4X4 PICK-UP’ların ÖTV ve MTV Tutarları Hakkında

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan dammak Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 64
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 97,275
4X4 PICK-UP’ların ÖTV ve MTV Tutarları Hakkında

cem uzanın seçim vaadinde ıkıbucuk mılyon lıra olan mazot bir milyonlira olacak diyor.dogudakı adama soruyorlar bu olayı, adam dıyorkı ne yüzle boyle bır seyle oy ıstıyor ben zaten 250 liraya alıyorum mazotu zam yapmak için oymu ıstenır diyor kendi şivesiyle

Etiketler
TezzMertek' Alıntı:
Bilgi edindirme kanunu kapsamı ile bu konuları tek tek Maliye ye sormalısınız.
Gelen yanıta mukabil , işlemin hukuka aykırı olduğu savı ile Maliye bakanlığını dava edebilirsiniz.
Avukat arkadaşlarımız daha ayrıntılı açıklama yapabilir mutlaka.

Lakin görünen köy kılavuz istemez. Ortada çok büyük bir çelişki var.

murat abı benım oturdugum sıtede ıkı kişi ayrı dava actı ,bir tanesı devlet lehıne sonuclandı, dıgerı hala sonuclanacak

Ynt: 4X4 PICK-UP’LARIN ÖTV VE MTV TUTARLARI HAKKINDA

murat067' Alıntı:
ruhsatında 4x4 kamyonet yazan araçların motorlu taşıtlar vergisi binek araçlar gibi motor hacmine göre alınmaktadır fakat ruhsattaki kamyonet yazısı olduğu için köprü geçişi hız sınırı gibi konularda kamyonet muamelesi yapılmaktadır ... bunun sebebi devlet ticari araçlardaki aldığı ötv vergisinin düşük olmasıdır yani devlet biz 4x4 kamyonet kullanıcılarına derki eğer binek kullanacaksan suv alacak ve ötv yi fazla vereceksin bu sayede 2 yıldabir muayene gibi otomobil hakkından faydalanacaksın fakat ötv den kaçar ve kamyonet alır binek gibi kullanmaya başlarsan hersene muayenesini yaptıracak hız sınırlamasında kamyon gurubunda olacak köprü geçişi yapamıyacak belirli merkezlere giremiyeceksin bu sıradada motorlu taşıtlar vergisini binek gurubundan ödeyeceksin diyor...

peki biz 4x4 kamyonet kullanıcıları ne yapıyoruz... ???

aracın kasko değerine göre yıllık mtv si kasko değerinin %5 ini geçiyorsa maliyeye dilekce vererek aracın mtv sini bir alt dilimden ödüyoruz....
yolculuk sırasında önümüzde giden kamyonları geçmiyoruz...
aracın arkasında ticari yük taşımıyoruz....
kamyon girişi yasak olan merkezlere ve köprülere yaklaşmıyoruz bile....

zira aynı özellikve motor hacmi olan iki aracı örnek verelim nissan navara ve patfinder navara pickup patfinder ise suv gurubunda iki araçta hemen hemen aynı yapıya sahip ama aralarında neredeyse iki katı fiyat farkı var...
biz bu farkı ödemeyip yukarda sıraladığımız yöntemi kullanıyoruz devlette bizi idare ediyor saygılar....

arkadaşlar devlet bizi idare ediyor çünki o beğenmediğimiz devleti yöneten idari makamı biz seçiyoruz haliyle kavram karmaşasının asıl sorumluları gene bizleriz...
siz 4x4pick-up mu suv mu derken devlet 1980 model arabanın yakıtından 3 kat vergi alıyor ...
işin bu derin ve siyasi boyutuna girmek istemiyorum çünki burda suçlu olan gene seçmenler yani halk yani biziz...
bizler bıçağın kemiğe dayandığı yerde hala idare etmeye çalıştığımız sürece devlette bizi idare edecektir ;D ;D ;D ;D
lutfen bana kızmayın fakat olayın gerçek boyutu budur diğer kısım hataların düzeltilmesi vs kısmı bana göre hayaldir...
saygılar....

Ynt: 4X4 PICK-UP’ların ÖTV ve MTV Tutarları Hakkında

İşin sonu galiba şuraya varıyor;

Bir kaç Ankaralı bürokratın kuyuya attığı vergi taşını :( bu işten mağdur olan binlerce vatandaş ve yargı çıkartamıyor...

İşte bu vergi karmaşası yüzünden hemen hemen hiç bir pick-up satıcısının elinde 4X4 araç yok...

Sipariş üzerine getiriyorlar...

Daha da iyisi; sen vazgeç bu 4X4 pick-up sevdasından gel sana aslanlar gibi bir tane 4X2 verelim diyorlar...

Hani şahsen benim 4X2 ile bir sorunum yok... Fakat sonuçta ben bu araçları 4X4 oldukları için tercih edenlerdenim... Ve kesinlikle de SUV bineklere benzediği için istemiyorum... Bu basbayağı pick-up'tır...

Birde galiba geçen yıl ÖTV oranlarıda artırılmıştı...

Biraz önce bir pick-up firmasının Türkiye distribütörü ile konuştum...

Onlarda vergideki sorunun MTV'den değil ÖTV'den kaynaklandığını söylediler...

Şöyle ki;

Durumu:

- 4X4 araçların MTV'si eskiden beri 4X2 araçların vergisinin 2 katıydı... Bu değişmedi aynen devam ediyor...

- Ancak 4X4 pick-up'ların ÖTV'si eskiden 4X4 SUV'ların ÖTV'sinden farklıydı... Ancak şimdi ikisinin ÖTV oranları eşitlendi (veya çok yaklaştı)...

şeklinde özetlediler...

Bu durumda da 4X4 pick-up almanın hiç bir avantajı kalmamış oluyor...

ben listelere şöyle bir baktım,aşağı yukarı aynı fiat bandındalar,aşırı bir yükselme göremedim(vw ve toyota)mesela

unc' Alıntı:
ben listelere şöyle bir baktım,aşağı yukarı aynı fiat bandındalar,aşırı bir yükselme göremedim(vw ve toyota)mesela

Hiç birinin elinde 4X4 pick-up yok...

unc' Alıntı:
belkide daha listeleri revize etmediler

O da mümkün...

Çünkü ben yaklaşık 1 aydır bu araçların peşindeyim... Bayağı bir araştırma yaptım...

Adı var kendi yok...

Olanında yanına yaklaşılmıyor...

O paraya pick-up alacağıma gider SUV alırım...

dammak' Alıntı:
O da mümkün...

Çünkü ben yaklaşık 1 aydır bu araçların peşindeyim... Bayağı bir araştırma yaptım...

Adı var kendi yok...

Olanında yanına yaklaşılmıyor...

O paraya pick-up alacağıma gider SUV alırım...
ikisinin amacı farklı esasında,daha fiatı ucuz durumdayken bende bir ara heves etmiştim ama istanbul içinde ailedeki tek araba olarak kullanmak zahmetli ve uygun değil bence
kamyonetle birlikte hepimizin bildiği bir çok sorunuda beraberinde alıyorsunuz ,bence en büyük sorunu ise hız sınırlaması,duble yolları ki çoğu yol döndürülüyor artık randımanlı kullanamayacaksınız,yoksa hep radardasınız
hayırlısı olsun

unc' Alıntı:
ikisinin amacı farklı esasında,daha fiatı ucuz durumdayken bende bir ara heves etmiştim ama istanbul içinde ailedeki tek araba olarak kullanmak zahmetli ve uygun değil bence
kamyonetle birlikte hepimizin bildiği bir çok sorunuda beraberinde alıyorsunuz ,bence en büyük sorunu ise hız sınırlaması,duble yolları ki çoğu yol döndürülüyor artık randımanlı kullanamayacaksınız,yoksa hep radardasınız
hayırlısı olsun

İşte bütün bu eksilerine rağmen pick-up'ların ÖTV'sinin artırılması son derece manidar...

dammak' Alıntı:
İşte bütün bu eksilerine rağmen pick-up'ların ÖTV'sinin artırılması son derece manidar...
belli ki bir kısım talep suv dan,pickup a kaymış,zaten yollardan anlaşılmakta
önünü keselim düşüncesi olabilir

dammak' Alıntı:
100 de 100.000 öyle...
sonradan aklıma geldi cari açığı azaltma kaygısı da etkili,zira ötv ler onun için arttırılmıştı,bu arada 4x4 kamyonetleride iteleyivermişler
bu arada kurunun yanında yaş da yanıyor ,zira parası kuvvetli olan biraz geciktirse bile alıyor zaten

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,491
Kayıtlı Üye Sayımız
172,150
Kaydolan Son Üyemiz
namso

Çevrimiçi üyeler

Geri