
0505 864 8029
Ali bey,

Tel de bahsettiğim gibi zor ama bazen düşüyor, olursa bilgi veririm.

Etiketler

Bilgisayarda kurtardığımız bir kaç pozla devam edelim şimdilik.

Şanzıman traversi yerine oturunca bir kontrol ettim.sol motor takozunda açısal olarak bir kasıntı vardı, sağ takoz ile paralel görünmüyordu. Zaten daha önce burası daha çok deforme oluyordu diğer tarafa göre, biz mazot pompasının oradan mazot sıçrayınca kaucuk malzemeyi deforme ediyor diye düşünüyorduk ama sanırım kasıntıdanmış. Ayrıca şanzıman tam ekseninde değildi, şanzıman kuyruğu sola çekiyordu. Önceki motor kupa üzerinde montaj yapıldığı için ölçüde ufak bir kayma olmuş. Biz bu kaymayı da giderelim deyip motor şanzıman eksenini şasi eksenine getirince sol motor kulağındaki kasıntı daha da arttı. Bunun üzerine sol motor kulak bağlantısını kesip motoru tam eksenine getirdikten sonra yerinde tekrar kaynatmaya karar verdim.

Ayrıca debriyaj üst merkezinin montajını rahat yapabilmek için motoru indirmek daha uygun olacaktı. Bu iki sebepten motoru tekrar indirdim.

LostFile JPG 2019136

LostFile JPG 2033520

Ekli dosyalar

• LostFile_JPG_2012784.jpg
    LostFile_JPG_2012784.jpg
    198 KB · Görüntüleme: 249

Hazfıza kartının üstüne malesef bir bardak soğuk su içtik. Giden gitti. Sonradan çektiğim bir kaç resimle kaldığımız yerden devam edelim bari.

Gaz69 da pedallar askılı değil, willys teki gibi gömme pedaldır. Pedallar şasinin içinden geçen yataklanmış bir mil üzerinde hareket eder. Debriyaj pedalı şasinin dışında bir pim ile mile sabitlenmiş olup aldığı hareketi doğrudan şasinin iç yüzündeki manivelayı hareketlendirir. Buradan hareket bir maniveladan daha geçerek mekanik olarak baskı balataya iletiliyor.Fren pedalı ise bu milin üzerinde serbest olarak yataklanmış olup alttaki manivela yardımı ile hareketi fren ana merkezine aktarıyor.

LostFile JPG 2022104

Debriyaj 142

Debriyaj 166

Ekli dosyalar

• LostFile_JPG_2026064.jpg
    LostFile_JPG_2026064.jpg
    174.5 KB · Görüntüleme: 236

Pedal mekanizmasını söküp detaylarını incelemek istedim. İç kısımdaki manivelanın pimini çıkartıp mili yataktan çıkartacaktım. Ancak pim bir türlü sökülmedi. Tepesini biraz spiralla traşladım olmadı, biraz daha, biraz daha derken manivelayı iyice erittim.

Debriyaj 168

Debriyaj 169

Debriyaj 153

Debriyaj 172

Ekli dosyalar

• debriyaj 181.jpg
    debriyaj 181.jpg
    74.7 KB · Görüntüleme: 274

İşe önce pedal sistemini sağlama çıkartarak başlamaya karar verdim. Üsttte verdiğim resimdeki gibi manivelayı iyice traşlamıştım, ayrıca alt ucundaki mafsal yeri geçmişte kırılmış ve yerine tornada yapılmış bir şey kaynatmışlar da o da ekseninde değil eğri kaynatılmış. Allah'tan elimde Garover den gelen 2. bir pedal grubu vardı. İki pedal grubununda iyi olan parçalarından bir tane sağlam pedal grubu çıkarttık.

Debriyaj 175

20150203 115045

20150203 115121

Ekli dosyalar

• debriyaj 178.jpg
    debriyaj 178.jpg
    71.6 KB · Görüntüleme: 261

Üst merkezi sabitlemek için 3 mm lik saçtan merkezin deliklerine göre bir bağlantı sacı ayaraladım. Merkezi buna monte edip mafsalı da pime bağlayıp uygun pozisyonda sacı şasinin iç kısmına kaynattık, altttan ve üstten üçgen şeklindeki desteklerle sağlamlaştırdık. ( Bu pozisyondan biraz süpheliyim, çünkü kupa şase nin üzerinde olmadığı için pedalın en üst pozisyonunu tam olarak ölçemedim, eski fotoğraflardan göz kararı hesapladım, insallah bir sorun çıkmaz.)

Debriyaj 139

Debriyaj 151

A 7508 B

Debriyaj 173

Ekli dosyalar

• debriyaj 162.jpg
    debriyaj 162.jpg
    82.4 KB · Görüntüleme: 244

Osman abi senin sabrına ve mükemmelciliğine hayranım masallahın var Allah nazardan korusun. Azminin zaferini sabırsızlıkla bekliyoruz bir gün kısmet olursa maraşta dondurma yemeğe gelicem...
selamlar

nboya' Alıntı:
Osman abi senin sabrına ve mükemmelciliğine hayranım masallahın var Allah nazardan korusun. Azminin zaferini sabırsızlıkla bekliyoruz bir gün kısmet olursa maraşta dondurma yemeğe gelicem...
selamlar
Amin, Rabbim hepimizi nazardan korusun. Azmin sonu zafer mi olur yoksa hezimet mi, inan bende bilmiyorum. Düştük bir yola gidiyoruz bakalım, nereye kadarsa kısmet? Dondurma için her zaman beklerim.

Debriyaj üst merkezini yerine bağladıktan sonra , söktüğümüz sol motor kulak bağlantısı için motoru tekrar yerine koyduk. Bundan önce 2 tane sıfır moor kulağı aldım ve yerine bağladımki, eski kulaklarda meydana gelen kalıcı deformasyonlara göre pozisyon ayarlamayalım diye. Kestiğim motor kulak bağlantısını da kulağın altına civataladım ,şanzıman bağlantısını yükseklik ayarlarını tam yerin getirdikten sonra motor kulağınının altındaki bağlantıyı şasiye puntaladım, kulağın civatalarını söküp yukarı kaldırdım ve komple şasiye kaynatıp sabitledim. Eğer kulağı sökmeseydim kaynağın sıcaklığından kauçuk malzeme yanardı.

Motoru yerine tam sabitleyince bir çalıştıralım dedik, motorun üzerinde devirdaim ve radyatör olmadığı için bahçe hortumunu kalorifer çıkışına bağlayıp, su verdik ve termostat yerinden tahliye ederek bir soğutma sistemi yaptık, bir bidona mazot koyup havalarını da aldık ve uzun bir aradan sonra ilk defa marşa bastık. Hep beraber izleyelim.

http://www.dailymotion.com/video/x2gqrsr_gaz69-ve-om616-motor_auto

İlkinde bayağı zorlandık motor uzun süre yattığı için ama ondan sonraki tüm seferlerde tek marşta tık diye çalıştı maşallah. Bundan sonra her 15-20 günde bir 5-10 dk çalıştıracağım, zira yatan motor kendi kendine deforme olurmuş, sanırım yağlar kartere iniyor ve korozyon başlıyor.

Geçen yıl hatırlarsanız arka aksa epey emek vermiştik , ön akslara bir şey yapmayı düşünmüyordum, zira aracı kızağa çekmeden kısa bir süre önce ön aksın burçlarını murçlarını ustaya hep elden geçirtmiştim. Sadece dıştan bir kumlama ve boya, iş tamamdır. Ancak fren tablası ve balatalar boyalı olmayacağı için içime sinmedi. Yaaa kampanayı söküp iç kısmı en azından şöyle bir boyayayım dedim ve kampanayı söktüm. Ohhooo ne göreyim, fren merkezlerinde tüm toz lastikleri yırtık, adamlar ,abi bunlar yırtık yenisini bile al demediler, öyle takmışlar. Eeee işin başında durmazsan olacağı budur. Şimdi neden herşeyi elimle yapmaya çalışıyorum ,sanırım anladınız.

Neyse, buraya kadar sökmüşken bari ön teker taslarını da sökeyim, hem içini açar öğrenirim hemde temizler öyle takarım diye ön aksı araçtan alıp atölyede dağıtmaya karar verdim.

20141109 142753

20141109 144333

20141109 171119

20141208 005811

20141122 150727

Tüm parçaları sıra ile söktükten sonra yağları kazıyıp iki kere gaz yağında yıkayıp temizledim. Dediğim gibi bu işi sıra ile yaptım, alimAllah parçaları bir karıştırırsam bir daha neyi nereye takacağım bulamam. Sağ ve sol tası da ayrı ayrı yaptım. Ben tas diyorum(tasa benzediği için) ama sanırım buna pivot da diyorlar.

20141123 144818

Tüm parçaları ayrı ayrı torbalara koyup üzerlerine etiket yapıştırıp neyin ne olduğunu yazdıktan sonra bir kenara koydum. Diferansiyelin karter contasında bir yağ belirtisi görmüştüm. Dedim buraya kadar söktük , nasıl olsa Rusya dan getirttiğim conta takımında gerekli conta da var, onu da değiştireyim dedim ve diferansiyelin karnını yardık.

20141227 123726

N aks 017

Ekli dosyalar

• 20141227_093706.jpg
    20141227_093706.jpg
    139.2 KB · Görüntüleme: 273

Diferansyielin içindeki dişlilerde boşluk bana biraz fazla geldi, ee hadi onuda sökelim de içini bir görelim ,bakalım ne varmış dedik.

Dif 009

Ekli dosyalar

• dif 005.jpg
    dif 005.jpg
    102.8 KB · Görüntüleme: 296

aslan28' Alıntı:
Parça sıkıntısı çekerseniz İstanbuldan yardımcı olurum size elimden geldiği kadar
Çok teşekkür ederim. Benim için süper olur. Ama bugüne kadar hiç bir Gaz69 parçası satan duymadım, nasıl yapabilirsiniz?

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,449
Kayıtlı Üye Sayımız
172,103
Kaydolan Son Üyemiz
tolgacevik

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR