2013 Avrupa Gezimiz İçin Yardım

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan cantunc Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 252
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 154,201

Etiketler
Ynt: 2013 Avrupa Gezimiz İçin Yardım

Ben sizin güzergah için değil ama bu yaz gezecekler için biraz bilgi vermeye devam etmek istiyorum. Umarım önümüzdeki yıllar için sizinde işinize yarar.

Fransa'nın güneyine gidecekler için konaklayacakları ve denize girebilecekleri güzel bir nokta da Saintes Marie de la Mer http://www.saintesmaries.com/fr/ . İspanyol esintilerinin çok hissedildiği bü güzel kasaba atları ile meşhur. At kiralayan bir çok merkez var ve ister bir rehber eşliğinde isterseniz de tek başınıza kilometrelerce uzunluğundaki sahilde ve milli parkta gezebiliyorsunuz. Geceleri canlı müzik yapan çok yer var. Sahili bir Ege değil ama keyifli. Biraz şiddetli rüzgarlara dikkat etmek gerekiyor. Çıplaklar plajı girişinde ise uyarı levhası mevcut. hatirlatmak isterim Naturizm dedikleri akım Fransa'da çok yaygındır. Mesela Agde denen kasaba tamamen naturistler için ayrılmıştır. Şok olmayın diye yazıyorum :smiley: Neyse konumuza geri dönersek. saintes marie de la mer çok şirin ve güzel bir kasaba. Büyük bir kamping alanı mevcut ama onun dışında kamp dışı kalabilirsiniz. Sonuçta bıurası bir milli park. Biz kampingin hemen önündeki park alanında kaldık. kordinatları 43.453959, 4.437832‎ veya +43° 27' 14.25", +4° 26' 16.20" Ufak bir ücreti olmasına rağmen bizden para almadılar.

Saintmarie

Sn.Özgür,anladığım kadarıyla Fransa hakkında iyi bilginiz var.Benim güzergahım üzerinde önerilerinizde önemli...

Üç kişide olsa bu uzun soluklu geziyi yapacaklara önemli bir duyuru yapmak aklıma geldi.Atina'da gıda zehirlenmesi,Roma'da ise bel fıtığı ile ilgili rahatsızlıklarımız oldu.Her ikisindede devlet hastanesinin aciline gittik.Rötgen,tetkik,tahlilerimizi yaptılar,reçete yazdılar..Ücret ne dedik,almadılar.Özel sigortamızda var dedik yinede para ile ilgili bir işlem yapmadılar.Pasaport bilgilerimizi bilgisayara geçip geçmiş olsun dediler.Bilginiz olsun yüksek miktarda para ödeme korkusuyla tedavinizi erteleyip,gezinizi rezil etmeyin...

Çok doğru bir noktaya parmak bastınız. AB kanunlarına göre ki Türkiye'de de durum aynıdır. Acile başvuranlardan tek kuruş para alınmaz ve hatta bazı ülkelerde bildiğim kadarıyla dönmek istedğiniz yere göre otobüs bileti veya para verilir. O yüzden Allah göstermesin hastaneye gitmeniz gerekirse gidin bir ücret almazlar. Bu konuda Fransa ile ilgili uyarıyı yapmak isterim. Burada yaşadığımız için benim de başıma geldi ve iç mimar olan ve Türkiye'de yaşayan bir arkadaşım da aynı duruma düştü. Fransa'da acile gidersiniz ve doktorun size bakması yaklaşık 3 saati bulabilir. Bu konuda hazırlıklı olmak lazım. Arkadaşımın apandisti patlamasına rağmen böyle bir durum yaşamıştı.

Sağlık gibi kaza,güvenlik,yol durumu,dikkat edilmesi gereken kurallar, ülkelere özgün bilgiler yolculuk için çok değerlidir..Mutlaka gezi notlarında bu hususlara değinilmelidir..

Acile başvuranlardan tek kuruş para alınmaz
Özgür bey,
Bizim, Almanyada kanunlar dahilindeki uygulamamız; nöbetlerde ve acile gelen hastalara kimliğine bakılmadan, sigortasının ve parasının (kartı dahil) olup olmadığı da sorulmadan müdahalesinin yapılması şeklindeydi. Ancak daha sonra kayıt işlemleri yapılsada pratikte kimsenin itirazı olmadığı surece işlemler önden yürür.
Tedavi ücretinin alınmamış olması ise tamamen keyfi ve buna güvenmek bence risikolu.

Hastanelerin acil servislerinin çalışma yoğunluğu ve maddi giderlerinin boyutları düşünüldüğünde herhangi bir AT ülkesinin bu bölümün giderlerini hastanenin genel giderleri olarak gördügü ve kanunlarını bu yönde düzenlendiği, benim bilgilerimle uyuşmuyor.

Galiba en iyisi hiç hasta olmamak. :D

Yunanistan,İtalya ve Fransadaki acillerde ücret alınmadığını göz önüne alırsak demekki Almanyada hastalanmamak gerekir veya acilen bir başka ülkeye geçmeli...

Arkadaşlar tatildeyiz neden hastalanalım.Hasta olmamak içinde hazır gıdalardan uzak duralım. Biz 4 yıldan bu yana yaz kış karavanda,yaşıyoruz. İnanaın hiç bir Ülkede ve yurt içinde ,lokantalarda sulu yemek, yemedik.Hastada olmadık.

Hastalık ve sağlık insanlar içindir..Özellikle kampçılıkta yaralanma,kaza gibi şeyler sık görülen vakalardır..Bu nedenle yurt dışında çaresizlik yaşanmaması,yöntem öğrenilmesi için sağlık konusuna değindik..

EvliyaCelebi2' Alıntı:
Acile başvuranlardan tek kuruş para alınmaz
Özgür bey,
Bizim, Almanyada kanunlar dahilindeki uygulamamız; nöbetlerde ve acile gelen hastalara kimliğine bakılmadan, sigortasının ve parasının (kartı dahil) olup olmadığı da sorulmadan müdahalesinin yapılması şeklindeydi. Ancak daha sonra kayıt işlemleri yapılsada pratikte kimsenin itirazı olmadığı surece işlemler önden yürür.
Tedavi ücretinin alınmamış olması ise tamamen keyfi ve buna güvenmek bence risikolu.

Hastanelerin acil servislerinin çalışma yoğunluğu ve maddi giderlerinin boyutları düşünüldüğünde herhangi bir AT ülkesinin bu bölümün giderlerini hastanenin genel giderleri olarak gördügü ve kanunlarını bu yönde düzenlendiği, benim bilgilerimle uyuşmuyor.

Galiba en iyisi hiç hasta olmamak. :D

Ben Fransa'daki, durumu vurgulamak istedim. Şunu da ekleyeyim burada iş iyice ters önce kimlik kontolü kayıt ve sonra bekleme odası :smiley:

Sn.Bünyamin bu gün yola çıkıyoruz,ilk mola yerinde okuyacağım..

İpsaladan çıktık..Bu aralar yunanlılarla aramız bozuk olmalıki 20 km.lik tır kuyruğu var..Geçen yıl bizi güler yüzle karşılayan ve türkçe konuşan gümrükçü bile asabi...türkçe konuşmadı ve karavanın içine baktı..

Biz hafta sonu gectik hic sorun yasamadik.Tabi binek aracla.Fakat biz gecerkende uzun bir kuyruk vardi.Otobus , kamyon , tir didik didik araniyordu.
Camlar koyu renk film oldugu icin polis kac kisi oldugumuzu ve camlari acmamizi rica etti oturdugu yerden kafasini uzatip aracin icinde biri varmi diye bakti ve buyur etti.Gumruk memuru ise sigara ve alkol olup olmadigini sordu ve tesekkur edip bagaji dahi acmadan yolladi.Asil yunan gumrugunu gidiste bu kadar kolay gecerken, donuste TR gumrugunde 4 kontrol noktasinda 1 saate yakin gereksiz vakit kaybi....Arkadas Türk-üz biz memlekete donuyoruz Fransiz, Japon, Afrikali degil..

Yunan gumrugunun icerisinde kacak yolcu barindirabilecek tasitlara yonelik bukadar siki davranmasinin sebebi kacak suriyeli vs..

Sukurler olsun aramizda hic bir problem yok..

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,509
Kayıtlı Üye Sayımız
172,165
Kaydolan Son Üyemiz
gül93

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR